Gibraltar jako terytorium należy do Anglii i ma powierzchnię 7 kilometrów kwadratowych. Powierzchnia ta jest do dnia dzisiejszego drażliwą kwestią w relacjach hiszpańsko-angielskich. Ludzie, którzy Gibraltar zamieszkują nie czują się ani Hiszpanami, ani Anglikami, mają nawet swój własny język – Llanito, pozostają autonomiczni. Największą atrakcją Gibraltaru są magoty – małpy zamieszkujące ten obszar i będące jedynymi małpami w Europie, które żyją na wolności. Jest tutaj nietypowe lotnisko i tajemnicza skała górująca nad miastem z wątkiem historycznym w tle. Zapraszam na zestawienie największych atrakcji Gibraltaru. 

GIBRALTAR – KILKA FAKTÓW HISTORYCZNYCH

Pod względem historycznym Gibraltar ma swój polski akcent – to tutaj 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej zginął generał Władysław Sikorski. Samolot rozbił się od razu po starcie z płyty lotniska, a oficjalnym powodem katastrofy zostały przyczyny techniczne. Wielu jednak twierdzi, że był to zamach i do dnia dzisiejszego przyczyny tej katastrofy nie zostały wyjaśnione. Na pokładzie samolotu znajdowała się również córka generała i kilka innych osób – ich ciał nigdy nie odnaleziono. Gibraltar skrywa wiele tajemnic.

Przeczytajcie: Londyn – top zestawienie miejsc, które warto zobaczyć.

WZGÓRZE GIBRALTARSKIE – UPPER ROCK, TAJEMNICZA SKAŁA

Dla nas Gibraltar to tajemnicza skała – samotna i ogromna, a wokół niej Morze Śródziemne i Atlantyk. Kryje wiele tajemnic, chociażby przyczyny rozbicia samolotu, którym leciał nasz rodak. Pewnie gdyby skała ta potrafiła mówić posłuchalibyśmy wielu zdumiewających opowieści – o walce o terytorium, o tajemniczych okolicznościach śmierci,  o przejęciu Gibraltaru przez Brytyjczyków, o wojnie.

Na górę można wejść. Czas wejścia zajmuje około 2h, a zejścia około 1,5h lub wjechać i zjechać kolejką – przejazd trwa kilka minut.

Przystanek kolejki to Apes Den w sezonie letnim i stacja górna.

Na wzgórzu Upper Rock Nature Reserve możemy podziwiać piękne widoki na cały Gibraltar, Morze Śródziemne i Ocean Atlantycki – to tutaj wody łączą się ze sobą.
Przy dobrej widoczności widać Afrykę – Maroko i góry Rif. Stąd już tak blisko do niebieskiego miasta, w którym trudno odróżnić niebo od ziemi –  Chefchaouen.

Gibraltar widok na Afrykę

MAŁPY MAGOTY / GIBRALTAR ATRAKCJE

Atrakcją Gibraltaru są również małpy Magoty, które zamieszkują skałę gibraltarską. Magoty zostały sprowadzone do Gibraltaru prawdopodobnie w XVIII wieku z Afryki Północnej. No i zadomowiły się na dobre. Skaczą po autach, kradną torebki, słodycze, aparaty, potrafią ugryźć i zrzucać różne przedmioty należące do turystów ze skały gibraltarskiej prosto do morza.

Takie oto małpki, niby pocieszne, śliczne, ale nie do końca. Nam ich osobowości do gustu nie przypadły i mimo, że uwielbiamy zwierzęta magotów raczej unikamy.

Mieszkańcy Gibraltaru wierzą, że kiedy małpy znikną z ich terytorium Gibraltar przestanie należeć do Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy natomiast bardzo poważnie tą przepowiednię traktują i o małpki dbają.

Gibraltar – małpy, lotnisko i tajemnicza skała górująca nad miastem.

ATRAKCJE GIBRALTARU / LOTNISKO I „DZIWNY” PAS STARTOWY

Gibraltar to miejsce, w którym spotkacie najdziwniejszy pas startowy dla samolotów na świecie. Biegnie on przez środek miasta i przecięty jest przez główną ulicę. Kiedy startuje samolot ruch pieszy i samochodowy zostaje wstrzymany. Chwilę po starcie znowu można pospacerować po płycie pasa lotniczego, co i my również uczyniliśmy. Ciekawe doświadczenie.

Lotnisko na Gibraltarze ma swój urok i jest bardzo specyficzne. Jednak z moim lękiem przed lataniem nie wiem czy chciałabym tam lądować lub startować.

Gibraltar – lotnisko

ZWIEDZANIE GIBRALTARU – CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ?

Prócz rezerwatu ze słynnymi małpami Magotami, pięknej skały wpisującej się perfekcyjnie w krajobraz Gibraltaru i lotniska warto zobaczyć:

  • Jaskinię St. Michael z piękną salą koncertową. Jaskinia ta znajduje się bardzo blisko rezerwatu z małpami.
  • Europa Point jest najbardziej wysuniętym na południe punktem Gibraltaru. Na Europa Point znajduje się też pomnik generała Sikorskiego.
  • Interesujące tunele, które zostały wydrążone w skałach przez Anglików w czasie oblężenia francusko – hiszpańskiego.
  • Muzeum Gibraltaru, w którym znajdują się eksponaty pokazujące historię przylądka.
  • Samo miasteczko jest również ciekawym miejscem do pospacerowania – puby, czerwone budki telefoniczne, angielskie jedzenie, sporo angielskiego języka, restauracje. Główna ulica to Main Street.
Gibraltar

JAK DOSTALIŚMY SIĘ NA GIBRALTAR?

Gibraltar był jednym z punktów naszej zorganizowanej wycieczki po Andaluzji. Natomiast można w to miejsce dotrzeć na własną rękę. A najlepiej zorganizować taką wizytę przy okazji pobytu w Hiszpanii np.
w Maladze i okolicach. Stąd już bardzo blisko na Gibraltar. Do Malagi mamy z Polski sporo tanich lotów. Można w Hiszpanii wynająć samochód i w taki sposób dostać się na Gibraltar lub skorzystać z ofert hiszpańskich biur podróży.

Przeczytajcie: Alicante – atrakcje miasta. Co warto zobaczyć w Alicante?

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Waluta – na Gibraltarze obowiązującą walutą jest funt gibraltarski.

Strefa bezcłowa – Gibraltar to terytorium wolne od podatków na zakup alkoholu, tytoniu, perfum czy też benzyny.

Ruch prawostronny – mimo, że w Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny na Gibraltarze został zachowany ruch taki jak obowiązuje w całej Hiszpanii.

Kontrola graniczna – przed wjazdem na terytorium Gibraltaru przechodzi się kontrolę graniczną.

Poruszanie się po miasteczku – pieszo bądź miejską komunikacją.

Gibraltar to bardzo ciekawe miejsce zarówno pod względem krajobrazowym, ale i też historycznym – szczególnie dla nas Polaków. Tajemnica śmierci generała Sikorskiego cały czas sprawia, iż nasi rodacy chętnie tutaj przybywają. Poza tym urocze bądź nie urocze małpy Magoty są nie lada atrakcją.

Byliście na Gibraltarze? Jakie są Wasze wrażenia? Miło wspominacie spotkanie z Magotami? Może znacie jeszcze jakieś atrakcje Gibraltaru? 

 

Więcej o Anglii znajdziecie tutaj:
Anglia

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!