Stolica Danii, czyli Kopenhaga od dawna była na naszej liście podróżniczych city breaków. Ze względu na to, iż zawodowo fotografuję wnętrza chciałam koniecznie bliżej przyjrzeć się duńskiemu designowi, a jest go mnóstwo w Kopenhadze. Poza tym kolorowe kamieniczki i skandynawski lifestyle sprawiają, iż zawsze chętnie przenosimy się do krajów Skandynawii. Byliśmy już w Norwegii, Finlandii, Szwecji, Islandii, przyszedł czas na Danię. Poznajcie atrakcje Kopenhagi.  

KOPENHAGA – ATRAKCJE, CO ZWIEDZIĆ?

Kopenhaga atrakcjami stoi, a więc nawet na krótki city break warto dobrze się przygotować. Bardzo dużo miejsc jest dostępnych bezpłatnie. Natomiast muzea, galerie są biletowane i jeśli w trakcie Waszej wycieczki będziecie takie miejsca chcieli odwiedzić warto kupić Copenhagen Card.

PORT NYHAVN

Zestawienie atrakcji w Kopenhadze rozpoczynamy od najczęściej odwiedzanego miejsca w stolicy Danii. To Port Nyhavn – Nowy Port, którego charakterystycznym elementem zabudowy są kolorowe kamienice. Nam przypominają te nad Motławą w Gdańsku. W sezonie jest tutaj gwarno i tłoczno. W marcu – miesiącu naszej wizyty w Kopenhadze było bardzo kameralnie. Stąd możecie także wyruszyć w wycieczkę drogą wodną po kanałach. To, co charakteryzuje Nyhavn to również zabytkowe statki przycumowane do nabrzeża. Warto pospacerować tutaj w ciągu dnia, a wieczorem wybrać się na kolację, gdyż miejsce to słynie z wielu restauracji, kawiarni, pubów. Port Nyhavn to najpiękniejsza atrakcja Kopenhagi.

CIEKAWOSTKA
Port Nyhavn w dawnych czasach był miejscem o niepochlebnej opinii. Można było tutaj spotkać rybaków, marynarzy, robotników pracujących w porcie, ale i też prostytutki, awanturników, ludzi spożywających za dużo alkoholu. Niechętnie to miejsce odwiedzano.

Zwiedzając Port Nyhavn zwróćcie uwagę również na:

  • Dom i Kościół Marynarzy – Nyhavn 24, 22
  • Pomnik Kotwica / Mindeankeret – upamiętnia duńskich marynarzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej
  • Współczesny budynek Nowej Sceny Duńskiego Teatru Królewskiego
  • Most Inderhavnsbroen
  • Kamienice nr 20,67,18, w których mieszkał H.CH. Andersen – popularny duński pisarz bajkowy
Port Nyhavn Kopenhaga atrakcje

Kopenhaga - atrakcje.

ULICE I ULICZKI / ATRAKCJE KOPENHAGI

Klimatyczne ulice i uliczki to coś co uwielbiamy najbardziej, kiedy zwiedzamy miasta. A w Kopenhadze ulic z fajną atmosferą nie brakuje.

Oto nasze ulubione:

  • Strøget – słynny kopenhaski deptak, idąc którym zobaczycie markowe sklepy, świetne restauracje, klimatyczne kawiarnie, wiele zabytków, ale i też ogromny sklep z klockami Lego
  • Nyboder – historyczna dzielnica starych żółto – pomarańczowych domów
  • Krusemyntegade – urocza, kolorowa uliczka znajdująca się tuż obok Nyboder
  • Magstræde – jedna z najstarszych ulic w Kopenhadze
  • Larsbjørnsstræde – ulica w Dzielnicy Łacińskiej, Kopenhaga centralna
  • Landemærket – znajduje się tutaj Okrągła Wieża – Rundetårn
  • Olufsvej – kopenhaskie Notting Hill, z dala od centrum

Przeczytajcie: Lofoty – niezwykłe wyspy Norwegii.

