
Puck – malownicze miasteczko położone nad Zatoką Pucką. Wiele tu atrakcji, dlatego też Puck chętnie odwiedzają turyści. My bywamy w Pucku regularnie – przyjeżdżamy na spacery wzdłuż zatoki. To tutaj 10 lutego 1920 roku miało miejsce niezwykle wydarzenie – zaślubiny Polski z morzem na cześć powrotu Rzeczypospolitej nad Bałtyk. Poznajcie atrakcje Pucka.
Spis treści
- 1 STARY RYNEK W PUCKU
- 2 MANUFAKTURA SZKLA PUCK GLAS
- 3 FARA W PUCKU
- 4 PORT MORSKI / ATRAKCJA PUCKA
- 5 MOLO W PUCKU
- 6 PROMENADA NAD ZATOKĄ PUCKĄ
- 7 ŁAWECZKA PUCKIEGO KAPRA
- 8 PARK KASZUBSKI / ATRAKCJA PUCKA
- 9 MUZEUM ZIEMI PUCKIEJ IMIENIA FLORIANA CEYNOWY
- 10 MUZEUM MORSKIEGO DYWIZJONU LOTNICZEGO W PUCKU
- 11 ATRAKCJE W OKOLICY PUCKA
- 12 PUCK – GDZIE ZJEŚĆ?
- 13 PUCK – GDZIE NOCOWAĆ?
STARY RYNEK W PUCKU
Stary Rynek w Pucku jest sercem miasta i to tutaj miejscowi najchętniej spędzają czas. Uwagę zwracają odrestaurowane kamienice.
Warto zwrócić uwagę na takie kamienice jak:
- „Pod Lwem”/ nr 17
- „Kaszubianka” / nr 22
- „Kamienica Mieszczańska” / nr 28
- Manufaktura Szkła „Puck Glas” / nr 29
Kamienice na Starym Rynku w Pucku pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.
Zwróćcie uwagę również na Ratusz z herbem Pucka i tablicami informacyjnymi o dziejach miasta.
O 13.48 każdego dnia na Starym Rynku można posłuchać puckiego hejnału.
Na pewno Waszą uwagę zwróci rzeźba lwa z rybą, a obok niej opis legendy na temat herbu miasta. Jest tutaj również fontanna – ulubione miejsce dzieci.
Od Starego Rynku odchodzą klimatyczne uliczka, w które warto zajrzeć. Jest tam bardzo klimatycznie. Nam bardzo spodobała się Kamienica pod Neptunem.
Przeczytajcie: Atrakcje Pomorza – wędrówka po urokliwych zakątkach polskiego wybrzeża. Odkryj „perełki” woj. pomorskiego.
MANUFAKTURA SZKLA PUCK GLAS
Na Starym Rynku znajduje się Manufaktura Szkła Puck Glas – tą atrakcję warto zwiedzić. Dzieciom to miejsce szczególnie przypadnie do gustu. Huta szkła jest dostępna codziennie i przez cały rok. Prezentowane są pokazy tworzenia wyrobów szklanych według starej tradycji. Pod okiem fachowca dzieci i dorośli mogą dmuchać szkło – jest to niesamowita frajda i doświadczenie. W tym miejscu odbywa się też sporo kreatywnych warsztatów.
Na terenie Manufaktury Szkła Puck Glas znajduje się też restauracja.
Ile kosztuje zwiedzanie Manufaktury Szkła Puck Glas? / dane na rok 2023
Czas trwania pokazu – 30 minut
Bilet wstępu: 20 zł / os
Zniżka dla seniorów i grup
Osoby niepełnosprawne i dzieci do lat 3 – wstęp bezpłatny
FARA W PUCKU
Kolejnym ciekawym miejscem w Pucku jest Fara, czyli kościół św. Piotra i Pawła. Świątynia pięknie jest usytuowana – nad samym brzegiem Zatoki Puckiej. To najstarszy zabytek w miasteczku. Warto zobaczyć wnętrza puckiej Fary. Są w nich relikty architektury z czasów romańskich, zegar ręcznie nakręcany, ciekawe witraże.
Przeczytajcie o innym malowniczym miasteczku: Grudziądz – atrakcje miasta, które warto zobaczyć. Przewodnik po Grudziądzu.
PORT MORSKI / ATRAKCJA PUCKA
W Pucku najbardziej podobało nam się w porcie morskim.
