Spis treści
- 1 HISTORIA MIĘDZYGÓRZA
- 2 WODOSPAD WILCZKI / MIĘDZYGÓRZE ATRAKCJE
- 3 SCHRONISKO IGLICZNA I SNAKTUARIUM MARIA ŚNIEŻNA
- 4 ZAPORA WODNA / MIĘDZYGÓRZE ATRAKCJE
- 5 DREWNIANE WILLE W MIĘDZYGÓRZU W STYLU TYROLSKIM
- 6 OGRÓD BAJEK – ATRAKCJA DLA DZIECI W MIĘDZYGÓRZU
- 7 KOŚCIÓŁ W MIĘDZYGÓRZU
- 8 ŚNIEŻNIK I INNE SZLAKI Z MIĘDZYGÓRZA
- 9 GDZIE ZJEŚĆ W MIĘDZYGÓRZU?
- 10 GDZIE NOCOWAĆ W MIĘDZYGÓRZU?
Kilka lat temu byliśmy w Międzygórzu przejazdem, wstąpiliśmy tylko na chwilę. Był ponury dzień, zieleni jak na lekarstwo. Wiedzieliśmy już wtedy, iż wrócimy na dłużej, ale wiosną lub latem. I tak uczyniliśmy. Międzygórze na Dolnym Śląsku jest perełką tego regionu. Oto atrakcje Międzygórza.
HISTORIA MIĘDZYGÓRZA
Międzygórze jest jak podróż w czasie. A wszystko to dzięki ponad 100 letnim drewnianym willom zbudowanym w stylu tyrolskim, które wiodą prym w krajobrazie tej uroczej wsi. Ponadto otoczenie górami sprawia, iż Międzygórze nazywane jest „perłą Sudetów”.
Piękno Międzygórza zawdzięcza się niderlandzkiej królewnie Mariannie Orańskiej, która w 1840 roku kupiła Międzygórze i z niepozornej wsi przekształciła je w kurort letniskowy nawiązujący architekturą do terenów alpejskich. Wcześniej w Międzygórzu trudniono się tkactwem, leśnictwem, wydobywano rudę żelaza.
W Międzygórzu zaczęły powstawać pensjonaty, sanatoria, co przyciągało turystów. Największym budynkiem powstałym w Międzygórzu dzięki Mariannie Orańskiej było sanatorium Gigant (ulica Sanatoryjna 5). Obiekt ten widniej w krajobrazie wsi do dnia dzisiejszego.
Ponadto dzięki królewnie można było doświadczyć takich atrakcji jak:
- wejście na Śnieżnik z przewodnikiem
- zobaczyć wodospad
- posilić się w gospodach, których wcześniej nie było
Marianna Orańska zasłużyła się dla Międzygórza, jak i dla całej Ziemi Kłodzkiej. Z tego też powodu wyznaczono Szlak Marianny Orańskiej, który biegnie między innymi przez Międzygórze.
Królewna Marianna Orańska jest również twórczynią słynnego schroniska górskiego PTTK pod Śnieżnikiem, do którego traficie wędrując na Śnieżnik. Założyła w tym miejscu farmę krów, która z czasem przekształciła na schronisko – Schweizerhaus.
Międzygórze to miejsce z duszą, którego atrakcje trzeba zobaczyć.
Przeczytajcie: Dolny Śląsk – co warto zobaczyć? Przewodnik po zachwycającym województwie dolnośląskim.
WODOSPAD WILCZKI / MIĘDZYGÓRZE ATRAKCJE
W Międzygórzu jest Wodospad Wilczki – atrakcja bardzo popularna wśród turystów. Znajduje się on na terenie rezerwatu przyrody należącego do Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Wodospad Wilczki nosił dawniej inną nazwę – Wodogrzmoty Żeromskiego. Co ważne: to drugi co do wielkości wodospad w Sudetach (22 metry wysokości). Największy jest Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie.
