W tym artykule dowiecie się w jaki sposób wycieczkę do Japonii dobrze zorganizować. Przedstawimy krok po kroku co należy zrobić przed podróżą, co warto w podróż ze sobą zabrać i jak organizacyjnie podróż będzie wyglądała już na miejscu. Poruszymy tematy związane z japońskim transportem, kulinariami, noclegami. Przeczytacie również o porach roku w tym kraju i jak one wpływają na wybór terminu podróży. Będziecie wiedzieć na jakie aspekty kulturowe zwrócić uwagę będąc w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dzięki informacjom zawartym w poradniku będziecie wiedzieli jak zorganizować wycieczkę do Japonii.

GDZIE LEŻY JAPONIA?

Japonia jest archipelagiem składającym się z wysp i wysepek. Leży w Azji na wschodnim wybrzeżu kontynentu.

Główne wyspy archipelagu to:

  • Hokkaido
  • Honsiu
  • Sikoku
  • Kiusiu

JAK DOTRZEĆ DO JAPONII Z POLSKI?

Do Japonii najlepiej udać się lotem bezpośrednim z Warszawy do Tokio – linie lotnicze LOT. 10 godzinny lot jest męczący, ale to ogromna oszczędność czasu, a niżeli lot z przesiadką bądź kilkoma przesiadkami w innych krajach.

Z racji tego, iż mieszkamy w Gdyni mieliśmy lot łączony:

  • Gdańsk – Warszawa, Warszawa – Tokio
  • Tokio – Warszawa, Warszawa – Gdańsk
Wycieczka do Japonii

KIEDY LECIEĆ DO JAPONII Z UWZGLĘDNIENIEM PÓR ROKU?

Sezonowość w Japonii

  • Sezon wysoki (kwiecień – maj, sierpień)
  • Sezon średni (czerwiec – lipiec, wrzesień – grudzień)
  • Sezon niski (styczeń – marzec)

Pory roku w Japonii

Wiosna – przyroda budzi się do życia, rozkwitają pąki wiśniowych drzew i w tym czasie jest święto hanami. Na przełomie marca i kwietnia można podziwiać kwitnące wiśnie. Turystów w Japonii jest w tym czasie bardzo dużo.

Lato – upalne i wilgotne, czas monsunów. To czas, kiedy można zdobyć górę Fudżi – od 1 lipca od 31 sierpnia. We wrześniu nadal w Japonii istnieje możliwość przejścia groźnych tajfunów.

Jesień – po monsunach i tajfunach nadchodzi spokojna pora roku jaką jest jesień. Japonia staje się kolorowa, a głównie czerwona za sprawą mieniących się różnymi kolorami czerwieni liści klonów. Jest to drugi – po wiośnie najbardziej popularny czas przyjazdów turystów do tego wyspiarskiego kraju.

Byliśmy w Japonii jesienią i zachwyciliśmy się tą porą roku. Jesień japońska jest ciepła i słoneczna. W listopadzie można być pewnym, iż przyroda japońska będzie w jesiennych barwach. Polecamy Wam wycieczkę do Japonii właśnie o tej porze roku.

Przeczytajcie: Zdjęcia, które sprawią, że pojedziesz do Japonii jesienią. Fotorelacja.

Zima – podobno w Japonii jest najlepszy biały puch na świecie i do Japonii podróżuje się również w celu uprawiania sportów zimowych.

Najpopularniejsze miejsce do uprawiania zimowych sportów to:

  • Nagano
  • Iwate
  • Sapporo
  • wyspa Hokkaido

Ponadto w czasie zimy można poczuć świąteczną atmosferę. W grudniu japońskie miasta są pięknie przystrojone i pełne rozświetlonych iluminacji.

Kąpiele zimą w japońskich onsenach będą niesamowitym doświadczeniem.

Jeśli organizowalibyśmy wycieczkę do Japonii zimą na pewno udalibyśmy się do Nagano zobaczyć makaki kąpiące się w gorących źródłach otoczonych śnieżnymi krajobrazami. W lutym można podziwiać rozkwitające śliwkowe drzewa, które zwiastują nadejście wiosny.

Jak zapewne zauważyliście każda pora roku w Japonii jest inna i ciekawa. Najmniej atrakcyjne jest lato ze względu na uciążliwe upały i anomalie pogodowe.

A więc, kiedy lecieć do Japonii?

Jeśli lecicie po raz pierwszy do Japonii to polecamy czas jesieni – najlepiej listopad lub wiosny – przełom marca/kwietnia. My wybraliśmy czas jesienny i uważamy, że był to „strzał w dziesiątkę”.

  • jesień to nasza ulubiona pora roku pod względem fotograficznym
  • jesienią w Japonii nie ma aż tak wielu turystów, jak ma to miejsce wiosną (sezon średni)
  • japońska jesień jest ciepła i słoneczna

Minusem wycieczki do Japonii jesienią jest zdecydowanie krótki dzień – o godzinie 17.00 jest już ciemno.

Jeśli bardziej lubicie wiosnę i ciekawi Was czas kwitnienia japońskich wiśni – wybierzcie tę porę roku. W tym czasie należy liczyć się ze wzrostem cen (chociaż jesienią też ceny „szybują” w górę), na niektórych terenach może zalegać jeszcze śnieg (szczególnie w marcu), to czas, kiedy turystów w Japonii jest najwięcej.

Zdecydowanie odradzamy czas letni na podróż do Japonii ze względu na wysokie temperatury i wilgotność powietrza. Ponadto to czas tajfunów.

Zima to już pora dla fanów sportów zimowych. Mimo, iż sportów zimowych nie uprawiamy na chwilę obecną to właśnie zimą chcielibyśmy do Japonii polecieć po raz drugi i zwiedzać japońską prowincję „skąpaną” w śniegu – bajkowe krajobrazy, śnieżny puch, a plusem jest też to, iż w tym czasie loty do Japonii są tańsze.

Czas wiosenny byłby w naszym przypadku dopiero na trzecim miejscu.

Opisaliśmy Wam nasze preferencje czasowe odnośnie podróżowania do Japonii. Na tej podstawie warto zdecydować – co się lubi, jaka pora roku Wam odpowiada, co jest priorytetem?

Wycieczka do Japonii

CO W JAPONII ZADZIWIA ?

Pociągi, autobusy i inne środki komunikacji są punktualne. Nie spóźniają się.

Restauracje, sklepy i inne miejsca są o czasie otwierane i o czasie zamykane – wszystko z zegarkiem w ręku.

Komunikacja w Japonii jest bardzo dobrze rozwinięta i przede wszystkim szybka. Przemieszczanie się po Japonii jest przyjemnością.

Ogromne dworce japońskie są perfekcyjnie oznakowane. Są również pracownicy, którzy pomagają obcokrajowcom odnaleźć się na wielkich japońskich dworcach. Wszystko pod tym względem jest świetnie zorganizowane.

Japończycy noszą portfele w tylnych kieszeniach spodni, a Japonki torebki mają zazwyczaj otwarte. W Japonii nikt nie kradnie.

Japończycy, aby wejść do danego środka komunikacji ustawiają się w kolejkę. Nikt się nie przepycha.

Przed wieloma restauracjami są wystawy ze sztucznymi, plastikowymi daniami, które wyglądają jak prawdziwe. Dzięki temu klienci wiedzą jak będzie wyglądało zamówione przez nich danie.

W Japonii praktycznie w ogóle nie występuje bezdomność zarówno wśród ludzi, jak i u zwierząt.

