Na naszej trasie po klimatycznych miejscach w Polsce nie mogło zabraknąć Rudaw Janowickich, czyli pasma górskiego położonego w Sudetach Zachodnich. Już od dawna planowaliśmy odwiedzić słynne Kolorowe Jeziorka i wspiąć się na drugi co do wielkości szczyt w Sokolich Górach, czyli Sokolik. Udało się! No może nie do końca – bo na Sokoliku o wschodzie słońca niestety nie ujrzeliśmy słynnych laserów powstających od słonecznych promieni i oświetlających całe Rudawy Janowickie. Podobno częściej występują jesienią. Natomiast Kolorowe Jeziorka prezentowały się rewelacyjnie.

RUDAWY JANOWICKIE – KOLOROWE JEZIORKA

Jeżeli marzy Wam się zetknięcie z ferią barw w otoczeniu przyrody to koniecznie musicie wybrać się do Rudaw Janowickich i zobaczyć słynne Kolorowe Jeziorka. Położone są one przy zielonym szlaku prowadzącym na Wielką Kopę. Szlak ten rozpoczyna się w miejscowości Wieściszowice.

Przed podróżą w te strony zastanawialiśmy się jak to możliwe, że jeziorka mają takie barwy?

Wszystko to przez niemieckie kopalnie, które od roku 1785 prowadziły na tych terenach prace wydobywając piryt, który następnie przerabiano na kwas siarkowy. Po zakończonych pracach i pozostawionych po nich zgłębieniach natura w sposób naturalny wypełniła te miejsca wodą. Woda w zetknięciu ze specyficzną barwą podłoża wynikającą z jego składu chemicznego sprawiła, że powstały Kolorowe Jeziorka.

Wędrując po tym terenie można zobaczyć 4 rodzaje jeziorek – każde o innym kształcie i kolorze.

KOLOROWE JEZIORKA – JEZIORKO ŻÓŁTE

Jeziorko Żółte może okresowo wysychać. Na szczęście, kiedy my byliśmy w tym miejscu było wypełnione żółtawym odcieniem wody. Jeziorko to znajduje się na wysokości 555 m n.p.m.

KOLOROWE JEZIORKA - JEZIORKO ŻÓŁTE

KOLOROWE JEZIORKA - JEZIORKO ŻÓŁTE

Przeczytajcie: Miejsca, które warto zobaczyć w Polsce. Moja subiektywna lista.

KOLOROWE JEZIORKA – JEZIORKO PURPUROWE

Jeziorko Purpurowe bardzo efektownie wygląda. Ma bardzo specyficzny kształt i jego piaskowe otoczenie tworzy niesamowity widok. Powstało na wyrobisku o nazwie „Nadzieja”. Leży na 560 m n.p.m.

KOLOROWE JEZIORKA - JEZIORKO PURPUROWE

KOLOROWE JEZIORKA - JEZIORKO PURPUROWE

KOLOROWE JEZIORKA – JEZIORKO BŁĘKITNE

Naszym zdaniem Jeziorko Błękitne jest najpiękniejsze. Nazywają je Szmaragdowym, Niebieskim, czasem Lazurowym. Jego odcień jest niesamowity. Przypomina Jeziora Plitwickie w Chorwacji. Leży na 635 m n.p.m i powstało na wyrobisku, które nazywało się „Nowe Szczęście”.

KOLOROWE JEZIORKA - JEZIORKO BŁĘKITNE

KOLOROWE JEZIORKA - JEZIORKO BŁĘKITNE

KOLOROWE JEZIORKA - JEZIORKO BŁĘKITNE

KOLOROWE JEZIORKA – JEZIORKO ZIELONE

Na początku nie mogliśmy trafić w to miejsce. Im dalej się wędruje tym oznaczenia są coraz gorsze. W końcu się udało. Jeziorko Zielone prezentuje się najmniej efektownie i może wysychać. Nazywane jest Jeziorkiem Czarnym i ta nazwa trafniej określa jego kolor. Powstało na wyrobisku „Gustaw” i leży na 730 m n.p.m.

KOLOROWE JEZIORKA - JEZIORKO ZIELONE

RUDAWY JANOWICKIE

KOLOROWE JEZIORKA – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wstęp na Kolorowe Jeziorka jest bezpłatny.
Samochód można zaparkować na jednym z 5 dostępnych parkingów, które są strzeżone i monitorowane. Parkingi są płatne.
Na terenie Kolorowych Jeziorek znajdują się też pola namiotowe.

RUDAWY JANOWICKIE – SOKOLIK

Kolejnym naszym celem w Rudawach Janowickich był drugi co do wielkości szczyt w Sokolich Górach, czyli słynny Sokolik. Nocowaliśmy w pobliskiej Jelenie Górze. Pobudka o 4 rano, szybkie ogarnięcie się i wyruszyliśmy na podbój Sokolika licząc, iż będzie piękny wschód słońca i słynne lasery oświetlające część północną Rudaw Janowickich, Karkonosze, Góry Karczewskie czy dolinę Bobru.

RUDAWY JANOWICKIE – SOKOLIK

Widok z Sokolika jest jednym z najatrakcyjniejszych na Dolnym Śląsku. Wielbiciele fotografii krajobrazowej chętnie tutaj przybywają, aby „ustrzelić” idealny kadr. To również perfekcyjne miejsce do ćwiczeń wspinaczkowych. Na zdjęciu widok z Sokolika.

RUDAWY JANOWICKIE – SOKOLIK

Sokolik tworzą liczne skałki. Wiele z nich posiada swoje nazwy, jednak najsłynniejsze to „Sokoliki” – tworzą je dwa filary skalne. Na szczyt jednego z nich przy końcu wędrówki prowadzą strome, żeliwne schody. Na samej górze znajduje się platforma widokowa 360 stopni. Wędrówka na szczyt jest w miarę krótka, ale idzie się praktycznie cały czas pod górkę.

Po drodze mija się słynne schronisko górskie Szwajcarka, które dawniej pełniło funkcję domku myśliwskiego.

Wędrując wczesnym rankiem towarzyszyła nam tylko przyroda w czystej postaci – śpiewały ptaki, szumiały drzewa, zobaczyliśmy nawet jelenia.

RUDAWY JANOWICKIE – SOKOLIK

RUDAWY JANOWICKIE – SOKOLIK

Niestety spektakularnego wschodu słońca i słynnych laserów nie było. Wschodzące słońce pojawiało się i znikało, gdyż przysłaniały je spore chmurzyska. Wiało niemiłosiernie. Spotkany na samym szczycie fotograf powiedział nam, iż lasery można częściej zobaczyć jesienią.

Przeczytajcie: Zamek w Mosznej – miejsce z klimatem w województwie opolskim

Po zejściu z Sokolika czym prędzej ruszyliśmy do naszego hotelu w Jeleniej Górze – Mercure na pyszne śniadanie (zarezerwujcie hotel przez ten link). Burczało nam w brzuchach, że ho ho. Po śniadaniu położyliśmy się spać na dwie godziny, aby odespać poranną pobudkę. Następnie ruszyliśmy dalej w trasę.

Zarówno Kolorowe Jeziorka, jak i Sokolik to miejsca z serii „must see” w Rudawach Janowickich. Gdyby tylko jeszcze słynne lasery udało się nam zobaczyć – to byłoby idealnie. A może Wy je widzieliście? Zwiedzaliście Rudawy Janowickie?

 

Więcej o Dolnym Śląsku znajdziecie tutaj:
Dolnośląskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!