Do Wielkiej Brytanii zawsze chętnie wracamy. Zachwyca nas tutaj architektura i krajobrazy, no i ten moody klimat dzięki angielskiej pogodzie. Tym razem trafiliśmy na bardzo słoneczne dni. Postanowiliśmy zwiedzić malowniczy rejon Cotswolds w południowo – środkowej Anglii, który charakteryzuje się idyllicznymi widokami w postaci wzgórz oraz wręcz bajkowymi wioskami i miasteczkami.

WYJĄTKOWOŚĆ WSI I MIASTECZEK W COTSWOLDS

Dlaczego Cotswolds jest takie wyjątkowe? Ano dlatego, że architektura domów, kościołów a nawet murów otaczających miejscowości powstaje z lokalnego kamienia wapiennego wydobywanego w tychże rejonach. Domostwa mają miodowy lub beżowy kolor, wysokie kominy i ozdobione są bujną roślinnością.

Co ciekawe odcień wapienia zmienia się w różnych częściach Cotswolds. Na północy jest koloru miodowego, w części środkowej przybiera bardziej zloty odcień, a na południu beżowy.

Podróżując od wsi do wsi, od miasteczka do miasteczka mija się rozległe pola uprawne, stada owiec, krów, koni. To wszystko tworzy kojący dla oczu widok.

Oto wsie i miasteczka w Cotswolds, które odwiedziliśmy. Jest ich aż 18!

MINSTER LOVELL

Zestawienie zaczynamy od wsi w Cotswolds mniej popularnej i znanej, a jakże pięknej. To do niej trafiliśmy na początku naszej podróży. Minster Lowell położone jest nad rzeką Windrush. To co przyciągnęło nas do tego miejsca, to pięknie zachowane ruiny XV wiecznego dworu.

Warto pospacerować po Minster Lovell i zachwycać się malowniczymi wiejskimi domkami. Znajdziecie tutaj również hotel o wysokim standardzie wraz z restauracją serwującą pyszne dania.

Niedaleko znajduje się wieś Swinbrook z ciekawym pubem, z którego można oglądać mecz krykieta.

MINSTER LOVELL ANGLIA Cotswolds

MINSTER LOVELL ANGLIA Cotswolds

MINSTER LOVELL ANGLIA Cotswolds

Przeczytajcie: Harry Potter – gdzie kręcono słynną serię filmów? Szlakiem Harrego Pottera w Londynie.

BURFORD

Drugim miejscem, które odwiedziliśmy podróżując po Cotswolds było miasto Burford – określane bramą do tego rejonu w Anglii. Burford leży również nad rzeką Windrush.

Będąc tutaj należy przespacerować się główną ulicą (Burford Hill), którą tworzą średniowieczne domy i stylowe sklepy. Ulica jest dość głośna, gdyż przejeżdża nią sporo samochodów.

Mnóstwo tutaj galerii, delikatesów, pubów, księgarni.

Warto odwiedzić kościół Św. Jana wraz z przyległym do niego cmentarzem. Cmentarze w Anglii wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce.

Wstąpcie do muzeum The Tolsey oferujące bezpłatną wystawę na temat lokalnej historii miasta.

Na posiłek i całodzienne angielskie śniadanie polecamy: The Priory Tea rooms Cafe with Rooms.

Posiłek można skonsumować w uroczym patio.

ANGLIA Cotswolds WSIE I MIASTECZKA

ANGLIA Cotswolds WSIE I MIASTECZKA

SLAUGHTER

Pod hasłem Slaughter kryją się nazwy dwóch uroczych wiosek: Lower Slaugter i Upper Slaughter. Obie polecamy odwiedzić, a tak naprawdę odbyć spacer pomiędzy nimi i to najlepiej w czasie złotej godziny.

Oba miejsca to kwintesencja angielskiej wsi, a łączy je malownicza rzeka Eye, nad której brzegiem stoją domki w miodowym kolorze. Nie ma tu sklepów.

Rekomendujemy przejście piesze 20 minutowego szlaku. My ruszyliśmy z Lower Slaughter. Tutaj prócz uroczych domków zwróćcie uwagę na stylowy obiekt hotelowy oraz stary młyn będący muzeum.

Po drodze minęliśmy urocze pastwisko ze stadem owieczek. Po chwili dochodzi się do Upper Slaughter, gdzie architekturą zachwyca elegancki hotel Lord of the Manor.

To był piękny spacer o zachodzie słońca.

ANGLIA Cotswolds STADO OWIEC

Cotswolds W ANGLII

Cotswolds W ANGLII

Cotswolds W ANGLII

Cotswolds W ANGLII

Przeczytajcie: Prowansja we Francji – miasteczka, które zachwycą każdego.

