Prawidłowa nazwa Półwyspu Helskiego to Mierzeja Helska. Mieszkańcy chętnie nazywają tę część Morza Bałtyckiego za początek Polski. Dla przybywających nad Bałtyk to właśnie Półwysep Helski jest jednym z najciekawszych fragmentów polskiego wybrzeża. Półwysep Helski to 34 kilometrowa mierzeja, która powstała dzięki morskiemu prądowi, który naniósł na te tereny piasek z dna morza.

Półwysep Helski należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Kształt mierzei doskonale pokazują ujęcia z lotu ptaka – wielu przypomina ten kształt krowi ogon.

Chętnie przybywaj tutaj turyści spragnieni szerokich plaż, campingowego życia, surfingu i windsurfingu. Ponadto na Półwyspie Helskim jest wiele pięknych miejsc, które warto zwiedzić. Oto atrakcje Półwyspu Helskiego. 

WŁADYSŁAWOWO / PÓŁWYSEP HELSKI ATRAKCJE 

Początek Półwyspu Helskiego jest we Władysławowie – kurortowej miejscowości z piaszczystymi plażami i słynną Aleją Gwiazd Sportu. We Władysławowie często trąci nadmorskim kiczem dlatego my uwielbiamy pozostałe 5 miejscowości Półwyspu Helskiego – Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę i Hel.

Jeśli jednak zdecydujecie się zatrzymać również we Władysławowie polecamy następujące miejsca do zwiedzania:

  • Aleja Gwiazd Sportu.
  • Hallerówka – drewniana chata należąca niegdyś do gen. Józefa Hallera. Można obejrzeć tutaj różne wystawy.
  • Dom Rybaka z wieżą widokową.
  • Muzeum Motyli.

Przeczytajcie: Atrakcje Pomorze – wędrówka po urokliwych zakątkach polskiego wybrzeża. Odkryj „perełki” woj. pomorskiego.

ATRAKCJE PÓŁWYSPU HELSKIEGO W CHAŁUPACH

Kiedy myślimy Chałupy od razu przypomina nam się popularna piosenka Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy Wellcome To”. W Chałupach jest pełny slowlife, a fani windsurfingu i kitesurfingu uwielbiają to miejsce. W Chałupach jest spokojnie, kameralnie, wiejsko.

Co warto zwiedzić w Chałupach na Półwyspie Helskim?

PLAŻA Z FALOCHRONAMI

Plaża z charakterystycznymi falochronami znajduje się od strony Morza Bałtyckiego. Jest to idealne miejsce na piknik, spacer o wschodzie lub zachodzie słońca, fotografię z lotu ptaka oraz wypoczynek.

MURAL PRZEDSTAWIAJĄCY ZBIGNIEWA WODECKIEGO

Akcent nawiązujący do popularnej piosenki Zbigniewa Wodeckiego znajdziecie na stacji kolejowej. A jest to kolorowy mural przedstawiający piosenkarza. Nie pomińcie tej atrakcji w małej wiosce kaszubskiej Chałupy.

MAŁE MORZE / PÓŁWYSEP HELSKI ATRAKCJE 

Tak nazywana jest spokojna plaża od strony Zatoki Puckiej. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest płycizna i roślinność trawiasta.

PORT CHAŁUPY

Port jest niewielki i składa się z przystani z dwoma drewnianymi pomostami. To tutaj cumują łodzie rybackie, ale i też jachty. W porcie można wypożyczyć tradycyjne łodzie żaglowe, wiosłowe i motorowe oraz przekąsić rybę z tradycyjnej wędzarni. Ponadto z portu ruszają wycieczki na wędkowanie i wycieczki po zatoce.

UROCZYSKO KAŻA

Uroczysko Każa znajduje się pomiędzy Chałupami a Kuźnicą – to bardzo ciekawa atrakcja na Półwyspie Helskim. Ponad kilometrowa ścieżka przyrodnicza zachęca do jej eksploracji rowerem lub na pieszą wędrówkę. Zachwycają tutaj liczne wrzosowiska i rozległe łąki. W oddali widać Puck i Gdynię.

PLAŻA DLA NUDYSTÓW

To właśnie w Chałupach znajdziecie najpopularniejszą i najstarszą plażę dla nudystów w Polsce. Długość plaży wynosi aż 4 kilometry i jest to raj dla golasów. My nie korzystaliśmy, ale przy kolejnej wizycie w Chałupach może się skusimy, a raczej odważymy.

