Puck – malownicze miasteczko położone nad Zatoką Pucką. Wiele tu atrakcji, dlatego też Puck chętnie odwiedzają turyści. My bywamy w Pucku regularnie – przyjeżdżamy na spacery wzdłuż zatoki. To tutaj 10 lutego 1920 roku miało miejsce niezwykle wydarzenie – zaślubiny Polski z morzem na cześć powrotu Rzeczypospolitej nad Bałtyk. Poznajcie atrakcje Pucka.  

STARY RYNEK W PUCKU

Stary Rynek w Pucku jest sercem miasta i to tutaj miejscowi najchętniej spędzają czas. Uwagę zwracają odrestaurowane kamienice.

Warto zwrócić uwagę na takie kamienice jak:

 • „Pod Lwem”/ nr 17
 • „Kaszubianka” / nr 22
 • „Kamienica Mieszczańska” / nr 28
 •  Manufaktura Szkła „Puck Glas” / nr 29

Kamienice na Starym Rynku w Pucku pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.

Zwróćcie uwagę również na Ratusz z herbem Pucka i tablicami informacyjnymi o dziejach miasta.

O 13.48 każdego dnia na Starym Rynku można posłuchać puckiego hejnału.

Na pewno Waszą uwagę zwróci rzeźba lwa z rybą, a obok niej opis legendy na temat herbu miasta. Jest tutaj również fontanna – ulubione miejsce dzieci.

Od Starego Rynku odchodzą klimatyczne uliczka, w które warto zajrzeć. Jest tam bardzo klimatycznie. Nam bardzo spodobała się Kamienica pod Neptunem.

Przeczytajcie: Atrakcje Pomorza – wędrówka po urokliwych zakątkach polskiego wybrzeża. Odkryj „perełki” woj. pomorskiego.

STARY RYNEK W PUCKU

STARY RYNEK W PUCKU

MANUFAKTURA SZKLA PUCK GLAS

Na Starym Rynku znajduje się Manufaktura Szkła Puck Glas – tą atrakcję warto zwiedzić. Dzieciom to miejsce szczególnie przypadnie do gustu. Huta szkła jest dostępna codziennie i przez cały rok. Prezentowane są pokazy tworzenia wyrobów szklanych według starej tradycji. Pod okiem fachowca dzieci i dorośli mogą dmuchać szkło – jest to niesamowita frajda i doświadczenie. W tym miejscu odbywa się też sporo kreatywnych warsztatów.

Na terenie Manufaktury Szkła Puck Glas znajduje się też restauracja.

Ile kosztuje zwiedzanie Manufaktury Szkła Puck Glas? / dane na rok 2023

Czas trwania pokazu – 30 minut
Bilet wstępu: 20 zł / os
Zniżka dla seniorów i grup
Osoby niepełnosprawne i dzieci do lat 3 – wstęp bezpłatny

FARA W PUCKU

Kolejnym ciekawym miejscem w Pucku jest Fara, czyli kościół św. Piotra i Pawła. Świątynia pięknie jest usytuowana – nad samym brzegiem Zatoki Puckiej. To najstarszy zabytek w miasteczku. Warto zobaczyć wnętrza puckiej Fary. Są w nich relikty architektury z czasów romańskich, zegar ręcznie nakręcany, ciekawe witraże.

Przeczytajcie o innym malowniczym miasteczku: Grudziądz – atrakcje miasta, które warto zobaczyć. Przewodnik po Grudziądzu.

FARA PUCKA ATRAKCJE

PORT MORSKI / ATRAKCJA PUCKA

W Pucku najbardziej podobało nam się w porcie morskim.

Atrakcjami tego miejsca są:

 • przystań rybacka
 • marina jachtowa
 • ścieżka rowerowa
 • pomnik generała Józefa Hallera
 • ławeczka Puckiego Kapra
 • ławeczka zaślubin Pucka z Morzem Bałtyckim
 • równikowy zegar słoneczny

Każdego roku w czerwcu odbywa się tutaj Morska Pielgrzymka Rybaków.

Port morski w Pucku to ciekawe miejsce na spacer w czasie zachodzącego słońca. Tuż obok znajduje się port jachtowy.