W Japonii nikt na nikogo nie zwraca uwagi.

CO W JAPONII IRYTUJE?

W Japonii nie ma w większości miejsc koszy na śmieci. Japończycy nie śmiecą i nie ma potrzeby, aby kosze były. Sprawia to, że z ogryzkiem od jabłka można chodzić cały dzień trzymając go w plecaku bądź w woreczku w kieszeni. Aby pozbyć się nadmiaru śmieci należy wejść do najbliższego sklepu typu 7 Eleven czy Lawson, gdzie znajdują się pojemniki do segregacji.

Zdarza się, iż trudno skomunikować się z Japończykami w języku angielskim.

Nadmierna punktualność Japończyków bywa czasami irytująca. Mamy wrażenie, że dla Japończyka otworzenie sklepu czy restauracji na minutę przed lub po czasie byłoby wielką tragedią.

Do wielu restauracji trzeba ustawiać się w kolejkę i czekać aż zwolni się stolik. Czasami obowiązują zapisy na listę, która wystawiana jest przed restauracją. Podziwiamy Japończyków za cierpliwość do tego typu formy oczekiwania na stolik i posiłek.

Wycieczka do Japonii

KILKA ZASAD I RÓŻNIC KULTUROWYCH, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ NA WYCIECZCE W JAPONII

Zawsze zdejmujcie buty przed wejściem do świątyni lub domu japońskiego. Zasada ta obowiązuje też w ryokanach, szkołach, szpitalach, czasami w hotelach, w restauracjach wyłożonych matami o nazwie tatami.

Czekając na metro, autobus, pociąg ustawcie się w kolejce, tak jak robią to Japończycy. Nie przepychajcie się.

Nauczcie się w odpowiedni sposób używać pałeczek. Niedozwolone jest, aby pałeczki wbijać pionowo np. w miseczkę ryżu. Pionowe ustawienie pałeczek jest związane z pogrzebowym rytuałem. Po zjedzeniu posiłku pałeczki należy odłożyć na dedykowaną do tego podstawkę.

W japońskiej komunikacji miejskiej panuje spokój i cisza. Nie zakłócajcie tego np. rozmową telefoniczną.

W japońskiej kulturze wanna czy też łaźnia służą zrelaksowaniu się. Prysznic jest do mycia i oczyszczania ciała. Jeśli Japończyk chce się zrelaksować w wannie czy onsenie najpierw umyje się pod prysznicem. Jeśli będziecie w publicznej łaźni postępuj tak samo.

Smarkanie w miejscu publicznym jest uważane za wyraz bardzo złego wychowania.

Wielu Japończyków nosi maseczki na twarzy. Najważniejsze powody ich ubierania to infekcja – Japończyk zakłada maskę, aby nie zarazić innych lub brak infekcji, ale ochrona przed jej złapaniem.

Nie musicie w restauracji, czy w taksówkach zostawiać napiwków. Są one niemile widziane.

Płacąc w sklepach otrzymuje się specjalną tacę, na której kładzie się gotówkę bądź kartę. Pieniędzy i karty nie podaje się sprzedawcy. Resztę pracownik sklepu również przekaże klientowi na specjalnej tacy.

Jeżeli będziecie chcieli kupić w sklepie napój alkoholowy np. piwo – jest obowiązkowe potwierdzenie swojej pełnoletności przy kasie poprzez kliknięcie przycisku „yes” na monitorze dotykowym.

Nie wylewajcie sosu sojowego na potrawy. W sosie sojowym zanurza się np. sushi używając do tego pałeczek.

Przeczytajcie: Tanie podróżowanie, czyli jak małym kosztem zwiedzić Polskę, Europę i cały świat.

JACY SĄ JAPOŃCZYCY?

Japończyków jest dużo, bo ponad 126 milionów, co sprawia, że Japonia znajduje się na 10 miejscu na świecie pod względem zaludnienia.

Japończyków moglibyśmy określić takimi słowami:

  • punktualni
  • powściągliwi
  • czasami nieśmiali i niedostępni
  • uprzejmi, mili, życzliwi
  • pomocni
  • nie do końca otwarci na ludzi z innych krajów
  • pracowici
  • dobrze i modnie ubrani
  • czasami infantylni
  • niekonfliktowi
  • podporządkowani

Wycieczka do Japonii

ILE KOSZTUJE BILET LOTNICZY DO JAPONII? WYCIECZKA DO JAPONII

Japonia leży bardzo daleko od Polski, a więc lot do Kraju Kwitnącej Wiśni do najtańszych nie należy. Warto poczekać na promocję biletów lotniczych oraz dokonać rezerwacji na kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Korzystne cenowo połączenia lotnicze można znaleźć lecąc z innych miast Europy, niekoniecznie bezpośrednio z Warszawy. Mimo wszystko – tak jak pisaliśmy wcześniej polecamy lot bezpośredni.

Bilet lotniczy w korzystnej, promocyjnej cenie w obie strony to kwota ok. 1800zł. Jeśli będzie taka oferta – nie wahajcie się, to bardzo dobra cena.

REZERWACJA NOCLEGÓW W JAPONII

Z wyprzedzeniem warto również zarezerwować noclegi. Im bliżej będzie daty wylotu tym ceny noclegów będą wyższe, a wybór hoteli ograniczony – szczególnie w czasie hanami.

Bardzo popularną opcją są noclegi w ryokanach – tradycyjnych japońskich domach. Jeśli marzy Wam się nocleg w takim miejscu tym bardziej dokonajcie rezerwacji wcześniej.

Wszystkie noclegi rezerwowaliśmy przez portal Booking.com.

NOCLEGI W JAPONII

Hotele w Japonii mają zazwyczaj bardzo dobry standard. Są czyste, zadbane i w pokojach znajduje się pełne wyposażenie.

Rodzaje noclegów w Japonii

hotele biznesowe – tego rodzaju hoteli bardzo często korzystają turyści i osoby, które podróżują po Japonii biznesowo. Takie hotele są zlokalizowane w dużych miastach. Są funkcjonalne i ekonomiczne. Pokój w hotelu biznesowym jest zazwyczaj bardzo mały z niewielkim łóżkiem i biurkiem z krzesłem. Łazienka również jest niewielka.

Ryokany – to tradycyjna japońska gospoda, nazywana też czasem zajazdem. Nocując w ryokanie można bliżej doświadczyć japońskiej kultury, gdyż ma się możliwość nocowania w typowo japońskim pomieszczeniu. Niektóre ryokany mają też onseny – gorące źródła, z których można korzystać. Warto chociażby jedną noc spędzić w ryokanie dla zdobycia niesamowitego doświadczenia. Wiele ryokanów serwuje również typowo japońskie śniadania i obiadokolacje.

Hotele kapsułowe – dzięki nocy w hotelu kapsułowym również można doznać nowych wrażeń. Ten rodzaj noclegu jest charakterystyczny dla Japonii. My w czasie naszej wycieczki do Japonii nie zdecydowaliśmy się na hotel kapsułowy. Powód –  nie lubimy przebywać w małych przestrzeniach. A taki jest właśnie ten rodzaj noclegu – to kapsuła, w której znajduje się łóżko, lampka i telewizor. Poza tym poza kapsułą są wspólne łazienki – osobne dla mężczyzn i kobiet. Kapsuły też są pojedyncze i oddzielone pod względem płci. Rzeczy osobiste pozostawia się w szatni. Doświadczenie na pewno ciekawe, jednak nie dla nas.

