Spis treści
- 1 RUCHOME WYDMY W ŁEBIE
- 2 MUZEUM WYRZUTNI RAKIET
- 3 MUZEUM BURSZTYNU W ŁEBIE / ŁEBA ATRAKCJE
- 4 MUZEUM MOTYLI
- 5 PORT RYBACKI W ŁEBIE
- 6 PORT JACHTOWY W ŁEBIE
- 7 REJSY PO BAŁTYKU / ŁEBA ATRAKCJE
- 8 PLAŻA W ŁEBIE I ZAMEK
- 9 DEPTAK W ŁEBIE / ŁEBA ATRAKCJE
- 10 KOŚCIOŁY W ŁEBIE
- 11 MUZEUM ARCHEOLOGII PODWODNEJ I RYBOŁÓWSTWA BAŁTYCKIEGO
- 12 ATRAKCJE W ŁEBIE DLA DZIECI
- 13 ATRAKCJE W OKOLICACH ŁEBY
- 14 ŁEBA NOCLEGI
- 15 GDZIE ZJEŚĆ W ŁEBIE?
- 16 MAPA ATRAKCJI ŁEBY
Idealny kierunek na wakacje nad Morzem Bałtyckim to Łeba. Chociaż my preferujemy inne terminy na odwiedziny tego malowniczego miejsca. Łeba położona jest przy Słowińskim Parku Narodowym, co sprawia, iż wydmy są tutaj największą atrakcją. Ponadto w Łebie jest wiele innych atrakcji autystycznych, które Wam w tym artykule pokażemy.
RUCHOME WYDMY W ŁEBIE
Pierwsza myśl na hasło „Łeba” to ruchome wydmy – największa atrakcja. Jeśli będziecie w Łebie to warto zobaczyć Ruchome Wydmy, które usytuowane są na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Leżą między Bałtykiem, a Jeziorem Łebsko. A co ważne i wymaga podkreślenia to fakt, iż te właśnie Ruchome Wydmy należą do największych w Europie.
A jak działają wydmy? Pod wpływem wiatru wydmy przemieszczają się z różną częstotliwością i nasileniem. Wydmy „wędrują” zasypując na swojej drodze między innymi okoliczne lasy, ich krajobraz ciągle się zmienia. Zjawisko intensywnego wędrowania wydmy jest zauważalne jesienią i zimą – w czasie silnych sztormów na morzu.
Najwyższą wydmą jest Wydma Łącka, zwana też Łączką lub Łącką Górą. Wydma Łącka zajmuje obszar ok. 500 hektarów i ma aż 42 metry wysokości. Wchodząc na szczyt Wydmy Łąckiej Waszym oczom ukażą się wręcz saharyjskie krajobrazy.
A jak dostać się do Wydmy Łąckiej?
Należy dotrzeć do wsi o nazwie Rąbka. Tam znajdziecie parking, wypożyczalnię meleksów i rowerów oraz kasę biletową Słowińskiego Parku Narodowego. Sposobów dotarcia jest kilka: pieszo, rowerem, meleksem. My zdecydowaliśmy się na spacer o własnych nogach. Trasa do przejścia liczy ok. 7 km, idzie się przez las.
Jeśli będziecie przemieszczać się rowerem to przed samym wejście na teren wydmowy znajdziecie płatny parking dla rowerów. Meleksy kursują codziennie.
Przeczytajcie: Atrakcje Pomorza – wędrówka po urokliwych zakątkach polskiego wybrzeża. Odkryj „perełki” woj. pomorskiego.
MUZEUM WYRZUTNI RAKIET
Zwiedzając ruchome wydmy w Łebie warto wybrać się do pobliskiego Muzeum Wyrzutni Rakiet. Znajduje się ono na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Niesamowitą atrakcją tego miejsca jest możliwość oglądania rakiet z dawnych czasów oraz innego sprzętu militarnego. W czasie II wojny światowej na tych terenach działał poligon niemiecki, w którym przeprowadzano doświadczenia z użyciem różnego rodzaju broni i pocisków.
Po wojnie teren przejęli Rosjanie, następnie Polacy.
