Rusinowa Polana położona jest w Tatrach Wysokich i jest to polana reglowa. Dawniej Rusinową Polanę nazywano Rusinową Jaworzyną, Rusinką czy Rusinówką. Nazwa pochodzi od nazwiska Rusinów, którzy byli sołtysami w jednej z podhalańskich wsi. Rusinowa Polana znajduje się na wysokości 1180–1300 m n.p.m. i jest dziełem przemieszczającego się lodowca. Dawniej funkcjonowała w tym miejscu osada pasterska z szałasami, szopami i owcami, które spędzały tutaj nawet zimę. Z czasem wypas owiec wstrzymano, aby w roku 1981 go wznowić. Do dnia dzisiejszego zachowało się też kilka szałasów na Rusinkowej Polanie.
Zabieramy Was na najłatwiejszy szlak, który prowadzi w to malownicze miejsce w polskich Tatrach, z którego roztaczają się niezapomniane widoki na szczyty górskie.

RUSINOWA POLANA – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Najłatwiejsza trasa na Rusinową Polanę prowadzi z parkingu przy Wierchu Poroniec (szlak zielony).

Szlak ten polecany jest również rodzicom z dziećmi i tym którzy prowadzą wózki.

Długość szlaku zielonego na Rusinową Polanę wynosi 3,5 km, a czas przejścia w jedną stronę to 1 godzina.

Powrót odbywa się tym samym szlakiem – do parkingu przy Wierchu Poroniec.

Na całej trasie szlaku zielonego nie ma wymagających przewyższeń.

Przeczytajcie: Morskie Oko – malowniczy szlak z Palenicy Białczańskiej.

Rusinowa Polana w Tatrach

RUSINOWA POLANA – DOJAZD I PARKING

Jak już wyżej wspomnieliśmy parking dla samochodów znajduje się przy Wierchu Poroniec i stamtąd wyrusza się szlakiem zielonym na Rusinową Polanę. Parking jest niewielki i płatny. Na parkingu znajduje się również budka, w której kupuje się bilety wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Do parkingu przy Wierchu Poroniec można dostać się również busem z Zakopanego. Szukajcie w centrum Zakopanego busików z napisami: „Morskie Oko” lub „Palenica Białczańska” – przejeżdżają obok parkingu Wierch Poroniec.

Rusinowa Polana w Tatrach

RUSINOWA POLANA – TRASA

Jak wygląda trasa prowadząca na Rusinową Polanę? Już odpowiadamy. Już wiecie, że zielony szlak z Wierchu Poroniec jest najłatwiejszy. Dzięki temu o każdej porze roku można wybrać się tą trasą na wędrówkę. My wędrowaliśmy trasą na Rusinową Polanę jesienią. Jeśli będziecie tutaj zima z dziećmi to pamiętajcie o zabraniu sanek – to wspaniała frajda dla najmłodszych.

Początek trasy na Rusinową Polanę prowadzi pod górkę. Idzie się przez las. Jednak już po ok. 15 minutach wychodzi się na małą polanę, z której rozpościerają się widoki na Magurę Spiską, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.

Dalej idzie się po bardziej płaskim terenie, aby po chwili ujrzeć malowniczą Rusinową Polanę.

Trasa na Rusinową Polanę z Wierchu Poroniec

RUSINOWA POLANA – CO NA SZCZYCIE?  

Będąc u celu wędrówki, czyli na Rusinowej Polanie Waszym oczom ukażą się widoki na majestatyczne szczyty Tatr. Ponadto zwróćcie uwagę na zachowane dwa pasterskie szałasy. Powyżej opisywaliśmy, iż na Rusinowej Polanie wypasano owce i wypas ten trwa do dzisiaj. W sezonie letnim na Rusinowej Polanie można kupić oscypki i inne owcze wyroby.

Planowano, aby powstało tutaj schronisko górskie, jednak pomysł ten nie ujrzał światła dziennego.

Na Rusinowej Polanie rozstawione są ławy drewniane przy których można odpocząć i nacieszyć oczy widokami na otaczające Tatry.

Rusinowa Polana zachwyca krajobrazami, a my mieliśmy to szczęście iż oglądaliśmy te cudowne widoki w czasie jesiennego zachodu słońca.

Rusinowa Polana - trasa z Wierchu Poroniec

Rusinowa Polana Tatry

INNE SZLAKI Z RUSINOWEJ POLANY

Z Rusinowej Polany jest sporo opcji, aby kontynuować wędrówkę górską dalej.

Oto możliwe opcje tras:

  • Szlak zielony prowadzący na Gęsią Szyję.
  • Szlak niebieski prowadzący na Palenicę Białczańską.
  • Szlak czarny prowadzący na Polanę pod Wołoszynem.
  • Szlak niebieski prowadzący do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach.

Sanktuarium na Wiktorówkach to śliczny, drewniany kościół usytuowany w Złotej Dolinie. Powstanie tego obiektu ma związek z objawieniem, którego w 1860 roku doznała Marysia Murzańska – 14 letnie pasterka. Dziewczynie ukazała się Matka Boska. W wyniku objawienia postawiono małą kapliczkę, a w roku 1936 nową kaplicę – już większą. Obiekt został poświęcony. Szczególną uwagę zwraca mur, przy którym wiszą tablice upamiętniające osoby, które zginęły w górach – to symboliczny cmentarz. Kaplicę na Wiktorówkach chętnie odwiedzał Karol Wojtyła.

Wejście z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję jest również ciekawą opcją kontynuowania trasy. Na Gęsią Szyję prowadzą dość strome schody i wejście zajmuje około godziny. Po drodze można podziwiać wspaniałe widoki, które nam towarzyszą. U celu wędrówki dochodzi się do skał, z których roztacza się panorama na Tatry. Widać Rysy, Giewont, Kasprowy Wierch i wiele innych szczytów. W oddali są Beskidy.

Rusinowa Polana Tatry

MAPA TRASY NA RUSINOWĄ POLANĘ Z WIERCHU PORONIEC

Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!