KUŹNIACA / PÓŁWYSEP HELSKI ATRAKCJE

Kuźnica na Półwyspie Helskim jest kolejną, starą wioską rybacka, w której czas się zatrzymał. W tym spokojnym letnisku można odpocząć od zgiełku codzienności. W Kuźnicy jest sennie nawet w szczycie sezonu turystycznego. Lubimy tutaj wracać.

Co warto zobaczyć w Kuźnicy na Półwyspie Helskim?

PRZYSTAŃ RYBACKA I PORT

Przystań rybacka w Kuźnicy czaruje swoją autentycznością. Już z daleka czuć zapach ryb, na wodzie unoszą się wysłużone, kolorowe łódeczki rybaków – niczym z Maraxlokk na Malcie. Miło się tutaj spaceruje i obserwuje rybaków przy pracy. W roku 2012 miejsce to przeszło modernizacje i powstał też port.

PLAŻA W KUŹNICY

Na plaży w Kuźnicy od strony Bałtyku również znajdują się falochrony. Plaża jest szeroka z drobnym i miękkim piaskiem. Mierzeja w Kuźnicy jest najwęższa. Aby dojść na plażę należy przejść przez tory kolejowe.

KUŹNICA SYBERIA

Kuźnica Syberia jest naszym ulubionym miejscem w sennej wiosce. Trochę przypomina nam Zanzibar ukazywany w katalogach wielu biur podróży. Miejsce to znajduje się od strony Zatoki Puckiej. Cecha charakterystyczna to płycizna i unoszące się na wodzie łódeczki. Kuźnica Syberia to osiedle, dawniej (aż 30 lat) zamieszkiwane tylko przez 3 rodziny. Z miejscem tym ma związek również smutne wydarzenie, a mianowicie katastrofa lotnicza, do której doszło w 1999 roku. Rozbił się wojskowy samolot, którego upadek zniszczył między innymi pawilon handlowy. W tym miejscu obecnie znajduje się kaplica w kształcie łodzi z figurą św. Barbary. Kuźnica Syberia to malownicza atrakcja Półwyspu Helskiego – nie pomińcie jej.

GÓRA LUBEK

Kuźnica Syberia zachęca do odbycia spaceru na Górę Lubek (nazywaną też Libek) – wielką wydmę. Do Góry Lubek prowadzi wyznaczona ścieżka. Nam niestety nie starczyło czasu, aby na 12 metrową wydmę się udać. Mamy nadzieje, iż nadrobimy tę atrakcję Półwyspu Helskiego. Podobno to świetne miejsce do obserwacji ptactwa i widoki zapierające dech w piersi.

A skąd wzięła się nazwa Lubek? Tak nazywał się statek, który rozbił się w tym miejscu w pierwszej połowie XVII w.

Trasa na Górę Lubek jest koloru niebieskiego i można wybrać się tutaj pieszo lub rowerem. Po drodze podziwia się piękne sosny, a powrót warto odbyć wzdłuż plaży.

RYBITWIA MIELIZNA I SŁYNNY MARSZ ŚLEDZIA

Z Kuźnicy co roku wyrusza popularny Marsz Śledzia. Chętni pokonują płyciznę i kawałkiem płyną w pław przez sztuczny przekop Głębinka – docierając aż do Rewy. Rybitwia Mielizna ma też inne nazwy:  Mewia Rewa, Rewa Mew, Ryf Mew. Jest to wąska mielizna, której długość wynosi 10 kilometrów – łączy Cypel Rewski z Mierzeją Helską. Tą właśnie płyciznę pokonują uczestnicy Marszu Śledzia.

Na mieliźnie spoczywa także wrak polskiego okrętu podwodnego ORP „Kujawiak”. Z Wody wynurza się tylko kiosk okrętu. ORP „Kujawiak” został w tym miejscu celowo zatopiony w latach 60. XX w. przez Marynarkę Wojenną.

ATRAKCJE PÓŁWYSPU HELSKIEGO / JASTARNIA

Jastarnia to kolejna ciekawa miejscowość pod względem atrakcji należąca do Półwyspu Helskiego. Nazwa pochodzi od słowa „jaster” – co oznacza „jasny”, „błyszczący”. Jastarnia od zarania dziejów jest zamieszkiwana przez rybaków.

