Skania to szwedzka kraina leżąca na południu kraju. Oczarowała nas swoim spokojem, sielskimi krajobrazami, kwiecistymi wioskami i przytulnymi miastami, w których nie ma zgiełku i hałasu. Krajobraz Skanii jest idylliczny – uprawne pola, zielone wzgórza, morze z zatoczkami, nadmorskie kurorty, życzliwi mieszkańcy. Wielu mawia, iż to Prowansja w miniaturze. My w pełni się z tym zgadzamy. Jeżeli jeszcze nie macie pomysłu, gdzie spędzić wakacje, a marzycie o miejscu spokojnym i nieskażonym masową turystyką – to Skania będzie wyborem idealnym. Nie pożałujecie. W tym artykule przedstawiamy Wam topowe miejsca w Skanii, które odwiedziliśmy i które zdecydowanie warto zobaczyć. Każde z nich jest przepiękne. Na końcu znajdziecie „garść” informacji praktycznych poczynając od szwedzkich kulinariów, nocleg i poruszanie się po Skanii.

MIASTA W SKANII

Podróżując po Skanii odwiedziliśmy 3 większe miasta tego regionu. Nie są to miasta duże. Największym z nich jest Malmö – stolica Skanii. Ystad i Lund to miasteczka jak z pocztówki. Kolorowe domki w stylu skandynawskim, uliczki pełne kwiatów, kameralność i spokój.

MALMÖ

Malmö to miejsce energiczne z wieloma knajpkami, restauracjami, muzeami. Sklepów wnętrzarskich ze skandynawskim designem znajdziecie tutaj bez liku. Kwiaciarnie zachwycają wieloma odmianami kwiatów. Spacery między domkami skandynawskimi są czystą przyjemnością. No i rowery oraz rowerzyści – znak rozpoznawczy Szwecji. Nawet w Malmö nie odczuwa się wzmożonego ruchu samochodowego. Tutaj mieszkańcy poruszają się na rowerach. Jest mnóstwo tras rowerowych.

Będąc w Malmö zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc:

  • Zamek Malmöhus
  • Ogród Slottsträdgården
  • Główny Rynek Stortorget
  • Mały Rynek Lilla Torg
  • Plaża Ribersborg z molem i z widokiem na wieżowiec Turning Torso
  • Biblioteka
  • dawna wioska rybacka

Malmö to miasto, na którego zwiedzanie warto przeznaczyć jeden dzień.

Przeczytajcie: Malmo w Szwecji – idealne miasto na city break.

MALMÖ SZWECJA

MALMÖ SZWECJA

MALMÖ SZWECJA

YSTAD

Ystad to małe miasteczko, bardzo przytulne i kolorowe. Spacer głównym deptakiem, a potem skręcenie w uliczki starego miasta sprawi, iż z Ystad nie będziecie chcieli szybko wyjechać. Jest kameralnie i spokojnie – jak to w Skandynawii. Slow life w pełni tego słowa znaczeniu.

To na co warto zwrócić uwagę, jeżeli do Ystad przyjedziecie to niska zabudowa szachulcowa zespołu budynków, a jest ich aż 300. Nigdzie indziej w Skanii czegoś takiego się nie zobaczy.
Budynki szachulcowe charakteryzuje to, iż pokrywają je ciemne, drewniane belki, a ich elewacja jest jasna. Taką zabudowę możemy zobaczyć np. w wielu miejscach w Gdańsku, ale i też w innych częściach Polski.
Zabudowa szachulcowa to coś, co Ystad wyróżnia.

W Ystad warto „pokręcić się” w uliczkach, które zachwycają, zajrzeć na podwórka. Wieczorem koniecznie musicie posłuchać hejnału trębacza z Kościoła Mariackiego. Trębacz ten każdego dnia od godziny 21.15 do 1.00 w nocy co kwadrans wybrzmiewa hejnał na trąbce.

Dlaczego ten hejnał jest grany?
W dawnych czasach w Ystad często dochodziło do pożarów – właśnie ze względu na drewnianą zabudowę. Hejnał ten miał oznaczać, iż w mieście jest bezpiecznie. Tradycja została podtrzymana do dnia dzisiejszego i nikomu to nie przeszkadza, iż do późnych godzin nocnych hejnał wybrzmiewa na wszystkie strony świata.