BOURTON ON THE WATER

W naszym palnie zwiedzania wsi i miasteczek Cotswolds nie mogło zabraknąć Bourton on the Water, czyli miasteczka nazywanego angielską Wenecją.  Przybyliśmy tutaj w weekend i tym samym trafiliśmy na sporo angielskich wycieczkowiczów. Anglicy bardzo lubią odwiedzać to miejsce. Mimo sporej ilości ludzi urok miasteczka został zachowany.

Przez Bourton on the Water biegną wodne kanały pokryte kamiennymi mostkami – to właśnie ten aspekt sprawia, iż miasteczko nazywane jest Wenecją.

Mnóstwo tutaj klimatycznych kawiarni, herbaciarni, piekarni (najsłynniejsza to Bakery On The Water).

Ponadto warto zwiedzić Muzeum Motoryzacji i wioskę w miniaturze The Model Village. Obowiązkowo należy posiedzieć nad kanałem zajadając fish and chips.

Bourton on the Water to miejsce idealne na romantyczny, wieczorny spacer.

BOURTON ON THE WATER ANGLIA

STOW ON THE WOLD

Stow On The Wold jest kolejnym malowniczym miasteczkiem w Cotswolds. Malowniczości dodaje mu położone na wzgórzu. Jadąc tutaj na pewno traficie na rynek, który otaczają piękne kamienice. Na rynku sporo kawiarni i herbaciarni.

Warto wybrać się również do kościoła Św. Edwarda, gdyż obiekt ten skrywa słynne instagramowe drzwi. Możecie trafić nawet na kolejkę turystów, aby ze słynnymi drzwiami zrobić sobie zdjęcie. Szukajcie starych drzwi pod drzewem z tajemniczą lampką nad głową – sprawiają wrażenie jakby się zaraz miało trafić do świata wróżek.

W Stow On The Wold znajduje się także najstarszy pub w Anglii. Koniecznie wejdźcie do środka, aby zobaczyć wnętrza.

Na popołudniowe tea time polecamy: Huffkins Stow.

STOW ON THE WOLD ANGLIA Cotswolds

STOW ON THE WOLD Cotswolds

STOW ON THE WOLD

Przeczytajcie: Edynburg – atrakcje w stolicy Szkocji.

SNOWSHILL

Snowshill to mała wioska w Cotswolds często pomijana – a szkoda, bo jest tutaj tak pięknie.

Największą atrakcją tego miejsca jest zabytkowy dwór: Snowshill Manor. Niestety nie mogliśmy zwiedzić tego obiektu, gdyż do wioski przybyliśmy zbyt późno i już było nieczynne, ale na pewno warto. Snowshill Manor to XVI wieczna rezydencja wiejska z bajkowymi ogrodami. We wnętrzach dworu można oglądać kolekcję przedmiotów ekscentrycznego właściciela. Jest też warzelnia i gołębnik.

Życie w Snowshill toczy się wokół małego kościółka położonego w centrum wsi. Tuż obok jest klimatyczny pub Snowshill Arms i czerwona budka telefoniczna.

Niebieskie futryny domostw przykuwają uwagę.

Ciekawostką jest, iż to właśnie ta wieś została wybrana jako miejsce zamieszkania rodziców filmowej Bridget Jones.

SNOWSHILL ANGLIA Cotswolds WSIE

SNOWSHILL ANGLIA Cotswolds WSIE

STANTON

Na Waszej liście podróży po Cotswolds nie może zabraknąć Stanton. Tutaj nie ma żadnej komercjalizacji, prócz jedynego pubu na wzgórzu, który oferuje bajeczne widoki na okolicę – The Mount Inn.

Poza tym są malownicze domostwa, wspaniale wyglądające ogrody i po dróżkach kręcą się oswojone kociaki.

Niech Waszą uwagę zwrócą niektóre domy pokryte strzechą.

Stanton to idealne miejsce na spacer bez turystów i tylko w otoczeniu angielskiej przyrody charakterystycznej dla Cotswolds.

SNOWSHILL ANGLIA Cotswolds WSIE

STANTON ANGLIA Cotswolds WSIE

STANTON ANGLIA Cotswolds WSIE

STANTON ANGLIA Cotswolds WSIE

STANTON ANGLIA Cotswolds WSIE

BRODWAY

W Brodway spotkacie się z nowoczesnym stylem wiejskim. Wzrok przyciągają stylowe herbaciarnie, na każdym kroku czuje się zapach świeżo wypiekanego chleba, sklepy z antykami raczą oczy.

W tym angielskim miasteczku nawet Claude Monet odnalazł mnóstwo inspiracji do tworzenia.

Warto zwiedzić znajdujące się w tym miejscu Muzeum Designu Gordona Russela.