Co warto zwiedzić będąc w Jastarni na Półwyspie Helskim?

KINO ŻEGLARZ

Nietypową atrakcją tej nadmorskiej miejscowości jest jedyne kino na Półwyspie Helskim będące jednocześnie kinem studyjnym, których w Polsce jest już „jak na lekarstwo”. Tuż obok działa klimatyczna kawiarenka z motywami filmowymi. Chętnie wybralibyśmy się do Kina Żeglarz na seans filmowy i poczuli klimat z dawnych lat. Trzeba to nadrobić.

Przeczytajcie: Przewodnik po Gdańsku – co warto zwiedzić?

PORT W JASTARNI / ATRAKCJE PÓŁWYSPU HELSKIEGO

Jastarnia posiada też port rybacki zbudowany w 1926 roku. Cumują tutaj lodzie rybackie, kutry, statki, jachty. Działa również baza płetwonurków oraz ośrodek żeglarski. Turystów do portu w Jastarni przyciąga możliwość obejrzenia takiej atrakcji jak:  słynny Żaglowiec „Generał Zaruski”. Atrakcją jest również możliwość obejrzenia kultowych pomeranek – rodzaj rybackiej łodzi pierwotnie budowanej z dębiny.

MOLO W JASTARNI

W 2005 roku w Jastarni powstało molo o długości 120 metrów. W sezonie jest tutaj gwarno – mnóstwo turystów, urlopowiczów, wiele punktów gastronomicznych. Po sezonie spokojniej i kameralnie – idealne miejsce na jesienne spacery.

CHATA RYBAKA I MUZEUM POD STRZECHĄ

Będąc w Jastarni warto zwiedzić zabytkową Chatę Rybaka, która została zbudowana z części okrętów, które na brzeg wyrzuciło morze. We wnętrzu zapoznacie się z tradycyjnym wyposażeniem tego typu domu – np. rybackie sprzęty z różnych czasów. Po obiekcie oprowadza gawędziarz kaszubski.

Godziny otwarcia Chaty Rybackiej (rok 2023):
Chata czynna jest od czerwca do końca września.
wtorek – niedziela: 14:00 do 18:00.
poniedziałek: nieczynne

Aby poszerzyć swoją wiedzę na temat rybołówstwa, pracy rybaków i sprzętów rybackich polecamy także wizytę w Muzeum Pod Strzechą, które znajduje się w Jastarni.

Godziny otwarcia Muzeum Pod Strzechą (rok 2023):
Muzeum czynne jest w sezonie w godz.: 10-18.
Po sezonie natomiast otwierane jest na życzenie zwiedzających, po uzgodnieniu z właścicielem.
Cena biletów: 2 zł/osoba.

Przeczytajcie: Malownicze punkty widokowe na Gdańsk, Sopot i Gdynię.

LATARNIA MORSKA

W Jastarni na wydmie usytuowana jest latarnia morska, której niestety zwiedzać nie można. Obejrzenie obiektu dozwolone jest tylko z zewnątrz. Latarnię morską wybudowano w 1950 roku i jest to najniższa latarnia w Polsce. Kształtem przypomina stalowy walec, a jej wysokość to 13,3 m.

SKANSEN FORTYFIKACJI W JASTARNI – BUNKRY

W roku 1939 rozpoczęto w okolicach Jastarni prace nad Ośrodkiem Oporu przeciwko wrogowi. I tak powstały 4 bunkry o konstrukcji żelbetowej:

  • Sokół
  • Sabała
  • Saragossa
  • Sęp

Powyższe schrony bojowe można obejrzeć. Znajdują się w niewielkiej odległości od siebie.

JURATA CO WARTO ZOBACZYĆ?

Jurata – jakże elegancka i stylowa. Została naszą ulubioną miejscowością z tych, które należą do Półwyspu Helskiego. Jurata intensywnie zaczęła się rozwijać od roku 1928, kiedy to wielu przedsiębiorców zaczęło tutaj inwestować. Powstawały drogie pensjonaty, hotele, wille. Na wakacje i mieszkanie w Juracie stać było nielicznych. Przybywali do Juraty przedstawiciele elit finansowych, artyści. To tutaj tworzył swe dzieła Wojciech Kossak – słynny malarz oraz jego córki – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec.

Do dnia dzisiejszego Jurata zachowała swój luksusowy charakter.