ATRAKCJE KOPENHAGI

Uliczki Kopenhagi

Stolica Danii Kopenhaga

Kopenhaga

PAŁACE I ZAMKI W KOPENHADZE

Obiekty pałacowe w Kopenhadze obejrzeliśmy tylko z zewnątrz. Na oglądanie wnętrz czasu niestety nie wystarczyło.

Pałac Amalienborg – oficjalna rezydencja duńskiej monarchii, najczęściej wykorzystywana zimą, stąd Duńczycy nazywają Amalienborg pałacem zimowym. Obiekt składa się z 4 rokokowych pałaców, które stoją na ośmiokątnym placu, a na jego środku jest konny pomnik Fryderyka V – króla Danii.

Zamek Christiansborg – obiekt ten znajduje się na Wyspie Zamkowej – Slotsholmen. Obecnie pełni funkcję politycznego centrum Danii, gdyż mieści się tu parlament, biura rządowe, a nawet Sąd Najwyższy. Dawniej zamieszkiwała tutaj rodzina królewska. Odwiedzający mogą obejrzeć w obiekcie: Muzeum Teatru, apartamenty królewskie, fundamenty pierwszego Zamku Christianborg, gdyż ten obecny jest trzecim – odbudowanym w latach 1907-1928 po pożarze. Obok zamku znajduje się także wiele innych ciekawych atrakcji: kościół Christiansborg Slotkirke, królewskie stajnie, arsenał, biblioteka, Muzeum Tordvalsena.

Pałac Rosenborg i ogrody – ten obiekt koniecznie trzeba zobaczyć, gdyż jest iście bajkowy. Dawniej pełnił funkcję letniej rezydencji duńskich królów, dzisiaj jest muzeum o tematyce poświęconej duńskiej monarchii. Zachwyca tutaj również ogromny Królewski Ogród – Kongens Have, który najpiękniejszy jest oczywiście wiosną i złotą jesienią.

Przeczytajcie: Norwegia i Finlandia samochodem – najpiękniejsze miejsca, które musisz zobaczyć.

Pałac Rosenborg i ogrody

OGRÓD BOTANICZNY I PALMIARNIA / KOPENHAGA ATRAKCJE

Będąc w mieście warto poszukać również zakątków iście przyrodniczych. I tak oto w samym „sercu” Kopenhagi znajduje się 10 hektarowy Ogród Botaniczny Uniwersytetu wraz z reprezentacyjną Palmiarnią. Zróżnicowana i pielęgnowana roślinność, ciekawa architektura, no i oczywiście najpiękniej tutaj wiosną. We wnętrzu Palmiarni szczególną uwagę zwracają białe, spiralne schody wprowadzające odwiedzających na taras.

OGRÓD BOTANICZNY I PALMIARNIA

OGRÓD BOTANICZNY I PALMIARNIA / KOPENHAGA ATRAKCJE

PARK TIVOLI

W czasie naszej wizyty w Kopenhadze Park Tivoli pominęliśmy, ale jest to atrakcja dość kultowa i być może kogoś z Was zainteresuje, aby i tam się wybrać. My nadrobimy tę zaległość przy kolejnej wizycie w stolicy Danii. Tivoli to jeden z najsłynniejszych parków rozrywki na świecie! Prawie jak Disneyland! Ogromna frajda dla dzieci. Najokazalszą budowlą na terenie Parku Tivoli jest Pałac Tivoli – architektonicznie bajkowy i orientalny. Działa tutaj także teatr pantomimiczny, jest sala koncertowa, akwarium, karuzele i kolejki przyprawiające o zawrót głowy.

CYTADELA KASTELLET / KOPENHAGA ATRAKCJE 

Warto zobaczyć Cytadelę Kastellet – jedną z najlepiej zachowanych twierdz w Europie Północnej, która została zbudowana na planie pięciokąta. Twierdza miała za zadanie chronić miasto przed Szwedami.

