Uwielbiamy Skandynawię i jeżeli pojawia się tylko możliwość wyjazdy w te strony jesteśmy w pełnej gotowości. O Szwecji marzyliśmy już od dłuższego czasu. Po naszym norweskim tripie i islandzkich przygodach nabraliśmy apetytu na więcej. Skania była strzałem w dziesiątkę. W tym wpisie chcemy Wam pokazać Malmo – stolicę Skanii i miasto, o którym mówi się, iż jest najbardziej przyjaznym dla fanów dwóch kółek – rowerów. Rowerzystów tutaj więcej niż samochodów. A co warto w Malmo zwiedzić i dlaczego jest to idealne miasto na city break? Przeczytajcie.

JAK DOTRZEĆ DO MALMO W SZWECJI? CITY BREAK W MALMO.

Z Polski do Malmo lecą tanie linie lotnicze Wizzair. Połączenia są z Warszawy, Gdańska, Katowic. Można również odbyć lot z wielu miast Polski do Kopenhagi, a następnie pociągiem, który pokonuje Most nad Sundem przetransportować się do Malmo. My właśnie taką opcję wybraliśmy i lecieliśmy z Gdańska liniami lotniczymi SAS do Kopenhagi.

ZAMEK MALMOHUS Z OGRODEM SLOTTSTRADGARDEN

Renesansowy zamek z XV wieku znajduje się w centrum Malmo. Bardzo łatwo do niego trafić. Kiedyś pełnił funkcję mennicy i więzienia. Na jego terenie urządzano publiczne egzekucje. Dzisiaj to centrum kulturalne miasta, gdyż znajdują się tutaj m.in. muzea. Pod koniec sierpnia na ternie zamku odbywa się Festiwal Kultury trwający 8 dni. Zamek można zwiedzać codziennie od 10.00 do 17.00 z wyłączeniem świąt.

Przeczytajcie: Idylliczna wyspa Ven w Szwecji – „perełka” Skanii.

My nie zdecydowaliśmy się na zwiedzanie zamku wewnątrz, bardziej interesował nas zamkowy ogród Slottstradgarden z wiejskim wiatrakiem. To oaza ciszy i spokoju w środku miasta. Można podziwiać tutaj kilka rodzajów ogrodów, ogródek z własnymi ekologicznymi zbiorami warzywno – owocowymi, wspomniany powyżej drewniany wiatrak. Kawę i coś słodkiego warto skonsumować w uroczej kawiarence z bogatą roślinnością.

MALMO SZWECJA OGRODY

W Malmo znajdują się też inne piękne ogrody, które warto odwiedzić, jednak nam już na to czasu nie starczyło.

Inne parki w Malmo to m.in.

  • Mölleplatsen
  • Pildammsparken
  • Kungsparken

W czasie city breaku w Malmo nie możecie pominąć wizyty chociażby w jednym z wymienionych przez nas ogrodów. Warto!

STARE MIASTO – GŁÓWNY RYNEK STORTORGET

Stortorget to główny rynek Malmo. Każdy kto do Malmo przyjeżdża tutaj trafia. Spacerując po placu rynku Waszą uwagę zwróci zabytkowy Ratusz, który pochodzi z XVI wieku oraz bardzo stara apteka o nazwie Lejonet z klimatycznym wnętrzem.

Na samym środku placu stoi pomnik przedstawiający Karola X Gustawa na koniu, dzięki któremu Szwedzi zdobyli Malmo w roku 1658.

Na Głównym Rynku Stortorget odbywają się ważne uroczystości i koncerty, zimą jest lodowisko, z którego chętnie korzystają mieszkańcy miasta.

GŁÓWNY RYNEK STORTORGET MALMO

Przeczytajcie: Islandia – najpiękniejsze miejsca części południowo – zachodniej. Przewodnik internetowy.

STARE MIASTO – LILLA TORG

Nas natomiast oczarował tak zwany Mały Rynek, czyli Lilla Torg usytuowany niedaleko Stortorget. To bardzo urokliwe miejsce z kolorowymi domkami, uliczkami pełnymi kwiatów, kawiarenkami, piwnymi ogródkami, sklepami i restauracjami, które ulokowane są wokół placu. Sam plac charakteryzuje się ciekawą zabudową.

Miejsca, na które warto zwrócić szczególną uwagę spacerując po Lilla Torg w czasie city breaku to:

  • Hedmanska Gårde – jeden z najstarszych budynków w mieście, na podwórzu działa galeria. Charakterystyczna dla budynku jest zabudowa szachulcowa.
  • Dom Faxeska – znajduje się zaraz obok Hedmanska Gårde z 1760 roku.