Co warto zwiedzić będąc w Juracie?  

DREWNIANE MOLO I PROMENADA MIĘDZYMORZE

Jak większość nadmorskich miejscowości, tak i Jurata ma swoje molo o długości 320 metrów, jest drewniane. Molo stanowi przedłużenie promenady o nazwie Międzymorze. Promenada w Juracie jest idealna na spacery, szczególnie o zachodzie słońca. Widoki z promenady są na morze, drewniane molo i luksusowe wille. Promenada (nazywana też deptakiem) prowadzi również przez miejscowość – w tym miejscu porozstawiane są liczne sklepiki, kawiarenki, artyści tworzą dzieła sztuki.

WYPOCZYNKOWE WILLE I LETNIE DOMY

Jak już wiecie Jurata słynie z ciekawych architektonicznie willi i letnich domów.

To tutaj ma swoje miejsce kultowy i jednocześnie luksusowy Hotel Bryza Resort & Spa (zarezerwujcie pobyt w hotelu przez ten link).

Ponadto na trasie zwiedzania Juraty warto zwrócić uwagę na zabytkowe domy letnie, wille, pensjonaty – w których do dnia dzisiejszego można wynająć nocleg.

POMNIK JURATY – CÓRKI KRÓLA MÓRZ

Spacerując po urokliwej Juracie na pewno natkniecie się na pomnik Juraty – córki Króla Mórz. Nazwa „Jurata” ma swoje pochodzenie od imienia litewskiej bogini mórz – Jurate, która obdarzyła uczuciem ubogiego rybaka Kastytisa. Na tę miłość nie zgadzał się ojciec Jurate i została ukarana. Bóg Perkun roztrzaskał jej podwodny, bursztynowy pałac, a ukochany zniknął w głębinach morza. Ot taka legenda!

Pomnik Juraty odsłonięto 22.07.2006 roku, w 75 rocznicę powstania uzdrowiska.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA W JURACIE

Jeśli lubicie wycieczki rowerowe i dłuższe spacery polecamy Wam wybranie się na tour ścieżką przyrodniczą w Juracie. Ścieżka przyrodnicza prowadzi przez wały wydmowe i zagłębienia międzywydmowe. Trasa liczy ok. 300 metrów i pozwala na bliskie obcowanie z nadmorską przyrodą np. z sosnami,  brzozami, dębami.

KOSSAKÓWKA / PÓŁWYSEP HELSKI ATRAKCJE 

Jeśli nabierzecie ochoty na coś słodkiego i będziecie chcieli słodkości skonsumować w fajnym miejscu to polecamy Kossakówkę. Przy ulicy Świętopełka 13 jest dom, w którym tworzył Wojciech Kossak. Powiada się, iż to właśnie w tym domu powstały jego największe malarskie dzieła jak np.: „Zaślubiny Polski z morzem”. Obecnie działa tutaj kawiarnia z klimatycznym wystrojem z lat 30- tych.

CO ZWIEDZIĆ NA HELU? 

Hel – nazywane początkiem Polski. To właśnie tutaj znajdziecie najwięcej atrakcji Półwyspu Helskiego. Nazwa miejscowości pochodzi od słów: hel, hyl, które oznaczają miejsce wzniesione, odkryte dla wiatrów. Dawniej zamiast Helu był Stary Hel – gród z IX–XIII wieku, który przeżywał wielki rozwój w wyniku rybołówstwa i dużej ilości śledzi w morzu. Z czasem Stary Hel zaczął być miastem, które strawił pożar w 1572 roku, miasto zostało zatopione.

Następnie powstał Nowy Hel.

Co warto zobaczyć będąc na Helu?

CYPEL HELSKI Z KŁADKĄ SPACEROWĄ

Jedną z największych atrakcji Helu jest Cypel Helski wraz z kładką spacerową. To tutaj można zobaczyć Pomnik Kopiec Kaszubów symbolizujący początek Polski i jedność Kaszubów. Cypel Helski oblewają wody Morzy Bałtyckiego i spokojnej Zatoki Puckiej. Od strony Bałtyku znajduje się Duża Plaża, a od strony Zatoki Puckiej – Mała Plaża. Kładka spacerowa, która powstała na wydmie umożliwia wędrówkę dookoła Cypla Helskiego.