Wodospad Wilczki w Międzygórzu pięknie się prezentuje (jest w otulinie wąwozu), gdyż można do oglądać z kilku platform widokowych. Nad wodospadem wznosi się romantyczny mostek z czasów królewny Marianny Orańskiej, są kładki, ławki, ścieżki spacerowe. Jest w tym miejscu bajkowo, a soczysta, letnia zieleń sprawia wrażenie iście egzotycznej. Podobno zimą w otulinie śniegu warto zobaczyć Wodospad Wilczki.
Do Wodospadu Wilczki dojdziecie piechotą z centrum Międzygórza. Wstęp jest bezpłatny. Z tego też miejsca rusza czerwony szlak na Igliczną, o czym w dalszej części artykułu.
SCHRONISKO IGLICZNA I SNAKTUARIUM MARIA ŚNIEŻNA
Będąc w Międzygórzu warto udać się pod górę Igliczna – do schroniska oraz sanktuarium Maria Śnieżna. Opcje dotarcia są dwie: samochodem ( od strony Marianówki oraz Szklar) oraz pieszo – do wyboru są aż trzy szlaki prowadzące z Międzygórza: czerwony, zielony, żółty. Ten ostatni jest najtrudniejszy, gdyż prowadzi stromo pod górę.
Będąc u celu warto zatrzymać się na chwilę w schronisku, podziwiać otaczające widoki oraz zwiedzić sanktuarium Maria Śnieżna. Zwiedzanie jest niemożliwe w trakcie nabożeństwa. Chętni mogą wejść ciut wyżej i zdobyć Igliczną.
My wybraliśmy się w to miejsce dwukrotnie: w ciągu dnia i w czasie zachodu słońca, kiedy nikogo nie było. Tylko my i nasz latający dron.
Późnobarokowy kościółek, czyli sanktuarium Maria Śnieżna widać z wielu miejsc, kiedy podróżuje się po Ziemi Kłodzkiej. Z tym miejscem wiąże się wiele historii. Jedną z nich jest historia figurki Marii z Dzieciątkiem, która nie uległa zniszczeniu w czasie potężnej wichury, a znajdowała się ona pod drzewem. Miejscowa ludność uznała to za znak z niebios. Przeniesiono figurkę w bezpieczne miejsce i zaczęły dziać się cuda w postaci uzdrowień. W związku z tym zbudowano w tym miejscu kościół w stylu śląskiego baroku. Miało to miejsce w 1782 roku.
Przeczytajcie: Dolina Pałaców i Ogrodów oraz Zamki Dolnego Śląska.
ZAPORA WODNA / MIĘDZYGÓRZE ATRAKCJE
Kolejną atrakcją w Międzygórzy jest zapora wodna znajdująca się tuż przy samym wjeździe do miejscowości. Wysokość zapory to aż 29 metrów. Została zbudowana na początku XX wieku. Podczas powodzi, która nawiedziła Polskę w 1997 roku niestety zapora nie wytrzymała. Postanowiono ją wzmocnić. Po dokonaniu przebudowy zapory udostępniono dla turystów kładkę, z której można podziwiać widoki na rzekę Wilczki. Przez zaporę w Międzygórzu wiedzie również zielony szlak prowadzący do sanktuarium Maria Śnieżna.
DREWNIANE WILLE W MIĘDZYGÓRZU W STYLU TYROLSKIM
Przy ulicach: Sanatoryjnej i Wojska Polskiego znajdują się najpiękniejsze obiekty architektoniczne Międzygórza. Uroku dodaje pięknie szumiący potok. Drewniane wille są charakterystyczne dla tejże miejscowości. A które są najpiękniejsze?
Zwróćcie uwagę na następujące obiekty, w czasie spacerowania po Międzygórzu:
- Dom nad Wodospadem
- Sanatorium Gigant
- Willa Trebla
- Willa Titina
- Willa Pepita
- Pensjonat Sarenka
- Alpejski Dwór
Wille w Międzygórzu zostały zbudowane w stylu tyrolskim dzięki królewnie Mariannie Orańskiej.
OGRÓD BAJEK – ATRAKCJA DLA DZIECI W MIĘDZYGÓRZU
W Międzygórzu jest również typowa atrakcja dla dzieci, a mianowicie Ogród Bajek. Znajduje się on w sercu lasu na stokach góry Lesieniec. Jeśli będziecie w Międzygórzu z dziećmi warto Ogród Bajek odwiedzić. Założycielem tego miejsca był Izydor Kristen – pracownik leśny. W Ogrodzie Bajek można zobaczyć postacie z bajek dawnych i współczesnych. Są też figury nawiązujące do Ducha Gór.
