Jak zorganizować podróż na Islandię? Oto jest pytanie. Przede wszystkim warto dobrze przygotować się do tej podróży pod kątem praktycznym. Napisaliśmy dla Was obszerny poradnik, w którym zawarliśmy wszystkie istotne informacje, które trzeba znać, jeśli planuje się wyruszyć do tego wulkanicznego kraju. W artykule dajemy Wam również wskazówki, jak podróżować po Islandii względnie tanio, ale i też z zachowaniem dobrego standardu. Możecie również zapoznać się z naszym 5 dniowym planem podroży, który był bardzo efektywny.

KIEDY JECHAĆ NA ISLANDIĘ?

SEZONOWOŚĆ

Niski sezon – od października do kwietnia

Średni sezon – maj i wrzesień

Wysoki sezon – od czerwca do końca sierpnia

Bardzo ważne pytanie! Organizacja podroży na Islandię zależy w dużej mierze od terminu wyjazdu. Istotne jest to, czego w danym momencie od Islandii się oczekuje? Czy chcecie mieć dostępne wszystkie przyrodnicze atrakcje? Liczycie na sprzyjającą pogodę i długi dzień? A może chcielibyście „polować” na zorzę polarną? Może marzy Wam się fotografia w fioletowych polach łubinu? Albo „ustrzelenie” aparatem maskonura?

Przed podróżą na Islandię warto zadać sobie kilka kluczowych pytań i na nie odpowiedź. Następnie dostosować termin podróży do oczekiwań.

Pod względem pogody najbardziej korzystnym czasem na podróż będzie okres od maja do września. Wtedy jest najwięcej słonecznych dni, najmniej opadów, jasny i długi dzień. Chociaż pamiętajmy! Pogoda na Islandii lubi być zmienna i nieprzewidywalna. W tym czasie również kwitnie fioletowy łubin i są obecne na wyspie piękne maskonury – symbol Islandii. Minusem tego terminu jest wzrost cen i ilość turystów, których na Islandii z roku na rok jest coraz więcej. Czas od maja do września to sezon wysoki. W tym terminie na niebie nie ujrzymy zorzy polarnej, gdyż dzień będzie bardzo długi, a noce jasne.

Fani aurory powinni przyjechać na Islandię w okresie od października do kwietnia. W tym czasie warunki, aby zobaczyć to niesamowite zjawisko są bardzo sprzyjające. Jednak aura pogodowa niekoniecznie. Wiele dróg w czasie islandzkiej zimy jest nieprzejezdnych. Interior i Fiordy Zachodnie są w ogóle niedostępne. Temperatury spadają, często wieje. Islandia to wietrzna wyspa.

ISLANDZKIE KONIE PODRÓŻ NA ISLANDIĘ

A może warto wybrać złoty środek – tak jak zrobiliśmy to my! Polecieliśmy na Islandię w kwietniu. W tym miesiącu sezon nie jest jeszcze wysoki, a więc tym samym noclegi, wynajem samochodu itp. są tańsze. Dzień staje się coraz dłuższy. Istnieje szansa na zobaczenie zorzy polarnej. W kwietniu zima opuszcza Islandię, a więc wiele atrakcji – przynajmniej w części południowej, wschodniej i zachodniej jest dostępnych. W tym czasie nie będzie natomiast fioletowego łubinu i maskonurów.

Kiedy byliśmy na Islandii w kwietniu trafiliśmy na idealną pogodę – codziennie świeciło słońce, było rześko, sucho i czasami wietrznie – jak to na Islandii. Udało nam się nawet zobaczyć zorzę polarną. Turystów nie było, aż tak wielu jak to ma miejsce w terminie od maja do września. Lipiec i sierpień są szczególnie oblegane przez turystów. Uważamy więc, iż kwiecień to bardzo dobry czas na podróż – najbardziej popularna część Islandii, czyli południe nie będzie tak oblegana.

Chcielibyśmy do Islandii polecieć w maju, aby zobaczyć  fioletowe pola łubinu i maskonury. Mamy w planach Interior lub Fiordy Zachodnie – tym bardziej ten termin jest wskazany, aby w te miejsca się wybrać. Niestety liczymy się z tym, iż w maju ceny na Islandii wzrosną, gdyż rozpocznie się sezon wysoki.