LATARNIA MORSKA

W Helu popularną atrakcją jest czerwonobrunatna latarnia morska udostępniana do zwiedzania. Warto wspiąć się na jej szczyt – galeria pod stożkowym dachem, aby podziwiać widoki na Zatokę Gdańską. Wnikliwi obserwatorzy zauważą też pobliskie latarnie morskie: w Jastarni i Rozewiu.

Godziny otwarcia latarni morskiej w Helu / dane na rok 2023:

  • od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 30 września, codziennie: od 10.00 do 14.00 i od 15.00 do 18.00
  • od 1 lipca do 31 sierpnia, codziennie: od 09.00 do 19.00

Cennik / latarnia morska w Helu / dane na rok 2023:

  • bilet normalny – 7 zł
  • bilet ulgowy – 5 zł

Będąc przy latarni morskiej poszukajcie tablicy umieszczonej na kamieniu, która upamiętnia śmierć latarnika Mayo w roku 1910.

PORT MORSKI

Jak przystało na nadmorskie miasteczko na Helu jest też port morski. Stanowi bazę dla floty rybackiej, jachtowej i żeglugi turystycznej. Warto pospacerować wzdłuż przystani rybackiej, jachtowej, pasażerskiej. To stąd wypływa mnóstwo rejsów po Zatoce Puckiej. Dzięki portowi morskiemu Hel łączy się z Trójmiastem. Przy falochronie zachodni zobaczycie murale, które ukazują pocztówki miasta z lat 20-stych.

BULWAR NADMORSKI

Ciekawy spacer warto też odbyć Bulwarem Nadmorskim znajdującym się tuż obok Portu Morskiego na Helu. Waszą uwagę niech zwrócą murale o tematyce związanej z morzem oraz posąg Neptuna – tak! Nie tylko Gdańsk ma Neptuna, Hel również. Posąg Neptuna w Helu stworzył Tadeusz Biniewicz – rzeźbiarz samouk. Rzeźba jest kopią oryginału z Bolonii, który jest częścią fontanny.

CIEKAWOSTKA
3 sierpnia 2020 warszawski turysta uszkodził posąg Neptuna odrywając jego przyrodzenie. Straty zostały wycenione na 30 tysięcy złotych, a sprawca pociągnięty do odpowiedzialności. Na szczęście udało się naprawić uszkodzenia, gdyż sprawca pozostawił na miejscu oderwaną część rzeźby.

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA Z PUNKTEM WIDOKOWYM

Obok posągu Neptuna znajduje się Muzeum Rybołówstwa, które warto zwiedzić, a mieści się ono w budynku kościelnym – poewangelicki kościół świętych Piotra i Pawła. Dostępne wystawy są bardzo ciekawe, gdyż przybliżają historię Bałtyku oraz rozwój rybołówstwa na tych terenach. Ogląda się zabytkowe łodzie, narzędzia rybackie, fotografie i malarstwo o tematyce marynistycznej. Przed budynkiem warto obejrzeć skansen łodzi rybackich.

Dodatkową atrakcją helskiego Muzeum Rybołówstwa jest wieża widokowa, z której rozpościerają się widoki na port w Helu oraz Zatokę Gdańską.

Godziny otwarcia Muzeum Rybołówstwa w Helu (2023 rok):

wtorek – niedziela 10:00-16:00

Bilety wstępu do Muzeum Rybołówstwa w Helu (2023 rok):

Normalny – 20 zł
Ulgowy – 15 zł
Cena biletu obejmuje także wejście na wieżę widokową.

PARK WYDMOWY I DOM MORŚWINA

Park Wydmowy w Helu to idylliczne miejsce, które trzeba zobaczyć. Powstał, aby chronić roślinność wydmową przed działalnością człowieka i zniszczeniem. Dzięki temu w tym miejscu odrodziły się gatunki, które przez negatywny wpływ człowieka przestały istnieć. Symbolem Parku Wydmowego, jak i też roślinności nadbałtyckiej jest mikołajek nadmorski – objęty ochroną. W Parku Wydmowym są drewniane pomosty spacerowe z ławeczkami, a wśród nich edukacyjne tablice opisujące chronioną tutaj roślinność.

Tuż obok znajduje się Dom Morświna – muzeum wprowadzające odwiedzających w świat bałtyckich morświnów np. delfina białonosego, finwala, humbaków, delfinów zwyczajnych.

