Zakopane to najbardziej popularna miejscowość w Polsce. Co roku odwiedzana przez tłumy turystów – co może zniechęcać do wizyty, szczególnie w czasie wakacyjnym. Dla nas Zakopane od zawsze było dobrą bazą wypadową w Tatry. Warto dać szansę temu miejscu i je zwiedzić. Poprzez ten artykuł udowodnimy Wam, iż Zakopane to nie tylko Krupówki. Jest tutaj wiele wspaniałych atrakcji – muzea, zakopiańska architektura drewniana, wille z duszą.

MUZEUM TATRZAŃSKIE

W Zakopanem muzeów jest sporo, ale zwiedzanie proponujemy rozpocząć od jednego z najstarszych w Polsce – Muzeum Tatrzańskiego im. dr Tytusa Chałubińskiego. Obiekt ten znajdziecie na Krupówkach. Waszą uwagę niech zwróci budynek muzeum. Współautorem projektu jest sam Stanisław Witkiewicz – słynny zakopiański architekt, który stworzył budownictwo w stylu zakopiańskim. Obiekt Muzeum Tatrzańskiego jest jednym z nielicznych murowanych budynków w stylu zakopiańskim.

Muzeum Tatrzańskie zostało założone w 1889 roku.

Co można zobaczyć we wnętrzach Muzeum Tatrzańskiego? Przede wszystkim zapoznajemy się z kulturą i tradycją góralską, z fauną i florą Podhala. Muzeum Tatrzańskie w głównym gmachu posiada aż 1400 eksponatów, a więc są tutaj ogromne możliwości zgłębienia wiedzy o stylu życiu górali, geologii górzystych terenów, zwierzętach i roślinności.

Muzeum Tatrzańskie posiada wiele oddziałów. W Zakopanem jest ich 6:

  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba”
  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich / Chałupa Gąsieniców Sobczaków
  • Galeria Władysława Hasiora
  • Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich
  • Muzeum Kornela Makuszyńskiego
  • Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza”
CIEKAWOSTKA – KIM BYŁ DR TYTUS CHAŁUBIŃSKI?
Tytus Chałubiński bardzo zasłużył się dla Zakopanego. Żył w latach: 1920-1889. Był lekarzem, profesorem patologii, botanikiem, działaczem społecznym, filantropem, wykładowcą i ogromnym miłośnikiem tatrzańskiej przyrody. Był współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego i badał tatrzańską przyrodę. W ogromnej mierze przyczynił się do rozwoju Zakopanego i jego popularyzacji, gdyż posiadał uznanie na całym świecie. Uznano go za najwybitniejszego Polaka drugiej połowy XIX wieku. Zmarł w ukochanym Zakopanem.

Adres: ulica Krupówki 10, Zakopane.

Przeczytajcie: Święta wielkanocne w górach – Tatry.

MUZEUM TATRZAŃSKEI ZAKOPANE

MUZEUM STYLU ZAKOPIAŃSKIEGO W WILLI KOLIBA

Zwiedzając atrakcje Zakopanego nie można pominąć Willi Koliba, w której funkcjonuje Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Budynek willi to pierwszy obiekt zbudowany w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza.

Stanisław Witkiewicz nie chciał, aby na Podhalu zadomowiły się takie style jak np. tyrolski czy szwajcarski. Jego architektoniczny zmysł i miłość do Podhala i Tatr sprawiły, iż to on jest twórcą stylu zakopiańskiego, który nie jest widoczny tylko w architekturze budynków, ale i też w przedmiotach codziennego użytku, meblach, kapliczkach.

Co jest charakterystyczne dla architektury zbudowanej w stylu zakopiańskim? Są to przede wszystkim budynki drewniane, ze spadzistymi dachami, werandami i motywami nawiązującymi do kultury góralskiej.

To wszystko możecie obejrzeć w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba. Wnętrze obiektu zaaranżował słynny artysta Władysław Hasior, którego galerię można również obejrzeć w Zakopanem. O czym poniżej.

Adres: Kościeliska 18, Zakopane.

Przeczytajcie: Dolina Pięciu Stawów i kultowe schronisko – zjawiskowe miejsce w Tatrach.