Spacerując po tym terenie warto zwrócić uwagę na:

  • czerwone koszary we wnętrzu cytadeli
  • wiatrak typu „holender” z 1847 roku
  • dom komendanta – żółty budynek udekorowany królewskimi symbolami

CYTADELA KASTELLET

CYTADELA KASTELLET

POMNIKI W KOPENHADZE

Mała Syrenka

Będąc w Kopenhadze obowiązkowym jest zobaczenie pomnika Małej Syrenki największej atrakcji Kopenhagi. Spotkacie ją przy nabrzeżu Langelinie. Pół kobieta, pół – ryba jest symbolem stolicy Danii i mówi się, iż jest siostrą Syrenki warszawskiej. Inspiracją do stworzenia rzeźby stała się baśń H.CH. Andersena. Powstanie Małej Syrenki ufundował syn założyciela browaru Carlsberg – Carl Jacobsen, a wykonał ją duński rzeźbiarz Edvard Eriksen. Mała Syrenka w roku 2013 obchodziła setne urodziny i przez 100 lat swojego istnienia wiele razy padała ofiarą wandalizmu.

W Kopenhadze możecie odwiedzić Muzeum Calsberga.

Hans Christian Andersen

Kolejnym pomnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest pomnik przedstawiający H.CH. Andersena. Znajduje się po południowej stronie placu Ratuszowego – Radhuspladsen. Pisarz w cylindrze siedzi na ławce i w ręku trzyma książkę. Tuż obok jest bulwar noszący imię tegoż pisarza. Na placu Ratuszowym miłośnicy twórczości H.CH. Andersena odnajdą placówkę o nazwie Wspaniały Świat Hansa Christiana Andersena, w której znajdują się ekspozycje związane ze słynną baśnią autora „Dziewczynka z zapałkami”.

Przeczytajcie: Alicante – atrakcje miasta. Co warto zobaczyć w Alicante?

Mała Syrenka w Kopenhadze.

MUZEA W KOPENHADZE, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Ny Carlsberg Glyptotek

Muzeum sztuki poświęcone kulturze starożytnej basenu Morza Śródziemnego oraz XIX-wiecznej sztuce francuskiej i duńskiej. Muzeum założył wspomniany powyżej duński browarnik Carl Jacobsen. Bardzo polecam Wam to miejsce. We wtorki jest wstęp bezpłatny. Nam akurat udało się być w tym miejscu właśnie w ten dzień.

Designmuseum Danmark

W tym miejscu można podziwiać mnóstwo wystaw związanych ze sztuką dekoracyjną, rzemiosłem i wzornictwem przemysłowym ze świata Azji zachodniej od średniowiecza aż po współczesność. Jakże ogromny był nasz smutek, kiedy na stronie internetowej Designmuseum Danmark przeczytaliśmy, iż obiekt jest modernizowany i w związku z tym pozostaje zamknięty do roku 2024. A wiec musimy powrócić do Kopenhagi właśnie w tym roku.

Danish Architecture Center

Aby poznać duńskie myślenie o architekturze warto udać się do Danish Architecture Center. Miejsce to przedstawia wystawy związane z rozwojem miast, architektoniczne dzieła i najnowsze trendy. Sporo tutaj atrakcji dla dzieci i młodzieży, odbywają się także wystawy czasowe. Na nas miejsce to nie zrobiło zbyt wielkiego wrażenia – ale może któremuś z Was bardziej przypadnie do gustu. Danish Architecture Center zachwyca zewnętrzną modernistyczna architekturą. W środku znajduje się restauracja, z której można podziwiać widoki na Kopenhagę.

W Kopenhadze jest mnóstwo atrakcji w postaci muzeów, galerii. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. My przy kolejnej wizycie na pewno zwiedzilibyśmy Designmuseum Danmark, Muzeum Calsberga czy też Pałac Rosenborg.

Ny Carlsberg Glyptotek

Ny Carlsberg Glyptotek

Ny Carlsberg Glyptotek

Ny Carlsberg Glyptotek

KOŚCIOŁY W KOPENHADZE

Marmurowy kościół Fryderyka

W Kopenhadze stoi największa kopuła w całej Skandynawii i jest to właśnie marmurowy kościół Fryderyka – świątynia pochodzi z XVIII wieku i obecnie z marmurem nie ma za dużo wspólnego. Obiekt miał być budowany z marmuru, jednak okazało się to zbyt kosztowne. A więc dzisiaj po marmurze została tylko nazwa.