Pensjonaty – czyli popularne guesthouse. Niektóre ryokany są nazywane również guesthousami. Pensjonat to mniejszy budynek niż hotel i ma o wiele mniejszą liczbę pokoi. Niektóre guesthousy serwują śniadania, inne dysponują zapleczem kuchennym z wyposażeniem, w którym można przyrządzić sobie posiłek.

Hostele – noclegi o niższym standardzie zapewniające nocowanie w pokojach wieloosobowych lub rodzinnych. W hostelach często znajdują się kuchenne aneksy, w których można sobie przyrządzić śniadanie, kolację, a nawet ugotować obiad. Bywa, że ręczniki do kąpieli należy wypożyczyć, a przybory toaletowe we wspólnych łazienkach nie są zapewnione.

W czasie wycieczki po Japonii zdecydowaliśmy się na nocowanie w hotelach biznesowych, jednym pensjonacie i dwóch ryokanach.

Przetestowane noclegi / klikając w aktywne linki możecie dokonać rezerwacji:

Hotele biznesowe, w których nocowaliśmy w trakcie naszej wycieczki do Japonii rekomendujemy – wszystkie były czyste, zadbane i wygodne. Guesthouse w Narze również miał bardzo dobry standard. Spaliśmy też w dwóch ryokanach i były one o niskim standardzie. Przy kolejnej wizycie w Japonii na pewno zdecydujemy się na lepszy ryokan. Rezerwując ryokany w Polsce nie mieliśmy dużego wyboru, gdyż wiele tego typu miejsc było już zajęte. Ryokany radzimy rezerwować bardzo wcześnie przed podróżą, aniżeli tradycyjne hotele.

Wycieczka do Japonii

WYCIECZKA DO JAPONIIZAMAWIANIE JAPAN RAIL PASS I INTERNETU

Japan Rail Pass

Jeśli wybieracie się na wycieczkę do Japonii to znaczy, że czeka Was sporo przemieszczania się po kraju pociągami, a jest to niestety bardzo drogie. W tej sytuacji pozostaje tylko jedno: przed wylotem zamówić Japan Rail Pass, czyli jednorazowy bilet umożliwiający jazdę większością japońskich pociągów, w tym szybkimi shinkansenami w określonym czasie.

Voucher Japan Rail Pass firmy Jr Japan Railways zamówcie już w Polsce. Następnie będąc na lotnisku w Japonii wymieńcie go na właściwy bilet. Zamówiony voucher w Polsce nie daje Wam możliwości jazdy japońskimi pociągami. Pamiętajcie o tym!

Koszt biletu nie jest tani, gdyż jego cena to około: 1800 zł (na dwa tygodnie), a więc tyle samo co bilet lotniczy w promocyjnej cenie, ale nie wahajcie się ani minuty. Podróżując bez tego biletu po Japonii przez dwa tygodnie zapłacicie za przejazdy o wiele więcej.

Karty Japan Rail Pass są przeznaczone tylko dla obcokrajowców. Japończycy nie mają możliwości skorzystanie z tego typu opcji. Japan Rail Pass powstał specjalnie dla turystów.

Kart Japan Rail Pass dla turystów nie kupi się w Japonii. Są one dostępne tylko poza krajem. Możliwe okresy w ramach których będzie się uprawnionym do przejazdów liniami JR w całej Japonii to 7, 14 i 21 dni.

My kupiliśmy w Polsce 2 vouchery Japan Rail Pass na 14 dni pobytu w Japonii.

Gdzie kupić Japan Rail Pass będąc w Polsce?

Kupiliśmy vouchery Japan Rail Pass w firmie H.I.S. Poland, której siedziba znajduje się w Warszawie. Vouchery otrzymaliśmy poprzez kuriera z dostawą do domu. Można również odebrać vouchery osobiście w biurze firmy w Warszawie.

Następnie będąc już na lotnisku Narita w Tokio wymieniliśmy vouchery na właściwe bilety umożliwiające nam przemieszczanie się po Japonii przez dwa tygodnie.

Na tej stornie internetowej znajdziecie wszystkie potrzebne informacje dotyczące Japan Rail Pass – japanrailpass.net.

Zalety Japan Rail Pass:

  • Cena – korzystniejsza niż kupowanie jednorazowych biletów na przejazdy.
  • Wygoda – przestronność, czystość, wysoki poziom obsługi, cisza i spokój w wagonach.
  • Prędkość – odległości w Japonii między poszczególnymi miejscami są spore. Mając Japan Rai Pass odległość ponad 500 km pokonacie w 3 godziny.
  • Uniknięcie kolejek na dworcach – posiadacze biletu Japan Rail Pass wchodzą na stację wejściem bocznym okazując bilet – szybko i bez kolejek.
  • Korzystne zastosowanie biletu – Japan Rail Pass to nie tylko możliwość przejazdów szybkimi shinkansenami, to również przejazdy pociągami jeżdżącymi miedzy dużymi miastami. Często zastosowanie biletu będzie miało miejsce w konkretnym miejscu np. w naszym przypadku bilet obowiązywał również na prom, którym dostaliśmy się na wyspę Itsukushima.

TRANSPORT W JAPONII

Jak efektywnie podróżować po Japonii?

Japonia to kraj, po którym przemieszczanie się nie stanowi żadnego problemu i jest przyjemnością.

Jak poruszać się po Japonii, po Tokio i innych większych miastach?

Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem są shinkanseny – super szybkie ekspresy, które transportują ludzi w Japonii pomiędzy miastami. Pamiętajcie, że w ramach biletu Japan Rail Pass nie jest się uprawnionym do podróżowania kilkoma najszybszymi ekspresami. Sprawdźcie na jakie szybkie pociągi bilet nie obowiązuje, aby nie doszło do pomyłki.

Podróżowanie w miastach to głównie metro, pociągi i autobusy. Najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest wykupienie karty Suica, która uprawnia do korzystania z transportu w całej Japonii poza narodowym przewoźnikiem – firmą JR Japan Railways. Sprawdza się to najbardziej w czasie korzystania z metra, autobusów i robienia drobnych zakupów na dworcach i mniejszych sklepach, w których tego typu kartą można dokonać płatności.

Przy każdym kasowaniu karty poprzez przyłożenie jej do czytnika można zobaczyć na bramce (np. w metrze) ile zostało jeszcze jenów na karcie i ile kosztował dany przejazd. Kartę przykłada się na wejściu do danej linii jak i na wyjściu, gdzie podliczany jest konkretny przejazd na podstawie pokonanego dystansu.

Kartę Suica najlepiej kupić na miejscu – będąc już w Japonii.

Jeżeli jakiś pociąg ma w nazwie JR to można nim podróżować w ramach karty Japan Rail Pass. W Tokio zielona linia Yamanote jest obsługiwana w ramach Japan Rail Pass i można nią objechać wkoło całe miasto. Nie zawsze jednak podjedziecie na tyle blisko do miejsca docelowego. Warto w takiej sytuacji przesiąść się na metro.

W Japonii wszystko jest ze sobą idealnie skomunikowane. Pociągi nie spóźniają się – przyjeżdżają i odjeżdżają punktualnie. Wnętrza pociągów są zadbane, czyste, panuje cisza i spokój. Nikomu nawet do głowy by nie przyszło, aby rozmawiać głośno z towarzyszem lub przez telefon.

Podróżowanie shinkansenami, a więc szybkimi pociągami po Japonii jest również niesamowitym doświadczeniem – prędkość, obsługa, wygoda, bezpieczeństwo. Byliśmy pod wrażeniem standardu japońskich kolei.