WILLA KOLIBA ZAKOPANE

WILLA KOLIBA ZAKOPANE

CHAŁUPA GĄSIENICÓW SOBCZAKÓW

Pozostajemy w temacie budownictwa zakopiańskiego, gdyż Chałupa Gąsieniców Sobczaków ten styl także reprezentuje i jest jednym z najcenniejszych zabytków w Zakopanem. Najstarsza cześć chałupy pochodzi aż z 1830 roku.

Co można zobaczyć w Chałupie Gąsieniców Sobczaków? Atrakcją są dwa pomieszczenia: izba czarna i izba biała.

Izba czarna była niegdyś pomieszczeniem, w którym toczyło się codzienne życie górali – gotowano, prano, sprzątano w tej przestrzeni. W izbie białej natomiast przebywano, kiedy działo się w życiu góralskiej rodziny coś ważnego, odświętnego.

Warto zwrócić uwagę na przedmioty codziennego użytku które były wykorzystywane w izbie czarnej i białej.

Są to między innymi:

  • ceramika
  • obrazy
  • ubrania
  • sprzęt pasterski
  • rzeźby
  • łyżniki podhalańskie – półki z licznymi zdobieniami służące do zawieszania łyżek

Adres: Droga Do Rojów 6, Zakopane.

CHAŁUPA GĄSIENICÓW SOBCZAKÓW ATRAKCJE ZAKOPANEGO

CHAŁUPA GĄSIENICÓW SOBCZAKÓW ATRAKCJE ZAKOPANEGO

GALERIA SZTUKI IM. WŁODZIMIERZA I JERZEGO KULCZYCKICH

To kolejny odział Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, który warto zwiedzić. Galeria mieści się w neoklasycystycznym pałacu z XX wieku. Wielu nazywa to miejsce „Cyrankiewiczówką”, gdyż dawniej w pałacu bywał premier Józef Cyrankiewicz. Muzeum Tatrzańskie prezentuje w tym obiekcie wystawy czasowe związane z tematyką kobierców wschodnich – elementu okrycia koni, wozów, sprzętów domowych, sarkofagów.

W galerii cyklicznie wystawiane są również prace malarza Marka Żuławskiego.

Adres: Droga na Koziniec 8, Zakopane.

MUZEUM KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO

Jako dziecko uwielbiałam czytać o przygodach Koziołka Matołka, a lektura „Szatan z siódmej klasy” należała do moich ulubionych. Z tego też powodu w planie zwiedzania atrakcji Zakopanego nie mogło zabraknąć Muzeum Kornela Makuszyńskiego.

Państwo Makuszyńscy bardzo lubili spędzać czas w Zakopanem – do tego stopnia, iż postanowili przeprowadzić się tutaj po II wojnie światowej. Zamieszkali w Willi Opolanka, w której to obecnie mieści się muzeum.

Co możecie obejrzeć w Muzeum Kornela Makuszyńskiego? W czterech pokojach znajdują się pamiątki po pisarzu, które przekazała żona. Są to: meble, listy, zdjęcia, obrazy, rzeźby. Warto odwiedzić to miejsce.

Adres: Kazimierza Przerwy-Tetmajera 15, Zakopane.

MUZEUM KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO W ZAKOPANEM

MUZEUM KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO W ZAKOPANEM

WILLA OKSZA I GALERIA SZTUKI

Kolejnym odziałem należącym do Muzeum Tatrzańskiego jest Galeria Sztuki w zabytkowej Willi Oksza. Ten przepiękny, drewniany obiekt został wybudowany w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza.

W Willi Oksza można obejrzeć dzieła sztuki, które powstały pod wpływem zauroczenia Tatrami i całym Podhalem. Są tutaj prace między innymi: Ignacego Witkiewicza – syna Stanisława Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Rafała Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej i wielu innych artystów.

Wystawa stała nosi nazwę: „Artyści i sztuka w Zakopanem”.

Adres: Hr. Władysława Zamoyskiego 25, Zakopane.

Przeczytajcie: Muzea w Gdańsku, które warto zwiedzić.