FOKARIUM / PÓŁWYSEP HELSKI ATRAKCJE 

Jeśli będziecie zwiedzać Hel i poznawać atrakcje miasta nie pomińcie słynnego Fokarium. To miejsce z misją, gdyż powstało w celu odtworzenia i ochrony fok szarych żyjących w Morzu Bałtyckim. Fokarium pełni funkcję hodowlaną, rehabilitacyjną, edukacyjną. Niesamowitą atrakcją jest pokaz karmienia fok, który odbywa się dwa razy w ciągu dnia.

Godziny otwarcia Fokarium w Helu (2023 rok):

  • Fokarium otwarte jest we wszystkie dni roku.
  • Godziny otwarcia uzależnione są od pory roku.
  • Karmienie fok połączone z prelekcją odbywa się w godzinach: 11.00 i 14.00.

Cennik Fokarium w Helu (2023 rok):

  • 10 zł/ osoba.

Szczęściarze mogą spotkać foki w ich naturalnym środowisku, między innymi w: Rezerwacie Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej, na Cyplu Helskim, Cyplu Rewskim, Ryfie Mew.

Nam niestety nie udało się nigdy zobaczyć fok szarych nad Bałtykiem.

ULICA WIEJSKA

Na ulicy wiejskiej w Helu jest typowo helsko. Dlaczego? To reprezentacyjny deptak miasteczka. To właśnie tutaj usytuowane są domy, które zostały zbudowane w helskim stylu, a więc z części, które morze wyrzuciło na brzeg. Chaty rybackie zamieszkiwane przez rybaków zwracają uwagę swoim sielskim wyglądem. Będąc na ulicy Wiejskiej wstąpcie do zabytkowej Maszoperii na rybkę. Maszoperia jest przykładem typowo helskiej zabudowy.

HUŚTAWKI NA PLAŻY I ZATOKA WRAKÓW

Huśtawki na Helu położone na plaży są świetnym miejscem na zdjęcia i oglądanie wschodów oraz zachodów słońca.

Jak znaleźć helskie huśtawki?

Należy dotrzeć do końca ulicy Helskiej (przedłużenie ul. Sikorskiego). Przy oczyszczalni ścieków znajduje się wejście na plażę. Następnie należy skierować się w stronę północną i po chwili spaceru brzegiem morza odnajduje się dwie huśtawki znajdującej się w niewielkiej odległości od siebie.

Przeczytajcie: Co spakować na wyjazd? Kompletna lista rzeczy przydatnych w podróży.


Dodatkową atrakcją w tym miejscu jest Zatoka Wraków. Od huśtawek należy udać się brzegiem plaży w kierunku Helu i dojdzie się do dwóch zatopionych wojskowych wraków – Wrak ORP Wicher II oraz ORP Grom II. Śpieszcie się, aby je zobaczyć, gdyż Bałtyk coraz bardziej zabiera je w morską otchłań.

CIEKAWOSTKA
Na całym Półwyspie Helskim ciekawą atrakcją jest Szlak Militarny i warto zapoznać się z trasami, które oferuje przybliżając znaczenie strategiczne tych terenów przed i w czasach II wojny światowej. Do Szlaku Militarnego należą między innymi opisane powyżej: Zatoka Wraków, Góra Szwedów czy Skansen Fortyfikacji w Jastarni.

ZABYTKOWA LATARNIA MORSKA NA GÓRZE SZWEDÓW

Ciekawym punktem widokowym, aby podziwiać Morze Bałtyckie i okoliczne helskie lasy jest Góra Szwedów – najwyższa helska wydma. Nazwa tego wydmowego wzniesienia wzięła się od Szwedów, którzy ze swoimi okrętami „Akilles” oraz „Christine” wpłynęli tutaj w czasie sztormu. Polskie odziały wojskowe były zmuszone stoczyć walkę z obcą jednostką. Wydarzenia te miały miejsce na początku września 1628 roku.

Na Górze Szwedów do 1990 roku działała latarnia morska o nazwie Jastarnia Bór. Jest to obiekt zabytkowy objęty opieką konserwatorską, jednak z roku na rok niszczeje.

Jak dostać się na Górę Szwedów?

