Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni, ale i nie tylko. Dla nas to kraj mieniących się różnymi odcieniami czerwieni liści klonu, gdyż przybyliśmy do Japonii jesienią. To kraj mający najwspanialszy biały puch na świecie, to kraj mierzący się każdego roku w porze letniej z tajfunami, a bywa, że i z trzęsieniami ziemi.

Japonia to kraj różnorodny, kraj kontrastów. Zadziwia, szokuje, a czasami może irytować.  Oto Japonia! Co warto zwiedzić w Japonii? Poniżej pokaźna lista atrakcji Japonii.

TOKIO

Na temat atrakcji Tokio przygotowaliśmy osobny artykuł, do lektury którego serdecznie Was zapraszamy:

Tokio – atrakcje stolicy Japonii. Co zwiedzić, czego doświadczyć w Tokio?

TOKIO JAPONIA CO ZWIEDZIĆ

CO ZOBACZYĆ W JAPONII? NIKKO

Nikkō to górskie miasteczko położone na północ od Tokio. Jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę, aby odpocząć od dynamicznej stolicy Japonii.

Nikkō słynie z atmosfery mistyczności, gdyż znajduje się tutaj ogromny kompleks chramów i świątyń oraz innych zabytków. Nikkō najpiękniej prezentuje się jesienią.

Będąc tutaj warto wczuć się w mistyczną atmosferę Nikkō dzięki górzystym krajobrazom, budowlom pokrytym mchem, lasom cedrowym.

Sfotografujcie słynny most Shinkyō położony w malowniczym otoczeniu, który wprowadza do kompleksu świątynnego.

Zawitajcie w wielu świątyniach i chramach, które na tym terenie się znajdują:

  • buddyjska świątynia Rinnō-ji
  • mauzoleum Tokugawy Ieyasu z reprezentatywną Bramą Światła Słonecznego
  • szintoistyczna świątynia Futarasan jinja
  • światynia Taiyuinbyo

Spacerując po terenach świątynnych szczególną uwagę zwróćcie na:

  • wizerunek „trzech mądrych małpek” na ternie mauzoleum Tokugawy Ieyasu, które przeciwstawiają się złu zasłaniając poszczególne części ciała
  • ogromne beczki na sake, czyli japoński alkohol narodowy
  • symbol śpiącego kota oznaczający w japońskiej kulturze pokój
  • chōzuya, czyli zbiorniki z wodą ustawione przed świątyniami będące miejscem, w którym Japończycy oczyszczają się złych słów

Koniecznie wybierzcie się do Tamozawa Imperial Villa, dzięki czemu dowiecie się jak wyglądają japońskie wnętrza. To dawna i letnia rezydencja cesarska dzisiaj pełniąca funkcję muzeum i udostępniona odwiedzającym. Uroku miejscu dodaje piękny ogród.

Spacerujcie po Nikkō i odnajdźcie Kanmangafuchi Abyss, gdzie znajdują się pomniki poświęcone bóstwu Jizō, który otacza opieką dzieci nienarodzone i te które zmarły po porodzie. Posągi ubrane są w dziecięce ubranka. Kobiety, które straciły swoje dzieci często posiadają swój własny posążek, któremu zmieniają czapeczkę i pelerynę w rocznicę śmierci. Otoczenie tego miejsca jest bardzo malownicze.

Pamiętajcie, aby przed wejściem do wnętrza świątyń i Tamozawa Imperial Villa ściągnąć buty.

Wejście na most Shinkyō, które jest płatne uważamy za niekonieczne. Most najpiękniej prezentuje się z daleka, kiedy w oddali widać góry i drzewa.

Na dworcu w Nikkō znajduje się punkt informacji turystycznej.

Na terenach świątynnych sprzedaje się osobne bilety do konkretnych świątyń i chramów.

W Nikkō można jeszcze zwiedzić jezioro Chūzenji i wodospad Kegon. Nam natomiast na te atrakcje czasu już nie wystarczyło.

CO ZOBACZYĆ W JAPONII? NIKKO

CO ZOBACZYĆ W JAPONII? NIKKOATRAKCJE JAPONII – KIOTO

Kioto w Japonii jest tak wyjątkową atrakcją, iż na zwiedzanie tego miejsca przeznaczyliśmy aż 3 dni. Jeden dzień w Kioto to zdecydowanie za mało. Co warto zobaczyć w Kioto przeczytajcie tutaj:

Kioto – co zwiedzić w 3 dni? Atrakcje dawnej stolicy Japonii.