Jedyny kościół anglikański w Danii – św. Albana

Ten obiekt oglądaliśmy tylko z zewnątrz. Znajduje się w pobliżu opisywanej powyżej Cytadeli Kastellet – w parku Churchilla. Zbudowany został z kamienia wapiennego, a wieża ze szwedzkiego granitu.

Kościół Grundtviga w dzielnicy Bispebjerg

Ten kościół mieliśmy na liście naszego dwudniowego city breaku, ale niestety ze względu na spore oddalenie od centrum Kopenhagi nie starczyło nam czasu, aby tam dotrzeć i zobaczyć przepiękne wnętrze budowli. Zachęcamy natomiast Was do tego. Wielu turystów do dzielnicy Bispebjerg nie zagląda, a szkoda. Podobno, to najpiękniejszy kościół świata. Wnętrze obiektu zachwyca minimalizmem – nie ma w nim żadnych ozdób, krzesła znajdujące się w obiekcie zostały stworzone z drewna bukowego z siedziskiem z wikliny, co jest w Danii bardzo pożądanym materiałem meblarskim. Zachwyca prostotą. Kościół Grundtviga wznoszony był przez architekta – Peder Vilhelm Jensen Klint, a następnie dzieło po jego śmierci kontynuował jego syn. Został wzniesiony na cześć wielkiego duńskiego księdza, poety i reformatora N.F.S. Grundtviga – 1783 – 1882.

Kościół Najświętszego Zbawiciela ze spiralną wieżą

Tą budowlę znajdziecie w malowniczej kopenhaskiej dzielnicy Christianshavn. To co wyróżnia ten obiekt to spiralna wieża z zewnętrznymi schodami – mierzy 90 m, z góry której można podziwiać panoramę Kopenhagi. Kościół Najświętszego Zbawiciela jest najwyższym, czynnym kościołem stolicy Danii.

Przeczytajcie: Rzym – co zobaczyć w Wiecznym Mieście. Atrakcje stolicy Włoch.

Marmurowy kościół Fryderyka
CHRISTIANSHAVN / KOPENHAGA ATRAKCJE

W Christianshavn zobaczycie wspomniany już Kościół Najświętszego Zbawiciela ze spiralną wieżą, ale nie tylko. Warto pospacerować w tym miejscu, podziwiać kolorowe kamieniczki i kameralność miejsca. Jest tutaj spokojnie, wręcz idyllicznie, a przede wszystkim urokliwie. Tuż obok znajduje się Wolne Miasto Christiania.

CHRISTIANSHAVN

WOLNE MIASTO CHRISTIANIA

W części dzielnicy Christianshavn działa Wolne Miasto Christiania. Miejsce to posiada swoją flagę, własne prawo i walutę. Zamieszkuje tutaj sporo hippisowskich rodzin, wiele osób prowadzi swoje biznesy. A teraz uwaga: w miejscu tym kwitnie handel haszyszem i marihuaną prowadzony przez wielu dealerów – głównie teren wokół Pusher Street. W naszej ocenie panuje tutaj dość specyficzny i dziwny klimat, momentami nie do końca czuliśmy się w Christiani bezpiecznie. Nieprzyjemny zapach moczu i marihuany czuć w wielu miejscach, podejrzane typki szukają klientów, aby sprzedać wiadomo co.

Mawia się, iż będąc w Kopenhadze trzeba koniecznie udać się do Wolnego Miasta Christiania – my raczej już tam nie powrócimy.

W Wilnie znajduje się Republika Zarzecza – Užupio, która zrobiła na nas ogromne wrażenie pod względem artystycznym, atmosfery. W Chrisitani natomiast czuliśmy się niepewnie i mieliśmy mieszane uczucia związane z tym miejscem. Artyzmu na pewno tam nie ma. W związku z tym, iż na ternie Christiani fotografowanie nie jest mile widziane, udało nam się zrobić tylko jedno zdjęcie.

Przeczytajcie: Jak zorganizować podróż na Islandię? Porady i wskazówki.