Wskazówka

Polecamy Wam rezerwowanie na dzień przed konkretną podróżą miejsca w pociągu. Są zazwyczaj wyznaczone trzy pierwsze wagony, w których rezerwacje miejsc nie obowiązują, a w pozostałych już tak. My robiliśmy rezerwację miejsca zawsze na dzień przed wyjazdem do konkretnego punktu docelowego.

Przemieszczając się w miastach metrem należy liczyć się z tym, iż będzie często tłoczno – szczególnie w Tokio.

Kupując kartę Suica zostanie pobrany depozyt w wysokości 500 jenów. Po zakończonej podróży depozyt zostanie zwrócony i kartę również należy oddać w dowolnym biurze JR.

Wycieczka do Japonii

CZY WARTO WYPOŻYCZYĆ SAMOCHÓD BĘDĄC NA WYCIECZCE W JAPONII?

My na taką opcję się nie zdecydowaliśmy. Bez problemu do wszystkich miejsc dotrzecie japońskimi pociągami. Decydując się na wypożyczenie samochodu warto wziąć pod uwagę to, iż w Japonii obowiązuje ruch lewostronny.

Najbardziej skomplikowany dojazd był z Hiroszimy do Doliny Kiso i z powrotem oraz z Tokio do Krainy Pięciu Jezior Fudżi i z powrotem. Jechaliśmy z przesiadkami i bez możliwości jazdy shinkansenami. Dotarcie do tych miejsc było zatem dłuższe niż do innych miejsc, które zwiedzaliśmy, ale również przebiegło bez problemu, bez opóźnień i bezpiecznie.

INTERNET W JAPONII

Przy okazji zakupu Japan Rail Pass w firmie H.I.S. Poland kupiliśmy również kartę sim z nielimitowanym Internetem 4G na terenie całej Japonii przez okres 14 dni. To rozwiązanie sprawdziło się znakomicie, ponieważ można tym samym udostępnić sygnał przez hotspot wifi ze swojego smartfona i dwie lub trzy osoby mogą jednocześnie z karty korzystać.

Plus jest taki, że od przylotu posiada się już dostęp do Internetu i np. do Google Maps.

Są również inne możliwości zakupu Internetu bezpośrednio od firm japońskich.

Bardzo popularne jest także rozwiązanie wypożyczenia na lotnisku routera z którego może korzystać cała rodzina przez czas pobytu.

UBEZPIECZENIE W CZASIE WYCIECZKI DO JAPONII

Przed wylotem do Japonii wykupiliśmy ubezpieczenie. Nie można o tym zapomnieć, gdyż w przypadku uszczerbku na zdrowiu w Kraju Kwitnącej Wiśni będzie ono niezbędne. Leczenie w Japonii jest drogie. Warto wspomnieć również, iż japońska opieka medyczna jest bardzo rozwinięta i cechuje ją wysoki poziom usług dla pacjenta. Będąc u japońskiego lekarza lub w szpitalu jedyny problem, który może wystąpić to problem komunikacyjny. Kupienie ubezpieczenia jest też istotne ze względu na możliwość kradzieży bądź utraty mienia.

jesień w Japonii

JAPOŃSKA KUCHNIA

Kuchnia japońska uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie, a wszystko to za sprawą wysokiej jakości ryb jedzonych często na surowo i ich różnorodnych gatunków, owoców morza, wodorostów, warzyw.

Prym wiedzie również ryż – zupełnie inny niż ten, który znamy w Europie. Japoński ryż jest kleisty i połyskuje. Japończycy jedzą ryż na śniadanie, obiad, kolację. W Japonii istnieje wiele gatunków ryżu.

Ważnym elementem japońskiej kuchni są też zupy. Zupa i ryż zawsze znajdują się na japońskich stołach

Japończycy spożywają posiłki pałeczkami.

Tradycyjne japońskie śniadanie składa się z kilku osobnych dań ułożonych na miseczkach. Obowiązkowo na śniadaniu musi zostać zaserwowany ciepły ryż i zupa miso. Ponadto w menu japońskiego śniadania znajdzie się również kiszonki, rybę, makaron z dodatkami, no i oczywiście japońską herbatę.

Poniżej przedstawiamy Wam sztandarowe dania kuchni japońskiej, których koniecznie musicie spróbować. Znajdziecie w zestawieniu dania główne, przekąski, przystawki, słodkości, ale i też popularne w Japonii napoje.

Potrawy w Japonii, których warto spróbować:

Ramen – japoński rosół składający się z gorącego wywaru, makaronu, jajka, kawałka mięsa, zieleniny. Ramen w Japonii jest różny pod względem smaku. W Kioto jedliśmy ramen cytrynowy.

Sushi – składa się z gotowanego, kleistego ryżu, kawałka surowego mięsa ryby, owocu morza, ale nie tylko, gdyż zamiast ryby może być na ryżu podane warzywo. Do tego podaje się sos sojowy, zielony japoński chrzan wasabi, marynowany imbir. Rodzajów sushi jest sporo, ale najpopularniejszym jest nigri.

Udon – gruby makaron z mąki pszennej, który podaje się do gorącego wywaru. Wywar może mieć jasny bądź ciemny kolor w zależności od użytego sosu sojowego i regionu Japonii. Sprężysty udon w połączeniu z wywarem jest bardzo rozgrzewający.

Soba – cienki makaron zrobiony z mąki gryczanej. Soba może mieć różne kolory i może być dodawana do różnych dań, w tym też do gorących wywarów. Najczęściej soba jest koloru brązowego.

Yakisoba – kolejna odmiana makaronu. Tym razem pszennego i w wersji smażonej.

Tempura – maczane w cieście warzywa, owoce morza, a czasem nawet i mięso. Następnie smażone na głębokim tłuszczu. Kluczem do wyśmienitego smaku tempury jest chrupiąca panierka. Tempurę dodaje się często do wywaru z udonem.

Wołowina Wagyū – słowo wagyū oznacza japońskie bydło. Mięso z tego rodzaju bydła jest najwyższej jakości i charakteryzuje się niepowtarzalnym smakiem. Ceny takiego mięsa również do tanich nie należą.

Okonomiyaki – rodzaj placka smażonego na rozgrzanej płycie z różnymi dodatkami. Tego typu placki najbardziej popularne są w Hiroszimie i Osace. Wersja placka z Hiroszimy zawiera w składzie makaron.

Chirashi – potrawa japońska składająca się z ryżu, surowej ryby, owoców morza, warzyw, tofu, grzybków shiitake. Wszystko podawane jest w miseczce lub drewnianym pudełeczku.

Unagi – grillowany węgorz polany słodkim sosem i podawany na gorącym ryżu. Specjał wyspy Itsukushima.

Gyoza – rodzaj pierożków wypełnionych mięsem, owocami morza bądź warzywami. Mogą być gotowane lub smażone.

Takoyaki – smażone kulki z dodatkiem ośmiornicy. Serwowane najczęściej w tzw. street foodzie.

Yakitori – pyszne mięsne szaszłyki. Podobnie jak takoyaki serwowane w stoiskach typu street food lub małych barach izakaya.

Onigri – przekąska zrobiona z ryżu w kształcie trójkąta bądź owalna. Prócz ryżu w składzie znajdzie się m.in. łosoś, tuńczyk, majonez. Czasami onigri jest obwinięte nori, czyli jadalnymi wodorostami. Świetna przekąska „na drogę”, a kupić ją można w sklepach typu 7 Eleven.