WILLA OKSZA I GALERIA SZTUKI ZAKOPANE ATRAKCJE

WILLA OKSZA I GALERIA SZTUKI

WILLA OKSZA I GALERIA SZTUKI

GALERIA WŁADYSŁAWA HASIORA

Bardzo lubimy niepokojącą twórczość Władysława Hasiora, który tworzył w czasach PRL i kochał Zakopane, gdzie mieszkał. Galeria Władysława Hasiora znajduje się w budynku dawnej leżakowni sanatorium „Warszawianka”. Znajduje się tutaj ok. 200 dzieł artysty – obok żadnego z nich nie można przejść obojętnie. Odwiedzając to miejsce zazwyczaj towarzyszą odbiorcom skrajne emocje – i tak było w naszym wypadku.

Władysław Hasior tworzył rzeźby, instalacje z tego co znalazł – często przypadkowo np. na śmietnikach. Dawał wielu przedmiotom nowe życie. Od zawsze artysta szokował, zachwycał, a czasami odpychał swoją twórczością.

Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem to atrakcja, której nie możecie pominąć.

Adres: ul. Jagiellońska 18B, Zakopane.

GALERIA WŁADYSŁAWA HASIORA

GALERIA WŁADYSŁAWA HASIORA

GALERIA WŁADYSŁAWA HASIORA ZAKOPANE ATRAKCJE

W pobliżu Galerii Władysława Hasiora znajduje się Galeria Sztuki i Malarstwa Henryka Burzeca – również bardzo ciekawe miejsce ( Wenantego Piaseckiego 14, Zakopane).

Galeria Sztuki i Malarstwa Henryka Burzeca

Aktualne cenniki i godziny otwarcia Muzeum Tatrzańskiego i jego oddziałów należy sprawdzić na stronie internetowej obiektu. Polecamy kupienie dobowego biletu, dzięki któremu można obejrzeć wystawy we wszystkich oddziałach jednego dnia.

WILLA ATMA – MUZEUM KAROLA SZYMANOWSKIEGO

Willa Atma to kolejny budynek zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim i kolejne miejsce warte odwiedzenia w Zakopanem. Znajduje się tutaj muzeum (będące odziałem Muzeum Narodowego w Krakowie) poświęcone życiu i twórczości Karola Szymanowskiego – zaraz po Fryderyku Chopinie najbardziej cenionego polskiego kompozytora.

Karol Szymanowski również był zafascynowany Podhalem i Tatrami – to tutaj tworzył i mieszkał. Miejscem do życia była Willa Atma, która pełniła funkcję pensjonatu. Karol Szymanowski mieszkał w willi w latach 1930-35. Najwiekszym dziełem Karola Szymanowskiego stał się utwór „Harnasie” – nawiązujący do kultury i tradycji podhalańskiej.

Adres: Kasprusie 19, Zakopane.

Aktualny cennik i godziny otwarcia Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma należy sprawdzić na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie.

WILLA ATMA – MUZEUM KAROLA SZYMANOWSKIEGO

MUZEUM JANA KASPROWICZA NA HARENDZIE

To muzeum było dla nas największą atrakcją muzealną Zakopanego. Willa Harenda została wybudowana w 1920 roku. Przez kilka lat była własnością Winifred Cooper – angielskiej malarki i poetki, która przybyła do Zakopanego za swoją miłością, pokochała też góry. Trudy życia na Podhalu sprawiły, iż Winifred Cooper sprzedała willę Janowi Kasprowiczowi i jego żonie, którzy wprowadzili się do posiadłości w roku 1923.

Jan Kasprowicz zawsze marzył o domu w górach. Niestety długo nie cieszył się swoim szczęściem. 3 lata po przeprowadzce zmarł. Jego żona postanowiła willę „Harenda” przekształcić na pamiątkowe muzeum po poecie. W 1950 roku muzeum zaczęło działać. Dla odwiedzających udostępnione są: salon, sypialnia i jadalnia. Wszystkie pomieszczenia zostały zachowane w oryginalnym stanie. Są tutaj pamiątki, obrazy, meble po Janu Kasprowiczu. Ten dom żyje słowami i twórczością.

Tuż obok znajduje się mauzoleum Jana Kasprowicza – tutaj spoczął, pod ukochanymi Tatrami. Styl mauzoleum jest w art. deco, a budulec z którego powstał sprowadzono aż z Morskiego Oka.

