Nowy Jork – miasto, które kusi wielu – aby tu przyjechać, zwiedzać, doświadczać, ale i też żyć. Nowy Jork, czyli słynne Wielkie Jabłko oferuje moc atrakcji, miejsc, które trzeba zwiedzić. W naszym tygodniowym tripie po Nowym Jorku udało nam się zobaczyć miejsca, które zaplanowaliśmy, a nawet więcej. Tydzień w Nowym Jorku był bardzo intensywny i wyczerpujący, jednak było warto. Przeczytajcie dlaczego.

STATUA WOLNOŚCI

Zestawienie najbardziej znanych atrakcji Nowego Jorku rozpoczynamy od Statuy Wolności – nie może być inaczej. To właśnie z tym posągiem od zawsze Nowy Jork nam się kojarzył. Statua Wolności to tak naprawdę symbol całych Stanów Zjednoczonych.

Statua Wolności znajduje się na Liberty Island nad rzeką Hudson. Amerykanom podarowali ją Francuzi z okazji 100-lecia uchwalenia Deklaracji niepodległości i sojuszu między krajami.

CIEKAWOSTKA
Osobą, która odpowiadała za konstrukcję Statuy Wolności był Gustaw Eiffel. Posąg wpisany jest na listę UNESCO. Symbolizuję wolną i bogatą Amerykę. Neoklasycystyczny pomnik przedstawia kobietę trzymającą pochodnię oraz tablicę z datą uzyskania przez Stany Zjednoczone Niepodległości. Statuę Wolności odsłonięto 28 października 1886 w stanie Nowy Jork.

Istnieją dwie opcje zobaczenia tego niesamowitego i słynnego na cały świat pomnika:

 • Opcja płatna – wycieczka promem na Liberty Island i zwiedzanie muzeum oraz popłynięcie na Ellis Island, aby zwiedzić Muzeum Emigracji. Wejście na koronę Statuy Wolności jest płatne dodatkowo.
 • Opcja bezpłatna – przepłynięcie bezpłatnym promem pasażerskim kursującym codziennie na Staten Island. Prom pływa co pół godziny. My zdecydowaliśmy się na taką wersję. Wystarczyło nam obejrzenie Statuy Wolności z niewielkiej oddali. Na bezpłatny rejs wybraliśmy się o zachodzie słońca, co było dodatkowym atutem.

statua wolności, Manhattan, nowy jork

MANHATTAN

Manhattan to najdroższa dzielnica Nowego Jorku i najbardziej zaludniona. Tutaj znajduje się najwięcej atrakcji, które zwiedza się podczas wycieczki. Wiele z tych atrakcji znajduje się bardzo blisko siebie. Biznesmeni i maklerzy giełdowi żyją zazwyczaj na Upper East Side. Natomiast sławni artyści w Soho i w Tribeca. Manhattan to jedno z najważniejszych centrów handlowych, biznesowych i kulturalnych na świecie. Nie bez powodu to tutaj mieści się słynna dzielnica finansowa wraz z Wall Street.

 Manhattan dzieli się na trzy części:

 • Dolny Manhattan (Lower)
 • Środkowy Manhattan (Midtown)
 • Górny Manhattan wraz z 5 Aleją (Upper)

Widok na Manhattan, Nowy Jork

Zwiedzanie Manhattanu:

SPACER 5 ALEJĄ / ATRAKCJE NOWEGO JORKU

5 Aleja to główna ulica centralnego Manhattanu. Jest najbardziej rozpoznawalną i znaną ulicą handlową na całym świecie. Będąc na Manhattanie nie ma możliwości abyście tutaj nie trafili. Na 5 Alei mieszkają najbardziej zamożni nowojorczycy i wszystko co tutaj się znajduje jest niebotycznie drogie. 5 Aleja swój początek przy Placu Waszyngtona, a koniec w Harlemie.

Turystycznie najciekawszy odcinek 5 Alei znajduje się między ulicami 49 a 59to właśnie w tym fragmencie zobaczycie najsłynniejsze obiekty w Nowym Jorku.