Miso – rodzaj zupy serwowanej między innymi na śniadanie i jako dodatek do innych dań jedzonych w ciągu dnia. Zupa miso powstaje na bazie bulionu o nazwie dashi. Japończycy uważają, iż do miso powinno używać się sezonowych warzyw i ryb.

Bentō – to gotowe porcje na wynos przygotowywane przez Japończyków w domu bądź na stacji kolejowej, w sklepie spożywczym, kiosku i w innych miejscach. Posiłek podawany jest w drewnianym pudełku lub plastikowym opakowaniu. Japończycy kupują bentō do pracy, szkoły, na wycieczkę itp. W zestawie jest ryż, ryba lub mięso, pikle i gotowane warzywa.

Matcha – sproszkowana zielona herbata, która używana jest nie tylko do parzenia herbaty, ale i też do deserów, lodów, słodkości, różnych potraw.

Mochi – rodzaj deseru, który powstaje z ryżu i ryżowej mąki. Mochi to kleiste kuleczki. Mochi jest często nadziewane słodką fasolą lub występuje z dodatkiem truskawek.

Sake – japoński alkohol, który produkuje się z sfermentowanego ryżu.

Zielona herbata – popularny napój w Japonii występujący pod różnymi postaciami takimi jak: matcha (sproszkowany zielony puder), sencha (rodzaj herbaty podawany o poranku), gyokuro (zielona herbata z półki premium, wysokogatunkowa), bancha (herbata o różnych aromatach)

japońska kuchnia

Przetestowane przez nas restauracje i dania w Japonii:

TOKIO KULINARNIE

W Asakusie skosztujcie tradycyjnego smakołyku o nazwie dango – jest to słodki grillowany szaszłyk zrobiony z masy ryżowej i polany sojowym sosem. Dango sprzedawane jest w dzielnicy Asakusa w Tokio.

W Yanaka Ginza posmakujcie lodów przygotowanych z naturalnego lodu i skosztujcie japońskich przekąsek.

Skosztujcie tradycyjnych szaszłyków mięsnych zwanych yakitori w jednym z klimatycznych barów izakaya w Piss Alley – dzielnica Shinjuku.

Posmakujcie sushi w dzielnicy Shibuya – w miejscu, w którym danie do Ciebie przyjedzie, a zamówisz je przez komputer – Uobei Sushi Belt.

W Tokio znajdziecie również wiele innych miejsc, w których serwuje się pyszne sushi np. przygotowywane na żywo, bądź konsumowane z innymi Japończykami w pozycji stojącej.

Przed wizytą w tokijskiej dzielnicy Harajuku udajcie się do pobliskiej herbaciarni połączonej z kwiaciarnią. To Adyama Flower Market Tea House. Miejsce wspaniałe – pełne zieleni i świeżych kwiatów, których zapach czuć wszędzie. Ogromny wybór herbat, słodkości, a nawet ciepłe posiłki są serwowane.

KIOTO KULINARNIE

W Kioto można skosztować cytrynowego ramenu w restauracji Kyoto Gion Ramen Muraji. Polecamy również zielony deser o smaku matchy w tym miejscu. Restauracja jest bardzo mała i kameralna, urządzona w typowo japońskim stylu.

Kioto słynie z pięknych i tradycyjnych herbaciarni. Rekomendujemy wizytę w najstarszej herbaciarni w Kioto – Ippodo. W miejscu tym można degustować różne rodzaje herbat, zakupić ulubione w herbacianym sklepiku, ale i też wziąć udział w warsztatach ceremonii parzenia herbaty.

Posmakujcie tradycyjnego wielodaniowego obiadu o nazwie kaiseki, z którego słynie Kioto. Restauracja japońska, którą polecamy to Tagoto Honten, gdzie w porze lunchu można trafić na przystępne ceny.

Bardzo dobre sushi zjecie w restauracji Gion K. Restauracja sprawia wrażenie niepozornej i nieatrakcyjnej, ale sushi serwują wyśmienite.

Opuszczając Ginkaku – ji, czyli Srebrny Pawilon warto skosztować tzw. ulicznego jedzenia, które jest dostępne w wielu miejscach przed wejściem na teren świątynny. My zdecydowaliśmy się się na tzw. steamd bun (baozi) – kluski (nazywane też bułeczkami) gotowane na parze wypełnione mięsem lub słodką fasolą. Przysmak pochodzi z Chin. Kolejny raz zajadaliśmy się również szaszłykami mięsnymi yakitori.

NIKKO KULINARNIE

Skosztujcie specjału Nikkō, czyli yuby – wytwarzanej z białka zbierającego się na powierzchni gotowanego mleka sojowego. Yuba przypomina tofu i podawana jest w gorącym wywarze z grubym i sprężystym udonem. W Nikkō znajdziesz mnóstwo restauracji serwujących ten przysmak.

NARA KULINARNIE

Spacerując po centrum Nary koniecznie posmakujcie przysmaku tego miasteczka, czyli mochi – ciastka zrobionego z klejącego ryżu najczęściej nadziewanego słodką fasolą. Ciasteczka są sprzedawane w wielu miejscach.

Jeśli dopisze Wam szczęście i restauracja będzie otwarta wybierzcie się na podobno najsmaczniejszego tuńczyka typu blue fin. To właśnie w Narze możesz skosztować tego przysmaku. Restauracja serwująca ten rodzaj tuńczyka to Maguro Koya. Niestety w dniu, w którym byliśmy w Narze była nieczynna.

W Narze skosztujcie tempury, czyli obtoczonych w delikatnej i chrupiącej panierce owoców morza lub warzyw smażonych krótko na głębokim oleju. Polecamy restaurację, w której na żywo można oglądać proces tworzenia tempury: Tendon Makino Narahigashi.

W Narze jedliśmy również pyszną pizzę – tak dla odmiany od kuchni japońskiej. Mały bar w centrum miasteczka o nazwie Napoli’s Pizza & Caffé, więc jeśli nabierzecie ochoty na smaki włoskie – polecamy

HIROSZIMA KULINARNIE

Udajcie się do miejsca, które nazywa się Okonomimura i zjedzcie w jednym z barów słynnego placka, który nazywa się okonomiyaki. Placek tego rodzaju jest smażony na mocno rozgrzanej płycie i dodaje się do niego różne dodatki, polewa sosem bądź majonezem. Placki w Hiroszimie są również podawane z makaronem i smażonym jajkiem – to miejscowa odmiana tego specjału.

WYSPA ITSUKUSHIMA KULINARNIE

Będąc na wyspie Itsukushima koniecznie musisz posamkować grillowanych ostryg – to przysmak wyspiarzy oraz węgorza – unagi.

Grillowane ostrygi znajdziecie na głównej ulicy handlowej, natomiast węgorza skosztujcie w japońskiej restauracji specjalizującej się tylko w tym daniu – Fujitaya. Do restauracji często ustawiają się kolejki i wpisuje się na listę gości. My mieliśmy szczęście, gdyż poszliśmy do restauracji po porze lunchu i nie było już nikogo. Restauracja była na wyłączność tylko dla nas. A grillowany węgorz i zupa miso konsumowane przy tradycyjnym japońskim stole były wyśmienite.

DOLINA KISO KULINARNIE

Zawitajcie w lokalnej restauracji i skosztujcie japońskiego dania, wybierzcie się na kawę do kawiarenki – może wybierzecie kawę macha latte.

Polecamy kawiarnię: HillBilly Coffee Company w Magome oraz Sabo Art Gallery Ko w Tsumago.