4 PORY ROKU NA ISLANDII I POGODA

Islandia to wyspa zmienna pogodowo i o każdej porze roku jest piękna, inna, wyjątkowa, szczególna. Nasz zachwyt nad jej pięknem końca nie ma i marzymy, aby móc ujrzeć magię tej wyspy o każdej porze roku.

KLIMAT W POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCIACH KRAJU
Północ – klimat subpolarny chłodny

Południe – klimat morski umiarkowany, chłodny

Przeczytajcie:  Islandia – najpiękniejsze miejsca części południowo – zachodniej. Przewodnik internetowy.

Na Islandii daje się wyraźnie zauważyć dwie pory roku – zimę i lato. Natomiast czas wiosenny i jesienny też występuje.

Wiosna zima kończy się w kwietniu i wtedy Islandia zaczyna pokrywać się kolorem zielonym. Są roztopy, gdyż śnieg topnieje. Dzień się wydłuża. W kwietniu jest jeszcze szansa, aby zobaczyć zorzę polarną. Nam się udało! Od maja na Islandię przybywa sporo ptactwa – rozpoczynają okres lęgowy. Pojawiają się maskonury. Z powodu okresu lęgowego wiele miejsc, w których ptaki można obserwować będzie niedostępnych dla turystów.

Latoszczyt sezonu turystycznego. Najcieplejszy czas, gdyż temperatury mogą sięgnąć nawet 20 stopni. W czerwcu są najdłuższe dni w roku, a pola stają się intensywnie fioletowe – trwa rozkwit łubinu w pełni. Jest pięknie! Ceny w tym czasie są najwyższe, a mimo to turystów nie odstraszają. Jest ich w tym czasie na wyspie najwięcej – szczególnie w części południowej. Latem na Islandii jest zielono, fioletowo, dzień jest bardzo długi, świeci słońce.

KRAJOBRAZY ISLANDII LATARNIA MORSKA NA ISLANDII

Jesień – fotograficznie nasza ulubiona pora roku. Rude kolory w krajobrazie Islandii, tańcząca zorza polarna – to wystarczające powody, aby przybyć na wyspę właśnie jesienią. Październik to najbardziej deszczowy miesiąc, dzień staje się coraz krótszy. Wieje mocno i jest chłodno. Interior, Fiordy Zachodnie są już niedostępne.

Zima – pora roku dla odważnych, żądnych wrażeń i spragnionych jeszcze bardziej krajobrazów jak nie z tej ziemi. Taka jest Islandia zimą – surowa, niedostępna, biała, lodowa. To właśnie w tym czasie można odbyć trekking do lodowych jaskiń, zorza polarna jest na wyciągnięcie ręki i to właśnie zimą tańczy i zieleni się najintensywniej, ponieważ szybko jest ciemno. Na północy wyspy tylko 3 godziny mamy światło dzienne na przełomie grudnia i stycznia. Należy się liczyć z tym, iż zimą będzie doskwierał mróz, silny wiatr, a nawet śnieżyca czy burza piaskowa. Zjawisko burzy piaskowej bywa bardzo niebezpieczne. Wiele dróg zazwyczaj przejezdnych może być niedostępnych czasowo przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. W tym czasie jest najtaniej na Islandii.

Każda pora roku na Islandii ma wiele do zaoferowania. Trzeba wiedzieć czego się oczekuje i czego chcemy doświadczyć. Jesteśmy ciekawi jaki czas wybralibyście, aby zorganizować podróż do Islandii?

PODRÓŻ NA ISLANDIĘ – LOT Z POLSKI

Najbardziej popularną formą dotarcia na Islandię jest samolot. Na chwilę obecną przewoźnik tanich linii lotniczych WizzAir oferuje loty z Warszawy, Gdańska, Wrocławia i Katowic. My lecieliśmy z Gdańska.
Z racji tego, iż nasza podróż po Islandii południowo – zachodniej trwała 5 dni nie zdecydowaliśmy się bagaż rejestrowany, co sprawiło iż koszt przelotu był mniejszy. Ponadto jesteśmy członkami Wizz Discount Club, co również obniża koszty lotu. W kwietniu ceny były atrakcyjne. Jednak najkorzystniejsze kwoty są w czasie islandzkiej jesieni i zimy. Od maja ceny wzrastają, a w lipcu i sierpniu ceny przelotów są najdroższe i mogą wynosić nawet ponad 1000zł za osobę.

