Wypożyczenie samochodu za granicą to bardzo wygodna opcja, dzięki której możecie zwiedzić nawet najbardziej niedostępne zakątki. Sprawdza się na wyspach, w słabo skomunikowanych i tych bardziej odludnych miejscach. Wynajem samochodu za granicą zagwarantuje Wam komfortowe zwiedzanie oraz to, że w pełni wykorzystacie potencjał miejsca, w którym się znajdziecie.

WYNAJEM SAMOCHODU – PODSTAWOWE INFORMACJE

Jakie warunki należy spełniać, aby wypożyczenie samochodu za granicą było w ogóle możliwe? Na pewno musimy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak.:

  • Minimalny wiek – wiele zagranicznych wypożyczalni określa w swoich wypożyczalniach wiek, od którego można wynająć samochód. Najczęściej jest to próg min. 19 lat, ale zdarza się również 21, a nawet 25 lat.
  • Prawo jazdy i inne wymagane dokumenty – często wypożyczalnie zakładają, że kierowca powinien posiadać prawo jazdy przynajmniej rok (stąd też wiek minimalny – 19 lat) i nie może to być dokument tymczasowy. Może się również zdarzyć, że wynajmujący auto poprosi Was o pokazanie dowodu osobistego lub paszportu.
  • Formy płatności – są zależne od wypożyczalni, najczęściej jednak opłata pobierana jest z góry gotówką, kartą lub przelewem.
  • Kaucja – wiele firm może poprosić Was również o wpłatę kaucji, która zazwyczaj jest zwracana po oddaniu auta, więcej o tej opłacie piszemy w dalszej części tekstu.
  • Ceny paliwa – warto zwrócić uwagę również na to, ponieważ to po naszej stronie będzie opłata za benzynę, którą zużyjemy.

Na pewno należy dopełnić kilku formalności, by móc wynająć samochód, jednak zazwyczaj nie są to skomplikowane procedury. Nie zrażajcie się, ponieważ naprawdę warto korzystać z uroków wakacji właśnie poprzez wynajem samochodu za granicą.

Wynajem samochodu za granicą

ILE KOSZTUJE WYNAJEM SAMOCHODU ZA GRANICĄ?

Jeśli nie mieliście jeszcze do czynienia z wypożyczaniem auta na zagranicznych wakacjach, z pewnością interesują Was takie kwestie jak koszt wynajmu, kaucja oraz to ile kosztuje ubezpieczenie samochodu pod wynajem.

Zacznijmy od ceny samego wypożyczenia samochodu za granicą. Będzie ona oczywiście zależna od miejsca, w którym dany pojazd chcemy wynająć. Na pewno najwyższe ceny obowiązują na wyspach, szczególnie na tych mniejszych, jak np. Mykonos czy Santorini. Jedne z niższych cen wynajmu (również z uwagi na niską cenę paliwa) zapłacimy w: Gruzji, Armenii czy USA.

Zazwyczaj są to kwoty rzędu kilkuset złotych za dobę (100-600), chociaż zdarzają się okazje np. w niskim sezonie, gdy możecie zmieścić się w kwocie nawet kilkudziesięciu złotych za dzienne korzystanie z auta za granicą – warto polować na okazje.

Na cenę składa się wspomniana lokalizacja, ale też wielkość, klasa czy marka pojazdu. Co ciekawe, często wypożyczenie małego auta może być tańsze, niż wynajęcie quada czy niezabudowanego auta buggy, które są popularne na śródziemnomorskich wyspach.

Ile wynosi kaucja za wynajem samochodu? Może to być kwota odpowiadająca określonemu procentowi wartości pojazdu, albo też po prostu suma ustalona przez wynajmującego. W zależności od marki, modelu oraz stanu samochodu, wielkość depozytu wynosi od 400 do nawet 2000 zł. W zależności od wymogów wypożyczalni, opłatę możecie wnieść gotówką, wynajmujący może również zablokować środki na Waszej karcie kredytowej.

Opłata za ubezpieczenie wynosi zazwyczaj dodatkowo kilkanaście/kilkadziesiąt złotych za dobę. Często jednak wypożyczalnie podają cenę za wynajem z już wliczoną kwotą ubezpieczenia. Auta w wypożyczalniach mają najczęściej wykupioną zarówno polisę OC, jak i AC.

Pamiętajcie również, że zazwyczaj dostajecie samochód z określoną liczbą paliwa i musicie zwrócić go z takim samym stanem baku. Zatem do kosztów wynajmu, kaucji i ubezpieczenia dochodzi również ceny zużytej przez Was benzyny.

Wynajem samochodu za granicą

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYPOŻYCZANIU AUTA?

Aby Wasze wakacje przebiegły bezstresowo, upewnijcie się, że wynajem samochodu za granicą nie będzie dla Was źródłem problemów. Zwróćcie uwagę na.:

  • Regulamin – czy nie ma tam żadnych niejasnych dla Was zapisów.
  • Sprawdzenie stanu samochodu przed wypożyczeniem – spójrzcie na wszelkie rysy, zadrapania oraz uszkodzenia i powiedzcie o nich wynajmującemu pojazd. Możecie również zrobić zdjęcia.
  • Dodatkowe opłaty – upewnijcie się, czy ubezpieczenie jest w cenie, czy musicie opłacić kaucję i czy uiściliście wszystkie opłaty przed wynajęciem auta.
  • Miejsce wynajmu oraz miejsce zwrotu – to również istotne kwestie, które musicie ustalić z wynajmującym pojazd.
  • Ilość paliwa w baku – zapiszcie sobie tę wartość, by mieć pewność, ile musicie zatankować przed oddaniem samochodu.