YSTAD ATRAKCJE SKANII W SZWECJI

YSTAD ATRAKCJE SKANII W SZWECJI

YSTAD ATRAKCJE SKANII W SZWECJI

LUND

To miasto zrobiło na nas największe wrażenie. Lund – miasto uniwersyteckie, w którym mieści się najstarszy uniwersytet w Skandynawii. Studiują tutaj ludzie z całego świata – uczą się w tak pięknym i klimatycznym miejscu.  Spacerując podziwia się kolorowe domki i przytulne uliczki pełne kwiatów, ale mimo wszystko jest inaczej, chyba jeszcze piękniej. W Lund podobno mieszka najwięcej osób przed 30 rokiem życia – biorąc pod uwagę całą Szwecję. Czuć tutaj ducha młodych ludzi.

Naszej uwadze nie umknęły najważniejsze obiekty zabytkowe w mieście, a są to:

  • Katedra z XII wieku we wnętrzu, której można zobaczyć zegar astronomiczny
  • Główny gmach Uniwersytetu
  • Kungshuset, czyli Dom Króla, który zbudował Fryderyk II. Dzisiaj w tym miejscu studenci studiują filozofię
  • Biblioteka uniwersytecka
  • Muzeum Kulturen, które jest drugim najstarszym skansenem na świecie
  • Ogród Botaniczny z okazałą roślinnością

Jest tutaj zdecydowanie co robić. Lund zachwyca studencką atmosferą i zabytkami.

LUND ATRAKCJE SKANII W SZWECJI

LUND ATRAKCJE SKANII W SZWECJI

LUND ATRAKCJE SKANII W SZWECJI

WIEJSKIE ŻYCIE W SKANII

Podróżując po Skanii nie można pominąć wiejskiego stylu życia slow life i zawitania właśnie do tych mniejszych miejscowości. My w czasie naszego pobytu odwiedziliśmy całkiem sporo szwedzkich wiosek, a w jednej z nich nawet zamieszkaliśmy.

Oto i one, prawdziwe „perełki”:

MÖLLE

Miejsce to pełniło kiedyś funkcję kurortu dla bardzo zamożnych ludzi. Dzisiaj na wakacje przyjeżdżają tutaj wszyscy, nie tylko najbogatsi. Mölle nadal jest kurortem wakacyjnym i rybacką wioską. Pobliski Półwysep Kullaberg, o którym piszemy poniżej sprawia, iż ta mała miejscowość jest bardzo popularna. Znajdują się tutaj pola golfowe, plaże, turystyczne szlaki dla piechurów. Warto pospacerować w uliczkach Mölle, wstąpić na fikę, czyli przerwę kawową do Mölle Krukmakeri, podziwiać krajobraz, zawitać do portu.

MÖLLE SZWECJA SKANIA

MÖLLE SZWECJA SKANIA

KIVIK

Raj dla smakoszy jabłek – szczególnie jesienią, kiedy są ich zbiory i odbywa się słynny jarmark, którego tematem przewodnim są właśnie jabłka. Mnóstwo tutaj sadów, jabłoni. Kivik to centrum sadownictwa w Szwecji. W sklepach na terenie Skanii znajdziecie lemoniady, konfitury, soki o smaku jabłkowym właśnie z Kivik. Miejscowość ta słynie również z produkcji cydru. Jest tutaj sielsko, jabłkowo i kolorowo.

KIVIK W SKANII SZWECJA

KIVIK W SKANII SZWECJA MURAL

VIK

W pobliżu Kivik jest miejscowość Vik. Kolejna urocza i malutka wioska, w której zachwyciła nas ilością kwiatów przed domami i przydomowymi ogródkami. Tutaj był to widok wyjątkowo piękny. W Vik są bardzo wąskie i kręte uliczki. Jest tutaj urokliwie i klimatycznie.

TOREKOV

Torekov to kolejna wioska rybacka i romantyczny kurort letni. Byliśmy w Torekov oglądać zachód słońca. Widok był niesamowity. Popularnym miejscem w Torekov pod względem fotograficznym jest miejsce na plaży, gdzie stoi mały domek. Obok znajduje się most, a z mostu ukazuje się przyjemny widok na Torekov. Warto pospacerować po malutkim porcie rybackim i znowu – pogubić się w kolorowych i spokojnych uliczkach.