Magome słynie jesienią z kasztanów. Warto posamkować słodkości z nadzieniem kasztanowym.

GDZIE ROBIĆ ZAKUPY BĘDĄC W JAPONII?

Na zakupy żywnościowe warto wybrać się do sklepów rodzaju konbini store – otwarte całodobowo przez cały tydzień. Są to między innymi sklepy takie jak: 7 Eleven, Lawson, Family Mart, New Days.

Prócz jedzenia można zrobić ksero, wypłacić pieniądze z bankomatu, przechować bagaże, skorzystać z toalety.

W wielu tego typu sklepach są wyznaczone miejsca na zjedzenie ciepłego posiłku, który też w takim sklepie można kupić.

Japonia

CZAS W JAPONII

Japonia posiada jedną strefę czasową. W stosunku do Polski różnica czasowa wynosi + 7 godzin.

KOMUNIKOWANIE SIĘ W JAPONII – JĘZYK

Komunikowanie się w Japonii nie sprawiało nam większego problemu mimo, że japońskiego nie znamy, a Japończycy nie są biegli w języku angielskim. Przygotowując się do podróży na pewno natkniecie się na opinię, iż komunikacja w Japonii w języku angielskim jest bardzo utrudniona. My się z tym stwierdzeniem nie zgadzamy. Czasami zdarzają się problemy komunikacyjne, ale za każdym razem udało się uzyskać potrzebne informacje lub po prostu „dogadać się”. Bywało też tak, iż Japończyk przytakiwał, że rozumie o co mi chodzi, a i tak zrobił po swojemu. Jednak w większości sytuacji porozumiewanie się przebiegało bez problemu.

Warto przed wyjazdem nauczyć się kilku słów po japońsku, miedzy innymi:

witam – konnichiwa
żegnaj – sayonara
dziękuję – hai (słowo bardzo często powtarzane przez Japończyków)
tak – hai
nie – iie

WIZA DO JAPONII

Jeśli przybywa się do Japonii w celach turystycznych i wizyta nie przekroczy 90 dni wiza nie jest potrzebna. Konieczny jest ważny paszport. Pobyt powyżej 90 dni związany z podjęciem pracy, nauki w Japonii wymaga wizy.

POŁĄCZENIA TELEFONICZNE W JAPONII

Połączenia w Japonii w ramach polskiego abonamentu nie są tanie. Według cennika jednego z operatorów opłata za minutę połączenia głosowego wykonanego w roamingu międzynarodowym z Japonii to koszt około 8 zł.

Natomiast kupno japońskiej karty sim z numerem uprawniającym do połączeń w tym kraju wiąże się z obowiązkiem zarejestrowania swoich danych personalnych w japońskim systemie ewidencyjnym.

My przed wyjazdem znaleźliśmy opcję tańszą i w miarę wygodną. Mając wykupioną usługę internetową w Japonii, a zatem dostęp do Internetu można dokupić usługę dzwonienia w ramach pakietów na cały świat lub tylko z Japonii na telefony stacjonarne i komórkowe w ramach aplikacji Skype. Pakiet taki kosztuje około 15 zł za 130 minut na telefony stacjonarne na cały świat lub 33,60 zł za pakiet 300 minut na telefony stacjonarne i komórkowe z Japonii.

PIENIĄDZE W JAPONII

Walutą w Japonii jest jen. 100 jenów to ok. 3,70 zł – marzec 2020.

Jeśli zdecydujecie się na wypłacenie gotówki w Japonii to można to zrobić między innymi w całodobowych sklepach 7 Eleven lub innych tego typu. Pamiętajcie, aby w takim wypadku wziąć pod uwagę opcję opłaty za przewalutowanie.

Czy Japonia to drogi kraj?

Japonia jest krajem droższym niż na przykład takie kraje w Azji jak Tajlandia, Malezja, Wietnam. Jednak ceny japońskie porównujemy do europejskich w szczycie sezonu turystycznego, a do Europy latem przecież wielu z nas podróżuje. W naszym odczuciu pod względem cen nie jest aż tak źle, jak ma to miejsce w krajach skandynawskich, do których uwielbiamy podróżować, ale niestety wysokie ceny często odstraszają.

Co w Japonii jest drogie?

To co w podróży do i po Japonii będzie dla Was najdroższe to przelot i transport pomiędzy miastami.

Co w Japonii jest tanie?

W Japonii tanie jest jedzenie (poza owocami i warzywami). Wcześniejsza rezerwacja noclegów sprawi, że również nie będą one bardzo drogie – ceny zbliżone do europejskich, chociaż standard hotelowy może być niższy. Bilety wstępów do świątyń i innych atrakcji również do drogich nie należą. Ceny w restauracjach są zbliżone do cen w Europie.

Przedziały cenowe:

  • wstępy do świątyń/muzeów/parków/ogrodów: od 200 do 500 jenów za osobę
  • opłaty za noclegi: od 7000 do 10000 jenów
  • opłaty za zakupy w sklepach typu kombini store:

– piwo około 200 jenów

– mały zestaw sushi onigiri 100-200 jenów

– kanapka 200-300 jenów

– desery 100-200 jenów

– zestawy bento od 400 jenów

  • rachunek za posiłki w restauracjach/barach/kawiarniach:

– ramen od 600-1200 jenów za miskę

– sushi zależne od poziomu restauracji – najtańsze można już dostać od 150 jenów za zestaw dwóch nigri do 1000 jenów i więcej za całe zestawy

– piwo w lokalu to wydatek około 500 jenów

– kawa około 300 jenów

– zestawy lunchowe od 1000 do 1500 jenów

Wysokość cen zależy od terminu, w którym na wycieczkę do Japonii przybędziecie. Najdrożej jest w czasie święta hanami, czyli wiosną. Jesień, kiedy czerwienią się liście klonu sprawia, iż ceny też „szybują” w górę. Latem – w porze wilgotnej ceny są umiarkowane, podobnie wygląda to zimą.

Wycieczka do Japonii

JAK PŁACIĆ W JAPONII?

bankomaty – karty zagraniczne akceptują bankomaty z sieciowych sklepów np. 7 Eleven lub Lawson i tam wypłacaliśmy pieniądze. Inne miejsce, w którym można dokonać wypłaty gotówki to: Bank Pocztowy w Japonii. Jednak szybciej i wygodniej będzie w 7 Eleven, gdyż zawsze na trasie spotyka się te sklepy. Bardzo dobrze sprawdziła się karta Revolut, gdzie ich oferta posiada bardzo dobre kursy wymiany.

gotówka – Japonia to nowoczesny kraj, jednak w przypadku płatności w wielu miejscach przygotujcie się na to, iż nie będzie możliwości płacenia kartą. Japończycy preferują gotówkę.

karty kredytowe – jeśli będzie możliwość zapłaty kartą w danym miejscu stosowna informacja zostanie umieszczona w widocznym dla klienta miejscu. Nam czasami zdarzało się, że karta nie działała. W sklepach typu combini store jest możliwość płatności kartą.

wymiana waluty – najlepiej wychodzi wymiana dolarów lub euro na jeny, aczkolwiek poza kursem wymiany również potrącą Wam opłatę manipulacyjną. Natomiast jeżeli chcielibyście zakupić walutę japońską w Polsce to kurs jest niekorzystny w porównaniu do wypłaty na miejscu z bankomatu za pomocą np. karty Revolut czy innych kart walutowych. Dlatego będąc w Japonii jeny wypłacajcie z bankomatu. My w Polsce wymieniliśmy tylko małą część pieniędzy na jeny.