Muzeum Wyrzutni Rakiet otwarte jest od maja do października, wstęp jest płatny. Atrakcją tego miejsca jest również wieża widokowa z panorama na Jezioro Łebsko oraz sprzedawana grochówka.
Warto połączyć dwie atrakcje Łeby w jedno zwiedzając zarówno ruchome wydmy i Muzeum Wyrzutni Rakiet.
Przeczytajcie: Muzea w Gdańsku, które warto zwiedzić. Poznajcie stolicę Pomorza!
MUZEUM BURSZTYNU W ŁEBIE / ŁEBA ATRAKCJE
Kolejnym miejscem, które warto zwiedzić będąc w Łebie jest kameralne Muzeum Bursztynu. Nie jest ono może tak zjawiskowe jak to w Gdańsku, ale mimo wszystko zachęcamy do wizyty.
Muzeum Bursztynu w Łebie posiada 4 sale, w których dowiecie się między innymi: jak z żywicy powstał bursztyn i jak odróżnić bursztyn znaleziony na plaży od zwyczajnego kamienia. W muzeum jest mnóstwo eksponatów z bursztynu, sporo sztuki i historii.
4 sale Muzeum Bursztynu w Łebie to:
- Las bursztynowy ukazujący proces tworzenia bursztynu.
- Epoka lodowcowa przedstawiająca zwierzęta z tego okresu.
- Sala inkluzji – ekspozycja z organizmami, które utkwiły w żywicy.
- Galeria z bursztynowym rękodziełem.
Muzeum Bursztynu w Łebie czynne jest od poniedziałku do niedzieli, wstęp jest płatny. Opłata za bilet w roku 2023 wyniosła 30 zł od osoby. Aktualny cennik, godziny otwarcia należy sprawdzić na stronie internetowej obiektu.
Atrakcją dodatkową dla dzieci jest Kraina Smoków ukazująca różne scenki z filmów. Wstęp płatny osobno, można kupić bilet łączony zarówno do Muzeum Bursztynu, jak i Krainy Smoków.
MUZEUM MOTYLI
Muzeum Motyli w Łebie to idealna atrakcja dla wszystkich pasjonatów owadziego świata. Znajdziecie to miejsce w centrum Łeby – przy ulicy Wojska Polskiego. Wystawa muzealna nie ukazuje tylko motyli, ale również innych bohaterów świata owadów: patyczaki, chrząszcze, a nawet wielkie tarantule. Ponadto muzeum jest też interaktywne i przedstawia w ciekawy sposób różne gatunki owadów.
Na pewno Muzeum Motyli w Łebie będzie ciekawą atrakcją dla dzieci, gdyż owady można obejrzeć pod mikroskopem i działa tutaj również kino, w którym ekranizowana jest słynna „Pszczółka Maja”.
Wstęp do Muzeum Motyli jest płatny i działa ono przez cały rok. Wszystkie aktualności sprawdźcie na stronie internetowej muzeummotyli.pl.
PORT RYBACKI W ŁEBIE
Bardzo lubimy spacerować po portach rybackich (szczególnie podobają nam się te na Półwyspie Helskim) i również tego w Łebie nie mogliśmy sobie odmówić. Port rybacki w Łebie pełni również funkcję turystyczną, gdyż to właśnie stąd wyrusza się w wycieczkowe rejsy po Bałtyku. Nas najbardziej w portach rybackich zachwycają autentyczne stateczki rybaków – tak było i w Łebie. Byliśmy tutaj poza sezonem, a wiec autentyczność tego miejsca zachwycała.
Port rybacki w Łebie posiada dwa falochrony będące ujściem dla rzeki Łaba. Tuż obok znajduje się port jachtowy.
PORT JACHTOWY W ŁEBIE
Port jachtowy Marina Łeba jest ciekawą atrakcją miasteczka. Na polskim wybrzeżu nie ma drugiego tak kompleksowego przedsięwzięcia jak to. Oczywiście zachęcamy Was do wizyty w Gdyni, aby i tutaj obejrzeć port jachtowy, który zachwyca.
W porcie jachtowym w Łebie znajdzie miejsce do zacumowania aż 120 jednostek (między innym jachty żaglowe i motorowe).