Atrakcjami tego miejsca są:
- przystań rybacka
- marina jachtowa
- ścieżka rowerowa
- pomnik generała Józefa Hallera
- ławeczka Puckiego Kapra
- ławeczka zaślubin Pucka z Morzem Bałtyckim
- równikowy zegar słoneczny
Każdego roku w czerwcu odbywa się tutaj Morska Pielgrzymka Rybaków.
Port morski w Pucku to ciekawe miejsce na spacer w czasie zachodzącego słońca. Tuż obok znajduje się port jachtowy.

MOLO W PUCKU
Po zwiedzeniu portu morskiego warto udać się na mol spacerowe w Pucku, z którego rozpościerają się widoki na miasteczko, farę, port oraz Półwysep Helski. Na molo w Pucku są ławeczki stanowiące doskonały punkt na odpoczynek i obserwację. Uwagę zwraca drewniana tawerna będąca na puckim molo. Mieści się w niej restauracja „Na Molo”, której wnętrza przypominają kajutę kapitana.
Molo jest interesującą atrakcją Pucka.
W okolicach mola odszukajcie pomnik Mariusza Zaruskiego – pioniera polskiego żeglarstwa, podróżnika i taternika, wszechstronnie uzdolnionego – od fotografii po malarstwo i pisanie poezji.
PROMENADA NAD ZATOKĄ PUCKĄ
Puck jak już wiecie położony jest nad malowniczą Zatoką Pucką położoną między Mierzeją Helską, a linią Hel – Gdynia – chętnie odwiedzaną przez turystów. W Pucku znajduje się promenada, dzięki której można pospacerować wzdłuż Zatoki Puckiej. Szczególnie poza sezonem jest to idealne miejsce na niespieszny spacer. Warto odpocząć też w pobliskim Parku Nowowiejskiego, w których zachwycają leciwe buki.
ŁAWECZKA PUCKIEGO KAPRA
Idąc ulicą Żeglarzy znajduje się Ławeczkę Puckiego Kapra. Pewnie zastawiacie się kto to Kaper? Tak! Nie Kapr, a Kaper.
To dawny członek załogi na uzbrojonym statku handlowym, który walczył na morzu na własne ryzyko w imieniu swojego mocodawcy. Działania załóg kaperskich były często nieprzewidywalne, gdyż zdarzało im się przekraczać swoje uprawnienia i atakowały nawet statki sojusznicze na morzu. Gdańsk posiadał flotę kaperską w ramach Hanzy i jej najsłynniejszym kaprem był Paweł Beneke. Kaperstwo zostało zakazane w 1856 roku.
Kapr w Pucku jest przedstawiony w historycznym stroju z przełomu XVI/XVII wieku lub pocz. XVII wieku.
PARK KASZUBSKI / ATRAKCJA PUCKA
W Parku Kaszubskim w Pucku znajdują się:
- Pomnik Antoniego Abrahama – działacza społecznego na Kaszubach
- Pucczi Stolem – pomnik upamiętniający zjazd Kaszubów z roku 2010
- Fontanna
W Parku Kaszubskim jest ładnie o każdej porze roku, ale najpiękniej wiosną i złotą polską jesienią. To bardzo spokojne i nostalgiczne miejsce na mapie miasteczka. W Parku Kaszubskim chętnie odpoczywają mieszkańcy.
MUZEUM ZIEMI PUCKIEJ IMIENIA FLORIANA CEYNOWY
W Pucku są też muzea. Jednym z nich jest Muzeum Ziemi Puckiej, zlokalizowane aż w dwóch miejscach. Główna siedziba mieści się na Rynku – w kamienicy mieszczańskiej z XX wieku. Dzięki wizycie w Muzeum Ziemi Puckiej można zapoznać się z historią miasta, obejrzeć wnętrza zabytkowej kamienicy oraz eksponaty Ziemi Kaszubskiej.
Drugim oddziałem Muzeum Ziemi Puckiej jest Szpitalik na ulicy Wałowej 11. Dzieje tego miejsca sięgają XIV w. – utworzono tutaj szpital z kaplicą, następnie przytułek dla ubogich i sierot. W swoich dziejach przeszedł całkowite zniszczenie (w czasie wojen polsko – szwedzkich), następnie został odbudowany.
Mieszczący się tutaj odział Muzeum Ziemi Puckiej prezentuje aranżacje warsztatów rzemieślniczych jak np.: kuźnia, warsztaty szewski, krawiecki oraz ekspozycje na temat lecznictwa na terenach Ziemi Puckiej.
