
Stolica Danii, czyli Kopenhaga od dawna była na naszej liście podróżniczych city breaków. Ze względu na to, iż zawodowo fotografuję wnętrza chciałam koniecznie bliżej przyjrzeć się duńskiemu designowi, a jest go mnóstwo w Kopenhadze. Poza tym kolorowe kamieniczki i skandynawski lifestyle sprawiają, iż zawsze chętnie przenosimy się do krajów Skandynawii. Byliśmy już w Norwegii, Finlandii, Szwecji, Islandii, przyszedł czas na Danię. Poznajcie atrakcje Kopenhagi.
Spis treści
- 1 KOPENHAGA – ATRAKCJE, CO ZWIEDZIĆ?
- 2 PORT NYHAVN
- 3 ULICE I ULICZKI / ATRAKCJE KOPENHAGI
- 4 PAŁACE I ZAMKI
- 5 OGRÓD BOTANICZNY I PALMIARNIA / KOPENHAGA ATRAKCJE
- 6 PARK TIVOLI
- 7 CYTADELA KASTELLET
- 8 POMNIKI
- 9 MUZEA
- 10 KOŚCIOŁY
- 11 CHRISTIANSHAVN / KOPENHAGA ATRAKCJE
- 12 WOLNE MIASTO CHRISTIANIA
- 13 SUPERKILEN PARK W DZIELNICY NORREBRO
- 14 PUNKTY WIDOKOWE
- 15 REJS PO KOPENHASKICH KANAŁACH
- 16 CO I GDZIE ZJEŚĆ W KOPENHADZE?
- 17 GDZIE NOCOWAĆ W KOPENHADZE?
- 18 JAK PORUSZALIŚMY SIĘ PO KOPENHADZE?
- 19 W JAKI SPOSÓB DOTARLIŚMY DO KOPENHAGI?
- 20 NASZE TOP MIEJSC I AKTYWNOŚCI NA KOLEJNY RAZ W STOLICY DANII / ATRAKCJE KOPENHAGI
KOPENHAGA – ATRAKCJE, CO ZWIEDZIĆ?
Kopenhaga atrakcjami stoi, a więc nawet na krótki city break warto dobrze się przygotować. Bardzo dużo miejsc jest dostępnych bezpłatnie. Natomiast muzea, galerie są biletowane i jeśli w trakcie Waszej wycieczki będziecie takie miejsca chcieli odwiedzić warto kupić Copenhagen Card.
PORT NYHAVN
Zestawienie kopenhaskich atrakcji rozpocznę od najczęściej odwiedzanego miejsca w stolicy Danii. To Port Nyhavn – Nowy Port, którego charakterystycznym elementem zabudowy są kolorowe kamienice. Mi przypominają te nad gdańską Motławą. W sezonie jest tutaj gwarno i tłoczno. W marcu – miesiącu naszej wizyty w Kopenhadze było bardzo kameralnie. Stąd możecie także wyruszyć w wycieczkę drogą wodną po kanałach. To, co charakteryzuje Nyhavn to również zabytkowe statki przycumowane do nabrzeża. Warto pospacerować tutaj w ciągu dnia, a wieczorem wybrać się na kolację, gdyż miejsce to słynie z wielu restauracji, kawiarni, pubów. Port Nyhavn to najpiękniejsza atrakcje Kopenhagi.
Zwiedzając Port Nyhavn zwróćcie uwagę również na:
Dom i Kościół Marynarzy – Nyhavn 24, 22
Pomnik Kotwica / Mindeankeret – upamiętnia duńskich marynarzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej
Współczesny budynek Nowej Sceny Duńskiego Teatru Królewskiego
Most Inderhavnsbroen
Kamienice nr 20,67,18, w których mieszkał H.CH.Andersen – popularny duński pisarz bajkowy
Przeczytajcie: Norwegia i Finlandia samochodem – najpiękniejsze miejsca, które musisz zobaczyć.