TOREKOV SKANIA SZWECJA CO ZWIEDZIĆ

TOREKOV SKANIA SZWECJA CO ZWIEDZIĆ

VEJBYSTRAND

W tej miejscowości zamieszkaliśmy w czasie naszego pobytu. Vejbystrand jest położone nad morzem. Mieliśmy zakwaterowanie w małym drewnianym domku w stylu skandynawskim. Poniżej przeczytacie więcej na ten temat – w sekcji Gdzie spać w Skanii? W tym miejscu plaże będziecie mieć na wyłączność. To mało popularna miejscowość wśród turystów. Rowerowe wycieczki, pikniki, zachody słońca na plaży – takich wrażeń dostarczyła nam nasza urocza wioska w Skanii.

VEJBYSTRAND SKANIA SZWECJA

VEJBYSTRAND SKANIA SZWECJA

VEJBYSTRAND SKANIA SZWECJA MOSTEK

WYSPA VEN

Jeżeli będziecie w Skanii to koniecznie popłyńcie na pobliską wyspę Ven. Pamiętacie przygody bohaterów książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren? Będąc na wyspie Ven przeniesiecie się do świata dzieciaków z Bullerbyn. Bajka! Temu miejscu należał się osobny artykuł.

Przeczytajcie: Idylliczna wyspa Ven w Szwecji – „perełka” Skanii.

RZEPAK WYSPA VEN SZWECJA

PAŁAC SOFIERO

Pałac Sofiero zauroczył nas bardziej niż ostatnio odwiedzony Zamek w Mosznej. Oczywiście największe wrażenie robi tutaj ogród, a pora wiosenna jest idealną, aby to miejsce zobaczyć. Obiekt ten znajduje się w pobliżu Helsingborga.

Miejsce zostało stworzone przez króla Oskara II i jego żonę Zofię. Pełniło funkcję letniej rezydencji. Wewnątrz pałacu można obejrzeć galerię sztuki, ale i też królewskie pomieszczenia: pokój królewskich dzieci, gabinet, sypialnię. Są zdjęcia przedstawiające momenty z życia królewskiej rodziny oraz wyświetlane stare filmy pokazujące jak rodzina spędzała tutaj czas. W Pałacu znajduje się również restauracja.

Ogród na terenie Pałacu Sofiero oszałamia – i nie jest to przesadne określenie. Wszędzie unosi się zapach kwiatów, można podziwiać kwiatowe aleje, rododendrony, róże i mnóstwo innych gatunków. Są mostki, staw, a nawet „Bajkowy ogród księcia Oskara” – podobno mieszkają w nim wróżki, tajemniczy las, oranżeria, labirynty. Wszystko jest zadbane, codziennie pielęgnowane. Kupując bilet otrzymacie mapkę, która zaprowadzi Was do najważniejszych punktów na terenie ogrodu.

PAŁAC SOFIERO ATRAKCJE SKANII W SZWECJI

PAŁAC SOFIERO ATRAKCJE SKANII W SZWECJI KWIATY

PAŁAC SOFIERO ATRAKCJE SKANII W SZWECJI

PÓŁWYSEP KULLABERG

Jeżeli zapragniecie jeszcze bardziej zbliżyć się do przyrody to skierujcie się w stronę Półwyspu Kullaberg. Znajduje się on bardzo blisko miejscowości Mölle. Nam niestety nie do końca pogoda dopisała w tym miejscu – było wietrznie, chłodno i pochmurno. Półwysep ten jest jednocześnie rezerwatem z wieloma gatunkami ptaków. To raj dla piechurów, rowerzystów, ale i też plażowiczów. Miejsce zostało bardzo dobrze przygotowane do pieszych wędrówek, jazdy na rowerze, no i znajdują się tutaj dzikie plaże.

Podjechaliśmy samochodem do wyznaczonego parkingu i następnie udaliśmy się do latarni morskiej, w której znajduje się również informacja turystyczna – tutaj doradzą Wam jak najlepiej po rezerwacie się poruszać i zostaną udzielone wszystkie niezbędne informacje. Może zainteresuje Was tematyczna wycieczka z przewodnikiem jak np. wypatrywanie morświnów?