  • Szlak zielony o nazwie „Na Szwedzką Górę” / początek ma od Muzeum Obrony Wybrzeża
  • Szlak niebieski o nazwie „Wokół helskich fortyfikacji” / początek przy helskim dworcu PKP

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA „HELSKIE WYDMY”

Jeśli przybędziecie na Półwysep Helski i Hel wybierzcie się do Rezerwatu przyrody Helskie Wydmy – znajduje się w części cyplowej mierzei. Przez jego teren prowadzi ścieżka edukacyjna. Spacerując po rezerwacie ma się możliwość obejrzenia rzadkich gatunków roślin naczyniowych, grzybów naporostowych. Rezerwat przyrody Helskie Wydmy nazywany jest florystycznym. Pustynny krajobraz tutaj zachwyca.

Przeczytajcie: Co zjeść na Pomorzu? Regionalne smaki Borów Tucholskich, Kaszub, Kociewia.

HELSKA KOLEJKA WĄSKOTOROWA I MUZEUM KOLEI HELSKICH

To prawdziwa gratka dla fanów kolei to Muzeum Kolei Helskich. Lasy Półwyspu Helskiego zostały pokryte siecią torów kolejowych ze względu na obecność licznych wojsk na tych terenach. Dlaczego tak ważne były koleje dowiecie się odwiedzając Muzeum Kolei Helskich. A dotrzeć tam można np. kolejką wąskotorową, która kursuje w sezonie wiosna-lato. Wycieczkę wąskotorówką rozpocznijcie ze stanowiska artyleryjskiego B2 (Bruno).

GDZIE NOCOWAĆ NA PÓŁWYSPIE HELSKIM?

Półwysep Helski oferuje mnóstwo noclegów – zarówno luksusowych, jak i tych bardziej budżetowych – jest w czym wybierać. Są tutaj piękne hotele, zabytkowe pensjonaty, urocze wille, prywatne apartamenty, domki, no i oczywiście słynne helskie campingi.

My polecamy następujące miejsca na nocleg na Półwyspie Helskim, które poniżej możecie zarezerwować klikając w aktywne linki:

Hotel Dom Zdrojowy Resort & Spa – czterogwiazdkowy obiekt położony w sercu Jastarni. Stąd tylko kilka kroków do morza. Hotel oferuje dostęp do strefy spa i wellness.

Best Western Hotel Jurata – obiekt hotelowy usytuowany w Juracie, w lesie, w otoczeniu przyrody – w Nadmorskim Parku Krajobrazowym. W obiekcie do dyspozycji gości jest: basen, jacuzzi, strefa saun, sala fitness oraz kręgielnia. To miejsce dla osób szukających ciszy i spokoju.

Fulinowo – apartamenty – w Kuźnicy znajdują się kameralne i stylowo urządzone apartamenty na wynajem Fulinowo – przy ulicy Helskiej i Kotwicznej. Z przytulnych apartamentów jest tylko „rzut beretem” do plaży. Zachwycają części wspólne – klimatyczne patio, hamaki. Można wypożyczyć rowery na przejażdżki.

Camping Chałupy 6 – miejsce dla fanów campingowego lifestylu. Miejsce to zostało urządzone w stylu boho, działa tutaj restauracja oraz ministrefa foodtrucków. Idealne miejsce na odskocznie od codzienności. Tutaj poczuje się autentyczny nadmorski klimat.

Gdzie jeszcze warto nocować na Półwyspie Helskim ?

GDZIE ZJEŚĆ NA PÓŁWYSPIE HELSKIM?

Polecamy trzy miejsca z pysznym jedzeniem i nadmorskim klimatem:

Morski Zając – restauracja usytuowana przy plaży w Kuźnicy. Ma typowo nadmorski klimat. Polecamy skosztowanie wege burgerów. Ponadto istnieje możliwość zamówienia kosza piknikowego.

Maszoperia – restauracja znajdująca się w Helu na ulicy Wiejskiej. To tradycyjna rybacka chata specjalizująca się w serwowaniu ryb.

Morskie Oko – restauracja w Juracie, która znajduje się w hotelu o tej samej nazwie. Polecamy skosztowanie przede wszystkim ryb. Inne danie również są warte uwagi. Smacznie, świeżo i stylowo.

Półwysep Helski oferuje mnóstwo atrakcji. Zarówno Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata oraz Hel to miejscowości, w których nie sposób się nudzić. Mamy nadzieję, że tym artykułem zachęciliśmy Was do eksploracji malowniczego Półwyspu Helskiego. Czekamy z niecierpliwością na Wasze wrażenia z tej nadbałtyckiej wyprawy.

 

Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!