Największą atrakcją jest pobliska Brodway Tower, a więc wieża, do której warto przybyć o zachodzie słońca. Brodway Tower wznosi się na drugim co do wielkości wzniesieniu w Cotswolds. W ciągu dnia sprzedawane są bilety, aby wejść na szczyt wieży.

Jeśli będziecie w Cotswolds w lipcu to warto wybrać się na pobliskie pola lawendy, która w tym czasie kwitnie – do Cotswolds Lavender.

BRODWAY ANGLIA Cotswolds MIASTECZKA

BRODWAY ANGLIA Cotswolds MIASTECZKA

BRODWAY TOWER ANGLIA Cotswolds MIASTECZKA

Przeczytajcie: Isle of Skye – atrakcje szkockiej wyspy, które Was oczarują i porady praktyczne.

CHIPPING CAMDEN

Do Chipping Camden trafiliśmy wieczorem – zmęczeni po całodziennym zwiedzaniu angielski wsi. Miasteczko nas oczarowało swoim klimatem i elegancją. Uwagę zwraca główna, szeroka ulica z klimatycznymi restauracjami, a wokół niej dostojne kamienice. Zostały zbudowane przez zamożnych kupców.

Największe atrakcje tego uroczego miasteczka to:

  • kościół Św. Jakuba
  • XVII wieczna brama Camden House
  • budynek dawnej hali targowej, która w dawnych czasach szczyciła się handlem wełną
  • domy pokryte strzechą w bocznych uliczkach miasteczka

CHIPPING CAMDEN ANGLIA

CHIPPING CAMDEN ANGLIA

MISERDEN

Do Miserden – wioski ukrytej przed światem przywiódł nas jeden, uroczy domek, który wiedzieliśmy na Instagramie. Musieliśmy go odnaleźć. Udało się. Poza tym cała wieś zachwycała spokojem i sielskością. Prócz nas nie było tutaj nikogo. Wieś Miserden to niesamowite miejsce.

MISERDEN WSIE W ANGLII

PAINSWICK

Do miasteczka Painswick również się udaliśmy. Przyciągnął nas fakt istnienia klimatycznej uliczki o nazwie Hale Lane. Painswick jest określane jako królewska wioska Cotswolds. Będąc tutaj zwiedziliśmy również kościół mariacki i ogrody wokół niego z charakterystycznymi cisami i pomnikami.

Na obrzeżach Painswick znajdują się również ogrody rokokowe, które warto zobaczyć.

PAINSWICK Cotswolds ANGLIA WSIE

PAINSWICK Cotswolds ANGLIA WSIE

PAINSWICK Cotswolds ANGLIA WSIE

TETBURY

Tetbury to większe miasteczko w Cotswolds, które słynie ze schodów, które często są fotografowane. To chipping steps. Tuż obok nich znajdują się malownicze domki tkaczy. Warto również pospacerować po całym miasteczku zaglądając w uliczki i wczuwać się w atmosferę miejsca.

TETBURY Cotswolds ANGLIA WSIE

BRADFORD ON AVON

Do Bradford on Avon pojechaliśmy na tea time w The Bridge Tea Rooms – jednej z najstarszych herbaciarni w Anglii. Budynek już z zewnątrz przyciąga uwagę, a w środku przenieśliśmy do dawnych czasów. Wiktoriańska herbata w stylowej zastawie oraz słodkości bardzo nam smakowały.

Miło było również po Bradford on Avon pospacerować, gdyż nasze oczy cieszyła płynąca przez miasteczko rzeka Avon. Zacumowane barki wzdłuż kanału sprawiały, iż czuliśmy się jak nad Sekwaną w Paryżu.

Warto również zgubić się w labiryncie wąskich uliczek w starej części miasta.

BRADFORD ON AVON ANGLIA

BRADFORD ON AVON ANGLIA

BRADFORD ON AVON ANGLIA

CASTLE COMBE

Castle Combe to instagramowa wieś w Cotswolds, a więc trzeba tutaj przybyć. Aby uniknąć sporej ilości turystów polecamy wizytę o zachodzie słońca – jest w tym czasie bardzo spokojnie. Castle Combe określa się mianem jednego z najpiękniejszych miejsc w całym Cotswolds.

Wkraczając w świat Castle Combe ukażą Wam się zalesione wzgórza, urocze domki z wapienia, szemrząca rzeka Bybrook i uroczy mostek, na którym obowiązkowo trzeba zrobić sobie zdjęcie. Centrum to malutki rynek z jedną otwartą kawiarenką.

Znajduje się tutaj również luksusowy obiekt Manor House, którego schody się tematem insta zdjęć. We wnętrzu znajduje się restauracja wyróżniona gwiazdką Michelin.