Tuż obok znajduje się Kościół Świętego Jana na Harendzie.

Adres: ul. Harenda 12a, Zakopane

Aktualny cennik i godziny otwarcia Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie należy sprawdzić na stronie internetowej obiektu.

MUZEUM JANA KASPROWICZA NA HARENDZIE

MUZEUM OSCYPKA

Jak wiadomo Podhale słynie z oscypków. Warto poznać tajniki ich tworzenia. W jaki sposób wytwarza się słynny góralski ser o nazwie oscypek dowiecie się w Muzeum Oscypka. Prócz tego poznacie historię pasterstwa na Podhalu – będącą nieodłączny elementem tradycji i kultury góralskiej. Nam bardzo spodobały się pasterskie sprzęty, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Wizyta w Muzeum Oscypka to wesoło spędzony czas zarówno dla starszych, jak i młodszych. Pokaz wyrabiania oscypka odbywa się dwa razy dziennie w wyznaczonych godzinach.

O której? To najlepiej sprawdzić na stronie internetowej obiektu, aby mieć aktualne informacje.

Adres: Jagiellońska 28, Zakopane

CHATA SABAŁY

Chata Sabały – najstarszy dom w Zakopanem, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. To dom rodzinny słynnego muzykanta i gawędziarza z gór – Jana Krzeptowskiego Sabały. Ten dawniej trudnił się myślistwem, jednak dzięki doktorowi Tytusowi Chałubińskiego został wprowadzony do elity zakopiańskiego towarzystwa, których zabawiał gawędziarstwem i żartami. Ludzie uwielbiali go słuchać i był dla nich odzwierciedleniem prawdziwego górala.

Co można zobaczyć w Chacie Sabały?

Przede wszystkim chata składa się z typowo góralskich pomieszczeń, a więc sieni, czarnej i białej izby. Uwagę zwracają typowo góralskie przedmioty codziennego użytku oraz meble.

Adres: Stare Krzeptówki 17, Zakopane

CHATA SABAŁY ZAKOPANE ATRAKCJE

CHATA SABAŁY

WILLA POD JEDLAMI

Niedaleko dzielnicy Bystre w Zakopanem można zobaczyć z zewnątrz kolejne  projektowe dzieło w stylu zakopiańskim powstałe dzięki Stanisławowi Witkiewiczowi – Willę pod Jedlami. Znajdziecie ją pod adresem: Koziniec 1. Obiektu nie można zwiedzać wewnątrz, ale warto obejrzeć chociażby zewnętrzna architekturę. Uwagę zwracają kunsztownie zaprojektowane: kamienna podmurówka, weranda, rzeźbione elementy. Willa pod Jedlami jest oceniana jako najpełniejszy projekt Stanisława Witkiewicza.

Od dawna obiekt jest w rękach prywatnych – należy do rodziny Pawlikowskich. Swego czasu tworzyła w tym miejscu Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, która była żoną Jana Gwalberta Henryka Pawlikowskiego – również poety.

Willę otaczają majestatyczne drzewa – lipa, limby, cisy, modrzewie. W przeszłości rosły tutaj jodły – stąd nazwa willi. Uważni zobaczą zabytkową studnię, którą także zaprojektował Stanisław Witkiewicz.

WILLA POD JEDLAMI ZAKOPANE

KAPLICA W JASZCZURÓWCE

Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce również zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Właścicielem tegoż obiektu jest Tatrzański Park Narodowy i na jego terenie obiekt jest usytuowany. Kaplicę w Jaszczurówce wyróżnia zrębowa konstrukcja i arkadowe podcienie. Niewielka wieżyczka z dzwonem dodaje uroku. Warto obejrzeć wnętrza, gdzie ołtarz główny przypomina góralską chatę.

Kaplica w Jaszczurówce pięknie prezentuje się o każdej porze roku, ale chyba najbardziej chwyta ze serce skąpana w śniegu i otulona nocą. Naszym zdaniem to idealne miejsce na uroczystość zaślubin.

KAPLICA W JASZCZURÓWCE

CMENTARZ ZASŁUŻONYCH NA PĘKSOWYM BRZYZKU

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku jest jednym z najważniejszych w Polsce – tuż obok cmentarzu na Powązkach w Warszawie. Nekropolię złożono w 1851 roku, a fundatorem gruntu był Jan Pęksa – stąd nazwa cmentarza.