REJSY PO BAŁTYKU / ŁEBA ATRAKCJE
Tak jak napisaliśmy wcześniej z portu rybackiego wyruszają rejsy wycieczkowe po Morzu Bałtyckim. Żegluga Pasażerska w Łebie przygotowała dla turystów interesującą ofertę rejsów. Gryf i Denga (bo tak nazywają się pirackie statki wycieczkowe) zabiorą Was w rejs, na którym doświadczycie niesamowitych widoków oraz prawdziwej morskiej bryzy i wiatru we włosach. Bardzo ciekawą atrakcją w Łebie, jest rejs statkiem o zachodzie słońca.
Wszystkie informacje dotyczące rejsów wycieczkowych statkami z Łeby przeczytacie na stronie internetowej Żeglugi Pasażerskiej – zeglugaleba.pl.
W sezonie prócz czołowych statków wycieczkowych (Denga i Gryf) inne także zabiorą Was na krótsze wycieczki po morzu.
PLAŻA W ŁEBIE I ZAMEK
W Łebie nie może zabraknąć spaceru wzdłuż plaży. Szerokie i długie plaże w Łebie to idealne miejsce na relaks. Bez problemu odnajdziecie wiele zejść na plażę, a w sezonie w wyznaczonych miejscach będziecie mogli skorzystać z kąpieli.
Najbardziej popularna jest Plaża Wschodnia (plaża A), która znajduje się obok pięknego 4 gwiazdkowego hotelu Neptun, który jest zamkiem położonym tuż przy samej plaży. Nocowaliśmy w tym obiekcie i z całego serca Wam go polecamy.
Więcej dzikości i kameralności odnajdziecie na Plaży Zachodniej.
Przeczytajcie: Puck – atrakcje miasteczka nie tylko na wakacje.
DEPTAK W ŁEBIE / ŁEBA ATRAKCJE
Warto przespacerować się również głównym deptakiem w Łebie, który biegnie wzdłuż ulicy Kościuszki.
Znajdziecie i tutaj sporo atrakcji:
- Ławeczka z pieskiem upamiętniająca mieszkankę Łeby Danutę Hryniewicz, która przyczyniła się do odtworzenia rasy psów owczarków nizinnych w naszym kraju.
- Aleja Prezydencka, nazywana też Ścieżką Czasu – to pamiątkowe tablice z odlewami dłoni i z imieniem i nazwiskiem każdego prezydenta w Polsce.
- Kaczkomat – pamiętajcie, aby nakarmić kaczki wrzucając do kaczkomatu jedynie 1 zł.
KOŚCIOŁY W ŁEBIE
Spacerując po Łebie naszą uwagę zwróciła architektura dwóch kościołów. Kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła ma bardzo nietypową bryłę i jest wzniesiony w stylu modernistycznym i wnętrza nawiązują do morza oraz morskich podróży. Wchodząc do wnętrza obiektu będziecie mogli obejrzeć bursztynowy relikwiarz.
Z kolei kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest obiektem zabytkowym i w jego architekturze zwracają uwagę elementy szachulcowe.
MUZEUM ARCHEOLOGII PODWODNEJ I RYBOŁÓWSTWA BAŁTYCKIEGO
W Łebie powstaje nowa atrakcja, jaką będzie nowoczesne i ogromne Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Morskiego. Nowo powstający obiekt to odział Muzeum Morskiego w Gdańsku. Z niecierpliwością czekamy na jego otwarcie. Muzeum w Łebie będzie łączyło funkcje kulturalne, naukowe i edukacyjne. Dzięki temu miejscu przyszłe pokolenia Polaków zachowają w serach i umysłach dziedzictwo narodowe związane z Morzem Bałtyckim. Nowoczesne ekspozycje będą dotyczyły między innymi: historii bałtyckiej żeglugi, archeologii morskiej, podwodnych badań, morskiej energetyki wiatrowej.
ATRAKCJE W ŁEBIE DLA DZIECI
Łeba to nie tylko miasteczko dla dorosłych, znajdziecie tutaj wiele atrakcji dla dzieci i Wasze pociechy na pewno nudzić się nie będą.
Oto atrakcje dla dzieci w Łebie, które polecamy:
- Park Dinozaurów (ruszycie wytyczonym szlakiem dinozaurów).