JAPONIA KIOTO

NARA

Nara to pierwsza stolica Japonii. Do Nary przyciąga turystów Wielki Budda Daibutsu oraz ponad tysiąc oswojonych i zabawnych danieli zamieszkujących Park Nara Kōen.

Udajcie się do Parku Nara Kōen, w którym spotkacie słynne daniele z Nary. Pamiętajcie, aby kupić dla zwierząt wafelki – shika senbei, które na terenie parku są sprzedawane. Dzięki temu zdobędziecie zainteresowanie zwierząt, które pociesznie się kłaniają w podziękowaniu za smakołyk.

W mieście mieszka ponad tysiąc danieli. Są one największą atrakcją Nary. Kiedyś uważano je za boskich posłanników, kłaniano się im. W związku z tym daniele w Japonii posiadają status skarbu narodowego, dba się o nie i bardzo szanuje.

Idąc do Parku Nara Kōen miniecie świątynię buddyjską Kōfuku-ji.

Po spotkaniu z danielami wybierzcie się do największej drewnianej świątyni na świecie – Tōdai-ji. We wnętrzu budowli zobaczycie ogromny posąg Wielkiego Buddy – Daibutsu powstały z brązu i złota. Wielki Budda przywita Was specjalnym ułożeniem dłoni oznaczającym „nie obawiaj się”, „witaj”.

Na terenie Nary znajdują się też inne malownicze świątynie i chramy wraz z rozległymi, mistycznymi terenami. Są to: Nigatsu-dō i Sangatsu – dō, Kasuga Taisha. Tam również można spotkać spacerujące daniele, porośnięte mchem latarnie i czerwone bramy wprowadzające do magicznego świata.

Pospacerujcie po Narze – tak po prostu, bez planu.

Zachęcamy do wczesnej pobudki i porannego spaceru po Parku Nara Kōen. Dzięki temu unikniecie tłumów turystów i sam na sam poobcujecie ze zwierzętami zamieszkującymi park i otaczającą przyrodą oraz mistycznymi świątyniami.

JAPONIA NARA CO ZWIEDZIĆ

JAPONIA NARA CO ZWIEDZIĆ

CO ZWIEDZIĆ W JAPONII? HIMEJI

Himeji to miasto w prefekturze Hyōgo, którego symbolem jest Zamek Himeji nazywany też Zamkiem Białej Czapli. To właśnie ta majestatyczna budowla górująca nad miastem przyciąga do Himeji turystów.

Będąc w Himeji warto zwiedzić tereny słynnego i malowniczego Zamku Białej Czapli, który jest symbolem miasta. Jest możliwość zwiedzania zamku od środka, jednak my na tę opcję się nie zdecydowaliśmy. Spacerowaliśmy wokół zamku szukając ciekawych kadrów.

Zawitajcie do pobliskiego ogrodu Kōko-en, który pięknie prezentuje się w czasie kwitnienia wiśni bądź jesienią.

Przeczytajcie: Wycieczka do Japonii – jak zorganizować samodzielną podróż? Informacje praktyczne, porady.

CO ZWIEDZIĆ W JAPONII? HIMEJI

HIROSZIMA

Hiroszima to dzisiaj nowoczesnej japońskie miasto, jednak już zawsze będzie kojarzyło się z tragicznymi wydarzeniami z dnia 6 sierpnia 1945 roku, kiedy to na Hiroszimę spadła pierwsza w historii świata bomba atomowa. Ataku bombowego dokonały Stany Zjednoczone.

Będąc w Hiroszimie należy zwiedzić Muzeum Pokoju ukazujące wydarzenia tego tragicznego dnia. Tej wizyty nie sposób zapomnieć.

Po opuszczeniu Muzeum Pokoju, wybierzcie się na spacer w Parku Pokoju – niech to będzie spacer pełen refleksji i wyciszenia.

Na jego terenie zwróćcie uwagę na:

  • Kopułę Bomby Atomowej (A – Bomb Dome) – jedyny częściowo zachowany budynek po wybuchu w 1945 roku.
  • Dziecięcy Pomnik Pokoju zainspirowany losami 10 letniej dziewczynki Sadako Sasaki, która zachorowała na białaczkę w wyniku napromieniowania. Dziewczynka wierzyła, że wyzdrowieje dzięki złożeniu 1000 żurawi techniką origami. Żuraw w japońskiej kulturze jest symbolem długiego życia. Niestety Sadako zmarła przed wykonaniem swojej misji. Jej dzieło kontynuują do dnia dzisiejszego ludzie z całego świata, a za Dziecięcym Pomnikiem Pokoju można zobaczyć mnóstwo oszklonych gablot z żurawiami złożonymi z papieru. W miejsce to przychodzą również dzieci i młodzież z japońskich szkół i oddają hołd.
  • Płomień Pokoju symbolizujący, że na świecie ciągle jest bomba atomowa. Płomień zgaśnie, kiedy bomby atomowej na świecie nie będzie.
  • Cenotaf – kamienny łuk, w którym przechowywany jest spis wszystkich ofiar tragicznych wydarzeń.