ULICE I ULICZKI / ATRAKCJE KOPENHAGI
Klimatyczne ulice i uliczki to coś co uwielbiam najbardziej, kiedy zwiedzam miasta. A w Kopenhadze ulic z fajną atmosferą nie brakuje.
Oto nasze ulubione:
Strøget – słynny kopenhaski deptak, idąc którym zobaczycie markowe sklepy, świetne restauracje, klimatyczne kawiarnie, wiele zabytków, ale i też ogromny sklep z klockami Lego
Nyboder – historyczna dzielnica starych żółto – pomarańczowych domów
Krusemyntegade – urocza, kolorowa uliczka znajdująca się tuż obok Nyboder
Magstræde – jedna z najstarszych ulic w Kopenhadze
Larsbjørnsstræde – ulica w Dzielnicy Łacińskiej, Kopenhaga centralna
Landemærket – znajduje się tutaj Okrągła Wieża – Rundetårn
Olufsvej – kopenhaskie Notting Hill, z dala od centrum
Przeczytajcie: Lofoty – niezwykłe wyspy Norwegii.


PAŁACE I ZAMKI
Obiekty pałacowe obejrzeliśmy tylko z zewnątrz. Na oglądanie wnętrz czasu niestety nie wystarczyło.
Pałac Amalienborg – oficjalna rezydencja duńskiej monarchii, najczęściej wykorzystywana zimą, stąd Duńczycy nazywają Amalienborg pałacem zimowym. Obiekt składa się z 4 rokokowych pałaców, które stoją na ośmiokątnym placu, a na jego środku jest konny pomnik Fryderyka V – króla Danii.
Zamek Christiansborg – obiekt ten znajduje się na Wyspie Zamkowej – Slotsholmen. Obecnie pełni funkcję politycznego centrum Dani, gdyż mieści się tu parlament, biura rządowe, a nawet Sąd Najwyższy. Dawniej zamieszkiwała tutaj rodzina królewska. Odwiedzający mogą obejrzeć w obiekcie: Muzeum Teatru, apartamenty królewskie, fundamenty pierwszego Zamku Christianborg, gdyż ten obecny jest trzecim – odbudowanym w latach 1907-1928 po pożarze. Obok zamku znajduje się także wiele innych ciekawych atrakcji: kościół Christiansborg Slotkirke, królewskie stajnie, arsenał, biblioteka, Muzeum Tordvalsena
Pałac Rosenborg i ogrody – ten obiekt koniecznie trzeba zobaczyć, gdyż jest iście bajkowy. Dawniej pełnił funkcję letniej rezydencji duńskich królów, dzisiaj jest muzeum o tematyce poświęconej duńskiej monarchii. Zachwyca tutaj również ogromny Królewski Ogród – Kongens Have, który najpiękniejszy jest oczywiście wiosną i złotą jesienią.
OGRÓD BOTANICZNY I PALMIARNIA / KOPENHAGA ATRAKCJE
Będąc w mieście warto poszukać również zakątków iście przyrodniczych. I tak oto w samym „sercu” Kopenhagi znajduje się 10 hektarowy Ogród Botaniczny Uniwersytetu wraz z reprezentacyjną Palmiarnią. Zróżnicowana i pielęgnowana roślinność, ciekawa architektura, no i oczywiście najpiękniej tutaj wiosną… We wnętrzu Palmiarni szczególną uwagę zwracają białe, spiralne schody wprowadzające odwiedzających na taras.
PARK TIVOLI
W czasie naszej wizyty w Kopenhadze Park Tivoli pominęliśmy, ale jest to miejsce dosyć kultowe i być może kogoś z Was zainteresuje, aby i tam się wybrać. My być może nadrobimy tą zaległość przy kolejnej wizycie w stolicy Danii. Dacie wiarę, że to jeden z najsłynniejszych parków rozrywki na świecie! Prawie jak Disneyland! Ogromna frajda dla dzieci. Najokazalszą budowlą na terenie Parku Tivoli jest Pałac Tivoli – architektonicznie bajkowy i orientalny. Działa tutaj także teatr pantomimiczny, jest sala koncertowa, akwarium, karuzele i kolejki przyprawiające o zawrót głowy.