WOLNE MIASTO CHRISTIANIA

SUPERKILEN PARK W DZIELNICY NORREBRO

Do tego miejsca także nie dotarliśmy, ale na pewno jest warte uwagi. Superkilen zostawiamy sobie na kolejny raz w Kopenhadze. Pewnie zastanawiacie się co to takiego? To park publiczny o ciekawym wyglądzie i architekturze – zawierający elementy z całego świata. Park Superkilen powstał w ramach szerzenia tolerancji między uchodźcami, a mieszkańcami Danii. Ciekawe miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – jest tutaj plac zabaw, można jeździć na rowerze, biegać, spacerować.

PUNKTY WIDOKOWE W KOPENHADZE / ATRAKCJE 

Będąc w Kopenhadze warto wspiąć się chociażby na jeden punkt widokowy, aby zobaczyć panoramę miasta z wysokości.

Najpopularniejsze punkty widokowe w Kopenhadze to:

  • Wieża w Ratuszu – wstęp płatny, zwiedzanie z przewodnikiem, w cenie z kartą Copenhagen Card.
  • Wieża Tarnet w pałacu Christiansborg – wstęp bezpłatny.
  • Spiralna wieża w Kościele Najświętszego Zbawiciela – wstęp płatny, czynna od marca, na zimę jest zamykana, w cenie z kartą Copenhagen Card.
  • Okrągła Wieża i obserwatorium – Rundetårn – wstęp płatny, w cenie z kartą Copenhagen Card, na szczyt prowadzi ciekawa, spiralna droga i można zobaczyć też salę biblioteczną.

Przeczytajcie: Miejsca w samolocie – jakie siedzenia warto wybierać?

REJS PO KOPENHASKICH KANAŁACH

Poznanie Kopenhagi z pokładu łódki to super doświadczenie. Oglądanie miasta ze strony wody sprawia, że Kopenhaga ukazuje nam się w zupełnie innej odsłonie. Idealna opcja na wiosnę i lato. Rejs po kanałach w Kopenhadze to atrakcja miasta z serii „must do.

CO I GDZIE ZJEŚĆ W KOPENHADZE?

Przetestowane przez nas miejsca, które polecamy na posiłek w Kopenhadze:

  • Torvehallerne – kryty miejski targ, na którym sprzedawane są lokalne produkty, artykuły spożywcze dla smakoszy, napoje i desery.
  • 42 Raw – bardzo fajne i smaczne miejsce na śniadanie.
  • Kawiarnia z książkami Coffee Industry Sweden + kultowa Paludan Bog & Café.
  • Restauracja będąca tramwajem, super hamburgery – w tym wersja wege – Sporvejen Byens Burger Bar.
  • Bar Deco – idealny na drinka.

Jakich dań skosztować będąc w Kopenhadze?

Ryby i wieprzowina wiodą prym w duńskiej kuchni. A jeśli ryby to koniecznie należy skosztować śledzia.

W Danii bardzo popularną przekąską są kanapki o nazwie smorrebrod, do których używa się ciemnego, żytniego chleba. Na takiej kanapce można znaleźć różnego rodzaju mięsa, ryby, warzywa, sery.

Mięsożercy powinni skosztować popularnych klopsików – frikadeller przyrządzanych najczęściej z wieprzowiny i z dodatkiem cielęciny. Dodatkiem do klopsików jest sałatka ziemniaczana i kiszony ogórek.

Spacerując po Kopenhadze na pewno natkniecie się na budki, w których można kupić ciepłe kiełbaski tzw. polser. W tego typu budkach dostępne są także burgery, falafele – jest to kopenhaski street food.

W czasie przerwy tzw. fika, która traktuje się jak rytuał spożywa się między innymi ciasto marchewkowe, pączki z dżemem z czarnej porzeczki czy ciasto piernikowe z orzechami. Kawa – przynajmniej w Kopenhadze jest wyśmienita.

GDZIE NOCOWAĆ W KOPENHADZE?

