Spis treści
Podróże to również smaki. Jadąc w polskie góry, a w szczególności do Zakopanego prócz szlaków planujemy również konsumowanie typowo góralskiego jedzenia. Kuchnia Podhala jest przecież wyśmienita. Gdzie zjeść w Zakopanem? No właśnie – na pewno takie pytanie sobie zadajecie. Będąc w tym małym miasteczku nie trudno w tej kwestii popełnić błąd ze względu na bardzo dużo miejsc nastawionych na ilość i komercję, a nie na jakość. Z tego też względu szerokim łukiem omijamy restauracje na Krupówkach – prócz jednej, o której przeczytacie w tym artykule. Skrupulatnie wybieramy miejsca na posiłek biorąc pod uwagę nie tylko smaki i regionalne jedzenie, ale i też autentyczność miejsca, atmosferę i klimat. Przetestowane przez nas restauracje w Zakopanem i okolicach chcielibyśmy Wam polecić. W tych miejscach nie rozczarujecie się zarówno smakami, jak i pięknymi wnętrzami.
LEŚNICZÓWKA U ZIĘBY
adres: Witów 306 Dolina Chochołowska, 34-512 Witów
„Magiczne miejsce w sercu Tatr.
Las, szumiący potok, cisza.
Zapach dobrej kawy i tradycyjnej kuchni.
Nastrój palących się świec i wiekowych przedmiotów.”
źródło: Leśniczówka u Zięby
Tak właśnie jest w Leśniczówce u Zięby. Takich miejsc szukamy, a jak jeszcze dobrze w nich karmią to jesteśmy w siódmym niebie. W miejscu tym znajdziecie restaurację i mały hotelik dla zmęczonych wędrowaniem po górach. Wnętrza restauracji są góralskie. Czuliśmy się w tym miejscu jak w starej chacie prawdziwych górali. Był wieczór, wewnątrz strudzeni wędrowcy, cisza.
Menu w restauracji Leśniczówka u Zięby jest regionalne. Koniecznie musieliśmy spróbować tradycyjnej zupy Syrwotki. Ten góralski specjał gotuje się na bazie zsiadłego mleka, śmietany i boczku. Na pewno jeszcze w Zakopanem będziemy, a wiec na Syrwotkę obowiązkowo wstąpimy.
Ja skonsumowałam oscypka z żurawiną i pierogi – wersja pół na pół – z jagodami oraz z kapustą i grzybami, a Michał tradycyjnie zjadł schabowego z oscypkiem. Następnym razem chętnie skusimy się też na nocleg w Leśniczówce u Zięby.
To miejsce, w którym warto zjeść posiłek w Zakopanem. Zapamiętajcie ten adres.
Przeczytajcie: Szlaki górskie w Tatrach dla początkujących. Polany, doliny, hale, szczyty i zjawiskowe widoki.
ZIĘBÓWKA
adres: Witów 304a, 34-512 Witów
Ziębówka to „młodsza siostra” Leśniczówki u Zięby. Miejsce prowadzone jest przez tych samych właścicieli, a więc musi być dobrze pod względem jedzenia. I tak jest! Obie restauracje położone są blisko siebie w otoczeniu Tatr i pięknej górskiej przyrody.
Ziębówka to również stara góralska chata, ale jej wnętrza mimo, że tradycyjne – prezentuję się już zupełnie inaczej, a niżeli w restauracji poprzedniej.
Serwują tutaj menu z sezonowych produktów. Kiedy byliśmy w Zakopanem była jesień, a więc nie mogliśmy odmówić sobie kremu z dyni. Na drugie danie zdecydowaliśmy się na rybę.
Menu jest krótkie i apetyczne, dania kuchni góralskiej. Pyszny deser był zwieńczeniem uczty dla podniebienia.
W Ziębówce bardzo spodobał nam się wystrój – klimatyczny i przytulny. Kaflowy piec, drewniane elementy, wysłużone szafy i szafki, skrzypiąca podłoga, haftowane serwetki na stołach. Wszystko dopracowane w typowo góralskim stylu, ale bez kiczu i zbędnych ozdobników.