Atrakcje 5 Alei/ Nowy Jork:

EMPIRE STATE BUILDING

Prócz Statuy Wolności to właśnie ten budynek jest kolejnym symbolem Nowego Jorku. Dawniej był najwyższym budynkiem świata. Największą atrakcją turystyczną Empire State Building jest punkt widokowy – na 86 i 103 piętrze. Podobno najpiękniejsze widoki są o zmroku.

ROCKEFELLER CENTRE I TOP OF THE ROCK

Kolejną atrakcją na słynnej 5 Alei jest Centrum Rockefellera – miasto w mieście ze słynnym lodowiskiem. Kompleks 19 budynków został wybudowany przez bogatą rodzinę przedsiębiorczych Rockefellerów. To tutaj w czasie bożonarodzeniowym dumnie wznosi się ogromna choinka, którą podziwia cały świat. Wisienką na torcie jest wjazd na taras widokowy drapacza chmur Top of The Rock, z którego podziwia się widoki na Nowy Jork, a gwiazdą tych widoków jest bardzo dobrze widoczny Empire State Building. My zdecydowaliśmy się na wjazd o zachodzie słońca (za co trzeba zapłacić więcej), ale było warto. Niezapomniane wrażenia. Zostaliśmy na tarasie, aż do momentu, kiedy zrobiło się ciemno i Nowy Jork zaczął migotać tysiącem świateł.

Koszt wjazdu na Top of The Rock o zachodzie słońca: 111 dolarów z podatkiem (2 osoby / rok 2023). Aktualne ceny należy sprawdzić na stronie internetowej obiektu.

Top of The Rock, Nowy Jork

Top of The Rock, Nowy Jork

MOMA – MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ

Będąc na 5 Alei miłośnicy sztuki również znajdą sporo miejsc dla siebie. Jednym z nich jest Moma – Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na zwiedzenie tej nowojorskiej atrakcji potrzeba kilku godzin. Na sześciu piętrach muzeum podziwia się sztukę współczesną i postmodernistyczną. Wystawy prezentują malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, fotografię, film, video, instalacje, nowe media.

Wybrane dzieła z Momy to:

 • Gwieździsta noc – Vincent Van Gogh
 • Panny z Awinionu – Pablo Picasso
 • Trwałość pamięci – Salvador Dali
 • Self-Portrait with Cropped HairFrida Kahlo
 • Fulang-Chang and I – Frida Kahlo

Inne muzea, które są na 5 Alei to: Muzeum Guggenheima, Metropolitan Museum of Art.

Koszt wstępu do Muzeum Sztuki Nowoczesnej Moma wyniósł: 25 dolarów (1 osoba dorosła) / inne ceny dla seniorów, studentów, dzieci poniżej 16 roku życia – wstęp bezpłatny / dane z roku 2023.  Aktualny cennik należy sprawdzić na stronie internetowej muzeum.

Moma - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku

TRUMP TOWER

W tym wieżowcu mieszkał niegdyś Donald Trump. Znajdują się tutaj luksusowe apartamenty, galeria handlowa, biura. Często wynajmują tutaj apartamenty sławne osoby. Wiele osób zamożnych i ze świata show biznesu posiada nieruchomości w budynku na własność. Można wejść do wnętrza budynku.

BUTIK TIFFANY’EGO

Gratka dla miłośników diamentów i w ogóle świecidełek. Już z oddali przyciąga błękitny kolor witryny. To tutaj kręcono film z Audrey Hepburn „Śniadanie u Tiffany’ego”. Działa w tym miejscu popularna i znana na całym świecie (za sprawą wspomnianego filmu) kawiarnia – The Blue Box Cafe. W czasie naszego pobytu w Nowym Jorku była niestety w remoncie, ale może Wam uda się w tym miejscu wypić kawę – tak ja robiła to Audrey Hepburn. Miejsce należy rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

5 Aleja, Nowy Jork, atrakcje Nowego Jorku

FLATRION BUILDING

Kolejnym słynnym nowojorskim budynkiem znajdującym się na 5 Alei jest Flatrion Building. Zdecydowanie wyróżnia się kształtem, a wielu nazywa go żelazkiem ze względu na jego szczególną bryłę. Zdecydowanie coś w tym jest. Patrząc na Flatrion Building ma się wrażenie, że zaraz runie. Wybudowany został w stylu neorenesansowym w roku 1902, a zaprojektował go Daniel Burnham. Otoczenie Flatrion Building nazywane jest Flatrion District.