Zastanawiacie się zapewne co oznacza słowo „brzyzek”? Brzyzek oznacza w gwarze podhalańskiej urwisko nad potokiem. Cmentarz otaczają dwa potoki.

Dawniej chowano tutaj zwykłych śmiertelników. Jednak od momentu kiedy na cmentarzu spoczął dr Tytus Chałubiński ranga cmentarza zmieniła się. W 1931 roku Cmentarz na Pęksowym Brzyzku uznano za zabytek i od tej pory chowani są tutaj tylko Ci, którzy zasłużyli się dla Podhala i odegrali ważną rolę w historii Zakopanego i całej Polski.

Spoczywają w tym miejscu między innymi:

  • Stanisław Witkiewicz – twórca stylu zakopiańskiego.
  • Kornel Makuszyński – pisarz, autor między innymi ,,Przygód Koziołka Matołka”.
  • Kazimierz Przerwa-Tetmajer – poeta i pisarz.
  • Władysław Hasior – słynny rzeźbiarz i malarz żyjący na Podhalu.

Na tym terenie znajduje się także zabytkowy kościołek – Stary Kościół parafialny Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa. Pamiętajcie, aby to miejsce w Zakopanem zobaczyć. Prostota wnętrza kościoła zachwyca. Warto zwrócić uwagę na namalowane na szkle stacje drogi krzyżowej. Stworzyła je lokalna artystka Ewelina Pęksowa.

CMENTARZ ZASŁUŻONYCH NA PĘKSOWYM BRZYZKU

CMENTARZ ZASŁUŻONYCH NA PĘKSOWYM BRZYZKU ZAKOPANE ATRAKCJE

ZESPÓŁ DWORSKO PARKOWY W KUŹNICACH

Do Kuźnic – obecnie dzielnicy Zakopanego na pewno traficie. Stąd przecież wyrusza się na wiele popularnych górskich szlaków – na Nosal, Giewont, Czerwone Wierchy. To tutaj znajduje się również dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

Prócz powyższych atrakcji warto zwiedzić znajdujący się tutaj Zespół Dworsko – Parkowy.

CIEKAWOSTKA
Kuźnice kiedyś nie należały do Zakopanego – stanowiły odrębną jednostkę. Były dla większości osób bardziej atrakcyjne do wypoczynku i spędzania czasu aniżeli Zakopane. To właśnie w Kuźnicach XIX wieku prym wiodła turystyka i ludzie chcieli tutaj żyć oraz spędzać wolny czas. Zakopane omijano. W Kuźnicach rozwijał się też intensywnie przemysł hutniczy – zawdzięczają to rodzinie Homolacs. Niestety przemysł hutniczy w Kuźnicach upadł pod koniec wieku XIX.

Co warto zwiedzić w Kuźnicach?

  • Wystawę poświęconą Zamoyjskim znajdującą się w zabytkowym spichlerzu.
  • Wozownię
  • Fontannę

KUŹNICE ZAKOPANE

GUBAŁÓWKA – PANORAMA NA ZAKOPANE I TATRY

Gubałówka, z której rozpościerają się wspaniałe widoki jest jedną z największych atrakcji Zakopanego. To podłużne wzniesienie na Pogórzu Gubałówki dostarcza widoków na Zakopane, Tatry, a nawet Pieniny i Beskid Żywiecki.

Na Gubałówkę można wejść samodzielnie – ok. 40 minutowego marszu pod górkę nie będzie dużym wyzwaniem lub wjechać kolejką linowo – terenową, którą wybudowano w 1938 roku.

Na szczycie Gubałówki jest pełna infrastruktura turystyczna – restauracje, bary, noclegi, sklepiki z pamiątkami, można wynająć leżaki i odpoczywać podziwiając krajobrazy. Zwróćcie uwagę na krzyż pojednania pomiędzy dr Tytusem Chałubińskim, a Kazimierzem Krzywickim. Zimą działają tutaj wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu.

Z Gubałówki można wybrać się na Butorowy Wierch (1160 m), a stamtąd kolejką krzesełkową warto zjechać do malowniczego Kościeliska.