CYTADELA KASTELLET
Warto zobaczyć i to miejsce – jedną z najlepiej zachowanych twierdz w Europie Północnej, która została zbudowana na planie pięciokąta. Twierdza miała za zadanie chronić miasto przed Szwedami.
Spacerując po tym terenie warto zwrócić uwagę na:
czerwone koszary we wnętrzu cytadeli
wiatrak typu „holender” z 1847 roku
dom komendanta – żółty budynek udekorowany królewskimi symbolami

POMNIKI
Mała Syrenka
Będąc w Kopenhadze obowiązkowym jest zobaczenie pomnika Małej Syrenki – największej atrakcji Kopenhagi. Spotkacie ją przy nabrzeżu Langelinie. Pół kobieta, pół – ryba jest symbolem stolicy Danii i mówi się, iż jest siostrą Syrenki warszawskiej. Inspiracją do stworzenia rzeźby stała się baśń H.CH. Andersena. Powstanie Małej Syrenki ufundował syn założyciela browaru Carlsberg – Carl Jacobsen, a wykonał ją duński rzeźbiarz Edvard Eriksen. Mała Syrenka w roku 2013 obchodziła setne urodziny i przez 100 lat swojego istnienia wiele razy padała ofiarą wandalizmu.
W Kopenhadze możecie odwiedzić Muzeum Calsberga.
Hans Christian Andersen
Kolejnym pomnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest pomnik przedstawiający H.CH. Andersena. Znajduje się po południowej stronie placu Ratuszowego – Radhuspladsen. Pisarz w cylindrze siedzi na ławce i w ręku trzyma książkę. Tuż obok jest bulwar noszący imię tegoż pisarza. Na placu Ratuszowym miłośnicy twórczości H.CH. Andersena odnajdą placówkę o nazwie Wspaniały Świat Hansa Christiana Andersena, w której znajdują się ekspozycje związane ze słynną baśnią autora „Dziewczynka z zapałkami”.
MUZEA
Ny Carlsberg Glyptotek
Muzeum sztuki poświęcone kulturze starożytnej basenu Morza Śródziemnego oraz XIX-wiecznej sztuce francuskiej i duńskiej. Muzeum założył wspomniany powyżej duński browarnik Carl Jacobsen. Bardzo polecam Wam to miejsce. We wtorki jest wstęp bezpłatny. Nam akurat udało się być w tym miejscu właśnie w ten dzień.
Designmuseum Danmark
W tym miejscu można podziwiać mnóstwo wystaw związanych ze sztuką dekoracyjną, rzemiosłem i wzornictwem przemysłowym ze świata Azji zachodniej od średniowiecza aż po współczesność. Jakże ogromny był mój smutek, kiedy na stronie internetowej Designmuseum Danmark przeczytałam, iż obiekt jest modernizowany i w związku z tym pozostaje zamknięty do roku 2024. A wiec pozostaje nam powrócić do Kopenhagi właśnie w tym roku.
Danish Architecture Center
Aby poznać duńskie myślenie o architekturze warto udać się do Danish Architecture Center. Miejsce to przedstawia wystawy związane z rozwojem miast, architektoniczne dzieła i najnowsze trendy. Sporo tutaj atrakcji dla dzieci i młodzieży, odbywają się także wystawy czasowe. Na nas miejsce to nie zrobiło zbyt wielkiego wrażenia – ale może któremuś z Was bardziej przypadnie do gustu. Danish Architecture Center zachwyca zewnętrzną modernistyczna architekturą. W środku znajduje się restauracja, z której można podziwiać widoki na Kopenhagę.
W Kopenhadze jest mnóstwo atrakcji w postaci muzeów, galerii. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. My przy kolejnej wizycie na pewno zwiedzilibyśmy Designmuseum Danmark, Muzeum Calsberga czy też Pałac Rosenborg.