Będąc w Hiroszimie warto odwiedzić również Zamek.

HIROSZIMA W JAPONII

WYSPA ITSUKUSHIMA / MIYAJIMA

Wyspa znajduje się blisko Hiroszimy i stanowi wspaniałą opcję na jednodniową wycieczkę. Itsukushima jest niewielka i jeden dzień w zupełności wystarczy, aby ją zwiedzić. Na wyspę dociera się krótkim promowym rejsem z oznaczeniem JR, który rusza z przystani w Hiroszimie. Rejs trwa około 10 minut.

Będąc na wyspie odwiedźcie chram Itsukushima Jinja, którego sztandarowym symbolem jest „unosząca się na wodzie” 16 metrowa brama torii. To symbol wyspy, a w tle widać górę Misen. Warto zobaczyć bramę torii w dwóch odsłonach: w czasie przypływu, jak i odpływu. My niestety mieliśmy pecha i w czasie naszej podróży brama była remontowana.

Zróbcie zdjęcie z danielem lub danielami. Podobnie jak w Narze tutaj też je spotkacie. Beztrosko zamieszkują to miejsce i czują się wspaniale każdego dnia zaczepiając turystów i domagając się jedzenia.

Spacerujcie po wyspie i chłońcie jej atmosferę. Wyspa Itsukushima to zupełnie nowa odsłona Japonii.

Koniecznie wybierzcie się do buddyjskiej świątyni Daishō-in, w której poczujecie mistyczną atmosferę i zobaczycie mnóstwo posążków poświęconych bóstwu Jizō, które są patronami dzieci nienarodzonych i zmarłych.

Wejdźcie o własnych siłach lub wjedźcie kolejką na punt widokowy u podnóża góry Misen. Widoki roztaczające się z punktu widokowego są bardzo malownicze. My na punkt widokowy wjechaliśmy kolejką, a schodziliśmy na własnych nogach. Polecamy taką opcję. Co istotne – będąc już na punkcie widokowym możecie podejść na sam szczyt góry Misen – w takim wypadku czeka Was jeszcze niedługa wędrówka.

Jeśli starczy Wam czasu odwiedźcie również świątynię Hokoku Jinja Shrine Senjokaku z dostojną pagodą.

Przeczytajcie: Ubezpieczenie turystyczne – jakie wybrać i czy warto dodatkowo je wykupić?

WYSPA ITSUKUSHIMA / MIYAJIMA

WYSPA ITSUKUSHIMA / MIYAJIMA JAPONIA

WYSPA ITSUKUSHIMA / MIYAJIMA

DOLINA KISO – MAGOME, TSUMAGO

Alpy Japońskie to majestatyczne góry położone są miedzy prefekturą Gifu, a prefekturą Nagano. W paśmie tych gór znajduje się, aż 30 najwyższych japońskich szczytów. To tereny bardzo przyrodnicze i krajobrazowe.

Dolina Kiso – znajduje się w Środkowych Alpach Japońskich i będąc tutaj warto zatrzymać się w kameralnym Magome – bardzo urokliwej miejscowości. Spacerujcie kamiennymi ścieżkami wioski Magome – drewniane domy, zapalone latarenki o zmroku, górskie pejzaże z Alpami Japońskimi w tle.

Odnajdźcie ukrytą w lesie świątynię, o której już nikt nie pamięta. Prowadzi do niej mistyczna, leśna ścieżka. Zobacz zachód słońca.

Tsumago to druga miejscowość ukryta w Dolinie Kiso, w której czas się zatrzymał. Wieczorem zapalane są klimatyczne latarnie i panuje niesamowita atmosfera.

Z Magome udajcie się pieszym szlakiem do Tsumago. Idąc szlakiem uważajcie na niedźwiedzie. Odstraszajcie je dźwiękiem dzwonków, które są na szlaku.

Spacerujcie po Tsumago i podziwiajcie drewnianą zabudowę. Tutaj przeniesiecie się do Japonii z dawnych lat.

