Alicante i całe wybrzeże Costa Blanca to idealny kierunek na podróże w ciągu całego roku. Panuje tutaj klimat śródziemnomorski, co sprawia, iż Alicante jest atrakcyjne dla turystów nawet zimą. My właśnie w takim czasie polecieliśmy – w styczniu. Chcieliśmy uciec chociaż na chwilę od polskiej zimy i szarości. W Alicante znaleźliśmy słońce, urokliwe miejsca i pyszne jedzenie. Dzielimy się z Wami atrakcjami Alicante i innymi ciekawostkami. Dzięki temu artykułowi Wasza podróż do Alicante będzie na pewno udana.  

ZAMEK ŚWIĘTEJ BARBARY

Największą atrakcją w Alicante jest Zamek Św. Barbary (Castillo de Santa Bárbara), który góruje nad miastem na wzgórzu Benacantil. Najlepiej przybyć tutaj o zachodzie słońca, aby podziwiać w pięknych barwach widoki na Alicante i góry w oddali. My właśnie tak zrobiliśmy. Było pięknie.

A jak dostać się na szczyt Zamku Św. Barbary w Alicante? Jest na to kilka sposobów. Pierwszy to wejście piesze i takie rekomendujemy. Ścieżka Calle Remigio Sebastia z malowniczym parkiem Parc de l’Ereta zaprowadzi Was na szczyt twierdzy. Z dzielnicy Santa Cruz, która jest u stóp zamku również dojdziecie wyznaczoną trasą do punktu docelowego. Czas potrzebny na pokonanie trasy to ok. 20 minut.

Inne sposoby dotarcia na szczyt zabytkowej twierdzy to:

 • Winda
 • dojazd częściowo samochodem
 • minibus

Zamek w swoich dziejach pełnił funkcje obronne i był więzieniem. Prócz zjawiskowych widoków, które się stąd roztaczają warto zwrócić uwagę na pozostałości zamkowych ruin. Wstęp na teren Zamku Św. Barbary jest bezpłatny.

ZAMEK ŚWIĘTEJ BARBARY ALICANTE ATRAKCJE

ZAMEK ŚWIĘTEJ BARBARY ALICANTE ATRAKCJE

ZAMEK ŚWIĘTEJ BARBARY ALICANTE ATRAKCJE

ZAMEK ŚWIĘTEJ BARBARY ALICANTE ATRAKCJE

ZAMEK ŚWIĘTEJ BARBARY ALICANTE ATRAKCJE

ALICANTE ATRAKCJE

ZAMEK ŚWIĘTEJ BARBARY ALICANTE ATRAKCJE

Przeczytajcie: Teneryfa – co warto zobaczyć? 6 pięknych miejsc na Teneryfie. Pogoda, atrakcje.

PROMENADA Z PALMAMI / ALICANTE ATRAKCJE 

Jeśli planujecie odwiedzić Costa Blanca w sezonie szeroką ofertę wakacji można znaleźć na stronie ITAKI.

Atrakcji w Alicante jest całkiem sporo, a jedna z nich jest „falująca” promenada/deptak z palmami – Paseo de la Explanada. Co Was tutaj oczaruje? Przede wszystkim ogromne palmy nad głową oraz mnóstwo marmurowych płytek przypominających fale, którymi deptak jest wyłożony. A tuż obok jest plaża. Piękne miejsce w Alicante, w samym sercu miasta.

ALICANTE ATRAKCJE

ALICANTE ATRAKCJE

MARINA I PORT JACHTOWY

W Alicante znajduje się malownicza marina z luksusowymi jachtami oraz port. Warto tutaj przysiąść i rozkoszować się widokami na morze, statki, widoczny na wzgórzu Zamek Św. Barbary i centrum Alicante. Marina i port jachtowy w Alicante to miejsca, które warto zobaczyć – są idealne na niespieszny spacer.

MARINA I PORT JACHTOWY W ALICANTE

MOLO W ALICANTE – PASEO VOLADO

Tuż obok mariny znajduje się słynne molo – Paseo Volado. Poczuliśmy się prawie jak na słynnym molo w Sopocie. Widoki z mola są również piękne i widać słynną plażę w Alicante, czyli Postiguet.

MOLO W ALICANTE – PASEO VOLADO

NAJPIĘKNIEJSZY BUDYNEK W ALICANTE – CASA CARBONELL

Będąc na molo oraz w porcie jachtowym na pewno Waszą uwagę zwróci dostojny budynek widoczny z oddali – to Casa Carbonell. Ten najpiękniejszy budynek w mieście zwraca uwagę ciekawą architekturą. Obiekt powstał w latach 20 – tych XX wieku na zlecenie Enrique Carbonell – przedsiębiorcy. Niestety budynku zwiedzać nie można, gdyż jego wnętrza przeznaczone są tylko na użytek prywatny. Natomiast zewnętrza zachwycają uroczymi wieżyczkami i bogatymi zdobieniami.