5 Aleja, Nowy Jork, atrakcje Nowego Jorku

NOWOJORSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA I BRYANT PARK

Na 5 Alei znajduje się również taka „perełka” jak Nowojorska Biblioteka Publiczna, która jest jedną z największych na świecie oraz pełni w USA funkcję najważniejszej biblioteki naukowo – badawczej. Pięknie prezentuje się zewnętrzna architektura biblioteki oraz wnętrza. Do wnętrza obiektu można wejść bezpłatnie, jednak te najważniejsze biblioteczne przestrzenie są zwiedzane z przewodnikiem i w grupie (również bezpłatnie). Zwiedzanie tego typu odbywa się dwa razy w ciągu dnia. Sprawdźcie w bibliotece aktualne godziny zwiedzania z przewodnikiem – mogę się one zmieniać w zależności od terminu, w jakim będziecie w Nowym Jorku.

Tuż obok Nowojorskiej Biblioteki Publicznej znajduje się kameralny Bryant Park – tutaj warto odpocząć i napić się kawy.

NOWOJORSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

NOWOJORSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

KATEDRA ŚWIĘTEGO PATRYKA

W otoczeniu wieżowców z 5 Alei skrywa się ciekawa architektonicznie katedra. To siedziba arcybiskupa Nowego Jorku i największa świątynia katolicka w Ameryce Północnej – Katedra Świętego Patryka – warto odwiedzić.

HOTEL PLAZA / CO ZWIEDZIĆ W NOWYM JORKU?

Luksusowy, pięciogwiazdkowy obiekt hotelowy, w którym zatrzymał się słynny Kevin w swojej podróży świątecznej po Nowym Jorku. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków. Do dyspozycji gości Hotel Plaza oferuje 282 pokoje oraz 152 apartamenty. Można wejść na teren hotelu i obejrzeć wnętrza wspólne. A tuż obok Hotelu Plaza znajduje się słynny sklep Apple ze szklaną konstrukcją.

atrakcje nowego jorku central park

Przeczytajcie: Wzruszające filmy na Boże Narodzenie.

CENTRAL PARK

Kończąc zwiedzanie atrakcji 5 Alei wybierzcie się do najsłynniejszego parku świata, czyli Central Parku – tej atrakcji Nowego Jorku pominąć nie można.

Kilka ciekawostek o Central Parku w Nowym Jorku:

 • Central Park jest jednym z najsłynniejszych parków na świecie.
 • Powierzchnia Central Parku wynosi 341 hektarów.
 • Budowa Central Parku trwała 15 lat.
 • Rocznie Central Park odwiedza ok. 42 mln ludzi.
 • Przed rozpoczęciem budowy parku było to miejsce odludne.
 • Central Park zaprojektowali: Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux.
 • Central Park ma styl angielski.
 • Znajduje się tutaj aż 29 pomników, w tym pomnik polskiego króla Władysława Jagiełły.
 • Central Park był pierwszym parkiem publicznym w Stanach Zjednoczonych.
 • W Central Parku nakręcono ponad 350 filmów.
 • W Parku jest ponad 9 tysięcy ławek, 100 kilometrów ścieżek, alejek, są jeziorka, stawy.

Central Park, Nowy Jork

Central Park, Nowy Jork

DZIELNICA FINANSOWA W NOWYM JORKU

W finansowej dzielnicy Nowego Jorku jest mnóstwo atrakcji, które warto zwiedzić.

WALL STREET

Koniecznie wybierzcie się na Wall Street – ulicy rozpoznawanej na całym świecie. To tutaj znajduje się Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, na którą spogląda Fearless Girl, czyli Nieustraszona Dziewczynka.