PÓŁWYSEP KULLABERG SZWECJA

PÓŁWYSEP KULLABERG SZWECJA

PLAŻOWANIE W SKANÖR

Jeśli w głowie Wam wypoczynek na plaży i lazurowa woda to w Skanii również i takie miejsce znajdziecie. A jest nim nadmorska miejscowość Skanör i pobliskie Falsterbo. To co przyciąga tutaj fotografów to kolorowe domki na plaży pełniące funkcje przebieralni, piaszczyste i długie plaże. Będąc w Skanör w oddali zobaczycie słynny Most nad Sundem, który łączy Szwecję z Danią. Tutaj serwują najlepszego śledzia.

PLAŻOWANIE W SKANÖR ATRAKCJE

ZIELONE WZGÓRZA BRÖSARP

Marzycie o Toskanii? W Skanii znajdziecie Toskanię w miniaturze, a mianowicie: Zielone Wzgórza Brösarp /część Skanii nazywana Österlen. Wyglądają tak jak te, które można podziwiać właśnie w idyllicznym regionie Włoch jakim jest Toskania. Są tutaj wyznaczone ścieżki do wędrowania. Piękne miejsce na sesję zdjęciową i raj dla fotografów ślubnych. Wzgórza znajdują się blisko miejscowości Kivik.

WZGÓRZA BRÖSARP SKANIA W SZWECJI

WZGÓRZA BRÖSARP SKANIA W SZWECJI

KAMIENIE ALES STENAR

Szwedzkie Stonehenge? I to tutaj znajdziecie – 59 kamieni, które zostały ustawione w kształt statku. Kto je ustawił i dlaczego w takim układzie ciągle pozostaje tajemnicą.
Miejsce tuż nad morzem, w pobliżu pasą się krowy i konie, nieopodal lokalne kantyny serwują rybne przysmaki. Miejsce zdecydowanie warte zobaczenia, a dla wytrwałych zachód słońca zafunduje jeszcze piękniejsze widoki. To również raj dla osób zainteresowanych paralotniarstwem – wiatr tutaj sprzyja.

KAMIENIE ALES STENAR

KAMIENIE ALES STENAR KROWA

GDZIE I CO ZJEŚĆ W SKANII?

Skania przede wszystkim zauroczyła nas prostą kuchnią opartą na regionalnych i sezonowych produktach. Jest to kuchnia bogata w świeże warzywa i owoce, kolorowa i bardzo zdrowa. Prócz sztandarowych dań takich jak śledź, czy też szwedzkie klopsiki znajdziecie wiele innych kulinarnych pyszności. W Skanii zachwycają kawiarenki i restauracje – pięknie przystrojone, z klimatem i mnóstwem zieleni.

Poniżej rekomendujemy miejsca, w których jedliśmy:

Mölle Krukmakeri & Café w Mölle – jeżeli będziecie w Mölle to koniecznie wstąpcie na lunch właśnie tutaj. Serwują w tym miejscu pyszne zupy, swojski chleb i inne smakowitości. Prym wiedzie kuchnia włoska. Wystrój restauracji – to znowu wszechobecna zieleń, starocie i ceramika. Nasze serca skradła weranda i miejsce z gitarą – przy którym usiedliśmy. Wewnątrz restauracji właścicielka wyrabia produkty z ceramiki, które można kupić. Jej piesek umila gościom czas. Bardzo przytulne i smaczne miejsce chętnie odwiedzane przez lokalnych.

Grändens Mat w Ystad – w tej restauracji skusiliśmy się na tradycyjne szwedzkie danie, czyli klopsiki z sosem żurawinowym oraz ziemniaki w mundurkach.

Coffee Break w Lund – to miasto studentów, a wiec do studenckiej kawiarenki się wybraliśmy. Miejsce bardzo przytulne z miłą atmosferą. Można tutaj wypić kawę, zjeść coś słodkiego, serwują sałatki i inne dania na lunch. Fika świetnie smakuje.

Malmö Saluhall Malmö – w stolicy Skanii jest mnóstwo restauracji, natomiast bardzo popularnym i eko miejscem wśród mieszkańców jest właśnie Malmö Saluhall. To hala targowa pełna sklepów ze zdrową żywnością i restauracjami, barami. Możecie skomponować sobie różne sałatki, posmakować kuchni z innych stron świata, zrobić ekologiczne zakupy.