ALICANTE ATRAKCJE

PLAŻA MIEJSKA W ALICANTE

Najsłynniejszą plażą w Alicante i tym samym atrakcją dla odwiedzających miasto jest plaża Postiguet. Znajduje się tuż za Paseo de la Explanada. Plaża Postiguet jest szeroka i piaszczysta co stwarza idealne warunki do kąpieli morskich, jak i słonecznych. Mieszkańcy Alicante chętnie spędzają tutaj czas. Są też place zabaw zapewniające rozrywkę najmłodszym. Z poziomu plaży widać oczywiście wzgórze z Zamkiem Św. Barbary. Na plaży Postiguet miło spędza się czas.

PLAŻA MIEJSKA W ALICANTE

RATUSZ MIEJSKI W ALICANTE

Spacerując po Alicante i odkrywając jego klimatyczne uliczki na pewno traficie na zabytkowy ratusz miejski. Znajduje się on na placu – Placa de Ajuntament. Waszą uwagę zwrócą ogromne drzwi, które często są ozdobione np. kwiatami. Budynek został wybudowany w stylu barokowym w XVIII wieku. Co ważne – do ratusza miejskiego w Alicante można wejść, a wnętrza skrywają między innymi mało znaną rzeźbę Salvadora Dali.

Pamiętajcie, aby odkrywać wiele innych uliczek i placów, które znajdują się w Alicante. Znajdziecie na nich między innymi konkatedrę św. Mikołaja i bazylikę Santa Maria.

RATUSZ MIEJSKI W ALICANTE

Przeczytajcie: Rzym – co zobaczyć w Wiecznym Mieście. Atrakcje stolicy Włoch.

NAJSTARSZA DZIELNICA ALICANTE – BARRIO DI SANTA CRUZ

Barrio di Santa Cruz to atrakcja Alicante, która najbardziej nam się podobała (zaraz po widokach z Zamku Św. Barbary). Kolorowe i białe domki przyozdobione roślinami i innymi barwnymi elementami robią wrażenie. Ta najstarsza dzielnica w Alicante to idealny plener do pocztówkowych zdjęć. Czas tutaj się zatrzymał. Spacerując po Barrio di Santa Cruz na pewno traficie na dom z niebieskimi doniczkami – to la casita de las macetas azules. Nie pomińcie również zjawiskowego tarasu widokowego na miasto – przy Ermita de Santa Cruz.

Barrio di Santa Cruz to najbardziej kolorowa atrakcja Alicante.

NAJSTARSZA DZIELNICA ALICANTE – BARRIO DI SANTA CRUZ

NAJSTARSZA DZIELNICA ALICANTE – BARRIO DI SANTA CRUZ

NAJSTARSZA DZIELNICA ALICANTE – BARRIO DI SANTA CRUZ

NAJSTARSZA DZIELNICA ALICANTE – BARRIO DI SANTA CRUZ

GRZYBOWA ULICA – EL CARRER DELS BOLETS

Mnóstwo kolorów znajdziecie również na ulicy grzybowej, czyli El Carrer Dels Bolets. Przemierzając tę uliczkę w Alicante mieliśmy wyrażenie jakbyśmy byli w bajce. Mijaliśmy barwne grzybki muchomorki, gąsienice i inne stworzonka. Uśmiech nie schodził nam z twarzy. El Carrer Dels Bolets to wspaniała atrakcja dla dzieci w Alicante.

GRZYBOWA ULICA – EL CARRER DELS BOLETS

TARG MIEJSKI W ALICANTE

Będąc w Alicante wiedzieliśmy, iż musimy odwiedzić słynny targ miejski. Tutaj są same pyszności i można kupić wszystko czego tylko dusza zapragnie! A przede wszystkim regionalne delikatesy. Wybór produktów żywnościowych na Mercado Central de Alicante jest ogromny. Kupicie najświeższe owoce morza, hiszpańskie wędliny, owoce, warzywa, słodycze, rośliny, pieczywo. Sprzedawcy zapraszają również na degustacje przed kupieniem ich produktów.

TARG MIEJSKI W ALICANTE

Przeczytajcie: Praga – atrakcje miasta z duszą i klimatem. Poznajcie stolicę Czech!