  • lot na trasie Gdańsk – Keflavik kosztował – 1115 zł za dwie osoby,
  • lotnisko znajduje się w Keflaviku – około 50 kilometrów od stolicy Islandii, czyli Reykjaviku,
  • lot trwa około 4 godzin.

Przeczytajcie: 5 zjawiskowych wodospadów na Islandii, które zobaczyliśmy – część południowo – zachodnia.

WYNAJEM SAMOCHODU NA ISLANDII

Po Islandii najkorzystniej poruszać się wynajętym samochodem. Funkcjonuje tutaj sporo wypożyczalni, wybór jest duży, a nawet i nasi rodacy prowadzą wypożyczalnie samochodów.

Rodzaj samochodu jaki chcemy wypożyczyć zależy od tego którą część Islandii planujemy zwiedzić. Będąc po raz pierwszy na Islandii zdecydowaliśmy się zobaczyć najbardziej popularną część wyspy, a więc południowo – zachodnią. Po tych terenach można poruszać się główną drogą Islandii numer 1. Z tego też powodu wypożyczyliśmy samochód osobowy bez napędu 4×4.

Jednak jeśli chcielibyście wyjechać w słynny Interior czy też wybrać się na Fiordy Zachodnie to samochód osobowy już nie wystarczy. Na wielu trasach Islandii trzeba pokonywać drogi szutrowe, czy też przeprawiać się przez rzeki – Interior.

Naszym małym autkiem dwa razy podjęliśmy ryzyko wjechania na drogę szutrową m.in. do Lodowca Svinafelsjokull – było to spore ryzyko uszkodzenia samochodu, jednak udało się przejechać trasę bez szwanku.

PODRÓŻ SAMOCHODOWA PO ISLANDII

Kwoty, które należy opłacić za wypożyczenie samochodu do niskich nie należą. Samochód 4×4 zawsze będzie droższy niż auto osobowe. Wiele wypożyczalni życzy sobie również opłacenie zwrotnego depozytu.

Islandię cechuje zmienna pogoda i występują na jej terenach burze piaskowewarto wziąć pod uwagę wykupienie dodatkowego ubezpieczenia od burz piaskowych. My je wykupiliśmy, ale na naszym wyjeździe była tak idealna pogoda, że burzy piaskowej nie zastaliśmy. Mimo wszystko trzymamy się zasady: „Przezorny, zawsze ubezpieczony”.

W szczycie sezonu wypożyczenie samochodu będzie droższe, a niżeli w sezonie średnim czy niskim. Polecamy Wam również zarezerwować samochód wcześniej – będąc jeszcze w Polsce, nawet jeśli wybieracie się na Islandię poza sezonem wysokim.

Przed wypożyczeniem samochodu warto dokładnie dany model obejrzeć, zapoznać się z umową, którą podpiszecie, zgłosić pracownikowi firmy wszystkie uszkodzenia, zadrapania, które zauważycie, a których w umowie zaznaczonych nie ma.

Wypożyczyliśmy samochód w firmie CarRenter. Koszt wynajmu na 5 dni w kwietniu wyniósł: 737zł + opłaty za paliwo

DODATKOWE INFORMACJE
  • stacje benzynowe na Islandii są automatyczne i płaci się na nich kartą,
  • ceny za litr benzyny lub oleju napędowego są wysokie,
  • jeśli będziecie na odludnych terenach, z dala od wsi i miasteczek pamiętajcie, aby mieć zapas paliwa, gdyż stacja benzynowa może być w sporej odległości od miejsca, w którym aktualnie się znajdziecie,
  • wiele stacji benzynowych jest czynnych od 10 do 22.