Koniecznie skosztujcie specjałów Ziębówki.
Przeczytajcie: Kraków – gdzie zjeść? 10 sprawdzonych miejsc na śniadanie, kolację, kawę i drinka.
GÓRALSKA TRADYCJA
adres: Krupówki 29, 34-500 Zakopane
Góralska Tradycja to jedna z lepszych restauracji w Zakopanem, mimo, że jest w sercu komercyjnych Krupówek.
Wnętrza eleganckie i stylowe, utrzymane w góralskim stylu. Wystrój restauracji był tworzony przez najlepszych rzemieślników podhalańskiego regionu i nawiązuje do zakopiańskiego stylu Stanisława Witkiewicza.
Menu krótkie i dopracowane, obsługa na medal. Potrawy przygotowuje jeden z najlepszych kucharzy z Podhala – pan Dariusz Siciarz. W tym miejscu można doświadczyć prawdziwej uczty i podróży kulinarnej.
Do dzisiaj pamiętamy smak wyśmienicie przygotowanej kaczki po staropolsku z żurawiną, jabłkiem oraz knedlami, oscypka z żurawiną czy też przepysznego deseru w postaci zapiekanego jabłka z musem. Na parterze znajduje się też cukiernia, w której ciasta i desery przygotowują najzdolniejsi cukiernicy.
Ceny w restauracji Góralska Tradycja są wysokie. To miejsce idealne na romantyczny wieczór, świąteczną kolację, rodzinny obiad. Polecamy konsumpcję menu sezonowego. Nas to miejsce oczarowało.
Przeczytajcie: Malownicze punkty widokowe na Tatry, do których dojedziesz samochodem. Mapa dojazdu.
ŻABI DWÓR
adres: Strążyska 26, 34-500 Zakopane
Karczma znajduje się przy drodze do Doliny Strążyskiej.
Tego miejsca nigdy byśmy nie odkryli, gdyby nie pobliskie położenie naszego pensjonatu Biała Owca, w którym nocowaliśmy. Z centrum Krupówek trzeba wspiąć się pod górkę, aby do Żabiego Dworu dojść.
Jest tutaj swojsko, po góralsku, no i wszędzie są żaby. Tak, żaby! W historię tego miejsca żaby wpisały się już na zawsze, a przeczytacie o tym w menu restauracji od razu na pierwszej stronie.
Co warto zjeść w Żabim Dworze? W karczmie skosztujecie tradycyjnie góralskiej kuchni. W trakcie naszego pobytu byliśmy tam aż 3 razy. Na kolacji, obiedzie i raz na wieczorze z grzańcem i góralskimi przekąskami. Posmakowaliśmy barszczu z kołdunami, żurku, rydzy z patelni, kaszanki. Wszystko bardzo smaczne. A najbardziej rewelacyjna jest kwaśnica. Ceny przystępne.
Uroku miejscu dodaje zabawny piec o imieniu Pindel.
CAFE TYGODNIK PODHALAŃSKI – KULTOWA KAWIARNIA W ZAKOPANEM
Tą kultową kawiarnię w Zakopanem znają na pewno miejscowi, a turyści? No cóż – z tym bywa rożnie. Cafe Tygodnik Podhalański znajduje się we wnętrzach dawnej redakcji najchętniej czytanego tygodnika na Podhalu o tej samej nazwie utworzonego i wydawanego od 21 grudnia 1989. Redakcja już dawno zmieniła swoją siedzibę, ale pozostawiła po sobie kawiarnię z klimatem. To tutaj znajduje się zjawiskowy taras z malowniczym widokiem na Tatry. Połączenie czytania gazety i picia pysznej kawy + krajobrazy Tatr? Czego chcieć więcej. Polecamy.
KUCHNIA NIE GÓRALSKA W ZAKOPANEM
A jeśli będziecie mieli ochotę na kuchnię nie góralską polecamy następujące miejsca:
- Restauracja Villa Toscana, ul. Henryka Sienkiewicza 10, Zakopane – pyszna kuchnia włoska.