Byliśmy zauroczeni tym miejscem.

CASTLE COMBE ANGLIA Cotswolds WSIE

CASTLE COMBE ANGLIA Cotswolds WSIE

CASTLE COMBE ANGLIA Cotswolds WSIE

CASTLE COMBE ANGLIA Cotswolds WSIE

CASTLE COMBE ANGLIA Cotswolds WSIE

CASTLE COMBE ANGLIA Cotswolds WSIE

BIBURY

Bibury to również wieś chętnie odwiedzana przez turystów, a szczególnie osoby z Azji. Przybądźcie w to miejsce wcześnie rano, gdyż później zorganizowane wycieczki przyjeżdżają autokarami i wieś traci swój urok.

W Bibury największą atrakcją jest Arlington Row, a więc ścieżka, która zaprowadzi Was do szeregu uroczych domków tkaczy unoszących się ku wzgórzu. Chatki te charakteryzują się typowym dla tego rejonu wapieniem jurajskim, spadzistymi dachami oraz krzywymi oknami. Spacerując Arlington Row zwróćcie też uwagę na wodną łąkę z krówkami, łabędziami, kaczkami.

Uwagę przyciąga również stylowa architektura hotelu Swan oraz łowisko pstrąga.

CIEKAWOSTKI

Rząd domków z Bibury jest przedstawiony na wewnętrznej stronie okładki brytyjskich paszportów.

Wioskę odwiedził cesarz Hirohito, stad jej popularność wśród azjatyckich (głównie japońskich) turystów.

W Bibury kręcono sceny do filmu Stradust i Bridegt Jones.

BIBURY ANGLIA Cotswolds WSIE

BIBURY ANGLIA Cotswolds WSIE

BIBURY ANGLIA Cotswolds WSIE

STRATFORD UPON AVON

Do Stratford Upon Avon przyciągnęła nas postać pisarza Williama Szekspira, gdyż to tutaj się urodził.

Będąc w mieście warto odwiedzić jego dom rodzinny, grób, dom dziecięcych lat jego żony,
i wiele innych miejsc z nim związanych. Ponadto samo miasteczko zachwyca wiktoriańską zabudową i malowniczą rzeką Avon. Jest katedra i muzea, a nawet motylarnia.

Główna ulica w mieście to Henley Street (wyznacza ona początek dla najbardziej zabytkowej części miasta) i to tutaj znajdziecie pomnik Szekspira oraz jego dom, który można zwiedzać (wstęp płatny).

My kupiliśmy bilet łączony, który dał nam możliwość odwiedzenia następujących miejsc związanych z Szekspirem:

  • Shakespeare’a Birthplace – dom, w którym urodził się William Szekspir przy ulicy Henley Street.
  • Anne Hathaway’s Cottage – dom, w którym wychowała się żona Szekspira.
  • Shakespeare’a New Place – miejsce, gdzie pisarz spędził ostatnie lata swojego życia i zmarł.

Jeśli będziecie mieć więcej czasu na zwiedzanie Stratford Upon Avon warto zajrzeć jeszcze do Hall’s Croft – domu, który był własnością córki Szekspira. Palmer’s Farm – tutaj dorastała matka twórcy.

William Szekspir został ochrzczony i pochowany w kościele Św. Trójcy w Stratford Upon Avon.

W mieście znajduje się również Royal Shakespeare Theatre, w którym wystawiane są sztuki Szekspira.

STRATFORD UPON AVON ANGLIA SZEKSPIR

STRATFORD UPON AVON ANGLIA SZEKSPIR

STRATFORD UPON AVON ANGLIA SZEKSPIR

STRATFORD UPON AVON ANGLIA SZEKSPIR

Przeczytajcie: Londyn – atrakcje, które warto zobaczyć. Przewodnik.

GREAT TEW

Ostatnie miejsce, które odwiedziliśmy podróżując po bajkowym Cotswolds to wieś, o której mało kto słyszał – Great Tew. Prawdziwa perełka ukryta przed światem, a jej wyjątkowość tkwi w chatach pokrytych strzechą. Jest ich tutaj mnóstwo. Wizyta w Great Tew była wspaniałym zakończeniem naszej wycieczki po angielskim Cotswolds.

GREAT TEW ANGLIA COTSWOLDS

GREAT TEW ANGLIA COTSWOLDS

Wiejska i prowincjonalna Anglia ma tak wiele do zaoferowania. Chcielibyśmy raz jeszcze zwiedzić urocze wioski i miasteczka w Cotswolds złotą jesienią i nawet trochę angielskiego deszczu by się przydało, bo to wszystko tworzy magię tego miejsca.

Więcej o Anglii znajdziecie tutaj:
Anglia

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!