Kopenhaga to bardzo drogie miasto. W związku z tym zdecydowaliśmy się na rezerwację przystępnego cenowo hostelu w centrum miasta – tak, aby wszędzie było blisko lub w miarę blisko. Wybór padł na hostel o nazwie Generator Copenhagen (możecie zarezerwować ten obiekt klikając w link) – zarezerwowaliśmy 2 osobowy pokój z prywatną łazienką, ze śniadań nie korzystaliśmy. Za dwie noce zapłaciliśmy ponad 700 zł – w Polsce za taką kwotę spędzimy dwie doby w super hotelu. No ale jesteśmy przecież w Skandynawii.
Czy polecamy? Pokój bardzo mały, ale czysty, łazienka z firanką prysznicową, co sprawia, iż zalewało się całą przestrzeń, pokój od ulicy sprawiał, że jest sporo hałasu – a więc sami oceńcie czy warto. Następnym razem zdecydujemy się na inny obiekt głównie ze względu na słyszalne hałasy z zewnątrz.

Przeglądając ofertę noclegową w Kopenhadze naszą uwagę przykuły dwa dizajnerskie hotele z dostępnymi cenami. Podajemy Wam nazwy, być może skusicie się na rezerwację w którymś z nich poprzez poniższe aktywne linki:

  • Hotel Alexandra – znajduje się w sercu miasta i urządzony został w stylu retro.
  • Zoku Copenhagen – w centrum, utrzymany w klimacie loftowym, posiada restaurację na dachu i strefę relaksu.

JAK PORUSZALIŚMY SIĘ PO KOPENHADZE?

Po Kopenhadze warto poruszać się pieszo. Rezerwując hotel w centrum ma się możliwość dotarcia do większości miejsc o własnych nogach. Trzeba liczyć się z tym, iż po całodziennym chodzeniu nogi mocno bolą, ale i tak warto.

Kopenhagę warto też zwiedzać rowerem i komunikacją miejską. Jeśli wybieracie się do stolicy Danii na dłużej warto rozpatrzyć kupienie biletu czasowego – City Pass Small.

W JAKI SPOSÓB DOTARLIŚMY DO KOPENHAGI?

Lecieliśmy z Gdańska bezpośrednio do Kopenhagi tanimi liniami lotniczymi Ryanair. Lot trwa niecałą godzinę w jedną stronę. Z lotniska do centrum miasta pojechaliśmy pociągiem. Bilet na pociąg kupiliśmy w automacie na lotnisku. Tym samym sposobem powróciliśmy na lotnisko w dniu wylotu. Od razu po wylądowaniu i dotarciu do centrum poszliśmy zwiedzać miasto – lot był bardzo wcześnie rano. Lecieliśmy tylko z dwoma małymi plecakami.

ATRAKCJE W KOPENHADZE NA KOLEJNĄ PODRÓŻ

  • Zwiedzilibyśmy The Finn Juhl House – dom słynnego architekta z przepięknymi wnętrzami, okolice Kopenhagi.
  • Pojeździlibyśmy na rowerach.
  • Zwiedzilibyśmy Kopenhagę pływając łódką.

Kopenhaga - rowery

  • Zobaczylibyśmy atrakcje, których nie udało się zobaczyć w trakcie pierwszej dwudniowej wycieczki: Park Tivoli, Superkilen Park, Kościół Grundtviga, jeden punkt widokowy, Charlotteborg – Muzeum Sztuki Współczesnej i Designmuseum Danmark – muzeum designu.
  • Sfotografowalibyśmy więcej obiektów o nowoczesnej architekturze.
  • Wybralibyśmy się na plażę Amager.
  • Pobuszowalibyśmy w kopenhaskich second – handach.
  • Zawitalibyśmy w słynnym sklepie Paustian – duńska marka zajmująca się projektowaniem i sprzedażą designerskich mebli oraz w centrum handlowym Illum.
  • Odkrywalibyśmy ciekawe miejscówki na kawę i jedzonko.

Zdecydowanie musimy wrócić do Kopenhagi. Mamy sporo do nadrobienia, Kopenhaga ma mnóstwo atrakcji. Jest już plan – powrót w roku 2024, kiedy otworzą ponownie Designmuseum Danmark.

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!