GUBAŁÓWKA WIDOK NA TATRY

KOLEJKA LINOWA NA KASPROWY WIERCH

Bardzo znaną atrakcją Zakopanego jest kolejka linowa na Kasprowy Wierch działająca od 1936 roku. W szczycie sezonu jest tak popularna, iż trzeba nawet kilka godzin odstać w kolejce, aby znaleźć się na szczycie Kasprowego Wierchu.

Można oczywiście wejść o własnych siłach, ale wędrówka jest dość wymagająca.

Dolna stacja kolejki linowej znajduje się w opisywanych powyżej Kuźnicach. Cała trasa ma ok. 4 kilometrów i czeka Was jedna przesiadka –  na Myślenickich Turniach.

Z Kasprowego Wierchu roztaczają się niesamowite widoki, a zimą jest to popularne miejsce wśród narciarzy.

KASPROWY WIERCH

SANKTUARIUM NA KRZEPTÓWKACH

Pełna nazwa to: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. To rzymskokatolickie sanktuarium zostało wybudowane jako religijny dar za ocalenie życia papieża Jana Pawła II w zamachu, który miał miejsce 13 maja 1981 roku. Miejscem tym opiekują się księża pallotyni.

Papież Jan Paweł II ofiarował świątyni dzwon, który zawisł na dzwonnicy. Papież ofiarował także różaniec, który został wmurowany w fundamenty kościoła.

Tuż obok znajduje się kaplica z figurką Matki Boskiej Fatimskiej, Park Fatimski z ołtarzem papieskim oraz Kapliczka Jana Pawła II.

KRUPÓWKI

Zakopane chyba by nie istniało bez słynnych Krupówek. Sopot ma Monciak, a Zakopane Krupówki. Dzieje się tutaj sporo – niestety wiele jest niepotrzebnego kiczu i komercji. Mimo wszystko Krupówki są niezaprzeczalną atrakcją Zakopanego.

Krupówki to deptak biegnący przez centrum Zakopanego. Znajdziecie tutaj wszystko czego dusza zapragnie. Są sklepy, restauracje, karczmy, lodziarnie, gra góralska kapela, uliczni artyści. Jednym słowem dzieje się, a w szczycie sezonu turystycznego tym bardziej.

Nazwa Krupówki pochodzi od nazwy polany o tej samej nazwie.

Naszym ulubionym miejscem na Krupówkach jest klimatyczna Galeria YAM (Krupówki 63), która działa tutaj już od wielu lat. Przez masowych turystów niezauważana, jednak wnikliwi dotrą do tego miejsca. W Galerii YAM prym wiedzie sztuka zrodzona z podróżniczych inspiracji. Odbywają się tutaj również wernisaże.

Najbardziej popularnym miejscem na Krupówkach pod względem fotograficznym jest mostek, a za nim widać majestatyczne Tatry. Zaraz obok znajdziecie Pomnik Czytelnika.

Zwiedzicie tutaj również kościół p.w. Najświętszej Rodziny zbudowany w stylu zakopiańskim.

Lubimy zaglądać na Krupówkach do Księgarni Poraj z klimatem, która znajduje się w zabytkowej willi. Można w tym miejscu kupić wiele książek, dzieł przedstawiających kulturę Podhala.

Na Krupówkach znajduje się wiele atrakcji dla dzieci, jak np. Papugarnia, Królikarnia.

Trasa Krupówek wiedzie od ul. Stanisława Witkiewicza i K. Przerwy-Tetmajera po ul. Kościeliską.

KRUPÓWKI W ZAKOPANEM ATRAKCJE

CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

Ta atrakcja Zakopanego jest dostępna bezpłatnie. Dzięki wizycie w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN poznacie dokładnie piękno tatrzańskiej przyrody i zgłębicie tematykę budowy geologicznej Tatr. W odwzorowanej jaskini usłyszycie dźwięki wody i zobaczycie latające nietoperze. Sala Odkryć będzie niesamowitym doświadczeniem dla dzieci. Pamiętajcie, iż w niedzielę obiekt jest nieczynny.