Mello Yello w Malmö – ponadto posmakowaliśmy spaghetti z owocami morza w restauracji Mello Yello, która znajduje się na Lilla Torg. Nie lubimy jeść w restauracjach mieszczących się komercyjnych miejscach, gdyż kuchnia nie zawsze jest tam taka, jak byśmy sobie tego życzyli, natomiast tutaj nie rozczarowaliśmy się.
Pumpans Café & Restaurang na wyspie Ven – niesamowite miejsce. Zwykły wiejski domek z malowniczym ogrodem, w którym rozstawiono retro stoliki i krzesła. Wewnątrz – rustykalnie.  Wszystko, co tutaj serwują to dania ekologiczne stworzone z produktów z pobliskiego ogródka. My skosztowaliśmy eko pizzy i tradycyjnego napoju z dyni.

Café & Bistro i Kåseberga AB w pobliżu kamieni Ales Stenar – być w Skanii i nie zjeść śledzia? To niemożliwe. Śledź smażony to tradycyjne danie tego regionu. My śledzie skosztowaliśmy w jednej z nadmorskich kantyn. Obowiązkowo do śledzia ziemniaki, no i żurawina.

Cynamonowa bułeczka – obowiązkowo musicie posmakować tego szwedzkiego deseru, a najlepiej w czasie przerwy kawowej o nazwie „fika”. Cynamonowe bułeczki otrzymacie w większości cukierni.

GDZIE NOCOWAĆ W SKANII?

Nocowaliśmy w Vejbystrand – małej miejscowości tuż nad samym morzem. Do dyspozycji mieliśmy mały drewniany domek urządzony typowo w lokalnym, skandynawskim stylu. W domku był przedpokój, kuchnia w pełni wyposażona, mały salon, sypialnia z wyjściem na ogród. Przed domkiem: stoliki i krzesła oraz dwa rowery, z których chętnie korzystaliśmy. Nawet kalosze i kurtki przeciwdeszczowe zostały przygotowane.
W Skandynawii pogoda lubi płatać figle.

Sielanka, cisza, śpiew ptaków, brak turystów – tylko lokalni mieszkańcy. Z nocowania w tym miejscu byliśmy bardzo zadowoleni i z całego serca polecam Wam właśnie Villę Sigrid.

GDZIE NOCOWAĆ W SKANII

GDZIE NOCOWAĆ W SKANII

GDZIE NOCOWAĆ W SKANII PIKNIK W SKANII

JAK DOSTAĆ SIĘ DO SKANII Z POLSKI?

Połączenia z Skanią z naszego kraju są bardzo częste. Można dolecieć do Kopenhagi i stamtąd pociągiem dojechać do Malmö – jedzie się mostem łączącym Szwecję z Danią. Istnieje również opcja wykupienia tanich lotów linii WizzAir z kilku dużych miast Polski m.in. z Gdańska, które lecą bezpośrednio do Malmö.

My skorzystaliśmy z opcji pierwszej – lecieliśmy liniami lotniczymi SAS z Gdańska do Kopenhagi, gdyż powrotny lot mieliśmy późno w nocy, a to dawało nam więcej czasu na zwiedzanie Skanii. Jeśli chcielibyście po Skanii poruszać się własnym samochodem to możecie dopłynąć tutaj promem – ze Świnoujścia płyną promy do Ystad i Trelleborgen.

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO SKANII?

Proste! Najlepiej własnym lub wypożyczonym samochodem. My korzystaliśmy z samochodu z firmy Europcar, która znajduje się w Malmö.

MAPA – MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ W SKANII, NASZA TRASA I RESTAURACJE

Skania na długo pozostanie w naszych sercach. A dzięki tej podróży nabraliśmy apetytu na inne szwedzkie regiony. No właśnie! Jakie inne regiony w Szwecji polecacie? Co warto zwiedzić? A może byliście już w Skanii?


Wpis powstał we współpracy z organizacją turystyczną VisitSkane. Dziękujemy za zaproszenie i możliwość przeżycia tej niesamowitej przygody.

 

Więcej o Szwecji znajdziecie tutaj:
Szwecja 

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!