Sopot to nie tylko kurort wypoczynkowy dla miłośników słońca i leniuchowania na plaży. To również miasteczko, w którym można zobaczyć wiele zabytkowych willi i kamienic. Niektóre z nich są zamieszkałe, podlegają renowacjom, o innych niestety dawno już zapomniano i niszczeją. Wybraliśmy się na spacer szlakiem klimatycznych kamienic i willi – zabytków w Sopocie. Spacer podzieliliśmy na dwie części. Pierwszą z nich było zwiedzanie Górnego Sopotu, a drugą Dolnego Sopotu.

ZABYTKI SOPOTU – KAMIENICE I WILLE

Sopot, urokliwe nadmorskie miasto w północnej Polsce. Kamienice i wille, które znajdują się w Sopocie, stanowią niezwykłe zabytki i przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i miłośników architektury. Zanurz się w tych pięknie zachowanych budynkach, które tworzą niepowtarzalny krajobraz tego nadmorskiego miasta. Przemierzaj razem z nami te urokliwe uliczki, eleganckie balkony i kolorowe elewacje.

GÓRNY SOPOT – ZABYTKI

Górny Sopot to bardzo spokojna część miasta. Rzadko odwiedzana przez turystów, dlatego zostanie naszą ulubioną. Górny Sopot słynie przede wszystkim z zabudowy niskiej, willowej otoczonej lasem.

Wędrując ulicami: Abrahama, Mickiewicza, Krasickiego, Andersa, Armii Krajowej, Wybickiego, Żeromskiego, Herberta ma się wrażenia przeniesienia w czasie. Wędruje się między zabytkami Sopotu – kamienicami i willami.

To tutaj znajduje się słynna Opera Leśna, w której odbywa się mnóstwo imprez kulturalnych i rozrywkowych – miedzy innymi Sopot Festiwal.

W Górnym Sopocie będziecie podziwiać wiele pięknych willi i kamienic, natomiast szczególną uwagę warto zwrócić na te budowle:

WILLA HUBERTUS

Znajduje się przy ulicy Abrahama 5. Nazywana jest „perłą secesji”. Podobno zbudowana przez zamożnych Żydów w roku około 1923. Ulica przy której stanęła willa nazywała się Hubertus Alle – Aleja Hubertusa – stąd nazwa willi. Znajdowały się w niej reprezentacyjne mieszkania na wynajem, na które stać było tylko ludzi bogatych. Jedni z mieszkańców byli zmuszeni uciekać z tego miejsca, kiedy rozpoczęła się wojna. Po wojnie wrócili i mieszkali tutaj aż do śmierci. Inne lokale były wynajmowane różnym osobom.

W czasach PRL willa zaczęła niszczeć. Obecni właściciele wiele lat temu przeprowadzili gruntowny remont i dzisiaj możemy „cieszyć oczy” piękną Willą Hubertus.

A tuż obok znajdują się inne wille, które „cieszą oko”.

Przeczytajcie: Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą? Atrakcje i mapa miasteczka.

GÓRNY SOPOT - ZABYTKI

WILLA SOPOCKI BELWEDEREK- ZABYTKI SOPOTU

Znajduje się przy ulicy Mickiewicza 34-36. Pełni funkcję rezydencji. Obiekt ten zaprojektował Heinrich Dunkel – niemiecki architekt. Willa ta była niegdyś miejscem rezydowania ważnych osób w państwie. Po II wojnie światowej znajdował się tutaj Ośrodek Kształcenia Kadr Partyjnych PZPR, potem żłobek.

Od 1991 roku willę nazwano Sopockim Belwederkiem, gdyż zamieszkiwał w niej prezydent elekt Lech Wałęsa. Przyjmowano w willi znane osobistości m.in. premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher.

WILLA SOPOCKI BELWEDEREK

ZABYTKOWA WILLA PRZY WYBICKIEGO 31

Zaprojektowana w roku 1910. Przed II wojną światową miejsce to zamieszkiwał generalny przedstawiciel słynnej firmy Bosch. Ostatnim właścicielem natomiast był filozof i twórca wielu publikacji na temat Gdańska – Hermann Hassbargen. Spacerując ulicą Wybickiego zobaczycie również inne zabytki Sopotu – klimatyczne wille i kamienice.