PORUSZANIE SIĘ SAMOCHODEM PO ISLANDII, STAN DRÓG

Islandia pod względem dróg jest bardzo ciekawa i różnorodna. Fani jazdy w stylu off – road znajdą tutaj swój raj na ziemi. Droga krajowa i główna na Islandii jest oznaczona numerem 1. Dzięki niej można objechać Islandię dookoła. Mimo, że jedzie się główną drogą to czasami do danego miejsca trzeba „odbić” i wjechać na drogę szutrową. Większość z tych dróg ma już oznaczenie, iż należy posiadać samochód z napędem 4×4, aby dana trasę przejechać. Takie drogi oznaczone są literą F. Na drogach Islandii jeździ się bardzo spokojnie, ruch nie jest duży.

Organizując samochodową podróż po Islandii należy przestrzegać kilku zasad:

  • Nie można bez powodu stać na poboczu z zapalonymi światłami awaryjnymi. Dla Islandczyków będzie to oznaczało, iż potrzebuje się pomocy.
  • Należy uważać na wszechobecne owce na wyspie, które uwielbiają poruszać się po drogach. Za potrącenie samochodem owcy sprawca zdarzenia płaci spore odszkodowanie jej właścicielowi.
  • Zachowujcie szczególną ostrożność, kiedy będziecie poruszać się droga szutrową, przeprawiać przez rzekę (Interior), czy też podjeżdżać pod strome górki (bywa ślisko).
  • Na Islandii są mosty, przez które zazwyczaj przejedzie tylko jeden samochód. Pierwszeństwo ma ten, który bliżej danego mostu się znajduje.
  • Ze względu na zmienność pogody niektóre drogi w konkretnych dniach mogą być zamknięte i nie przejezdne. Co nie znaczy, iż dnia kolejnego będzie nadal tak samo.
  • Numer telefonu pod którym można dowiedzieć się jaki jest stan danej drogi, która chcemy jechać to: 1777.
  • Późną wiosną i latem większość dróg jest otwartych, jesienią i zima niestety już nie.
  • Dozwolona prędkość na danym rodzaju dróg wynosi:

50 km/h w miastach
80 km/h na drogach szutrowych
90 km/h na drogach asfaltowych

ISLANDIA

GDZIE NOCOWAĆ NA ISLANDII? – PODRÓŻ NA ISLANDIĘ

Na Islandii nie znajdziecie luksusowych hoteli, a raczej hostele czy tzw. farmy, na których można nocować. Istnieje również wiele innych opcji nocowania, jak np. Airbnb, kempingi, a nawet nocowanie pod namiotem lub w samochodzie „na dziko”.

My zdecydowaliśmy się na noclegi w hostelach i farmach. Były to:

  • Svitan Guesthouse & Apartments – w Keflaviku, śniadanie, prywatna łazienka – bardzo polecam, przemiła właścicielka, super warunki.
  • Solheimahjaleiga Guesthouse (rezerwujcie przez aktywny link)w Solheimahjaleiga (farma), śniadanie, prywatna łazienka – bardzo polecam, czysty pokój, cisza, obecność zwierząt, dobre śniadanie.
  • Adventure Hotel Loft – w Hof, śniadanie, prywatna łazienka – polecam, zaraz obok zabytkowy kościołek z trawiastym dachem, na terenie obiektu restauracja.
  • Guesthouse Bitra B&B (rezerwujcie przez aktywny link) – w Selfoss, śniadanie, wspólna łazienka – bardzo polecam, świetne miejsce do obserwacji zorzy polarnej, czysty pokój, przepyszne śniadanie, przemiła atmosfera.

Z każdego z tych miejsc byliśmy bardzo zadowoleni tym bardziej, iż w praktycznie w każdym trafiliśmy na indywidualną łazienkę, a we wcześniejszych rezerwacjach zamawialiśmy pokój z łazienka wspólną, aby koszty ograniczyć.

KEFLAVIK NA ISLANDII

FARMA NA ISLANDII

Mamy zamiar ponownie wrócić na Islandię i myślę, że kolejnym spróbujemy nocowania pod namiotem lub w namiocie na dachu samochodu. Kamper też nam się. Są do tego przeznaczone specjalne kampery z firmy Happy Camper. Zminimalizuje to na pewno koszt podróży i będzie super doświadczeniem.