RUINY ZAMKU DE SAN FERNANDO

Czy wiecie, że w Alicante jest jeszcze drugi zamek? Oj tak i z jego ruin również roztaczają się piękne widoki na miasto. Ruiny zamku De San Fernando to atrakcja Alicante mniej popularna. Dzięki temu możecie liczyć na kameralne warunki zwiedzania. Zamek pochodzi z XIX wieku i usytuowany jest na wzgórzu Tossal. Wstęp jest bezpłatny. My byliśmy tutaj w ciągu dnia, ale na pewno warto pojawić się o zachodzie słońca i podziwiać widoczny z tego miejsca Zamek Św. Barbary.

RUINY ZAMKU DE SAN FERNANDO

MUZEA W ALICANTE

W Alicante jest sporo atrakcji w postaci muzeów, a co najważniejsze większość muzeów jest dostępna bezpłatne.

Oto muzea w Alicante, które warto odwiedzić:

 • Muzeum Archeologiczne MARQ
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej MACA
 • Muzeum Sztuk Pięknych MUBAG
 • Muzeum Miasta MUSA
 • Muzeum Wody
 • Muzeum Ocean Race

Żałujemy, iż zabrakło nam czasu na wizytę w muzeach. Planowaliśmy zwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej Maca. No cóż – zostawiamy tę atrakcję Alicante na kolejny raz.

Przeczytajcie: Muzea w Gdańsku, które warto zwiedzić. Poznajcie stolicę Pomorza!

PARK PALMOWY / ALICANTE ATRAKCJE 

Parc El Palmeral, a więc Park Palmowy w Alicante warto zwiedzić. Jest to atrakcja Alicante oddalona od centrum i trzeba dojechać w to miejsce samochodem lub autobusem, ale zdecydowanie warto. Gaj palmowy, który znajduje się w tym miejscu na pewno Was zauroczy. Poczujecie się iście egzotycznie – niczym na Dominikanie. Uroku wysokim palmom dodają alejki, drewniane mostki, rzeczka i wodospad. Sporo tutaj kotów, które upodobały sobie to miejsce do życia.

PARK PALMOWY / ALICANTE ATRAKCJE 

LATARNIA MORSKA

Niebanalną atrakcją Alicante oddaloną od centrum jest tajemnicza latarnia morska Faro del Cabo de La Huerta. Warto wybrać się na spaceru wzdłuż morza, podziwiać klify, z daleka widoczne centrum Alicante i inne miejscowości. Miejscowi chętnie przyjeżdżają tutaj na spacery, aby być blisko morskiej natury. My mieliśmy „rzut beretem” do latarni morskiej z tego względu, iż nasz hotel mieścił się w tej lokalizacji. Oczaruje Was tutaj również plaża Playa San Juan.

ALICANTE ATRAKCJE 

OKOLICE ALICANTE, KTÓRE WARTO ZWIEDZIĆ

W Alicante jest mnóstwo ciekawych atrakcji, ale to nie wszystko. Warto wybrać się w okolice miasta, bo tam również jest sporo miejsc, które warto zobaczyć.

W trakcie naszego tygodniowego pobytu w Alicante zwiedziliśmy następujące miejsca w okolicach:

Zachód słońca w Benidorm – mieście pełnym drapaczy chmur niczym z Nowego Jorku. W Benidorm jest sporo punktów widokowych, ale na oglądanie zachodu słońca polecamy Mirador de Punta Canfali ze zjawiskowymi białymi schodami.

BENIDORM

BENIDORM

BENIDORM

Kolorowe miasteczko Villajoyosa – zachwycą Was tutaj kolorowe domki, atmosfera rybackiego miasteczka, malownicza plaża z palmami. Warto zgubić się w gąszczu kolorowych uliczek i odkrywać ulubione miejsca.

Villajoyosa ATRAKCJE W OKOLICACH ALICANTE

ALTEA ATRAKCJE W OKOLICACH ALICANTE

Białe miasteczko Altea – to miejsce nas urzekło najbardziej w trakcie wycieczek w okolicach Alicante. Jest tutaj jak na Santorini. Musicie zwiedzić Alteę – naprawdę warto. Popatrzcie na zdjęcia – są jak z pocztówek. Jest tutaj spokojnie i melancholijnie. Atmosfera jest typowo hiszpańska.