- STRH Bistro Art Cafe, ul. Krupówki 4a, Zakopane – polecamy na śniadania i lunch.
- Roma, ul. Strążyska 39, Zakopane – przepyszne naleśniki i klimatyczny wystrój.
Mam nadzieję, że przy kolejnej wizycie w Zakopanem odkryjemy kolejne restauracje, w których warto skosztować góralskich specjałów w klimatycznym otoczeniu. Gdzie zjeść w Zakopanem? Na to pytanie znacie już odpowiedź, a może i Wy polecicie mi jakieś sprawdzone przez Was miejsca. Chętnie się do nich wybierzemy.
Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku
Do zobaczenia gdzieś w drodze
oo, super propozycje, dla mnie tutejsza kuchnia zawsze byłą za tłusta i za ciężka, ale fakt, bywałam głównie na Krupówkach 😉
Tak, góralska kuchnia jest tłusta, ale dobrze przyrządzona jest bardzo smaczna. Krupówki odradzam i w ogóle jedzenie w miejscach, które nastawione są na komercję.
Wow, ale zebrałaś dużo miejsc w jednym wpisie. Trudno się zdecydować. 🙂 Pojadłabym!
Ja też chętnie wróciłabym do góralskich smaków:)
Piękne zdjęcia! Narobiłaś apetytu na góry! Dziękuję za wskazówki 🙂
Dziękuję, pozdrawiam serdecznie:)
Jako mieszkanka Podhala niekoniecznie chodzę do tego typu restauracji 🙂 W Zako lubię Małą Szwajcarię i Adamo. Polecam też Bubuję! Pozdrawiam 🙂
Dziękuję za polecenia restauracji. Poczytam o tych miejscach opinie klientów i być może przy kolejnej wizycie w Zakopanem wybiorę się i ocenię.
Uwielbiam takie klimatyczne miejsca! Bardzo spodobało mi się wnętrze Żabiego Dworu i będę musiała tę nazwę zapamiętać. Często jak gdzieś jedziemy to nie wiemy, gdzie się zatrzymać na obiad, żeby było smacznie, a zwłaszcza na Podhalu, gdzie restauracji jest od groma 🙂
Dobrze, że wtedy z pomocą przychodzą blogerzy:)
To nie był dobry pomysł, żeby zaglądać tu przed obiadem. Z polecanych miejsc miałam okazję odwiedzić wyłącznie Leśniczówkę i też chętnie tam wrócę. Pozostałe adresy zapisuję w pamięci 🙂
Bardzo się cieszę, że wpis okazał się dla Ciebie przydatny. Pozdrawiam.
Jeśli będę w Zakopanem, chętnie skorzystam z Twojej propozycji.
Mam nadzieję, ze bodziesz zadowolona.
Ależ klimat! Zatęskniłam za Zakopanem i jego klimatem. I za oscypkiem z żurawina, kwaśnica…dziękuje, ze przeniosłaś mnie tam na chwile
Góry obowiązkowo raz w roku, gdyż w innym przypadku też tęsknię:) Pozdrawiam.
Aż chce się jechać, żeby dobrze zjeść – zdjęcia zdecydowanie zachęcają! Wybieram się niedługo z rodzinką do Zakopanego
Dzięki za rekomendacje. Dodałabym jeszcze do tej listy miejsce niezwykłe, miejsce z duszą, jakim jest restauracja Bliżej Nieba w Hotelu Bachledówka, jakieś 12km Zakopanego. Sama jest nazwa doskonale oddaje to, co oferuje ta restauracja. Zaczynając od tego, że jest położona na Bachledowskim wzgórzu, z którego rozpościera się chyba najpiękniejsza panorama polskich gór oraz łąk i lasów. No i tutejsze smaki, które zostają z Tobą już na zawsze. To nie tylko regionalne podhalańskie dania, ale także kuchnia nowoczesna, która bardzo kreatywnie wpłata elementy Podhala. Oj warto spróbować. Jak będziecie na miejscu, nie omińcie ich deserów, które dla mnei są po prostu… Czytaj więcej »
Dzięki za te propozycje, parę nawet zapisałam!