Aby na Islandii nocować „na dziko” należy spełnić następujące warunki:
  • aby rozbić namiot na terenie prywatnym należy posiadać zgodę właściciela,
  • na Islandii na chwilę obecną zabrania się nocowania „na dziko”,
  • pamiętajcie, aby po noclegu „na dziko” na ternie prywatnym i jeśli uzyskaliście zgodę właściciela terenu –  po sobie posprzątać i nie zostawić w danym miejscu żadnych śmieci.

Wybierając nocowanie pod namiotem bądź w samochodzie na campingu będziecie mieć zazwyczaj dostęp do kuchni, aby sobie coś ugotować, wody i prysznica (bywa, że tylko zimnej, a za ciepłą trzeba będzie dodatkowo zapłacić). Campingów na Islandii jest całkiem sporo i mają zróżnicowany standard. Można wyrobić sobie kartę Camping Card, która będzie dawała Wam upoważnienie do nocowania na wielu kempingach Islandii. Jej koszt wynosi około 100 euro.

Natomiast jeśli nie interesuje Was nocowanie w namiocie ani w kamperze, czy też większym samochodzie polecamy powyższe miejsca noclegowe, z których my skorzystaliśmy.

CO WARTO ZJEŚĆ NA ISLANDII? GDZIE ROBIĆ ZAKUPY?

Doświadczeń kulinarnych z Islandią zbyt wiele nie mamy, gdyż wizyta w restauracji jest bardzo droga. Z obiadu restauracyjnego w ciągu 5 dni zwiedzania skorzystaliśmy tylko raz – wybór padł na burgera z islandzką baraniną. Mi niestety burger nie smakował, a rachunek do niskich nie należał. Będąc na Islandii zaopatrywaliśmy się w jedzenie w słynnych sklepach typu Bonus lub Kronan. Są to markety, w których można kupić potrzebne produkty żywnościowe i inne. Ceny nie są wysokie, ale i tak wyższe niż w polskich marketach.

Im dalej będziecie od stolicy Islandii tym jedzenie w marketach będzie tańsze. Należy jednak pamiętać, iż zarówno sklep Bonus jak i Kronan nie funkcjonują na całej powierzchni Islandii albo są w dalekich odległościach od siebie położone. Warto zrobić zakupy z zapasem.

Jeśli będziecie chcieli posmakować islandzkiej kuchni to poniżej wymieniam sztandarowe potrawy, które Islandczycy przyrządzają:

  • Hákarl – sfermentowany rekin – zapach podobno odstrasza, ale w smaku całkiem, całkiem. Jeśli skosztujecie dajcie znać czy warto?
  • Lakkrís – lukrecja – Michał uwielbia, ja nie znoszę. Lukrecja jest bardzo popularna na Islandii. Są lukrecjowe żelki, cukierki, a podobno nawet kawę o takim smaku można kupić. W sklepie Bonus również znajdziecie lukrecjowe przysmaki.
  • Svid – ugotowana głowa owcy – na ten specjał nigdy bym się nie odważyła, aby posmakować. Widok głowy owcy też jest dla mnie przerażający.
  • Kjötsúpa – zupa z jagnięciny. Islandia może pochwalić się najlepszą jagnięciną na świecie.
  • Humar – dania z homarów w różnej postaci – zupy, grillowane, pieczone.
  • Harðfiskur – twarda i ususzona ryba. Na Islandii traktuje się suszoną rybę jako przekąskę np. do piwa.
  • Mięso z maskonurów i koni – Islandczycy spożywają swoje narodowe dobra. Cudowne konie, które spotkacie na trasie Waszej podróży są też przez Islandczyków zjadane. Podobnie sytuacja wygląda z przepięknymi maskonurami, które są symbolem Islandii.
  • Surir hrutspungar – ugotowane jądra barana. Tylko dla odważnych!
  • Pylsur – najpopularniejszy islandzki fast-food, czyli hot-dogi.
  • Flatkaka – islandzki chleb, który jest bardzo płaski, jasny, wyrobiony z żytniej mąki.
  • Skyr – w Polsce uważany za jogurt w formie pitnej i gęstej, ale na Islandii skyr jest twarogiem powstałym z zsiadłego mleka. Często jedliśmy skyr na śniadanie.
  • Prince Polo – to jeden z ulubionych rodzajów słodyczy Islandczyków. Wafelki te są rozsławione na całej wyspie, a trafiły na nią w roku 1955. Od tego momentu Islandczycy pokochali Prince Polo i trwa ta miłość do słodkich wafelków do dnia dzisiejszego.

