Spis treści
Planując podróż na Podlasie nie braliśmy na początku w ogóle pod uwagę stolicy tego regionu, czyli Białegostoku – miasta liczącego prawie trzysta tysięcy mieszkańców. Trzy dni przed wyjazdem spontanicznie podjęliśmy decyzję, iż zawitamy w Białymstoku na jeden dzień. Byliśmy ciekawi co Białystok oferuje? Jakie są atrakcje Białegostoku? Czy warto przybyć do tego miasta na jeden dzień? Co zobaczyć w Białymstoku? Okazało się, że Białystok to ciekawe miasto i decyzja o spędzeniu jednego dnia w stolicy Podlasia była bardzo dobra. Oto atrakcje Białegostoku.
PAŁAC BRANICKICH W BIAŁYMSTOKU
Pałac Branickich nazywany jest „Wersalem Podlasia” i rzeczywiście coś w tym jest, gdyż pałac ten prezentuje się dostojnie, elegancko i z klasą. Bardzo długo w naszym kraju nie widzieliśmy tak zadbanego obiektu pałacowego.
Pałac Branickich pełnił niegdyś funkcję magnackiej rezydencji w epoce saskiej. Styl budowy jest gotycko-renesansowy, a zbudowany został przez Hioba Bretfusa – inżyniera i architekta, który pochodził z Holandii. Z czasem pałac został przebudowany, ale już w innym stylu – późnobarokowym. W czasie wojny uległ całkowitemu zniszczeniu, po czym w latach 1946-1960 został na nowo odbudowany. Posiadał wielu właścicieli, a jednym z nich był właśnie Jan Klemens Branicki.
Na chwilę obecną w Pałacu Branickich mieści się Uniwersytet Medyczny Białegostoku.
Przed wejściem głównym na teren Pałacu Branickich znajduje się również słynna w Białymstoku Brama Wielka „Gryf” przypominająca kształtem Łuk Triumfalny. Na jej szczycie góruje złoty gryf. W Bramie Wielkiej „Gryf” znajduje się punkt informacji turystycznej. Za bramą ukazuje nam się słynny Pałac Branickich – główna atrakcja miasta.
Przeczytajcie: Kraków – atrakcje na weekend.
To co najbardziej nas zachwyciło to pałacowe ogrody – Ogród Dolny – angielski i Ogród Górny – francuski. Latem ogrody są w pełnym rozkwicie, wszystko się zieleni i mieni różnymi kolorami kwiatów. W ogrodach są rzeźby, fontanna, ozdobne klomby. Za ogrodami znajduje się Most Flankowy.
Pawilon pod Orłem na terenie ogrodów również pięknie się prezentuje. Niegdyś pełnił funkcję luksusowej altany, w której się wypoczywało w letnie dni przy śpiewie ptaków i zielonych pnączach.
Nieopodal ogrodów znajduje się też park i staw przy którym mieszka mnóstwo kaczek, są też gołębie – za Mostem Flankowym. Fajne miejsce na odpoczynek i podziwianie Pałacu Branickich w całej okazałości.
ZWIEDZANIE WNĘTRZ PAŁACU BRANICKICH
Wnętrza Pałacu Branickich można zwiedzać z przewodnikiem i część bezpłatnie w sposób samodzielny. We wnętrzach Pałacu Branickich znajduje się również Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. W ramach bezpłatnego zwiedzania dostępny jest hol z eleganckimi schodami i korytarz na piętrze z wyjściem na taras. Z tarasu jest piękny widok na ogrody. Bezpłatne wejście funkcjonuje jedynie do godziny 17.
Zwiedzanie z przewodnikiem:
- Kasy biletowe – Muzeum Historii Medycyny i Farmacji
- Bilet normalny – 10 zł
- Bilet ulgowy – 5zł
- Czas trwania zwiedzania – około 45 minut
Godziny zwiedzania:
- wtorek – piątek: 10:00 – 17:00
- sobota, niedziela: 9:00 – 17:00
Ogród Branickich otwarty jest codziennie przez cały rok, w godzinach:
- od 1 kwietnia do 30 września – od 6.00 do 24.00
- od 1 października do 31 marca – od 6.00 do 22.00
Wszystkie aktualne informacje odnośnie cen biletów wstępu, godzin otwarcia należy sprawdzić na stronie internetowej Pałacu Branickich.
Przeczytajcie: Gniezno – atrakcje, które warto zobaczyć i zwiedzić. Przewodnik internetowy.
RYNEK KOŚCIUSZKI / BIAŁYSTOK ATRAKCJE
Rynek Kościuszki pełni funkcję promenady i leży w samym centrum Białegostoku. Wokół rynku znajdują się sklepy, kawiarnie, restauracje. W sezonie tętni turystyczny gwar. Uroku Rynkowi Kościuszki dodaje ciekawa architektura, zabytkowe kamieniczki, Ratusz oraz słynna Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Stary Kościół Farny tworzący zespół świątynny stary i nowy.
Białystok może poszczycić się wieloma zabytkami i atrakcjami.