KOŚCIOŁY
Marmurowy kościół Fryderyka
W Kopenhadze stoi największa kopuła w całej Skandynawii i jest to właśnie marmurowy kościół Fryderyka – świątynia pochodzi z XVIII wieku i obecnie z marmurem nie ma za dużo wspólnego. Obiekt miał być budowany z marmuru, jednak okazało się to zbyt kosztowne. A więc dzisiaj po marmurze została tylko nazwa.
Jedyny kościół anglikański w Danii – św. Albana
Ten obiekt oglądaliśmy tylko z zewnątrz. Znajduje się w pobliżu opisywanej powyżej Cytadeli Kastellet – w parku Churchilla. Zbudowany został z kamienia wapiennego, a wieża ze szwedzkiego granitu.
Kościół Grundtviga w dzielnicy Bispebjerg
Ten kościół miałam na liście naszego dwudniowego city breaku, ale niestety ze względu na spore oddalenie od centrum Kopenhagi nie starczyło nam czasu, aby tam dotrzeć i zobaczyć przepiękne wnętrze budowli. Zachęcam natomiast Was do tego. Wielu turystów do dzielnicy Bispebjerg nie zagląda, a szkoda. Podobno, to najpiękniejszy kościół świata. Wnętrze obiektu zachwyca minimalizmem – nie ma w nim żadnych ozdób, krzesła znajdujące się w obiekcie zostały stworzone z drewna bukowego z siedziskiem z wikliny, co jest w Danii bardzo pożądanym materiałem meblarskim. Zachwyca prostotą. Kościół Grundtviga wznoszony był przez architekta – Peder Vilhelm Jensen Klint, a następnie dzieło po jego śmierci kontynuował jego syn. Został wzniesiony na cześć wielkiego duńskiego księdza, poety i reformatora N.F.S. Grundtviga – 1783 – 1882.
Kościół Najświętszego Zbawiciela ze spiralną wieżą
Tą budowlę znajdziecie w malowniczej kopenhaskiej dzielnicy Christianshavn. To co wyróżnia ten obiekt to spiralna wieża z zewnętrznymi schodami – mierzy 90 m, z góry której można podziwiać panoramę Kopenhagi. Kościół Najświętszego Zbawiciela jest najwyższym, czynnym kościołem stolicy Danii.

CHRISTIANSHAVN / KOPENHAGA ATRAKCJE
W taj dzielnicy miasta zobaczycie wspomniany już Kościół Najświętszego Zbawiciela ze spiralną wieżą, ale nie tylko. Warto pospacerować w tym miejscu, podziwiać kolorowe kamieniczki i kameralność miejsca. Jest tutaj spokojnie, wręcz idyllicznie, a przede wszystkim urokliwie. Tuż obok znajduje się Wolne Miasto Christiania.

WOLNE MIASTO CHRISTIANIA
W części dzielnicy Christianshavn działa Wolne Miasto Christiania. Miejsce to posiada swoją flagę, własne prawo i walutę. Zamieszkuje tutaj sporo hippisowskich rodzin, wiele osób prowadzi swoje biznesy. A teraz uwaga: w miejscu tym kwitnie handel haszyszem i marihuaną prowadzony przez wielu dealerów – głównie teren wokół Pusher Street. W mojej ocenie panuje tutaj dość specyficzny i dziwny klimat, momentami nie do końca czulismy się w Christiani bezpiecznie. Nieprzyjemny zapach moczu i marihuany czuć w wielu miejscach, podejrzane typki szukają klientów, aby sprzedać wiadomo co.
Mawia się, iż będąc w Kopenhadze trzeba koniecznie udać się do Wolnego Miasta Christiania – ja raczej już bym tam nie powróciła. W Wilnie znajduje się Republika Zarzecza – Užupio, która zrobiła na nas ogromne wrażenie pod względem artystycznym, atmosfery. W Chrisitani natomiast czuliśmy się niepewnie i mieliśmy mieszane uczucia związane z tym miejscem. Artyzmu na pewno tam nie ma. W związku z tym, iż na ternie Christiani fotografowanie nie jest mile widziane, udało mi się zrobić tylko jedno zdjęcie.