Kuchnia islandzka opiera się w dużej mierze na mięsie: głównie baranina i rybach. Potrawy wyglądają bardzo specyficznie i niektórych mogą odstraszać. Niemniej jednak na pewno warto skosztować chociażby niektórych specjałów islandzkiej kuchni. Chętnie skosztujemy zupy z homara przy kolejnej wizycie. Z baraniej głowy zrezygnujemy!

Będąc w restauracji można zostawić napiwek, ale nie jest to wymagane ani pożądane.

PLAN PODRÓŻY PO ISLANDII NA 5 DNI

Plan podróży po Islandii zrealizowaliśmy w 99% procentach. Nie udało nam się dotrzeć tylko do Fjaðrárgljúfur – przepięknego kanionu, do którego niestety droga była zamknięta i widniał zakaz wjazdu dla samochodów osobowych. Poza tym odwiedziliśmy wszystkie miejsca, które były w naszym planie podróży po Islandii południowo – zachodniej zimą. Były lodowce, lodowe plaże, surowe pejzaże, zorza polarna, islandzkie konie, gorące źródła…

WRAK SAMOLOTU NA ISLANDII

Oto nasz plan podróży, który na pewno Wam się przyda w organizacji wyjazdu na Islandię:

PIERWSZY DZIEŃ

  • Przylot do Keflaviku z Gdańska w godzinach późno popołudniowych.
  • Odebranie samochodu z wypożyczalni znajdującej się na lotnisku.
  • Skierowanie się do miejsca zakwaterowania w Keflaviku.
  • Zakwaterowanie. Zwiedzanie Kefalviku – spacer po miasteczku i w okolicach portu rybackiego.

Nocleg: Svitan Guesthouse & Apartments

DRUGI DZIEŃ

Opuszczenie Keflaviku i udanie się w kierunku słynnego Golden Circle / Złoty Krąg.

Golden Circle to zbiór atrakcji, do którego należą:

  • Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir).
  • Obszar geotermalny Geysir i Stokkur – wspaniały spektakl wyrzucania wody geotermalnej.
  • Wulkaniczne jeziorko Kerið (Kerid) powstałe w kraterze wygasłego wulkanu Grimsnes.
  • Wodospad Gullfoss zwany Złotym Wodospadem.
  • Spotkanie oko w oko z islandzkimi końmi.
  • Wodospad Seljaladnfoss – jedyny na Islandii za który można wejść. Niestety wejście było zamknięte przez spadający z góry śnieg.

Nocleg: Sólheimahjáleiga Guesthouse

TRZECI DZIEŃ

  • Poranny trekking do wraku samolotu Dakota, który znajduje się w otoczeniu wulkanicznych pejzaży i wzburzonego oceanu.
  • Najpiękniejszy wodospad na wyspie – Skogafoss.
  • Niższa część Przylądka Dyrhólaey.
  • Czarna plaża Reynisfjara – jedna z najniebezpieczniejszych plaż świata ze względu na silny wiatr i ogromne fale.
  • Trekking do gorącego źródełka Seljavallalaug.
  • Eldhraun – pola gąbczastych mchów, które są zastygniętą lawą. Powstały na skutek wybuchu wulkanu.
  • Wodospad Foss á Síðu.
  • Torfowy kościółek w Hof.

Nocleg: Adventure Hotel Hof

GORĄCE ŹRÓDŁA ISLANDIA PODRÓŻ NA ISLANDIĘ

CZWARTY DZIEŃ

Dzień lodu i zorzy polarnej, zwiedziliśmy:

  • Ice Beach – plaża z ogromnymi bryłami lodu.
  • Diamond Beach – plaża z bryłami lodu, ale już mniej okazałymi niż na Ice Beach.
  • Laguna lodowcowa Jökulsárlón – lodowcowe jezioro znajdujące się na terenie Parku Narodowego Vatnajökull. Spotkanie z fokami.
  • Lodowiec Svinafelsjokull.
  • Przylądek Dyrhólaey – punkt widokowy na czarną plażę i latarnia morska.
  • Fotografia zorzy polarnej

Nocleg: Guesthouse Bitra B&B

PIĄTY DZIEŃ

  • Kąpiel w gorącym i bardzo klimatycznym źródełku Hruni.
  • Wodospad Urriðafoss.
  • Rybacka osada Eyrarbakki.
  • Latarnie morskie w pobliżu Kefalviku.
  • Powrót na lotnisko, oddanie samochodu. Przelot z Keflaviku do Gdańska w godzinach wieczornych.