Prócz zabytków i historii dookoła, która obecna jest w tym miejscu obserwowaliśmy przechodniów, dziecięcy gwar, ludzi w oknach – po prostu codzienne życie. Warto na Rynku Kościuszki spędzić wieczór w jednej z licznych kawiarenek czy też restauracji.
Przeczytajcie: Atrakcje Białowieży. Puszcza Białowieska, żubry i carska kuchnia.
BIAŁOSTOCKIE MURALE
Białystok muralami stoi i są one ciekawą atrakcją miasta.
Co to są murale? To nic innego jak ścienne malowidła zdobiące przestrzenie miast. Bardzo często murale i ich treść mają jakieś przesłanie do ludzi.
W Białymstoku murali mnóstwo i aby je wszystkie odszukać i zobaczyć trzeba by poświęcić na to przynajmniej z 2-3 dni. A jest co oglądać. Nam udało się zobaczyć jeden z najsłynniejszych i najbardziej rozsławionych murali w całej Polsce, czyli Dziewczynkę z Konewką – oj jest to nie lada atrakcja! Mural ciekawie się prezentuje i wpisuje w krajobraz Białegostoku.
Zobaczyliśmy też pobliskie, cztery mini murale na temat tolerancji, które wykonał anonimowy twórca. znajdują się po drugiej stronie ulicy.
Dziewczynka z Konewką została stworzona przez Natalię Rak w ramach akcji „Folk on the street” w 2013 roku. Autorzy wtedy nie zdawali sobie sprawy, że tworzą mural, który stanie się symbolem miasta i Białystok właśnie z nim będzie kojarzony.
Pewnie jesteście ciekawi skąd pomysł na taki mural? Do stworzenia tego muralu artystkę zainspirowała legenda o wielkoludach z opracowań Wojciecha Załęskiego, które noszą tytuł „Hecz, precz, stała się rzecz. Wydobyte z kufra pamięci”. Słynna dziewczynka podlewająca drzewko szybko zrobiła furorę wśród Białostoczan i turystów i tak dzisiaj znajdziecie ją na kubkach, koszulkach i innych pamiątkach, a nawet na znaczkach pocztowych.
W Białymstoku jest oczywiście mnóstwo innych murali. Polecamy odbycie wycieczki pt.: szlakiem białostockich murali.
ATRAKCJE BIAŁEGOSTOKU, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
W Białymstoku jest jeszcze mnóstwo innych atrakcji, które warto zwiedzić. Niestety nam już na to nie starczyło czasu, ale mamy nadzieje, iż jeszcze do Białegostoku wrócimy. Przy okazji kolejnej wizyty chcielibyśmy zwiedzić następujące miejsca:
- Park Planty – teren zielony w Białymstoku o powierzchni prawie 15 hektarów.
- Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
- Kościół Świętego Rocha z tarasem widokowym na miasto.
- Cerkiew Świętego Jerzego.
- Katedralna cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy.
- Szlak nowożytnych świątyń prawosławnych.
- Opera i Filharmonia Podlaska wraz z ogrodami – najnowocześniejsze centrum kulturalne w Europie środkowo-wschodniej.
- Muzeum Pamięci Sybiru.
- Pomniki w Białymstoku: Pomnik Wielkiej Synagogi, Pomnik Podróż, Pomnik Maska.
- Zoo w Białymstoku.
- Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej: atrakcja w okolicach Białegostoku.
Przeczytajcie: Atrakcje Podlasia, które warto zwiedzić. 10 pięknych miejsc.
GDZIE SPAĆ W BIAŁYMSTOKU?
Uwielbiamy butikowe, kameralne hoteliki z klimatem. Znaleźliśmy też taki obiekt w Białymstoku, a mianowicie Hotel Aristo (możecie zarezerwować obiekt przez ten link) mieszczący się przy ulicy Kilińskiego 15.
Hotel ten znajduje się w zabytkowej kamienicy, która została odrestaurowana w 2009 roku. Historia tego budynku sięga pamięcią aż do roku 1897. W hotelu gościło wiele ważnych osobistości, którzy należeli do białostockiej elity.
Celem głównym, kiedy modernizowano zniszczoną w czasie wojny kamienicę było stworzenie butikowego, kameralnego hotelu mieszczącego się w samym centrum Białegostoku. Cel został osiągnięty.
Zarezerwowaliśmy pokój dwuosobowy typy deluxe ze śniadaniem w bardzo korzystnej cenie. Nasz pokój prezentował się wspaniale: duży, wygodny, elegancko urządzony. W łazience były wszystkie potrzebne akcesoria i kosmetyki. Mieliśmy okna zwrócone na stronę bez ruchu ulicznego, nie od głównej ulicy, co zapewniło nam ciszę i spokój w nocy. W hotelu mieści się również bardzo elegancka restauracja Savoy.
Śniadanie w formie szwedzkiego stołu było bardzo smaczne: ciepłe i zimne dania, owoce, warzywa, soki, kawa, herbata. Wszystkiego pod dostatkiem.
Jeżeli będziecie w Białymstoku to polecamy hotel Aristo. Jest dostępny cenowo, ma wysoki standard, dobrą lokalizację i smaczne śniadania.