Jak dotrzeć do Ogrodu Bajek – głównej atrakcji dla dzieci w Międzygórzu?
Należy udać się żółtym szlakiem startując z ulicy Sanatoryjnej. Tuż obok jest płatny parking, na którym warto zostawić samochód. Piesze dojście zajmuje około pół godziny i prowadzi pod górkę.
KOŚCIÓŁ W MIĘDZYGÓRZU
W Międzygórzu wzrok również przyciągają dwa kościoły. Jeden z nich znajduje się w samym sercu miejscowości – jest to kościół drewniany p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP. Trochę wyżej tuż przy lesie jest kościół, który wzniósł wnuk Marianny Orańskiej Fryderyk Henryk Hohenzollern. Nam bardzo podobał się drewniany kościółek w centrum Międzygórza.
ŚNIEŻNIK I INNE SZLAKI Z MIĘDZYGÓRZA
Jedną z największych atrakcji Międzygórza jest popularny szlak czerwony na Śnieżnik. Są też inne szlaki prowadzące na słynny szczyt należący do Korony Gór polski – żółty i zielony.
My zdecydowaliśmy się na szlak czerwony, który jest prosty i ciekawy. Przed dojściem do celu warto zatrzymać się w klimatycznym Schronisku na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta. Na szczycie będzie czekać na Was wieża widokowa, a idąc dalej na stronę czeską spotkacie uroczy posąg słonika.
Ponadto z Międzygórza warto wybrać się na:
- Czarną Górę (szlak niebieski, następnie zielony)
- Igliczną (szlak czerwony, żółty, zielony)
- Jawor i Szeroką Kopę (szlak żółty)
- Żmijowiec (szlak niebieski, następnie zielony i czerwony)
Masyw Śnieżnika zachwyca atrakcjami.
Przeczytajcie: Ślęża – góra mocy na Dolnym Śląsku.
GDZIE ZJEŚĆ W MIĘDZYGÓRZU?
Międzygórze nie słynie z szerokiej oferty gastronomicznej, ale głodni raczej nie będziecie.
Rekomendujemy następujące miejsca na posiłek i coś słodkiego w czasie pobytu w Międzygórzu:
- Alpejski Dwór – prym wiodą sezonowe produkty i lokalna kuchnia.
- Kawiarnia Marianna – idealne miejsce na coś słodkiego i kawę.
- Dom nad Wodospadem – położony tuż przy wodospadzie Wilczki i serwujący smakowite dania obiadowe oraz desery, w sezonie działa też grill.
GDZIE NOCOWAĆ W MIĘDZYGÓRZU?
Nocleg w Międzygórzu był bardzo trafionym wyborem. Zdecydowaliśmy się na zabytkową Willę Pepitę & Titinę, które są usytuowane na słynnej ulicy Sanatoryjnej z tego typu obiektami. Mieliśmy przestronny pokój w Pepicie. Otoczenie obu willi to cudowną zieleń lasu, góry i szumiący potok. Miejsce jest magiczne wewnątrz, zdecydowanie ma duszę.
Dzięki temu noclegowi mogliśmy w pełni poczuć alpejski klimat Międzygórza.
Zachęcamy Was do rezerwacji noclegu w willach przez te aktywne linki : Pepita lub Titina.
Międzygórze oczarowało nas architekturą, otaczającą przyrodą oraz atmosferą. To miejsce, którego nie dosięgnęła nadmierna komercja – i bardzo dobrze. Jest w Międzygórzu autentycznie.
Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Byłam tam i polecam okolice
Takiego właśnie miejsca szukam. Rozglądałam się za jakimś ciekawym zakątkiem w Polsce, w którym mogłabym wybrać się w jakieś ładne trasy spacerowe. A jednoczesnie zresetować sie i wypocząć. I okazuje się, ze Międzygórze jest dość blisko od mojego miejsca zamieszkania.