PORT MORSKI PUCK ATRAKCJE

PORT MORSKI PUCK ATRAKCJE

PORT MORSKI PUCK ATRAKCJE

PORT MORSKI PUCK ATRAKCJE

MOLO W PUCKU

Po zwiedzeniu portu morskiego warto udać się na mol spacerowe w Pucku, z którego rozpościerają się widoki na miasteczko, farę, port oraz Półwysep Helski. Na molo w Pucku są ławeczki stanowiące doskonały punkt na odpoczynek i obserwację. Uwagę zwraca drewniana tawerna będąca na puckim molo. Mieści się w niej restauracja „Na Molo”, której wnętrza przypominają kajutę kapitana.

Molo jest interesującą atrakcją Pucka.

W okolicach mola odszukajcie pomnik Mariusza Zaruskiego – pioniera polskiego żeglarstwa, podróżnika i taternika, wszechstronnie uzdolnionego – od fotografii po malarstwo i pisanie poezji.

PUCK MOLO

MEWA W PUCKU

pomnik Mariusza Zaruskiego Puck

PROMENADA NAD ZATOKĄ PUCKĄ

Puck jak już wiecie położony jest nad malowniczą Zatoką Pucką położoną między Mierzeją Helską, a linią Hel – Gdynia – chętnie odwiedzaną przez turystów. W Pucku znajduje się promenada, dzięki której można pospacerować wzdłuż Zatoki Puckiej. Szczególnie poza sezonem jest to idealne miejsce na niespieszny spacer. Warto odpocząć też w pobliskim Parku Nowowiejskiego, w których zachwycają leciwe buki.

ŁAWECZKA PUCKIEGO KAPRA

Idąc ulicą Żeglarzy znajduje się Ławeczkę Puckiego Kapra. Pewnie zastawiacie się kto to Kaper? Tak! Nie Kapr, a Kaper.

To dawny członek załogi na uzbrojonym statku handlowym, który walczył na morzu na własne ryzyko w imieniu swojego mocodawcy. Działania załóg kaperskich były często nieprzewidywalne, gdyż zdarzało im się przekraczać swoje uprawnienia i atakowały nawet statki sojusznicze na morzu. Gdańsk posiadał flotę kaperską w ramach Hanzy i jej najsłynniejszym kaprem był Paweł Beneke. Kaperstwo zostało zakazane w 1856 roku.

Kapr w Pucku jest przedstawiony w historycznym stroju z przełomu XVI/XVII wieku lub pocz. XVII wieku.

ŁAWECZKA PUCKIEGO KAPRA I MUZEUM ZIEMI PUCKIEJ SZPITALIK

PARK KASZUBSKI / ATRAKCJA PUCKA 

W Parku Kaszubskim w Pucku znajdują się:

 • Pomnik Antoniego Abrahama – działacza społecznego na Kaszubach
 • Pucczi Stolem – pomnik upamiętniający zjazd Kaszubów z roku 2010
 • Fontanna

W Parku Kaszubskim jest ładnie o każdej porze roku, ale najpiękniej wiosną i złotą polską jesienią. To bardzo spokojne i nostalgiczne miejsce na mapie miasteczka. W Parku Kaszubskim chętnie odpoczywają mieszkańcy.

PARK KASZUBSKI W PUCKU

MUZEUM ZIEMI PUCKIEJ IMIENIA FLORIANA CEYNOWY

W Pucku są też muzea. Jednym z nich jest Muzeum Ziemi Puckiej, zlokalizowane aż w dwóch miejscach. Główna siedziba mieści się na Rynku – w kamienicy mieszczańskiej z XX wieku. Dzięki wizycie w Muzeum Ziemi Puckiej można zapoznać się z historią miasta, obejrzeć wnętrza zabytkowej kamienicy oraz eksponaty Ziemi Kaszubskiej.

Drugim oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej jest Szpitalik na ulicy Wałowej 11. Dzieje tego miejsca sięgają XIV w. – utworzono tutaj szpital z kaplicą, następnie przytułek dla ubogich i sierot. W swoich dziejach przeszedł całkowite zniszczenie (w czasie wojen polsko – szwedzkich), następnie został odbudowany.

Mieszczący się tutaj odział Muzeum Ziemi Puckiej prezentuje aranżacje warsztatów rzemieślniczych jak np.: kuźnia, warsztaty szewski, krawiecki oraz ekspozycje na temat lecznictwa na terenach Ziemi Puckiej.