Pamiętajcie również, że podstawą wynajmu powinna być umowa i to na niej musicie znaleźć wszelkie informacje odnośnie samochodu, płatności, miejsca odbioru i zwrotu auta oraz poziomu paliwa. Podczas podróży wynajętym pojazdem warto mieć pod ręką umowę jak również numer telefonu do wynajmującego, w razie problemów na drodze.

W JAKI SPOSÓB NAJLEPIEJ WYPOŻYCZYĆ SAMOCHÓD ZA GRANICĄ – SZUKANIE OFERT

Gdzie szukać ofert wynajmu auta? Zazwyczaj mamy dwie drogi do wyboru: wynajem przez pośrednika albo wynajem bezpośrednio w wypożyczalni. Obie opcje mają swoje wady oraz zalety.

Na pewno podczas rezerwacji lotów czy noclegów strony rezerwacyjne takie, jak Booking.com czy Kayak, proponują Wam od razu wypożyczenie pojazdu. Sprawdźcie ich ofertę, ponieważ może wiązać się z rabatami z powodu innych Waszych rezerwacji dokonanych przez tego pośrednika.

Popularną platformą, która umożliwia wypożyczenie samochodu za granicą jest Rentalcars. W tym miejscu znajdziecie pojazdy z różnych wypożyczalni w wielu miejscach na świecie. Porównywarka automatycznie pokaże Wam najbardziej korzystne opcje wynajmu.

Jeśli szukacie samochodu do wypożyczenia w najlepszej cenie i bez kaucji – nie jest to niemożliwe. Możecie wtedy zrezygnować z pośredników i popularnych platform rezerwacyjnych i znaleźć lokalne wypożyczalnie aut samodzielnie.

Szukajcie na grupach dotyczących danego miasta, wyspy czy kraju i zobaczcie, co polecają inni podróżnicy. Możecie trafić na samochody w naprawdę konkurencyjnej cenie, z wliczonym ubezpieczeniem, a nawet bez konieczności wpłacania kaucji!

Wynajem samochodu za granicą

UBEZPIECZENIE WYNAJĘTEGO AUTA

Jak już wspominaliśmy, ubezpieczenie wypożyczonego samochodu jest naprawdę ważne i wypożyczalnie zazwyczaj ubezpieczają pojazdy w zakresie zarówno OC, które w większości krajów jest obowiązkowe, jak i AC.

Radzimy Wam jednak zawsze na początku upewnić się, czy cena ubezpieczenia wliczona jest w cenę wynajmu, czy też będzie to dla Was dodatkowy koszt. Najlepiej zapytać przy podpisywaniu umowy, czy wypożyczone auto ma ubezpieczenie i zaznaczyć to w umowie.

Jakie istnieją dodatkowe ubezpieczenia samochodu? Możecie się spotkać z wariantami ubezpieczeń takimi jak: CDW, SCDW, czyli ubezpieczeniami od kolizji oraz np. TP (ubezpieczenie od kradzieży).

Pamiętajcie również, że zawsze w podróży powinniście zadbać o własne bezpieczeństwo i wykupić ubezpieczenie turystyczne. W wielu wariantach takiego ubezpieczenia możecie znaleźć również zapisy obejmujące wynajem samochodu za granicą.

KOLIZJA, MANDAT LUB WYPADEK WYPOŻYCZONYM SAMOCHODEM – CO ROBIĆ?

Jeśli w trakcie podróży wypożyczonym pojazdem przydarzy Wam się kolizja albo wypadek, należy niezwłocznie skontaktować się z wypożyczalnią oraz głosić sprawę policji. Gdy samochód był odpowiednio ubezpieczony nie powinniście ponieść żadnych kosztów, bez względu na to z czyjej winy wyniknęła kolizja.

W przypadku mandatu również radzimy zapłacić go w podanym terminie i nie zwracać uwagi na fakt, że prowadziliśmy wynajęty samochód. Nawet jeśli będziecie chcieli uniknąć opłaty, wypożyczalnia będzie mogła zablokować środki na pokrycie kwoty mandatu na waszej karcie kredytowej.

ZWROT AUTA DO WYPOŻYCZALNI BĄDŹ POŚREDNIKA

Co jest najważniejsze przy zwracaniu samochodu do miejsca jego wypożyczenia? Na pewno trzeba sprawdzić poziom paliwa – zazwyczaj firmy wynajmujące wymagają, aby oddać auto z taką samą ilością, jak w momencie wynajmu.

Po sprawdzeniu samochodu przez wynajmującego może zostać spisany protokół zdawczo-odbiorczy. Jeśli pracownik nie stwierdzi żadnych uszkodzeń i nic go nie zaniepokoi, nastąpi zwrot kaucji zazwyczaj w takiej samej formie, jak była wpłacana.

Przeczytajcie: Aplikacje podróżnicze – zestawienie najlepszych aplikacji na telefon dla każdego podróżnika.

Pamiętajcie, że jeśli na poczet depozytu mieliście zablokowane środki na karcie kredytowej, ich odblokowanie może zająć nawet do kilkunastu dni. Najlepiej zachować wszystkie dokumenty dotyczące wynajmu samochodu nawet po powrocie do Polski.

Wynajem samochodu za granicą to doskonałe rozwiązanie zarówno w miejscach słabo skomunikowanych, jak i na dłuższych trasach, których nie chcemy pokonywać komunikacją zbiorową. Taka alternatywa daje niezwykłą wolność w podróżowaniu i odkrywaniu nowych miejsc i za to właśnie kochamy wypożyczać samochody za granicą!

Gdzie mieliście okazję wypożyczyć samochód? Czy dzięki temu udało Wam się zobaczyć więcej?

 

Więcej poradników znajdziecie tutaj:
Porady

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!