Kolejnym słynnym pomnikiem na Wall Street jest byk – Charging Bull. Kolejka, aby z ów bykiem zrobić sobie zdjęcie jest zawsze spora. A dotknięcie jego genitaliów podobno przyniesie szczęście finansowe.

Spacerując po Wall Street zwróćcie uwagę również na nowojorski ratusz i miejsce inauguracji Jerzego Waszyngtona – Federal Hall. Jerzy Waszyngton był pierwszym zaprzysiężonym prezydentem USA. We wnętrzu ratusza można zobaczyć Biblię służącą dawniej do zaprzysięgania prezydentów tego kraju. Wstęp jest darmowy, a więc warto wstąpić chociaż na chwilę.

WALL STREET NOWY JORK

NOWY JORK ATRAKCJE CO ZWIEDZAĆ

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ TRÓJCY

Obiektem, który warto zwiedzić będąc w dzielnicy finansowej Nowego Jorku jest Trinity Church, a więc Kościół Świętej Trójcy. Jego architektura najpiękniej prezentuje się z ulicy Wall Street. Neogotycka budowla bardzo tajemniczo wygląda w otoczeniu ogromnych drapaczy chmur. Wejdźcie do środka – wstęp jest bezpłatny.

WORLD TRADE CENTRE

Ta część Nowego Jorku porusza, smuci, zmusza do refleksji nad przemijaniem i ulotnością życia. W miejscu dawnych wież WTC znajduje się symboliczny pomnik (zbiornik wodny z kaskadami i tablicami, na których wyryte są imiona i nazwiska zabitych) upamiętniający ofiary zamachu z 11 września 2001 roku. Przekaz jakże wymowny, tutaj zapada milczenie. Tuż obok jest muzeum upamiętniające te tragiczne wydarzenia – 9/11 Memorial & Museum. Polecamy zwiedzanie, które jest ogromnym, emocjonalnym przeżyciem.

Na terenie wież WTC powstał także Oculus – najdroższa i największa stacja metra na świecie. Architektura robi niesamowite wrażenie.

Waszą uwagę na pewno przyciągnie drapacz chmur o nazwie – One World Trade Center, który jest najwyższym budynkiem w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Ma 541 metrów i jest jednym z czterech, które zostały zbudowane na miejscu dawnych dwóch wież WTC. Posiada taras widokowy.

Koszt wstępu do 9/11 Memorial & Museum wyniósł: 29 dolarów (1 osoba dorosła) / inne ceny dla seniorów, studentów, dzieci poniżej 6 roku życia – wstęp bezpłatny / dane z roku 2023.  Aktualny cennik należy sprawdzić na stronie internetowej muzeum.

WORLD TRADE CENTRE

WORLD TRADE CENTRE

CHINATOWN

Chinatown to miejsce dla fanów azjatyckich klimatów – kolory, egzotyczne zapachy i smaki, zgiełk. W Chinatown sporo się dzieje. Mnóstwo tutaj straganów oferujących świeże owoce morze, owoce, przyprawy, ryby – jest w czym wybierać. Będąc w Nowym Jorku na chwilę można przenieść się do Azji.

CHINATOWN NOWY JORK

LITTLE ITALY/ ATRAKCJE NOWY JORK

Do gustu bardziej niż Chinatown przypadła nam dzielnica Little Italy – z włoską atmosferą. Włosi – jak wiele innych narodowości przywieźli do Wielkiego Jabłka swoją kulturę, tożsamość narodową, zwyczaje, a także włoskie smaki.

CIEKAWOSTKI
W XIX wieku do Nowego Jorku zaczęło przybywać mnóstwo emigrantów. Jedną z najliczniejszych grup byli właśnie Włosi.

Będąc w Little Italy zobaczcie:

 • Mulberry Street – serce Little Italy z mnóstwem restauracji i kawiarni w włoskim stylu.
 • Pizzeria Lombardi’s – miejsce, które powstało w 1095 roku i do dziś wypieka się tutaj pizzę w oryginalnych piecach węglowych.
 • Wszechobecną sztukę uliczną.
 • Wnętrze Katedry Świętego Patryka, w której nakręcono scenę do filmu „Ojciec Chrzestny”.