ALTEA ATRAKCJE W OKOLICACH ALICANTE

ALTEA ATRAKCJE W OKOLICACH ALICANTE

Wyspa Tabarca –  prawie tutaj nie dotarliśmy, ale na szczęście udało się. W czasie niskiego sezonu nie kursują promy na wyspę z Alicante. Jest połączenie promowe z miasteczka Santa Pola. Dotarcie z Alicante do Santa Pola komunikacją miejską nie było łatwe, ale podołaliśmy i tak oto zwiedziliśmy najmniej zaludnioną hiszpańską wyspę o nazwie Tabarca. Wyspę zamieszkuje ok. 50 osób oraz pokaźne stado kotów. W sezonie miejsce to odwiedza mnóstwo turystów, ale poza sezonem jest wręcz idyllicznie i pusto. W takiej odsłonie doświadczyliśmy wyspy. Zwiedzanie wyspy jest dość szybkie, dzieli się na dwie części – zamieszkałą i niezamieszkałą będącą rezerwatem, na której stoi latarnia morska i fort. Nam zdecydowanie bardziej podobało się w części zamieszkałej. Na Tabarce nie znajdziecie dużych hoteli, wystawnych restauracji i wielu sklepów. Tutaj czas płynie wolniej.

WYSPA TABARCA

WYSPA TABARCA

WYSPA TABARCA

WYSPA TABARCA

WYSPA TABARCA

WYSPA TABARCA

W okolicach Alicante jest oczywiście więcej miejsc, które warto zwiedzić. Do wszystkich nie udało nam się dotrzeć, ale na następny raz planujemy:

 • Miasto Calpe i nocleg w najpiękniejszym Airbnb, czyli Muralla Roja
 • Różowe jezioro w Torrevieja
 • Elche – miasto z malowniczymi gajami palmowymi
 • Dolina Guadalest z zamkiem Castillo de San José
 • Wodospady Fonts de l’Algar

WYSPA TABARCA

GDZIE ZJEŚĆ W ALICANTE?

Jak w każdej podróży testujemy różne restauracje i kawiarnie, a potem tym wszystkim dzielimy się z Wami!

Oto nasze rekomendacje gdzie warto zjeść w Alicante i okolicach:

 • Salitre – restauracja na plaży, oddalona od centrum, polecamy na pyszną paelę.
 • Tapa-Caña (D’Tablas) – autentyczny hiszpański bar tapas, a tapasy serwuje się na drewnianych deseczkach. Płaci się za ilość skonsumowanych deseczek. Kelnerzy roznoszą po sali tapasy na deseczkach, klienci dokonują wyboru.
 • Santagloria Coffee & Bakery – klimatyczna kawiarnia w sercu Alicante.
 • Taberna San Pascual – urokliwa restauracja ze stolikami na zabytkowym placu. Warto wpaść tutaj na tapas.
 • Chocolatería Valor – to słynna sieciówka hiszpańska serwująca znakomite churros wraz z gorącą czekoladą.
 • El Castell – restauracja w białym miasteczku Altea serwująca włoską kuchnię (dla odmiany od hiszpańskiej).

GDZIE NOCOWAĆ W ALICANTE?

Jadąc do Alicante zdecydowaliśmy się nocować w hotelu wyższej klasy. Tym razem nie zdecydowaliśmy się na opcję bardziej budżetową. Hotel, który wybraliśmy był w promocji, co stało się kuszącą propozycją. Nocowaliśmy w obiekcie 4 gwiazdkowym, oddalonym od centrum Alicante – HotelPort Alicante City & Beach (zarezerwujcie hotel przez ten link). To bardzo duży, nowoczesny obiekt z elegancko urządzonymi wnętrzami. Pokój, który otrzymaliśmy był bardzo przestronny i komfortowy. W cenie mieliśmy również śniadania w formie bufetu, które były smaczne.

HOTEL W ALICANTE

HOTEL W ALICANTE

Z hotelu było bardzo blisko do malowniczej plaży oraz latarni morskiej Faro del Cabo de La Huerta. Do centrum miasta dojeżdżaliśmy autobusem (przystanek obok hotelu) lub tramwajem.

Hotel posiada dwa baseny (w tym jeden na dachu z pięknymi widokami na wieżowce Alicante).

Jeśli i Wy chcielibyście spędzić czas w tym właśnie obiekcie o podwyższonym standardzie, za rozsądną cenę rezerwacji możecie dokonać TUTAJ.

Gdzie jeszcze warto nocować w Alicante?

ALICANTE – ATRAKCJE NA MAPIE

Czy warto odwiedzić Alicante? Zdecydowanie tak! I przede wszystkim polecamy Wam wycieczkę w te strony w czasie polskiej zimy. Alicante to destynacja dostępna cenowo zarówno pod względem przelotów, jak i pobytu na miejscu. Noclegi, wyżywienie, wstępy do atrakcji są w atrakcyjnych cenach – tym bardziej w sezonie niskim, jakim są np. styczeń/luty. Z Alicante można też odbyć wiele ciekawych wycieczek, co w niniejszym artykule Wam pokazaliśmy. Ruszacie?

Artykuł we współpracy z ITAKA.

Więcej o Hiszpanii znajdziecie tutaj:
Hiszpania

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!