Spis treści
Lubicie baśnie, bajki? Jeżeli tak to w Dworze Dawidy poczujecie się jak w bajce. Tutaj każdy kąt skrywa tajemnice i szeptami je opowiada. Mury Dworku pamiętają czasy wojny, polowań, towarzyskich spotkań, ale i też czasy, kiedy Dwór popadał w ruinę. Park i pobliski las to miejsca, w których być może ukryły się wróżki, elfy, trolle – kto wie? Dziecięca wyobraźnia na pewno w tym miejscu będzie miała pole do popisu. Dwór Dawidy – kolejne miejsce na mapie Polski, które ma duszę i to jaką! Jeżeli wybieracie się w te strony i zastanawiacie się gdzie nocować na Warmii to Dwór Dawidy będzie bardzo dobrym wyborem. Zaraz Wam to udowodnimy.
DWÓR DAWIDY NA WARMII
Stary Dwór Dawidy znajduje się niedaleko Pasłęka w województwie warmińsko – mazurskim. Historia dworku sięga aż XVIII wieku. To miejsce dawnych Prus Wschodnich.
Dwór w swojej historii niszczał, przechodził „z rąk do rąk”. Na szczęście w roku 1976 miejsce to wraz z parkiem nabyli państwo Matuszewiczowie, którzy budynek odrestaurowali według pierwowzoru. Następnie w roku 2009 zespół dworsko – parkowy nabył pan Jan Kozłowski, który do dnia dzisiejszego jest właścicielem tego magicznego miejsca.
Dworek otacza park oraz wiekowe dęby, lipy i buki. Nad głowami przelatują ptaki. Tutaj wszystko ma duszę – każdy zakamarek, każdy mebel, otaczająca przyroda. Śpiew ptaków na dworze, skwierczenie kominka w salonie, zapach domowego obiadu, skrzypienie podłóg i drzwi.
Czuliśmy się czasami jak w domu strachów, a z drugiej strony jakbyśmy przenieśli się do świata baśni i bajek. Jedno jest pewne: pobyt w Dworku Dawidy to podróż w czasie. Dwór Dawidy wraz z otoczeniem tworzy niesamowitą atmosferę. To miejsce jest jak nieznany świat, który czym prędzej trzeba odkryć.
POKOJE DLA GOŚCI W DWORZE DAWIDY
W Dworze Dawidy na Warmii do dyspozycji gości jest 5 pokoi:
- Apartament Słobity
- Pokój Kwitajny
- Apartament Galiny – koniecznie przeczytajcie artykuł na temat Pałacu i Folwarku Galiny
- Pokój Gładysze
- Apartament Sztynort
My zdecydowaliśmy się na pobyt w pokoju Kwitajnym. Jest to pokój dwuosobowy. Bardzo kameralny, urządzony w starym stylu z klimatem. Znajduje się na pierwszym piętrze Dworu. Widok z okna jest na park.
Wszystkie pokoje mają wnętrza z duszą. Dominuje drewno, deski w podłodze ruszają się i skrzypią, stare i wysłużone szafy ciężko się otwierają, zabytkowe skrzynie skrywają skarby. Komody, lampki w stylu retro, ususzona jemioła, niesamowicie piękne światło, które wpada przez okna do pomieszczeń, zapach ognia z kominka, portrety ludzi z dawnych lat – to wszystko tworzy atmosferę jak z Narni, świata legend i tajemnic.
Nocowanie na Warmii w takim miejscu jest nie lada przeżyciem.
Goście Dworu Dawidy mogą również korzystać ze wspólnego salonu z kominkiem. W czasie naszego pobytu prócz nas w Dworku gościła tylko jedna para z dzieckiem, dzięki temu salon z kominkiem mieliśmy tylko dla siebie.
JEDZENIE W DWORZE DAWIDY
W koszt noclegu mieliśmy wliczone śniadanie. Zaserwowano naleśniki na ciepło z twarogiem, twarożek ze szczypiorkiem, ser, wędlinę, paprykę, płatki, ciasto, jogurty, kawę, herbatę. Akurat w aspekcie śniadań mogłoby być lepiej, ale myślę, że tak mały wybór produktów, brak większej ilości warzyw i owoców, brak soku wynikał z tego, iż w Dworku była niewielka ilość osób.