- illuzeum – Wystawa Interaktywna (magia iluzji optycznych, ciekawe eksperymenty).
- Dom Do Góry Nogami (piernikowy domek przyprawia o zawrót głowy, a zwiedza się aż dwa piętra).
- Funlandia – Dmuchany Park Rozrywki (atrakcje dla dzieci takie jak: basen z kulkami, dmuchany plac zabaw, tor przeszkód i zjeżdżalnie.
- Sea Park w Sarbsku (największe polskie fokarium, gdzie najmłodsi i dorośli mogą oglądać pokazy i sztuczki fok, inne atrakcje w tym miejscu to: replika wojennego galeonu i prehistoryczne oceanarium 3D).
- Farma Alexa Charbrowo (rolniczy park rozrywki z sielskim klimatem, atrakcji dla dzieci tutaj mnóstwo: są wiejskie zwierzątka, labirynt w kukurydzy, zajęcia edukacyjne, wioska z siana i wiele innych).
- Muzeum Figur Woskowych (wśród słynnych postaci znajdziecie tutaj Myszkę Miki czy Smerfy).
- Discovery Park Łeba (park rozrywki dla dzieci z licznymi karuzelami i zjeżdżalniami).
- Łeba Labirynt (rodzinny park rozrywki z naturalnym labiryntem, placem do gry w bule, ogromnymi grami planszowymi i placem zabaw).
- Muzeum Motyli
Jak wiedziecie atrakcji dla dzieci w Łebie jest mnóstwo i na pewno będziecie mieli w czym wybierać.
Przeczytajcie: Gdańsk – atrakcje mniej znane, stylowe restauracje z nowalijkami w tle.
ATRAKCJE W OKOLICACH ŁEBY
W Łebie jest sporo miejsc do zobaczenia, ale jeśli interesuje Was jeszcze więcej atrakcji warto ruszyć w okolice Łeby.
Atrakcje w okolicach Łeby to:
- Latarnia morska Czołpino
- Latarnia morska Stilo
- Wydma Czołpińska
- Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie
- Zatopiony Las
- Punkt widokowy Rowokół
- Wydmy ruchome, las i plaża w Lubiatowie
- Jezioro Gardno
- Wycieczki rowerowe wokół Jeziora Sarbsko i Łebsko
- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
O tych wszystkich atrakcjach opowiemy Wam w naszym artykule o atrakcjach Słowińskiego Parku Narodowego.
ŁEBA NOCLEGI
Gdzie nocować w Łebie?
W Łebie znajdziecie szeroki i bardzo zróżnicowany wybór noclegów. Są hotele o wysokim standardzie, pensjonaty, pokoje na wynajem. Na pewno każdy dopasuje nocleg do swoich oczekiwań i budżetu.
Jeśli przybędziecie do Łeby w sezonie turystycznym pamiętajcie o rezerwacji noclegu z odpowiednim wyprzedzeniem. My bywamy w Łebie poza sezonem ze względu na to, iż mieszkamy nad morzem – to umożliwia nam dostępność noclegów bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.
W Łebie przetestowaliśmy dwa obiekty hotelowe o wysoki standardzie. Pierwszy to Zamek Łeba Resort & Spa. Klimatyczny zamek usytuowany tuż przy plaży zachęca do rezerwacji noclegów. Mimo, iż koszt za dobę nie należy do niskich warto skusić się chociażby na jedną noc.
Pokoje w hotelu Neptun są bardzo klimatyczne, a widoki zjawiskowe – na morze. Byliśmy w tym miejscu przed świętami Bożego Narodzenia, więc świąteczny wystrój w obiekcie dodawał pięknego i przytulnego klimatu.
Polecamy również uroczystą kolację w tutejszej restauracji, a na śniadania serwowane jest również proseco. W sezonie działa basen zewnętrzny.
Drugi obiekt noclegowy w Łebie wart uwagi to hotel Saltic Resort & SPA Łeba. Do Waszej dyspozycji będzie restauracja, baseny, jacuzzi i spa. Wynająć można pokój w hotelu lub apartament tuz obok obiektu głównego. Hotel jest urządzony w stylu nowoczesnym i boho. To, co bardzo nam odpowiadało to możliwość kupienia obiadokolacji. Szeroki wybór potraw na ciepło i zimno, desery, owoce, napoje – wszystko nam smakowało. Śniadania również były smakowite. Zdecydowanie warto tutaj nocować będąc w Łebie.