ZABYTKOWA WILLA PRZY WYBICKIEGO

Przeczytajcie: Gdańsk – atrakcje mniej znane, stylowe restauracje z nowalijkami w tle.

BUDYNEK ADOLFA BIELEFELDTA – ZABYTKI SOPOTU

Warto udać się na ulicę Armii Krajowej, a szczególnie pod numer 85. To tutaj mieszkał bardzo popularny niemiecki architekt Adolf Bielefeldt, który tworzył projekty domów, willi i innych budynków w Gdańsku i Sopocie.

Zaprojektował między innymi:

  • Sopocki kościół Zbawiciela
  • sopockie hotele takie jak: Eden, Sedan, Irena
  • nieistniejące kino Ufa-Palast

DOLNY SOPOT – ZABYTKI

„Serce Sopotu” – to tutaj przespacerujecie się słynnym Monciakiem i długim drewnianym molem, wypoczniecie na plaży. Natomiast w części mieszkalnej Dolnego Sopotu warto podziwiać secesyjne i eklektyczne kamienice, wille, które zbudowano na przełomie XIX i XX wieku.

My szczególną uwagę zwróciliśmy na poniższe obiekty.

WILLA PIOTROWSKIEGO

Wybudowana w stylu neorenesansowym przypomina pałacyk. Mieści się przy ulicy Władysława IV 3. Nazywana jest również Willą Wernera lub Dworem Szwedzkim, otacza ją kameralny park. Została zaprojektowana przez Wilhelma Wernera, stąd jej druga nazwa. Koniec budowy nastąpił w roku 1892.

Rezydencję charakteryzują kamienne balustrady, płaskorzeźby, rzeźbione motywy roślinne. Zaraz obok jest klasycystyczna świątynia dumania altana Afrodyty, która powstała w roku 1897. Obecnie willa jest własnością prywatną.

KAMIENICA Z KRĘCONYMI SCHODAMI

Spacerując ulicą Kościuszki mija się wiele kamienic i w jednej z nich – szarej i niepozornej znajdują się takie oto przepiękne kręcone schody. Aby je zobaczyć trzeba spotkać jakąś dobrą duszę, która wpuści Was do kamienicy i schody pokaże, a może i nawet pozwoli zrobić kilka zdjęć.

Niestety – instagramowa popularność tego miejsca sprawiła, iż mieszkańcy kamienicy mają dość osób przychodzących i fotografujących to miejsce. My mieliśmy sporo szczęścia. Bez pomocy jednej z mieszkanek nigdy byśmy tych słynnych sopockich schodów nie odnaleźli.

W związku z tym, iż mieszkańcy są zmęczeni odwiedzinami instagramerów, fotografów, turystów nie podam dokładnego adresu tego miejsca, ale jak to mówią – dla chcącego nic trudnego… szukajcie, a znajdziecie!

Sopot - KAMIENICA Z KRĘCONYMI SCHODAMI

WILLA HERBSTÓW – ZABYTKI SOPOTU

Znajduje się przy ulicy Kościuszki 29. Obiekt powstał w roku 1896 Willa Herbstów należała do niemieckiej rodziny Herbstów, którzy podobny obiekt posiadali także w Łodzi. Rodzina ta zajmowała się przemysłem włókienniczym. Początkowo willa w Sopocie pełniła funkcję rezydencji letniej, z czasem rodzina zamieszkiwała głównie tutaj. Członek rodziny Edward Herbst był filantropem i społecznikiem, działał na rzecz miasta. Czasy II wojny światowej nie były dla Willi Herbstów łaskawe, w roku 1940 została sprzedana Rzeszy Niemieckiej, następnie uległa całkowitemu zniszczeniu w 1945 roku.

Willę Herbstów odbudowano w 1955 roku, jednak jej kształt nie przypominał już tej pierwotnej. Zamieniono obiekt na budynek wielorodzinny. Obecnie zamieszkiwana jest przez różne rodziny, obok znajduje się Park Haffnera zwany dawniej Gajem Królowej Elżbiety, Dom Gościnny, który należał do rodziny Herbstów – mieści się w nim przedszkole, a tuż obok przepływa malowniczy Potok Elizy. Na pobliskim cmentarzu można zobaczyć Kaplicę Herbstów.