Koniecznie odwiedźcie dom rodzinny będący kulturową własnością Japonii, obecnie pełniący funkcję muzeum o nazwie Wakihonjin – Okuya. W godzinach południowych – około 12.00, można zobaczyć w jednym z pomieszczeń wpadające promienie słońca przez okno. Wygląda to niesamowicie.

W Magome infrastruktura turystyczna jest bardziej rozwinięta. Znajdziecie tutaj więcej  restauracji, kawiarni, sklepów, a niżeli w Tsumago.

Szlak pieszy z Magome do Tsumago jest łatwiejszy, a niżeli z Tsumago do Magome. Na trasie z Magome do Tsuamgo idzie się praktycznie cały czas po płaskim terenie lub z górki. Z Tsuamgo do Magome zatem jest opcja bardziej pod górkę. Mimo wszystko bez względu na to, z którego miejsca wyruszycie szlak nie jest wymagający. Szlak nie jest spektakularny widokowo. Idzie się przez las, mija małe wioski i wodospad. Szlak ma 8 kilometrów i jego przejście zajmuje około 3 godzin.

W Dolinie Kiso warto spędzić minimum dwa dni.

Przeczytajcie: Tanie podróżowanie, czyli jak małym kosztem zwiedzić Polskę, Europę i cały świat.

DOLINA KISO – MAGOME, JAPONIA, ATRAKCJE

DOLINA KISO – TSUMAGO, JAPONIA, ATRAKCJE

DOLINA KISO – TSUMAGO, JAPONIA, ATRAKCJE

DOLINA KISO – MAGOME, JAPONIA, ATRAKCJE

KRAINA 5 JEZIOR FUDŻI

Kraina Pięciu Jezior Fudżi leży u samych stóp Fudżi – najwyższego szczytu Japonii będącego jednocześnie wulkanem. Niesamowite miejsce pod względem przyrodniczo – krajobrazowym. Stąd rozpościerają się najbardziej zjawiskowe widoki na symbol Japonii – Fudżi.

Pokonajcie wysokie schody i podziwiajcie Fudżi z punktu widokowego Chureito Pagoda z pagodą na pierwszym planie.

Udajcie się autobusem linią czerwoną nad jezioro Kawaguchiko, z którego rozpościera się również widok na majestatyczną górę Fudżi. Warunek jest jeden – musi Wam dopisać pogoda, aby Fudżi było widoczne. Widoki czarują. Spacerujcie wzdłuż jeziora i szukajcie malowniczych miejsc.

KRAINA 5 JEZIOR FUDŻI JAPONIA

W Krainie 5 Jezior Fudżi znajdują się jeszcze inne jeziora z widokiem na Fudżi:

  • Saiko
  • Ymanakako
  • Shojiko
  • Motosuko

Kraina Pięciu Jezior Fudżi to również onseny i przybywając tutaj warto do takiego miejsca się udać, aby skorzystać z kąpieli w gorącym źródle.

Onsen
Gorące źródła w Japonii. Zbudowano na nich miejsca do kąpieli. Wiele z nich posiada właściwości lecznicze, ale ich główna funkcja to relaksacja. Do onsenu wchodzi się nago i przed skorzystaniem z ciepła gorącego źródełka należy dokładnie umyć całe ciało.

KRAINA 5 JEZIOR FUDŻI JAPONIA
Zwiedzanie Krainy 5 Jezior Fudżi umożliwiają autobusy oznaczone kolorami. Każdy z nich dojeżdża w inne miejsce – na inny punkt widokowy, do innego jeziora.

Linia czerwona obejmuje północno-wschodnią część jeziora Kawaguchiko. Linia zielona jego południową część, a także jezioro Saiko, natomiast linia niebieska udostępnia dojazd do jeziora Shojiko i Motosuko. Warto na miejscu zaopatrzyć się w mapę tych tras, gdzie rozrysowane są poszczególne atrakcje z danego miejsca wraz z przystankami.

Zadziwienie odmiennością kulturową, sposobem życia i bycia Japończyków, przepiękna przyroda i ultra nowoczesne, dynamiczne miasta sprawiają, że wielu chce tutaj wracać. Do takich osób należmy i my. Są jednak i tacy, którzy po pierwszej podróży powiedzą: „jedna podróż do Japonii wystarczy”. Jesteśmy ciekawi, jak będzie w Waszym przypadku. Mamy nadzieję, że nasze artykuły o Japonii pomogą Wam zorganizować wymarzoną przygodę w kraju samurajów, gejsz, orientu, a atrakcje Japonii będą Wam się podobały. 

 

Więcej o Japonii znajdziecie tutaj:
Japonia

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!