Przeczytajcie: Jak zorganizować podróż na Islandię? Porady i wskazówki.
SUPERKILEN PARK W DZIELNICY NORREBRO
Do tego miejsca także nie dotarliśmy, ale na pewno jest warte uwagi. Superkilen zostawiamy sobie na kolejny raz w Kopenhadze. Pewnie zastanawiacie się co to takiego? To park publiczny o ciekawym wyglądzie i architekturze – zawierający elementy z całego świata. Park Superkilen powstał w ramach szerzenia tolerancji między uchodźcami, a mieszkańcami Danii. Ciekawe miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – jest tutaj plac zabaw, można jeździć na rowerze, biegać, spacerować.
PUNKTY WIDOKOWE
Będąc w Kopenhadze warto wspiąć się chociażby na jeden punkt widokowy, aby zobaczyć panoramę miasta z wysokości.
Najpopularniejsze punkty widokowe w Kopenhadze to:
- Wieża w Ratuszu – wstęp płatny, zwiedzanie z przewodnikiem, w cenie z kartą Copenhagen Card
- Wieża Tarnet w pałacu Christiansborg – wstęp bezpłatny
- Spiralna wieża w Kościele Najświętszego Zbawiciela – wstęp płatny, czynna od marca, na zimę jest zamykana, w cenie z kartą Copenhagen Card
- Okrągła Wieża i obserwatorium – Rundetårn – wstęp płatny, w cenie z kartą Copenhagen Card, na szczyt prowadzi ciekawa, spiralna droga i można zobaczyć też salę biblioteczną
REJS PO KOPENHASKICH KANAŁACH
Poznanie Kopenhagi z pokładu łódki to super doświadczenie. Oglądanie miasta ze strony wody sprawia, że Kopenhaga ukazuje nam się w zupełnie innej odsłonie. Idealna opcja na wiosnę i lato.
CO I GDZIE ZJEŚĆ W KOPENHADZE?
Przetestowane przez nas miejsca:
- Torvehallerne – kryty miejski targ, na którym sprzedawane są lokalne produkty, artykuły spożywcze dla smakoszy, napoje i desery
- 42 Raw – bardzo fajne i smaczne miejsce na śniadanie
- Kawiarnia z książkami Coffee Industry Sweden + kultowa Paludan Bog & Café
- Restauracja będąca tramwajem, super hamburgery – w tym wersja wege – Sporvejen Byens Burger Bar
- Bar Deco – idealny na drinka
Jakich dań skosztować będąc w Kopenhadze?
Ryby i wieprzowina wiodą prym w duńskiej kuchni. A jeśli ryby to koniecznie należy skosztować śledzia.
W Danii bardzo popularną przekąską są kanapki o nazwie smorrebrod, do których używa się ciemnego, żytniego chleba. Na takiej kanapce można znaleźć różnego rodzaju mięsa, ryby, warzywa, sery.
Mięsożercy powinni skosztować popularnych klopsików – frikadeller przyrządzanych najczęściej z wieprzowiny i z dodatkiem cielęciny. Dodatkiem do klopsików jest sałatka ziemniaczana i kiszony ogórek.
Spacerując po Kopenhadze na pewno natkniecie się na budki, w których można kupić ciepłe kiełbaski tzw. polser. W tego typu budkach dostępne są także burgery, falafele – jest to kopenhaski street food.
W czasie przerwy tzw. fika, która traktuje się jak rytuał spożywa się między innymi ciasto marchewkowe, pączki z dżemem z czarnej porzeczki czy ciasto piernikowe z orzechami. Kawa – przynajmniej w Kopenhadze jest wyśmienita.
GDZIE NOCOWAĆ W KOPENHADZE?