MAPA ATRAKCJI BIAŁEGOSTOKU
Białystok pozytywnie nas zaskoczył. Jest tam jeszcze sporo do zobaczenia, jak chociażby inne murale, Park Planty, wnętrza Pałacu Branickich.
Białystok był cudownym wstępem do tak ciekawego regionu jakim jest Podlasie. Jeden dzień w Białymstoku zaowocował apetytem na więcej. Na pewno jeszcze do tego miasta wrócimy. Moc atrakcji czeka!
Byliście już w Białymstoku?
Więcej o Podlasiu i Suwalszczyźnie znajdziecie tutaj:
Podlaskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Ach to czyli ten piękny mural z dziewczynką z konewką jest właśnie stąd! Rzeczywiście Białystok prezentuje się pięknie na Twoich zdjęciach!
Widziałam ten mural często na zdjęciach w internecie, ale nigdy nie zastanawiałam się, gdzie on się znajduje, a tu proszę:) Białystok muralami stoi. Pozdrawiam.
Bardzo pomocny post! Napracowałaś sie bardzo.
I pomyśleć, ze nigdy jeszcze nie byłam na Podlasiu….
Dziękuję:) Bardzo polecam Ci Podlasie. Myślę, że bardzo by Ci się podobało.. Niebawem dalszy ciąg relacji z Podlasia. Pozdrowionka:)
Jeszcze nigdy nie byłam w Białymstoku, ale nie spodziewałam się, że jest tam tak pięknie! Najbardziej spodobały mi się ogrody i murale. Pałac też wygląda super! Mieliście bardzo fajny hotel, podoba mi się jego klimat 😉
Muszę Ci powiedzieć, że Białystok bardzo nas zaskoczył:) Pozytywnie:) Murale są świetne, żałuje, ze nie mieliśmy czasu, aby odkryć ich więcej. A takie butikowe hoteliki uwielbiam. Pozdrawiam:)
Zachwycające zdjęcia! Białystok to jedno z tych miast w Polsce, które chcielibyśmy zobaczyć. Pałac i ogrody wyglądają cudownie i bardzo zachęcają do odwiedzenia tego miejsca 🙂
Mam nadzieję, że uda Wam się Białystok zobaczyć. Warto o tym mieście pisać i je promować, bo ma dużo do zaoferowania, a tak często jest pomijane. Pozdrowionka:)
Wow, nie wiem dlaczego, ale zawsze myślałam, że w Białymstoku nic ciekawego nie ma, a tu takie zaskoczenie! 😀 Mam nadzieję, że uda mi się tam wybrać. 🙂
Hi hi – miałam takie samo odczucie. Po co w ogóle jechać do Białegostoku? A tu taka niespodzianka. To naprawdę fajne miasto:)
Wow, naprawdę piękne miejsca 🙂
Zgadza się. Białystok zachwyca, kiedyś tutaj wrócę. Pozdrawiam.
Może kiedyś dotrę do Białegostoku. Tendencja jest dobra. ostatnio byłam w Radzyniu podlaskim i zachwycił mnie pałac tamtejszy. Czuje, że w Białymstoku też by mi się podobało.
O Radzyniu pierwsze słyszę – dzięki za inspirację. Białystok polecam, ciekawe miasto na weekend.
Rynek Kościuszki prezentuje się ujmująco 🙂
Tak, panuje tam fajna atmosfera, szczególnie latem, kiedy wszystko tętni życiem.
W Białymstoku byłam zawsze przejazdem i nigdy nie zatrzymywalismy się tam, bo myśleliśmy, że to kolejne miasto z wielu, czyli mało ma do zaoferowania, a nocą jest martwe. Jak bardzo się mylilismy! Nastepnym razem spedzimy tam więcej czasu. Dziękuję za ten wpis. 🙂
Sporo zatem Was ominęło. Pamiętajcie o tym ciekawym mieście następnym razem, naprawdę warto. Jest fajnie. Pozdrawiam ciepło.
Byliśmy w Białymstoku jeden jedyny raz. Niestety nie było zwiedzania, a jedynie uciążliwa alergia, która zatkała mi nos i załzawiła oczy! Mam nadzieje tam wrócić! 🙂
Oj:( Czasami tak się zdarza. Mam nadzieję, że uda się Tobie wrócić do Białegostoku i zobaczyć atrakcje miasta.
Byłam w Białymstoku kilka lat temu, na Festiwalu odbywającym się w ogrodzie Pałacu. Ogromnie podobało mi się to miejsce i trochę żałuje, że nie wszędzie mogłam wtedy wejść. W sumie Białystok to całkiem urocze miasto. 🙂
My również byliśmy zbyt późno, aby zwiedzić wnętrza Pałacu Branickich. Tak, Białystok to urocze miasto. Nam bardzo się podobało.
Piękne zdjęcia i świetny materiał. Cieszy to, że blogerzy tak pięknie pokazują Białystok. Zapraszamy ponownie, zdecydowanie na więcej dni!
Dziękuję za miłe słowa. Serdecznie pozdrawiam.