WILLA HERBSTÓW i potok Elizy - ZABYTKI SOPOTU

Przeczytajcie: Maj w Gdyni – miejsca, które warto zobaczyć. Wiosenne i regionalne smaki nad polskim morzem.

WILLA HESTIA

Nasza ulubiona, chociaż nazwa zupełnie mi tutaj nie pasuje, a wzięła się od nazwy firmy ubezpieczeniowej, która obecnie jest właścicielem obiektu. Nazywana jest również Rezydencją Johannesa Icka, który był jej pierwszym właścicielem.

Ten romantyczny obiekt znajdziecie przy ulicy Władysława IV 3-5 – skrywa się za wysokim płotem pokrytym bluszczem, aby zbyt dużo nie zobaczyć. Wspięłam się na płot, aby zrobić zdjęcie. Willa Hestia od czasu swojego powstania miała wielu właścicieli, a w latach 90 – tych znajdowała się tutaj 4 najlepsza restauracja w Polsce zarządzana przez Magdę Gessler.

KAMIENICA I NIEBIESKIE DRZWI

Spacerując ulicą Grunwaldzką i trafiając pod numer 42 zobaczycie odnowioną kamienicę z takimi oto pięknymi drzwiami. W Sopocie zachwycają przydomowe werandy, zabytkowe drzwi, wieżyczki willi…

WILLA BASNERA – ZABYTKI SOPOTU

Kontynuując spacer w kierunku ulicy Chrobrego spotyka się Willę Basnera – numer 48. Jej właścicielem był zamożny kupiec, handlarz nieruchomościami i kolekcjoner dzieł sztuki Friedrich Basner. Rezydencję natomiast zaprojektował wspominany powyżej Adolf Bielefeldt. Obecnie mieści się w niej firma transportowa.

WILLA BASNERA - ZABYTKI SOPOTU

MUZEUM SOPOTU W WILLI CLAASZENA – ZABYTKI SOPOTU

Muzeum Sopotu zostało umieszczone w pięknej willi przy ulicy Poniatowskiego 8 nad samym brzegiem morza. Willa Claaszena wybudowana w stylu romantycznym i zamieszkiwana od 1853 do 1924 przez Ernesta Augusta Claaszena – kolekcjonera sztuki.

Muzeum Sopotu z kolei jest bardzo kameralnym miejscem, które dokumentuje historię i dzieje miasta oraz organizuje wystawy czasowe. W czasie naszej wizyty można było obejrzeć wystawę „ODZYSKANE. Detale sopockich wnętrz”, która przenosi do wnętrz sopockich willi, kamienic i rezydencji.

MUZEUM SOPOTU W WILLI CLAASZENA

WILLA MARSZAŁKA

Ulica Kilińskiego 12 – ta willa również położona jest tuż przy plaży, z której w oddali widać słynne molo w Sopocie i kolorowe łódki rybaków. Willa Marszałka nazywana jest również Willą Eugena Baumanna i Willą „Rusałką”. Została zaprojektowana przez tego samego architekta, który stworzył Willę Claaszena.

Cechą charakterystyczną tego obiektu jest wieżyczka obserwacyjna. Po wojnie willa zaczęła pełnić funkcję wojskowej rezydencji wypoczynkowej i tak pozostało do dnia dzisiejszego.

NA ZDJĘCIACH: WILLA MARSZAŁKA I OPISANA POWYŻEJ WILLA HESTIA

WILLA MARSZAŁKA I OPISANA POWYŻEJ WILLA HESTIA

NISZCZEJĄCA KAMIENICA PRZY ULICY FRANCISZKA KUBACZA 2

Serce mi się łamie, kiedy widzę piękne, ale niszczejące kamienice, o których świat zapomniał. Taka jest ta na ulicy Franciszka Kubacza 2 – nie przechodźcie obok niej obojętnie. Tak kamienica zachwyca! Jej klimat jest oczywiście secesyjny – jak na Sopot przystało, a wybudowana została w 1920 roku. Można tutaj zajrzeć zbaczając ze słynnej ulicy Bohaterów Monte Cassino (na końcu której znajduje się może nie willa czy kamienica, a słynna latarnia morska oraz Dom Zdrojowy).