Zamówiliśmy też obiadokolację. Każdego dnia serwowany jest jeden posiłek trzydaniowy – zupa, drugie danie i deser. Nam podano barszczyk, sandacza z kopytkami i sałatką oraz makowiec z gruszkami. Wszystko było przepyszne i domowe.
OKOLICA DWORU DAWIDY NA WARMII
Jeżeli zdecydujecie się na dłuższy pobyt – my nocowaliśmy na Warmii tylko jedną noc – warto odwiedzić okoliczne miejsca i miejscowości.
W okolicy znajdziecie:
- Wieś Aniołowo
- Pałac Bałoszyce
- Frombork – małe miasteczko nad Zalewem Wiślanym, związane z życiem Mikołaja Kopernika.
O Fromborku napisaliśmy osobny artykuł: Atrakcje Fromborka. Katedra, Planetarium i Mikołaj Kopernik.
- Zespół Pałacowo – Parkowy w Janowie
- Kanał Elbląski i Jezioro Druzno
- Malbork z Zamkiem Krzyżackim
- Pasłęk i okolice
- Stadnina koni Rzeczna
- Wysoczyzna Elbląska dla miłośników rowerowych wycieczek
- Zalew Wiślany
Odwiedziliśmy pobliską wieś Aniołowo, a skusiły nas właśnie Anioły, które podobno przelatują tam nad głowami. Aniołowo to jedyna taka nazwa miejscowości w Polsce. Aniołów w Aniołowie mnóstwo, a wioska nazywana jest miejscem z duszą.
Aniołowo założył Friedrich Wildenberg w 1315 roku. To co przyciąga do tej małej miejscowości to nie tylko wszechobecne Anioły, ale też ukształtowanie terenu. Aniołowo leży w Anielskiej Dolinie. Zauważa się tutaj krajobraz typowy dla terenów Żuław Wiślanych – niziny, ale i też krajobraz górzysty z dolinami, które mają strome zbocza. Przez środek wsi przebiega droga, zdobi ją również strumyk zwany Potokiem Aniołowa.
Domostwa położone są zarówno na wzniesieniach, jak i na zagłębieniach terenu. Wszystko to tworzy bardzo malowniczy wiejski pejzaż.
Na tablicy informacyjnej przeczytaliśmy, że wieś słynie z ekologicznej żywności, skosztować tutaj można anielskich smaków i spotkać się z miłośnikami aniołów. Brzmi ciekawie, prawda?
Jeżeli zawitacie do Dworku Dawidy na krótko to warto delektować się otaczającą przyrodą, spacerować po parku, pobliskich lasach i polach. Jest tam pięknie, cicho i bardzo spokojnie, a może i zwierzynę uda się spotkać. Dworek kiedyś pełnił funkcję spotkań myśliwych i w tych okolicach odbywały się polowania. W Dworku zobaczycie elementy nawiązujące do myśliwskich zwyczajów.
DWÓR DAWIDY – INFORMACJE PRAKTYCZNE
- Koszt za dobę ze śniadaniem w pokoju Kwitajnym za dwie osoby: 193,60 zł
- Koszt obiadokolacji: 100zł za dwie osoby
- Koszt lampki wina: 12 zł
- Opłata dodatkowa za zwierzę: 50zł
Wszystkie aktualności należy sprawdzić na stronie internetowej Dworu Dawidy.
– położenie w otoczeniu przyrody i z dala od miejskiego zgiełku
– mile widziane zwierzęta
– bardzo dobre obiadokolacje
– klimatycznie urządzone wnętrza
– sielska atmosfera
Dwór Dawidy oczarował nas atmosferą, klimatem, wystrojem wnętrz. To Dwór pełen tajemnic, okurzonych książek, wysłużonych przedmiotów – magia. Przepięknie musi wyglądać tutaj złotą polską jesienią, wiosną, kiedy wszystko jest w rozkwicie lub w otulinie białego puchu.
W czasie naszego pobytu było szaro, buro i ponuro – ale taka aura nadawała też niesamowitego klimatu temu miejscu. Gdzie nocować na Warmii? Dwór Dawidy będzie doskonałym wyborem.
Jakie odwiedziliście miejsca z duszą? Może znacie inne miejsca, w których warto nocować na Warmii?
Więcej o Warmii i Mazurach znajdziecie tutaj:
Warmińsko – mazurskie
Zapraszam Was również na mój Instagram oraz fanpage na Facebooku
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Na zewnątrz nie zrobił na mnie wrażenia, ale środek i otoczenie mega mnie zachwyciły. Jeżeli będę miała okazje być na warmii skorzystam na 100%.