Kopenhaga to bardzo drogie miasto. W związku z tym zdecydowaliśmy się na rezerwację przystępnego cenowo hostelu w centrum miasta – tak, aby wszędzie było blisko lub w miarę blisko. Wybór padł na hostel o nazwie Generator Copenhagen (możecie zarezerwować ten obiekt klikając w link) – zarezerwowaliśmy 2 osobowy pokój z prywatną łazienką, ze śniadań nie korzystaliśmy. Za dwie noce zapłaciliśmy ponad 700 zł – w Polsce za taką kwotę spędzimy dwie doby w super hotelu. No ale jesteśmy przecież w Skandynawii.
Czy polecam? Pokój bardzo mały, ale czysty, łazienka z firanką prysznicową, co sprawia, iż zalewa się całą przestrzeń, pokój od ulicy sprawia, że jest sporo hałasu – a więc sami oceńcie czy warto. Następnym razem zdecydujemy się na inny obiekt głównie ze względu na słyszalne hałasy.
Przeglądając ofertę noclegową w Kopenhadze naszą uwagę przykuły dwa dizajnerskie hotele z dostępnymi cenami. Podajemy Wam nazwy, być może skusicie się na rezerwację w którymś z nich poprzez poniższe aktywne linki:
- Hotel Alexandra – znajduje się w sercu miasta i urządzony został w stylu retro.
- Zoku Copenhagen – w centrum, utrzymany w klimacie loftowym, posiada restaurację na dachu i strefę relaksu.
JAK PORUSZALIŚMY SIĘ PO KOPENHADZE?
Pieszo – i taka opcja jest bardzo fajna. Rezerwując hotel w centrum ma się możliwość dotarcia do większości miejsc o własnych nogach. Trzeba liczyć się z tym, iż po całodziennym chodzeniu nogi mocno bolą, ale i tak warto.
Kopenhagę można zwiedzać rowerem i komunikacją miejską. Jeśli wybieracie się do stolicy Danii na dłużej warto rozpatrzyć kupienie biletu czasowego – City Pass Small.
W JAKI SPOSÓB DOTARLIŚMY DO KOPENHAGI?
Lecieliśmy z Gdańska bezpośrednio do Kopenhagi tanimi liniami lotniczymi Ryanair. Lot trwa niecałą godzinę w jedną stronę. Z lotniska do centrum miasta pojechaliśmy pociągiem. Bilet na pociąg kupiliśmy w automacie na lotnisku. Tym samym sposobem powróciliśmy na lotnisko w dniu wylotu. Od razu po wylądowaniu i dotarciu do centrum poszliśmy zwiedzać miasto – lot był bardzo wcześnie rano. Lecieliśmy tylko z dwoma małymi plecakami.
NASZE TOP MIEJSC I AKTYWNOŚCI NA KOLEJNY RAZ W STOLICY DANII / ATRAKCJE KOPENHAGI
Zwiedzilibyśmy The Finn Juhl House – dom słynnego architekta z przepięknymi wnętrzami, okolice Kopenhagi.
Pojeździlibyśmy na rowerach.
Zwiedzilibyśmy Kopenhagę pływając łódką.
Zobaczylibyśmy miejsca, których nie udało się zobaczyć w trakcie pierwszej dwudniowej wycieczki: Park Tivoli, Superkilen Park, Kościół Grundtviga, jeden punkt widokowy, Charlotteborg – Muzeum Sztuki Współczesnej i Designmuseum Danmark – muzeum designu.
Zrobiłabym sesję wnętrz dizajnerskiego hotelu.
Sfotografowałabym więcej obiektów o nowoczesnej architekturze.
Wybralibyśmy się na plażę Amager.
Pobuszowałabym w kopenhaskich second – handach.
Zawitalibyśmy w słynnym sklepie Paustian – duńska marka zajmująca się projektowaniem i sprzedażą designerskich mebli oraz w centrum handlowym Illum.
Odkrywalibyśmy ciekawe miejscówki na kawę i jedzonko.
Zdecydowanie musimy wrócić do Kopenhagi. Mamy sporo do nadrobienia, Kopenhaga ma mnóstwo atrakcji. Jest już plan – powrót w roku 2024, kiedy otworzą ponownie Designmuseum Danmark.
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!