WYCIECZKA DO JAPONII – NASZE KOSZTY

2 osoby/ 2 tygodnie / wliczone opłaty za noclegi, wyżywienie, wydatki osobiste, wstępy do odwiedzanych obiektów, przelot w dwie strony, transport japoński, ubezpieczenie: około 18.000 tysięcy złotych

W tym:

Przelot dla dwóch osób – 3900 zł

Karta Japan Rail Pass na dwa tygodnie dla dwóch osób – 3500 zł

Nielimitowany Internet na 14 dni – 200 zł

Ubezpieczenie dla dwóch osób na 14 dni – 390 zł

GODZINY OTWARCIA OBIEKTÓW W JAPONII

Muzea, świątynie: (w zależności od wysokości sezonu), ale zazwyczaj: 9.00-17.00. Jeden dzień tygodnia jest wolny od pracy i zazwyczaj jest to poniedziałek.

Restauracje: zazwyczaj czynne do późna, szczególnie w dużych miastach. Japoński lunch odbywa się w godzinach: 11.30-14.00, a obiad/kolacja: 18.00-22.00.

Bary: otwierana są zazwyczaj od godziny od 18.00.

Urzędy, banki: czynne są od 9.00 – 17.00 w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku. Niektóre banki mogą być otwarte tylko do 15.00.

Centra handlowe: czynne są cały dzień – od 10.00- 20.00, również w weekendy

BEZPIECZEŃSTWO W JAPONII

W czasie naszej wycieczki po Japonii czuliśmy się bardzo bezpiecznie.

Jest to jeden z najbardziej bezpiecznych krajów świata ze względu na to, że:

  • występuje bardzo niski wskaźnik popełnianych przestępstw
  • w japońskiej świadomości dominuje przekonanie, iż dobro wspólne jest najważniejsze, a popełnianie przestępstw prócz kary skutkuje też odrzuceniem społecznym
  • poczucie bezpieczeństwa Japończyków można zauważyć miedzy innymi w tym, iż małe dzieci samodzielnie poruszają się po dużych aglomeracjach, Japonki zostawiają bez opieki pozostawioną torebkę np. w restauracji, wiele osób nosi portfele umieszczone w tylnej kieszeni spodni
  • w Japonii funkcjonują specjalne miejsca rzeczy znalezionych – kiedy Japończyk coś znajdzie odnosi rzecz właśnie w to miejsce. W ogóle nie przyszło by mu do głowy, aby znalezisko zabrać do domu.
  • Japończycy są bardzo pozytywnie nastawieni wobec turystów

ZDROWIE – WYCIECZKA DO JAPONII

W Japonii nie występują zagrożenia od strony sanitarnej i epidemiologicznej. Jadąc do Japonii zabierzcie ze sobą również apteczkę z podstawowymi środkami leczniczymi i akcesoriami opatrunkowymi. Pamiętajcie o ubezpieczeniu.

JAKIE PAMIĄTKI PRZYWIEŹĆ Z JAPONII?

Pamiątka z Japonii nazywana jest omiyage.

Polecamy pamiątki stylowe, eleganckie, przydatne – takie które będą przypominać Wam tą niesamowitą podróż, ale i też posłużą jako piękny prezent dla kogoś bliskiego.

Będąc w Japonii zrezygnowaliśmy z kupowania rzeczy, które w domu by się kurzyły, a więc wszelkiego rodzaju magnesy, figurki, pocztówki w ogóle nas nie interesowały. Tym razem postawiliśmy na pamiątki związane z elementami japońskiej kultury.

Jeśli zastanawiacie się nad tym, co z Japonii przywieźć, polecam:

  • ceramikę – np. ceramiczny zestaw do parzenia herbaty
  • eleganckie pałeczki do jedzenia
  • japoński wachlarz
  • japońską zieloną herbatę
  • słodycze o smaku matchy
  • artykuły papiernicze
  • kimono
  • stylowe puszki na herbatę

LOTNISKA W JAPONII

W Japonii funkcjonują trzy główne, międzynarodowe lotniska wokół Tokio:

  • Narita – oddalone od Tokio 1,15 minut
  • Haneda – leży najbliżej Tokio, 30 minut jazdy pociągiem
  • Kansai – obsługuje japoński region Kansai

My lądowaliśmy na lotnisku Narita i jeśli zdecydujecie się na bezpośredni lot do Tokio z Warszawy na tym lotnisku będziecie lądować. Z lotniska Narita do Tokio dotrzecie pociągiem ekspresowym.

Formalności, które należy zrealizować na lotnisku:

Po przylocie na lotnisko oprócz odebrania swojego bagażu, należy wypełnić formularz będący deklarację celną, w którym deklaruje się, iż na teren Japonii nie wwozimy zakazanych rzeczy – lista tych rzeczy jest podana w deklaracji. Podaje się także miejsce swojego pierwszego noclegu.

Cała procedura formalna od wyjścia z samolotu do drzwi wyjściowych terminala jest bardzo dobrze przygotowana dla podróżnych. Na każdym etapie są pracownicy, którzy tłumaczą co trzeba zrobić.

Po wyjściu ze strefy bagażowej skierujcie się do biura Japan Rail po odbiór biletów uprawniających do dwutygodniowych przejazdów środkami transportu Japońskiej firmy przewozowej JR. Otrzymacie bilet w zamian za voucher zakupiony wcześniej w kraju.

Bilet ten uprawnia automatycznie  do odbycia podróży z lotniska linią Narita Express do Tokio. Poproście również o rezerwację miejsca w pociągu ekspresowym.

PRZYDATNE STRONY INTERNETOWE

  • Google Maps – nawigacja po Japonii
  • Hyperdia – rozkłady pociągów
  • Japan Guide – informacje o Japonii, opisy miejsc, propozycje zwiedzania, informacje związane z dojazdem
  • Japan Rail Pass

ELEKTRYCZNOŚĆ W JAPONII

Jadąc na wycieczkę do Japonii koniecznie zabierzcie ze sobą przejściówkę. Gniazdka elektryczne nie są takie jak w Polsce. Występuję standard gniazdka jak w Stanach Zjednoczonych.

JAPOŃSKIE TOALETY

Ile to się naczytaliśmy przed wyjazdem o japońskich toaletach. Niektóre artykuły były zatytułowane nawet „Jak przetrwać w japońskiej toalecie”. Trochę nas to przerażało.

Toalety w Japonii są przede wszystkim bardzo czyste i nowoczesne. Posiadają panele sterujące i podgrzewane sedesy. Ta druga opcja jest świetna i chętnie kupilibyśmy sobie taką podgrzewaną toaletę do własnego domu. Niektóre przyciski panelu sterującego są opisane w języku angielskim, niektóre nie.

Nas zawsze interesował tylko przycisk służący do spuszczania wody, a różnie one wyglądają. Nigdy jednak nie zdarzyło nam się pomylić. W ogóle nie interesowały nas inne udogodnienia – opcja podmywania, spryskiwania, włączania dźwięków, zapachów.

Na panelu sterującym funkcji do wykorzystania jest bardzo dużo, ale po co się stresować i niepotrzebnie włączyć coś, co sprawi że wyjdzie się z toalety np. przemoczonym.

Magome i widok na Fuji Japonia

CO SPAKOWAĆ NA WYCIECZKĘ DO JAPONII?

Będąc w Japonii będziecie się przemieszczać, a więc warto dokładnie przemyśleć co ze sobą zabrać i jaki rodzaj bagażu wybrać – plecak a może jednak walizka? Jakie akcesoria będą niezbędne, a z których lepiej zrezygnować? Na co zwrócić uwagę pakując się?