LITTLE ITALY NOWY JORK CO ZWIEDZIĆ

NOLITA

Tuż obok Little Italy znajduje się piękna Nolita – dzielnica bardziej ekskluzywna z fajnymi sklepami, butikami, kawiarniami, restauracjami. Bardzo nam się tutaj podobało. Nolita zamieszkiwana jest przez wyższą klasę średnią z Nowego Jorku. Fajnie tutaj pospacerować i napić się kawy w jednej z kawiarni.

CO ZWIEDZIĆ W NOWYM JORKU

TRIBECA

Industrialny klimat czuje się będąc w dzielnicy Tribeca. Podobno rezyduje tutaj wiele osób ze światowego show biznesu np. Robert DeNiro, Meryl Streep, Beyonce, Justin Timberlake, Scarlett Johansson, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet. Rdzawe i wielkie kamienice robią ogromne wrażenie. Tribeca to ciekawe miejsce pod względem fotograficznym. Sporo tutaj fancy knajpek i panuje niezwykła atmosfera.

CIEKAWOSTKI
Skąd w tym miejscu industrialny klimat? Dawniej mieściło się tutaj mnóstwo fabryk tekstylnych, których budynki z biegiem czasu przekształcono na industrialne lofty i apartamenty. Tribeca przyciągnęła do siebie mnóstwo artystów i ludzi z kreatywnymi pomysłami na życie.

W Tribece zachowały się do dnia dzisiejszego brukowane uliczki. Spacerując zwróćcie uwagę na gmach Nowojorskiej Giełdy Towarowej z 1884 roku. Wstąpcie na spacer do parków: Market Park i Hudson River Park. Wiosną odbywa się Tribeca Film Festival.

NOWY JORK TRIBECA

NOWY JORK TRIBECA

SOHO

W tej ekskluzywnej dzielnicy należącej do Manhattanu jest szansa na spotkanie gwiazdy światowego formatu. Nam niestety się nie udało. W Soho jest niebotycznie drogo i ekskluzywnie. To tutaj znajdują się butiki najbardziej znanych i cenionych projektantów świata, liczne sklepy z antykami, sztuką. W Soho jest artystycznie i luksusowo.

NOWY JORK SOHO

LOWER EAST SIDE

Po całym dniu zwiedzania powyższych miejsc na Manhattanie wybierzcie się na Lower East Side. Tutaj szczególnie polecamy skonsumowanie pączka Doughnut Plant oraz spacer o zachodzie słońca nad East River z widokiem na Most Manhattański i widoczny w oddali Most Brooklyński.

MOST MANHATTAŃSKI W NOWYM JORKU

NOWY JORK ATRAKCJE

TIMES SQUERE

Times Squere najlepiej zobaczyć o zmroku. Wtedy najlepiej prezentują się neonowe, migoczące bilbordy reklamowe, które są znakiem rozpoznawczym tego miejsca. Dla nas na Times Squere było zdecydowanie za dużo bodźców – kolory i dźwięki potrafią przytłoczyć – na pewno introwertyków. Na Times Squere ciągle jest mnóstwo ludzi. Można w tym miejscu kupić promocyjne bilety na słynne spektakle w teatrach na Broadway’u – w kioskach TKTS. Nam niestety nie udało się „upolować” spektaklu w okazyjnej cenie – a marzył nam się „Król Lew”.

TIMES SQUERE

GRAND CENTRAL TERMINAL

Wizyty na najpopularniejszym w USA dworcu kolei podmiejskich również odmówić sobie nie można. Grand Central Terminal zachwyca wnętrzem i posiada centrum handlowe. Znajdują się tutaj aż 44 perony – najwięcej na świecie. Mieszkańcy Nowego Jorku, jak i też turyści lubią się tutaj spotykać. Słynny nowojorski dworzec to ciekawa atrakcja miasta.

GRAND CENTRAL TERMINAL

CHELSEA/ ZWIEDZANIE NOWY JORK

Do tej modnej dzielnicy Manhattanu przyciągnął nas industrialny Chelsea Market – hala gastronomiczna, centrum handlowe, a nawet znajduje się tutaj zakład produkcji telewizyjnej. Bardzo ciekawe miejsce na śniadanie, brunch, lunch. Prócz kulinarnej oferty są tutaj inne ciekawe sklepy.