Musze Ci powiedzieć, że jak przyjechaliśmy to na zewnątrz nie zapowiadało się ciekawie. Poza tym tam szara aura tez robiła swoje. Jednak po wejściu do środka „przepadliśmy” i zakochaliśmy się w tym miejscu.
Miejsce wydaje się bardzo klimatyczne, ale zdecydowanie wolałabym je zobaczyć latem 🙂
Ja z kolei lato omijam – za dużo ludzi;) Teraz Dwór mieliśmy tylko dla siebie:)
Zdjęcia są tak piękne i klimatyczne, że prawie nie mogłam skupić się na tekście 😉 Ten szron niesamowicie poprawia widoki, jestem ciekawa, jak tam wygląda wiosną lub latem. Dworek w środku ma faktycznie super klimat, z przyjemnością bym go odwiedziła.
Myślę, że złota polska jesienią jest tam przepięknie, albo wiosna – kiedy wszystko kwitnie. Chciałabym to zobaczyć. Dziękuje za przemiłe słowa odnośnie zdjęć:)
Niesamowicie nastrojowe zdjęcia i piękne miejsce, ale raczej nie dla mnie 😉 Na co dzień mieszkam z dala od zgiełku i cywilizacji, więc na urlop wybieram właśnie miejsca bardziej „zurbanizowane” 😉
Oooo to Ty wyjątkowa jesteś, no i masz ogromne szczęście, ze tak żyjesz. Bardzo bym tak chciała:)
Wystrój naprawdę klimatyczny! Szczególnie ta ogromna skrzynia w sypialni 🙂 Bardzo mi się podoba. Nigdy nie byłam w podobnym miejscu więc trudno mi porównać, ale widać, że wnętrze dworu ma to coś 🙂
My też byliśmy pierwszy raz w takim „domu strachów” – tak mi się na początku to miejsce kojarzyło. Mega klimat i atmosfera. Warto chociaż raz czegoś takiego doświadczyć.
Pieknie! No i mozliwosc wziecia zwierzaka zawsze mnie przekonuje!
Zdjecia sa fenomenalne 🙂
Dla wielu osób możliwość przyjazdu ze zwierzakiem jest super. Tym bardziej, iż niewiele miejsc taka opcję oferuje.
Kocham Warmię i Mazury i spędzałam tam większość wakacji za młodu :).
My cały czas odkrywamy ten region w Polsce.
Oddałaś wspaniały klimat tego miejsca 🙂 Myślę, że to idealne miejsce na to, żeby się wyciszyć i wypocząć od wszechobecnego zgiełku.
Dokładnie Karino tak jest. Po to też tam pojechaliśmy.
Wow! Jakie Ty piękne zdjęcia robisz! No zachwyt pełen!
Dziękuję Aniu. Pozdrawiam.
Wybieram się za jakiś czas w tamte rejony, a to miejsce wygląda fantastycznie!
Być może zawitasz w to miejsce Natalko. Serdecznie polecam.
Piękne, klimatyczne miejsce. Czysta przyjemność popatrzeć na Twoje fotografie.Pozdrawiam serdecznie
Bardzo lubię odwiedzać miejsca z klimatem. Dziękuję za miłe słowa odnośnie zdjęć.
Przepięknie zaprezentowałaś to miejsce ! Zdjęcia są aż magiczne !
Miło mi i super, że się podoba:)
Mieszkam bardzo blisko tego miejsca, a Twoja recenzja tylko uświadomiła mi, że koniecznie muszę tam trafić 🙂
Kolejne niesamowite miejsce prosto z baśni! Jak Ty je wyszukujesz? 😉 Cudne zdjęcia i przepiękne wnętrza, chętnie bym je wykorzystała do jakichś klimatycznych ujęć stylizowanych na retro… Może kiedyś będę miała okazję 🙂 A Aniołowo wygląda po prostu nieziemsko. Wspaniały post, naprawdę!
Dwór Dawidy ma niesamowity klimat. Jeszcze nigdy, w aż tak klimatycznym miejscu nie byłam. Znalezione przez przypadek.
Bardzo klimatyczne miejsce, chętnie bym tam kiedyś pojechała pozwiedzać. Twoje zdjęcia nadają temu miejscu takiego klimatu lekkiej grozy, jakby nawiedzony dom, i jeszcze bardziej przez to mam ochotę tam pojechać