Inne odziały Muzeum Ziemi Puckiej to:
- Zagroda Gburska i Rybacką w Nadolu
- Hallerówka we Władysławowie
MUZEUM MORSKIEGO DYWIZJONU LOTNICZEGO W PUCKU
Jeśli jesteście zainteresowani tematyką lotnictwa morskiego to polecamy Wam wizytę w Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Obiekt znajduje się na ulicy 10 lutego. W Pucku w latach 1920-1939 funkcjonował Morski Dywizjon Lotniczy. Z biegiem lat powstało Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Dzięki jego działalności w 2014 roku powstało muzeum ukazujące historie lotnictwa morskiego w czasach Polski międzywojennej.
Obiekt jest czynny cały rok. Wstęp płatny symbolicznie: około 3-4 zł (dane na rok 2023).
ATRAKCJE W OKOLICY PUCKA
Po zwiedzeniu atrakcji Pucka warto wybrać się w okolicy, która też sporo oferuje. My chcielibyśmy zarekomendować Wam kilka miejsc, które warto odwiedzić.
Atrakcje w okolicy Pucka to :
- Groty Mechowskie – odkryte na początku XIX wieku są osobliwością przyrodniczą na Pomorzu.
- Osada średniowieczna Sławutowo – rekonstrukcja Osady Średniowiecznej z przełomu IX-X wieku.
- Pałac w Rzucewie.
- Skansen Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie.
- Wieś nadmorska Rewa z Cyplem Rewskim.
- Przystań rybacka, plaża, klif , Wąwóz Chłapowski i Dolina Chłapowska w Chłapowie
- Rezerwat Przyrody Beka.
- Latarnia morska na Przylądku Rozewie.
Przeczytajcie: Atrakcje Kaszub – malownicze miejsca, które warto odwiedzić.
PUCK – GDZIE ZJEŚĆ?
W Pucku są ciekawe miejsca zarówno na obiad, jak i popołudniowy deser. Przetestowaliśmy.
Rekomendujemy przede wszystkim jedną z najlepszych pierogarni, w jakiej kiedykolwiek byliśmy – Mąka i Woda. Pierogi są tutaj przepyszne. Ciasto mięciutkie, ulepione od serca, na słodko i słono, gotowane i zapiekane. Ponadto dostępne są naleśniki i gofry.
Rynek 23 – lubimy tam wpadać na obiad, ale i też deser. Klimatyczny i zabytkowy wystrój wnętrz, na ścianach fotografie z przeszłości. Menu na bardzo wysokim poziomie, wszystko dopracowane i pięknie podane. W dawnych czasach dokładnie w tej samej kamienicy też mieściła się cukiernia i restauracja.
Restauracja/kawiarnia Puck w Manufakturze Szkła Puck Glass – serwuje regionalne jedzenie w historycznych wnętrzach. Piękne widoki na Rynek, a na zewnątrz (w sezonie) można posiedzieć i zrelaksować się w nadmorskich koszach, które często spotyka się na plażach. Na przystawkę polecamy śledzia w śmietanie na trzy sposoby. Restauracja Puck specjalizuje się również w produkcji tortów.
Pod Złotym Lwem – miejsce przytulne, stylowe i historyczne – znajduje się w zabytkowej kamienicy na Rynku. Zachowano oryginalne ściany wykonane z kamienia. Klimatu dodają umiejscowiono we wnętrzu drzewa oliwne wprowadzające we włoski klimat. Restauracja specjalizuje się w daniach z ryb i w kuchni włoskiej.
U Budzisza – najstarsza smażalnia przy zatoce znajdująca się w autentycznym domy rybaka – dla osób, które chcą skonsumować rybę prosto z patelni – jak nad morzem przystało.
Na Molo – jeśli marzy Wam się pyszny obiad z widokiem to polecamy tą restaurację panoramiczną usytuowaną na opisywanym powyżej molo w Pucku.
PUCK – GDZIE NOCOWAĆ?
W Pucku nie mieliśmy okazji nocować, ale miasteczko oferuje szeroką ofertę noclegową i najlepiej zapoznać się z nią na stronie Booking.com.
Jako fotograf wnętrz wykonywałam sesje zdjęciową domków na wynajem w pobliżu Pucka – /Klangor Mechowo /przez ten link możecie dokonać rezerwacji.
Z całego serca polecamy ten obiekt ze względu na wysoki standard, kameralność obiektu, otoczenie przyrodnicze i sielskość.
Mamy nadzieję, że atrakcje Pucka są dla Was na tyle interesujące, iż odwiedzicie miasteczko.
Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!