CIEKAWOSTKA
W Chlesea Market po raz pierwszy wypieczono słynne ciasteczko oreo – w roku 1912.

Będąc w Chelsea wybierzcie się na spacer słynną High Line, aby podziwiać Nowy Jork znad ulic – tak to możliwe! High Line to park-deptak, który powstał w miejscu dawnej linii kolejowej West Side Line. Warto pokonać całą ponad dwukilometrową trasę i podziwiać Nowy Jork z innej perspektywy, cieszyć oczy zielenią oraz odpoczywać – sporo tutaj miejsc do relaksu.

Na końcu spaceru traficie na kolejną atrakcję Nowego Jorku – punkt widokowy o nazwie The Vessel, który zwraca uwagę charakterystyczna architekturą. Wstęp na taras widokowy jest bezpłatny, ale należy dokonać rezerwacji ze sporym wyprzedzeniem.

High Line i The Vessel Nowy Jork

Spacer można zakończyć także wizytą w muzeum Whitney Museum of American Art (muzeum sztuk pięknych współczesnej sztuki amerykańskiej). Z tarasów widokowych muzeum rozpościerają się również zjawiskowe widoki.

GREENWICH VILLAGE (WEST VILLAGE)

Spokojniejsza i urokliwa dzielnica Manhattanu to Greenwich Village. Mnóstwo tutaj kamieniczek z klimatem, roślinności, przytulnych kawiarenek i restauracji. To zaciszne miejsce do życia dla nowojorczyków. Spacerując można odetchnąć od zgiełku Nowego Jorku. Będąc w Greenwich Village koniecznie wybierzcie się pod adres 66 Perry Street – znajduje się tutaj kamienica z apartamentem Carrie Bradshaw – bohaterki serialu „ Seks z Wielkim Mieście”.

Drugi adres to 90 Bedford Street – budynek, w którym mieściło się mieszkanie Moniki Geller i słynna kawiarnia Central Perk z serialu „Friends”. Warto pobyć w Greenwich Village dłużej, aby poczuć kameralną atmosferę miejsca.

Atrakcje Nowego Jorku

BROOKLYN

Na atrakcje Brooklynu przeznaczyliśmy, aż dwa dni w naszym planie zwiedzania. Zdecydowanie jest tutaj co robić.

Największe atrakcje dzielnicy Brooklyn to:

BROOKLYN BRIDGE

Jeśli będziecie w Nowym Jorku i nie przespacerujecie się Mostem Brooklyńskim to tak jak byście w ogóle w Nowym Jorku nie byli. Serio! Ta nowojorska atrakcja jest „must have”. Najlepiej przybyć tutaj wcześnie rano lub w godzinach wieczornych, aby uniknąć tłumów i mieć przestrzeń na zrobienie pięknych zdjęć.

Most Brookliński jest jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie. Łączy ze sobą Brooklyn i Manhattan. Jego budowę zakończono w roku 1883.

Most Brookliński w swojej historii pojawiał się w wielu filmach, teledyskach, słynnych fotografiach.

Na moście odbywa się ruch dwupoziomowy – jeden z poziomów zajęty jest przez samochody, drugi przez pieszych i rowerzystów.

Widoki z tego miejsca są niesamowicie piękne.

Most Brookliński Nowy Jork

Most Brookliński Nowy Jork

BROOKLYN HEIGHTS

Wybierzcie się również do zamożnego miejsca jakim jest Brooklyn Heights. Prócz klimatycznych kamienic w rdzawych odcieniach jest tutaj promenada z malowniczymi widokami na Manhattan, Statuę Wolności i Most Brooklyński.