Jadąc do Japonii pamiętaj, aby zabrać:

Wygodne buty, dzięki którym poruszanie się po kraju, pokonywania na własnych nogach sporych odległości nie będzie problemem. Ja popełniłam w tym aspekcie spory błąd – zabrałam buty, które okazały się zbyt ciepłe w porze japońskiej jesieni. Byłam zmuszona na miejscu kupić sobie buty bardziej lekkie i wiosenne. A więc dobierzcie obuwie do warunków pogodowych panujących w Japonii o danej porze roku. Pamiętajcie, aby buty były wygodne. Nie zabierajcie kapci, gdyż są dostępne w hotelach. Zamiast tego radzimy, aby zabrać gumowe klapki pod prysznic, gdyż w ryokanach są zazwyczaj prysznice wspólne.

Ubrania, które również dobierzcie do aktualnej pory roku. Byliśmy w Japonii jesienią i sprawdziły się o tej porze roku cienkie kurtki, płaszczyki, czapki (może wiać), szalik i głównie odzież sportowa. Nie zabrakło oczywiście jednej sukienki do zdjęć. Staraliśmy się zabrać jak najmniej ubrań, aby ograniczyć wagę bagażu.

Kosmetyki, ale nie przesadzajcie z ich ilością. Łazienki w hotelach są wyposażone w szampony i odżywki do włosów, balsamy, żele pod prysznic, szczoteczki i pasty do zębów, suszarki do włosów, a czasem nawet grzebienie jednorazowe. Nie ma potrzeby, aby zabierać ze sobą duże ilości kosmetyków.

Apteczkę, która akurat w każdej podróży jest ważnym elementem, bo po co w razie potrzeby kupować leki na miejscu (na pewno będą droższe niż w Polsce). Nasza apteczka zawierała: tabletki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, witaminy, leki które przyjmujemy na stałe, plastry przeciw skaleczeniom, pożyteczne bakterie w formie tabletek, które przyjmuję przed podróżą do kraju na innym kontynencie i w trakcie podróży.

Sprzęt elektroniczny, a więc aparat fotograficzny, obiektyw bądź obiektywy, ładowarki, telefon komórkowy, baterie do sprzętu fotograficznego, karty pamięci, power bank, latarka czołówka, a także przejściówki do prądu.

Dokumenty, które są istotne w każdej podróży: ważny paszport, karty płatnicze, voucher Japan Rail Pass, dokumenty związane z ubezpieczeniem, wydrukowane bilety lotnicze i wydruki rezerwacji noclegów, wydruk biletu wstępu do teamLabBordrless
na Odaibie, gotówkę jeżeli jakąś część kupicie w Polsce.

Plecak czy walizka?

W podróż, w której trzeba będzie się sporo przemieszczać warto wziąć większy plecak. Jest to wygodniejsze i sprawniej przemieścić się z plecakiem po ogromnych japońskich dworcach i między tłumem ludzi w miastach.

Ja zdecydowałam się na plecak, które pełniły też funkcję plecaka podręcznego oraz małą walizkę na kółkach.

Z kolei Michał miał swój duży plecak i specjalistyczny plecak na sprzęt fotograficzno – filmowy.

Sporo tego wyszło i nie było to do końca praktyczne. Jadąc po raz drugi do Japonii wzięlibyśmy duży plecak i mały plecak podręczny. Z drugiej strony jeżeli zaplanujecie noclegi blisko stacji z komunikacją miejską to torba na kółkach również może okazać się praktyczna.

Przeczytajcie: Co spakować na wyjazd? Kompletna lista rzeczy przydatnych w podróży.

FOTOGRAFOWANIE W JAPONII

Z racji tego, iż na co dzień zajmuje się fotografią profesjonalnie i sprzętem profesjonalnym też dysponuję jestem zmuszona dźwigać kilogramy sprzętu – niestety. Jadąc do Japonii wiedziałam, iż należy zminimalizować wagę sprzętu fotograficzno – filmowego, aby podręczny plecak zarówno mój jak i Michała nie był ciężki.

Zabraliśmy:

body aparatu

dwa obiektywy : jeden stałoogniskowy i jasny, który przydał mi się do fotografii wieczorem oraz obiektyw uniwersalny – w moim wypadku jest to ogniskowa 24-70 ze światłem 2.8

aparat bezlusterkowiec do kręcenia filmu i dwa obiektywy (w tym wypadku sprzęt jest lekki)

Zrezygnowaliśmy z:

drona
statywu
innych dodatkowych obiektywów, którymi dysponujemy

Japonia to piękny kraj pod względem fotograficznym. Zwolennicy fotografii miejskiej lubiący pokazywać na fotografiach dynamikę, drapacze chmur, miasto nocą oświetlone neonami będą zachwyceni.

Zwolennicy fotografii przyrodniczej również się nie zawiodą: parki, ogrody, tereny górzyste, krajobrazy z górą Fudżi w tle.

Ponadto piękno poszczególnych pór roku sprzyja fotografii przyrodniczej. Będąc w Japonii jesienią byliśmy oczarowana kolorami, a głównie intensywną czerwienią, która o tej porze roku dominuje.

Warto przed podróżą zastanowić się nad kolorem ubrań, jakie ze sobą zabierzemy. Ja zdecydowałam się na kilka ubrań w kolorze czerwonym i czerwony kapelusz, które idealnie sprawdziły się w fotografii jesiennej. Dopasujcie kolory ubrań do japońskiej pory roku, którą wybierzecie na podróż.

Miejsca, które koniecznie trzeba sfotografować:

Tokio

skrzyżowanie w dzielnicy Shibuya w Tokio
oświetlona lampionami dzielnica Piss Alley w Tokio
fotografia z teamLabBordrless

Nikkō i Nara

Daniele w Narze
Most w Nikkō

Kioto

Maiko i gejsze
Las bambusowy w Arashiyamie
Widok na pagodę Yasaka świątyni Hokan – ji
Uliczkę w historycznej dzielnicy Higashiyama (obszar Nineizaka)
Widok o zachodzie słońca na świątynię Kiyomizu – dera
rzeka Hozu z pływającymi po niej łódeczkami

Himeji /Hiroszima

Zamek Białej Czapli z zewnątrz w Himeji
Kopuła Bomby Atomowej w Hiroszimie

Wyspa Itsukushima

Brama Torii unosząca się na wodzie

Dolina Kiso

Tsumago Yuku z pięknym światłem wpadającym do we wnętrza (wieś Tsumago)
Uliczki z drewnianymi domkami z Magome i Tsumago

Kraina Pięciu Jezior Fudżi

Widok na Fudżi znad 5 jezior

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego obszernego poradnika czujecie się praktycznie przygotowani do odbycia wycieczki do Japonii. Informacji i spraw, które trzeba zrealizować przed podróżą i w trakcie jej trwania jest sporo. Nie podaję w poradniku praktycznym cen w restauracjach, w których jedliśmy, cen za hotele, w których spaliśmy, ani innych konkretnych wydatków – nie widzimy w tym sensu, gdyż ceny się zmieniają i zależą też od czasu, w którym w Japonii się przebywa. Podaliśmy Wam jedną cenę zbiorczą – ile kosztowała całościowo dwutygodniowa wycieczka po Japonii i przedziały cenowe w poszczególnych miejscach.

Życzymy Wam wspaniałej podróży!

 

Więcej o Japonii znajdziecie tutaj:
Japonia

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!