Lilla Torg to piękne miejsce na lunch, obiad czy też romantyczny i spokojny wieczór.

LILLA TORG MALMO ATRAKCJE

PLAŻA RIBERSBORG

Kolejne kameralne i bardzo spokojne miejsce. Przespacerujecie się drewnianym, długim molem. Na jego końcu zobaczyć można zabytkową, publiczną łaźnię i restaurację zapewniającą malowniczy widok. Łaźnia jest podzielona na część damską i męską. Można skorzystać z kąpieli w morzu oraz warto wygrzać się w saunie parowej.
W tym miejscu w oddali ukaże Wam się również najwyższy i najbardziej nowoczesny budynek Malmo – wieżowiec Turning Torso – niesamowita atrakcja architektoniczna. My widzieliśmy go zza sporej mgły.

Przeczytajcie: Nordkapp samochodem – cel naszej podróży po Norwegii.

Inne popularne miejsca plażowe w Malmo to:

  • Sibbarp
  • Klagshamn
  • Scaniabadet
WIEŻOWIEC TURNING TORSO
Budowa tego wieżowca zakończyła się w roku 2005 i trwała 5 lat. Turning Torso pełni funkcję mieszkalną oraz konferencyjno – biznesową. Na samej górze wieżowca znajdują się sale konferencyjne, w których mogą odbywać się szkolenia, warsztaty, spotkania itp. W najniższych partiach zlokalizowane zostały biura. Pozostałe pomieszczenia służą do mieszkania. Turning Torso nie posiada miejsca, z którego turyści mogliby podziwiać panoramę Malmo. Budynek ma 54 piętra.

PLAŻA RIBERSBORG MALMO CO ZOBACZYĆ

PLAŻA RIBERSBORG MALMO ATRAKCJE

BIBLIOTEKA MIEJSKA

Zwiedzając Malmo wstąpiliśmy również do Biblioteki Miejskiej. Niektórych z Was może zdziwić wizyta w tego typu miejscu w czasie podróży, ale naprawdę warto. Budynek biblioteki jest bardzo nowoczesny, cały przeszklony, co zapewnia piękne widoki z wewnątrz budynku. W bibliotece panuje niezwykła cisza, a wybór książek jest ogromny.

BIBLIOTEKA MIEJSKA W MALMO

MOST NAD SUNDEM

Z tym mostem zawsze będzie nam się kojarzył serial „ Most nad Sundem” – akcja dzieje się w Malmo. Most nad Sundem umożliwia przemieszczanie się pomiędzy Kopenhagą i Malmo. Ciekawie prezentuje się jako element szwedzkiego i duńskiego krajobrazu.

WIOSKA RYBACKA

Spacerując poza utartym szlakiem w Malmo trafiliśmy na starą wioskę rybacką. Nie traktujcie tego miejsca jako punkt obowiązkowy podczas wizyty w mieście, ale jeśli będziecie w pobliżu słynnego Malmo Saluhall – warto się i tutaj wybrać na spacer.

GDZIE ZJEŚĆ W MALMO?

Miejsc, aby pysznie zjeść w Malmo jest sporo. To przecież stolica Skanii, jest w czym wybierać. Polecimy Wam dwa miejsca, a mianowicie:

MALMO SALUHALL

Bardzo popularne eko miejsce wśród mieszkańców miasta. Kupicie tutaj mnóstwo ekologicznej żywności, poznacie smaki świata, są restauracje, bary, sklepy. Jest w czym wybierać.  Obok znajduje się wspomniana powyżej wioska rybacka.

MALMO SALUHALL GDZIE ZJEŚĆ W MALMO

MELLO YELLO

W tej restauracji, która mieści się na Lilla Torg skosztowaliśmy spaghetti z owocami morza. Lilla Torg to turystyczne miejsce na mapie Malmo i zazwyczaj unikamy jedzenia w restauracjach w tak komercyjnych miejscach, ale tym razem zaryzykowaliśmy. Było smacznie.

Malmo to spokojne i kameralne miasto. Nie ma tutaj zgiełku ani hałasu, który tak często w miastach występuje. Za to między innymi uwielbiamy kraje skandynawskie. Chętnie kiedyś do Malmo wrócimy – na kolejny city break. 

Lubicie odwiedzać kraje skandynawskie? Malmo jest na Waszej podróżniczej liście marzeń? Latacie do miast europejskich na tzw. city breaki?

Artykuł powstał we współpracy z organizacją turystyczną VisitSkane. Dziękujemy za zaproszenie i możliwość przeżycia tej niesamowitej przygody.

 


Więcej o Szwecji znajdziecie tutaj:
Szwecja 

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!