BROOKLYN HEIGHTS

DUMBO

W tym miejscu każdy chce zrobić sobie zdjęcie, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na swoją szansę. W Dumbo jest uliczka, z której widać Most Manhattański w otoczeniu ceglanych budynków. To z powodu tego miejsca Dumbo jest tak popularne.

dumbo nowy jork

BROOKLYN BRIDGE PARK

Kolejny park, z którego roztaczają się widoki na słynny Manhattan. Warto tutaj zrobić sobie przerwę od zwiedzania i delektować się widokami zajadając np. bajgla.

ŻYDOWSKA DZIELNICA – BOROUGH PARK

Spacer dzielnicą Borough Park był dla nas bardzo kulturowym doświadczeniem. To właśnie tutaj znajduje się największa społeczność żydowska poza Izraelem. Są tutaj synagogi, koszerne sklepy, restauracje, a nawet żydowska policja. Na ulicach mija się mnóstwo ortodoksyjnych Żydów. I to co nas tutaj zadziwiło to ogrom śmieci na ulicach.

GREENPOINT – POLSKA DZIELNICA

Na Greenpoint mieszka najwięcej Polaków – zaraz po Chicago. Kiedyś miejsce było owiane złą sławą, obecnie jest modną i drogą częścią Brooklynu. Miło było pospacerować wśród polskich akcentów i w markecie kupić polskie produkty. A obiad w restauracji Pierożek, w której serwuje się swojskie, polskie pierogi był niesamowitym przeżyciem kulinarnym po jedzeniu hot-dogów, hamburgerów oraz frytek.

GREENPOINT – POLSKA DZIELNICA

CMENTARZ – GREEN WOOD CEMENTRY

Cmentarz i park miejski w jednym. Zbudowano go w roku 1838 i jego powstanie zainspirowało architektów do powstania Central Parku na Manhattanie. Podobno wielu nowojorczyków chciałoby tutaj spocząć. Są tutaj alejki, duża przestrzeń, widoki na Manhattan i jakoś tak inaczej, cicho, nostalgicznie… Warto tutaj przybyć w celu wyciszenia.

CMENTARZ – GREEN WOOD CEMENTRY

BUSHWICK

Ostatnim miejscem na Brooklynie do którego zawitaliśmy był Bushwick –  dzielnica z fajnymi sklepami vintage i sztuką uliczną. Zachwycą Was tutaj różnorodne murale. Nie mogliśmy odmówić sobie vintage zakupów w słynnym L Train Vintage.

BUSHWICK brooklyn

UPPER WEST SIDE

W tej dzielnicy można poczuć się jak w Amsterdamie. Warto zwrócić uwagę na masywne kamienice ze schodami prowadzącymi do ich wnętrza. Ponadto w Upper West Side znajduje się American Museum of Natural History i Children’s Museum Of Manhattan.

Nowy Jork co zobaczyć

UPPER EAST SIDE

W dzielnicy Upper East Side mieszkają najbogatsi nowojorczycy. Widać tutaj przepych i panujący ład oraz porządek. Znajdziecie tutaj mnóstwo muzeów, w tym najsłynniejsze MET z kawiarnią na dachu. Wystawy luksusowych butików cieszą oczy, a kawa w kawiarni Ralpha Laurena była dla nas pięknym podsumowaniem podróży do Nowego Jorku.

ATRAKCJE W NOWYM JORKU NA KOLEJNĄ PODRÓŻ

 • Spektakl na Broadway-u
 • Mecz NBA
 • Punkt widokowy Summit i Empire State Building
 • The Metropolitan Museum of Art
 • Wycieczka do Statuy Wolności i na Ellis Island: zwiedzenie Muzeum Emigracji
 • Lot helikopterem nad Manhattanem
 • Whitney Museum of American Art.
 • Wyspa Roosevelta
 • Williamsburg
 • Chór Gospel
 • Kawa w The Blue Box Café

Zdecydowanie jest sporo atrakcji do nadrobienia, a więc mamy nadzieję, że do Nowego Jorku jeszcze wrócimy. Tymczasem obecnie marzy nam się trip po zachodnim wybrzeżu USA.

 

Więcej o Stanach Zjednoczonych znajdziecie tutaj:
Stany Zjednoczone

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!

 

 

Spodobał Ci się ten wpis i zdjęcia? Podziel się ze znajomymi!