MAPA – TRASA 5 DNIOWEJ PODRÓŻY PO ISLANDII POŁUDNIOWO – ZACHODNIEJ ZIMĄ

INNE INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bezpieczeństwo
Islandia jest bardzo bezpiecznym krajem. Przestępstwa zdarzają się na terytorium tego kraju rzadko. Nie ma zagrożenia zamachami terrorystycznymi. Czasami zdarzają się o różnym stopniu katastrofy naturalne jak np. trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu, sztormy, wylewanie rzek.

Język
Islandczycy mówią jednym z najstarszych języków świata, czyli islandzkim. Nie ma tutaj jednak problemu, aby porozumiewać się w języku angielskim. Islandczycy bardzo dobrze ten język znają i problemów komunikacyjnych na wyspie raczej nie ma.

Gniazdka elektryczne
Na Islandii są te same typy gniazdek elektrycznych co w Polsce. Nie ma potrzeby, aby zabierać ze sobą tzw. „przejściówki”

Internet
Wifi jest dostępne w hotelach, guesthousach, niektórych kempingach, a nawet restauracjach stacjach benzynowych, czy w informacjach turystycznych. My korzystaliśmy z wifi wieczorami, a w ciągu dnia z dostępnego pakietu internetowego w wysokości 2,5 giga na pobyt za granicą w kraju Europy objętym programem EOG.
Jeśli natomiast chcielibyście mieć Internet w większym zakresie to warto wykupić kartę lokalną sim (poprzez zamówienie internetowe bądź można kupić na miejscu np. w sklepie, kiosku, na poczcie) lub istnieje możliwość wypożyczenia modemu z nieograniczonym dostępem do wirtualnego świata.

Waluta
Obowiązuje korona islandzka – ISK

Płatności
Na Islandii nie ma większego problemu, aby płacić kartą kredytową lub debetową. Bez problemu w taki sposób opłaci się pobyt w hotelu, posiłek w restauracji, zakupy w sklepie, czy też paliwo na stacji benzynowej. Mimo wszystko lepiej również mieć zapas gotówki np. na opłacenie wstępu do mniej znanego gorącego źródełka, czy za prysznic na kempingu.

Pamiątki
Z Islandii warto przywieźć miedzy innymi:

  • islandzki sweter
  • islandzką wełnianą czapkę, rękawiczki, szalik
  • pocztówki, magnesy na lodówkę, figurki np. trolli
  • słodycze (prym wiodą lukrecjowe)
  • herbatki, syropy, alkohole

WODOSPADY ISLANDII PODRÓŻ NA ISLANDIĘ

Zakazy i nakazy
Na Islandii obowiązuje sporo zakazów i nakazów, o których warto pamiętać podróżując po tym pięknym kraju

  • nie śmieć
  • nie depcz mchu
  • poruszaj się tylko po wyznaczonych drogach
  • przestrzegaj ostrzeżeń służb, dostosuj się do zaleceń
  • nocuj w miejscach tylko do tego przeznaczonych
  • nie zatrzymuj się bez powodu na poboczu drogi na światłach awaryjnych (oznacza to, że potrzebuje się pomocy)
  • nie igraj z islandzką przyrodą np. nie podchodź do ogromnych fal czarnej plaży Reynisfjara
  • stosuj się do zasad ruchu ulicznego i zalecanej prędkości samochodowej na Islandii
  • pij wodę z kranu (jest zdatna do picia)
  • przemyśl dokładnie czy masz siły i umiejętności, aby przejechać samochodem Interior i przeprawiać się przez rzeki
  • podążaj wyznaczonymi szlakami
  • nie lekceważ zamkniętych dróg

Ubrania
Bez względu na to w jakim czasie jedziecie na Islandię zawsze zabierzcie ze sobą ciepłe ubrania. Wiosną i latem często trzeba będzie się ubrać na tzw. „cebulkę”, jesienią i zimą bardzo ciepła odzież i obuwie są obowiązkowe.