Inne odziały Muzeum Ziemi Puckiej to:

 • Zagroda Gburska i Rybacką w Nadolu
 • Hallerówka we Władysławowie

PUCK ATRAKCJE

MUZEUM MORSKIEGO DYWIZJONU LOTNICZEGO W PUCKU

Jeśli jesteście zainteresowani tematyką lotnictwa morskiego to polecamy Wam wizytę w Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Obiekt znajduje się na ulicy 10 lutego. W Pucku w latach 1920-1939 funkcjonował Morski Dywizjon Lotniczy. Z biegiem lat powstało Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Dzięki jego działalności  w 2014 roku powstało muzeum ukazujące historie lotnictwa morskiego w czasach Polski międzywojennej.

Obiekt jest czynny cały rok. Wstęp płatny symbolicznie: około 3-4 zł (dane na rok 2023).

ATRAKCJE W OKOLICY PUCKA

Po zwiedzeniu atrakcji Pucka warto wybrać się w okolicy, która też sporo oferuje. My chcielibyśmy zarekomendować Wam kilka miejsc, które warto odwiedzić.

Atrakcje w okolicy Pucka to :

 • Groty Mechowskie – odkryte na początku XIX wieku są osobliwością przyrodniczą na Pomorzu.
 • Osada średniowieczna Sławutowo – rekonstrukcja Osady Średniowiecznej z przełomu IX-X wieku.
 • Pałac w Rzucewie.
 • Skansen Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie.
 • Wieś nadmorska Rewa z Cyplem Rewskim.
 • Przystań rybacka, plaża, klif , Wąwóz Chłapowski i Dolina Chłapowska w Chłapowie
 • Rezerwat Przyrody Beka.
 • Latarnia morska na Przylądku Rozewie.

Przeczytajcie: Atrakcje Kaszub – malownicze miejsca, które warto odwiedzić.

PUCK – GDZIE ZJEŚĆ?

W Pucku są ciekawe miejsca zarówno na obiad, jak i popołudniowy deser. Przetestowaliśmy.

Rekomendujemy przede wszystkim jedną z najlepszych pierogarni, w jakiej kiedykolwiek byliśmy – Mąka i Woda. Pierogi są tutaj przepyszne. Ciasto mięciutkie, ulepione od serca, na słodko i słono, gotowane i zapiekane. Ponadto dostępne są naleśniki i gofry.

Rynek 23 – lubimy tam wpadać na obiad, ale i też deser. Klimatyczny i zabytkowy wystrój wnętrz, na ścianach fotografie z przeszłości. Menu na bardzo wysokim poziomie, wszystko dopracowane i pięknie podane. W dawnych czasach dokładnie w tej samej kamienicy też mieściła się cukiernia i restauracja.

Restauracja/kawiarnia Puck w Manufakturze Szkła Puck Glass – serwuje regionalne jedzenie w historycznych wnętrzach. Piękne widoki na Rynek, a na zewnątrz (w sezonie) można posiedzieć i zrelaksować się w nadmorskich koszach, które często spotyka się na plażach. Na przystawkę polecamy śledzia w śmietanie na trzy sposoby. Restauracja Puck specjalizuje się również w produkcji tortów.

Pod Złotym Lwem – miejsce przytulne, stylowe i historyczne – znajduje się w zabytkowej kamienicy na Rynku. Zachowano oryginalne ściany wykonane z kamienia. Klimatu dodają umiejscowiono we wnętrzu drzewa oliwne wprowadzające we włoski klimat. Restauracja specjalizuje się w daniach z ryb i w kuchni włoskiej.

U Budzisza – najstarsza smażalnia przy zatoce znajdująca się w autentycznym domy rybaka – dla osób, które chcą skonsumować rybę prosto z patelni – jak nad morzem przystało.

Na Molo – jeśli marzy Wam się pyszny obiad z widokiem to polecamy tą restaurację panoramiczną usytuowaną na opisywanym powyżej molo w Pucku.

PUCK ATRAKCJE

PUCK – GDZIE NOCOWAĆ?

W Pucku nie mieliśmy okazji nocować, ale miasteczko oferuje szeroką ofertę noclegową i najlepiej zapoznać się z nią na stronie Booking.com.

Jako fotograf wnętrz wykonywałam sesje zdjęciową domków na wynajem w pobliżu Pucka – /Klangor Mechowo /przez ten link możecie dokonać rezerwacji.

Z całego serca polecamy ten obiekt ze względu na wysoki standard, kameralność obiektu, otoczenie przyrodnicze i sielskość.

Mamy nadzieję, że atrakcje Pucka są dla Was na tyle interesujące, iż odwiedzicie miasteczko.

 

Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!