Oba noclegi, które rekomendujemy możecie zarezerwować przez poniższe aktywne linki:
Zamek Łeba Resort & Spa
Saltic Resort & SPA Łeba
Saltic Resort & Spa Łeba Apartamenty
GDZIE ZJEŚĆ W ŁEBIE?
Oto jest pytanie! W sezonie turystycznym w Łebie oferta gastronomiczna jest ogromna, co sprawia, iż można też natknąć się na jedzenie gorszej jakości. Poza sezonem z kolei większość restauracji, kawiarni, barów jest zamknięta.
Proponujemy Wam 5 miejsc, w których byliśmy i możemy z całego serca jej polecić, a Wy będąc w Łebie nie będziecie już musieli poszukiwać miejsca na pyszne jedzenie, kawę i ciacho!
Gdzie zjeść w Łebie? Oto nasze rekomendacje:
Restauracja Natura Łeba – znajduje się w hotelu Saltic Resort, który polecamy powyżej. W restauracji serwuje się również dania wegańskie, a hasłem przewodnim jest slow food. Kolory, świeżość i naturalność – na to stawia się w tej restauracji. Czynna cały rok.
Restauracja Neptun – stylowa restauracja w Zamku Łeba Resort & Spa oferująca krótkie menu, ale jakże przepyszne. Serwowane dania są wykwintne, a desery to uczta dla podniebienia. Szczególnie polecamy sztandarowy deser restauracji, a więc lody zapiekany w bezie. Ponadto za oknem widoki na Bałtyk. Ta restauracja również jest czynna cały rok.
Restauracja Tam Gdzie Zawsze – kolejna restauracja znajdująca się w hotelu. Tym razem mowa o hotelu Morski Tygiel. Skosztujecie tutaj dań regionalnych w ciekawych odsłonach. Obiekt jest czynny cały rok.
Manufaktura Piekarnia Płotka – to miejsce oczarowało nas starymi wnętrzami, dzięki którym można przenieść się w czasie. Z zewnątrz bardzo niepozorne, ale jak przekroczy się progi Manufaktury Piekarnia Płotka jest się oszołomionym atmosferą. Serwuje się tutaj śniadania, lunche, słodkości. Wypieki są ręcznie wytwarzane według tradycyjnych i rodzinnych receptur.
A gdzie wybrać się na kawę i deser będąc w Łebie? Już podpowiadamy.
Café Nr 5 – kawiarnia czynna w sezonie turystycznym serwująca kawę i desery. Na miejscu jest też palarnia kawy i można kupić kawę na miejscu, ale też przez sklep online. Widok na malowniczy port rybacki w Łebie umila konsumowanie kawy.
Zakątek Klary – w tej uroczej kawiarni z ogródkiem zjecie przepyszne gofry z truskawkami, a wiadomo, że wizyta nad morzem bez gofra się nie liczy. Ponadto w kawiarni jest ogromny wybór ciast i lodów. Wszystko palce lizać. Szkoda, że to miejsce działa tylko w sezonie.
MAPA ATRAKCJI ŁEBY
Łeba to miasteczko, które w szczycie sezonu może przytłoczyć ilością turystów, ale mimo to warto tutaj wpaść i zwiedzić atrakcje. Polecamy oczywiście wycieczkę do Łeby w czasie niskiego sezonu turystycznego. Patrząc na fotografie w tym artykule zapewne zauważyliście, iż my w sezonie w Łebie nie bywamy często. Jesienią i zimą jest cicho i pusto, wielu może powiedzieć, że smutno, ale nam taki klimat nadmorskich miasteczek podoba się najbardziej. Polecamy zwiedzanie Łeby i poznanie atrakcji.
Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Tak bardzo pragnę odwiedzić Łebę i w tym roku najprawdopodobniej spełnię swoje marzenie. Martyna bardzo dziękuję za ten cudowny przewodnik. Po przeczytaniu artykułu jeszcze mocniej pokochałam ten kawałek Polski, mimo że jeszcze tam nie była.