Przeczytajcie: Jak się ubrać w góry zimą? Skompletuj wygodny strój na zimową wędrówkę.

CIEKAWOSTKI O ISLANDII

  • Najsłynniejszą islandzką gwiazdą jest Björk.
  • Islandczycy są narodem bardzo długo żyjącym. Średnia życia u kobiet wynosi 83,3, a u mężczyzn 80,2.
  • Islandczycy są jednym z najbardziej szczęśliwych narodów świata.
  • W tym kraju nawet dorośli wierzą w elfy i trolle.
  • Na Islandii nie ma praktycznie w ogóle przestępczości. Policjanci nie posiadają przy sobie broni.
  • Na wyspie mieszka około 10.000 Polaków.
  • Islandczycy spożywają najwięcej coca-coli na świecie. Z tego powodu zostali wpisani do Księgi Rekordów Guinnessa.
  • Islandczycy są narodem, który uwielbia chodzić do kina i czytać.

 

  • Język islandzki należy do najtrudniejszych języków świata i jest najstarszym językiem w Europie.
  • W Islandii wierzy się, aż w 13 Mikołajów.
  • Na Islandii po raz pierwszy w historii świata wybrano na prezydenta kobietę. Prezydentką została Vigdís Finnbogadóttir. Sprawowała swoją funkcję aż do emerytury.
  • Woda na Islandii jest najczystsza na świecie. Nie zaleca się w tym kraju picia wody butelkowanej, a wodę z kranu.
  • Na Islandii do 1989 roku obowiązywała prohibicja – zakaz sprzedaży alkoholu. Mimo, iż prohibicji już nie ma alkohol nie zawsze jest łatwo dostępny, a jego cena jest wysoka.
  • Ogrzewanie na Islandii jest bezpłatne dzięki ogromnej ilości wód geotermalnych, którymi Islandczycy ogrzewają domy, a nawet chodniki.
  • Warzywa i owoce są na Islandii hodowane w szklarniach geotermalnych. Co ciekawe – Islandia jest największym w Europie hodowcą bananów.
  • Na Islandii nie występują płazy i gady. Jest natomiast bardzo dużo insektów.

 

  • Narodowym wyznaniem jest luteranizm.
  • W takich miesiącach jak czerwiec, lipiec i częściowo sierpień jest na Islandii jasno całą dobę. Zimą natomiast jest bardzo długo ciemno, szczególnie w części północnej Islandii.
  • Na Islandii kręcono serial pt.: „Gra o tron” oraz film o przygodach agenta 007.
  • Reykjavik jest stolicą najbardziej wysuniętą na północ w skali świata.
  • W islandzkich książkach telefonicznych wymienia się kolejno osoby zaczynając od imion, nie od nazwisk. Dopisuje się również wykonywany zawód.
  • Islandczycy pracują najdłużej w Europie – średnio 43,5 godziny tygodniowo.
  • Na Islandii nie ma McDonalda.
  • Na tej wulkanicznej wyspie nie ma kolei.

 

  • Islandia to bogactwo przyrodnicze. Znajdziemy tutaj ok. 10 tysięcy wodospadów, największe lodowce Europy, ponad 130 wulkanów, w tym15 aktywnych. To zielony kraj praktycznie bez lasów.
  • Na Islandii mieszka bardzo mało ludzi. Gęstość zaludnienia wynosi 3 osoby na 1 km kwadratowy. Więcej przybywa tutaj turystów, aktualnie 3 miliony rocznie.
  • Piłka ręczna to islandzki sport narodowy.
  • Islandia jest ostatnim miejscem na kuli ziemskiej, na którym osiedlił się człowiek.


Mam nadzieję, że powyższe porady i wskazówki będą dla Was cenne i ułatwią przygotowanie i odbycie podróży po tak pięknym kraju jakim jest Islandia.
Jeśli macie jeszcze jakieś sugestie, co warto byłoby w tym poradniku zawrzeć śmiało piszcie w komentarzach!

 

 

Więcej o Islandii znajdziecie tutaj:
Islandia 

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!