NISZCZEJĄCA KAMIENICA PRZY ULICY FRANCISZKA KUBACZA 2

DWOREK SIERAKOWSKICH – ZABYTKI SOPOTU

Ten śliczny dworek znajduje się przy ulicy Czyżewskiego 12. Mieści się w nim Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, które organizuje liczne wystawy w Galerii Sztuki, koncerty, wieczory poezji itp. W tym miejscu można również miło spędzić czas w kawiarence Wolny Stolik. Dworek Sierakowskich jest jednym z najstarszych zabytków w Sopocie. Został zbudowany w stylu klasycystycznym.

W tym miejscu przed wojną stał inny dworek, który doszczętnie zniszczono – przetrwał do 1734 roku. 61 lat później w Sopocie pojawił się hrabia Kajetan Sierakowski – wybudował dworek wypoczynkowy wraz z parkiem dla siebie i rodziny. Dworek służył hrabiowskiej rodzinie przez 20 lat, po czym przeszedł w inne ręce. Do zakończenia II wojny światowej Dworek Sierakowskich miał wielu właścicieli.  Od 1974 roku w miejscu tym toczy się mnóstwo wydarzeń kulturalnych.

DWOREK SIERAKOWSKICH - ZABYTKI SOPOTU

WILLA BERGERA

Ulica Obrońców Westerplatte. Tutaj zetkniecie się z dużą dozą tajemniczości, a może i mroczności. Ta willa przyciąga wzrok i zatrzymuje uwagę na dłużej. Willa Johanna Bergera – pierwszego właściciela, której twórca projektu pozostaje do dziś nieznany. Wybudowana prawdopodobnie w okolicach roku 1830. Fascynujące są rzeźby dwóch muz – Kaliope i Erato, które znajdują się w po bokach wejściowych drzwi do willi.

Może kiedyś się odważę i zapytam o możliwość wejścia na teren obiektu, aby dokładnie sfotografować detale i tył willi. Obiekt jest częściowo zamieszkały. Ta willa to przepiękny zabytek Sopotu.

WILLA BERGERA

WILLA FRYDERYKA WILHELMA JUNCKE

Ulica Goyki 1 – 3. To miejsce mam magię. W malowniczym parku stoi budowla niczym z bajki, a paradoks w tym, że nazywają ją „domem wiejskim”. Jeszcze inni „zameczkiem” lub „domem z wieżą”. Budowa willi rozpoczęła się w roku 1877, a zakończyła w 1903. Architekt, który stworzył projekt to Karl Hofacker.

Na chwilę obecną obiekt ten jest rewitalizowany przez władze miasta. Z czasem wewnątrz willi powstaną przestrzenie dla artystów, studio nagrań, sala konferencyjna, restauracja, biblioteka, a w parku będzie można podziwiać rzeźby i inne artystyczne dzieła. Już nie mogę się doczekać kiedy to nastąpi – póki co prace trwają.

WILLA FRYDERYKA WILHELMA JUNCKE

WILLA PRZY ULICY MARIANA MOKWY 5

Charakteryzuje się budową w stylu neorenesansowym. Zaprojektował willę Wilhelm Werner, a powstała około roku 1891. To co zachwyca to rzeźby zdobiące willę, a tuż obok znajdują się inne piękne kamienice.

NA ZDJĘCIACH: NIEBIESKIE DRZWI KAMIENICY NA ULICY GRUNWALDZKIEJ 42, ALTANA AFRODYTY PRZY WILLI PIOTROWSKIEGO, WILLA PRZY ULICY MARIANA MOKWY 5

NIEBIESKIE DRZWI KAMIENICY NA ULICY GRUNWALDZKIEJ 42, ALTANA AFRODYTY PRZY WILLI PIOTROWSKIEGO, WILLA PRZY ULICY MARIANA MOKWY 5

MAPA Z ZAZNACZONYMI WILLAMI I KAMIENICAMI / ZABYTKAMI SOPOTU

Muszę Wam powiedzieć, iż jestem z tego wpisu bardzo dumna. Cieszę się, że udało nam się zobaczyć tyle sopockich „perełek” z dawnych lat i odkryć duszę Sopotu. Zabytki Sopotu oczarowały nas, a raczej zaczarowały.

Która z willi chwyta Was najbardziej za serce?

Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!