RÓWIEŃ KRUPOWA

Zakopane też ma park – jak Londyn ma Hyde Park, Nowy Jork – Central Park. Zakopane ma Rówień Krupową z popularnym i wielkim napisem „Zakopane” przy którym turyści robią sobie zdjęcia. Rówień Krupowa to zielone płuca Zakopanego – miło tutaj posiedzieć, pospacerować i wpatrywać się w Tatry (Giewont w krajobrazie wysuwa się na pierwsze miejsce). Często odbywają się różnego rodzaju imprezy, jak np. pikniki, koncerty i wiele innych przedsięwzięć na świeżym powietrzu.

WIELKA KROKIEW

Wielka Krokiew – największa skocznia narciarska w Polsce. Nosi imię znanego, polskiego skoczka narciarskiego – Stanisława Marusarza. Wielką Krokiew znajdziecie na północnym stoku góry o tej samej nazwie – Krokiew.

Skocznię narciarską zaprojektował inżynier Karol Stryjeński. Uroczyste otwarcie miało miejsce 22 marca 1925 roku. Na Wielkiej Krokwi odbyło się wiele imprez narciarskich o randze ogólnopolskiej, jak i ogólnoświatowej. Zdecydowanie warto zobaczyć tą atrakcję Zakopanego.

TERMY W ZAKOPANEM I OKOLICACH

Po trudach wędrówki na górskich szlakach każdemu z nas przydałby się relaks. Taką atrakcję również znajdziecie w Zakopanem i w okolicach. Mowa o gorących termach.

W Zakopanem są Termy Zakopiańskie, które oferują relaks w basenach termalnych wewnętrznych i zewnętrznych, w basenie balneologicznym z hydromasażem i kilku innych dogodnych miejscach. Nie zapomniano o atrakcjach dla dzieci, które mają do dyspozycji rwącą rzekę, zjeżdżalnię, basenik.

W okolicach Zakopanego najbardziej popularnymi obiektami oferującymi relaks w leczniczej, ciepłej wodzie są:

  • Terma Bania w Białce Tatrzańskiej
  • Chochołowskie Termy w Chochołowie
  • Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej
  • Termy Szaflary w Szaflarach

Dostępne jest również kilka aquaparków.

PUNKT WIDOKOWY ANTAŁÓWKA I WILLA WITKIEWICZÓWKA

Są takie miejsca w Zakopanem z idealnym widokiem na Tatry i dodatkowo bardzo łatwo dostępne. Takim miejscem jest punkt widokowy Antałówka, który znajduje się w samym sercu Zakopanego. Dojście zajmuje chwilę, a u celu Waszym oczom ukażą się niesamowicie piękne widoki. Z Antałówki widać: Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę, Śpiącego Rycerza.

Przygotowaliśmy dla Was osobny artykuł na temat punktów widokowych na Tatry: Malownicze punkty widokowe na Tatry, do których dojedziesz samochodem.

Na Antałówce znajdziecie też kolejny budynek w stylu zakopiański zaprojektowany przez Jana Witkiewicza – to Willa Witkiewiczówka. Obiekt przetrwał w stanie niezmienionym do dnia dzisiejszego. Stanisław Witkiewicz – twórca stylu zakopiańskiego mieszkał i pracował w willi w latach 1931–1939. Obecnie willa jest w rękach prywatnych.

SZLAKI GÓRSKIE W TATRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Tak naprawdę chyba wszyscy przyjeżdżamy do Zakopanego nie ze względu na samo miasteczko, a górskie szlaki w Tatrach, które są na wyciągniecie ręki. To największa atrakcja Zakopanego – dostępność malowniczych szlaków górskich.

Wędrowanie po Tatrach Zachodnich i Tatrach Wysokich jest przeżyciem magicznym – przynajmniej dla nas. Przeszliśmy już sporo szlaków Tatrach – i tych łatwo dostępnych i tych trudniejszych, ale wiele jeszcze przed nami.

ZAKOPANE TATRY ATRAKCJE

Łatwe szlaki górskie dla początkujących to między innymi:

Nosal
Morskie Oko
Rusinowa Polana
Dolina Chochołowska
Dolina Kościeliska
Sarnia Skała
Kalatówki
Dolina Małej Łąki

Przeczytajcie: Szlaki górskie w Tatrach dla początkujących. Polany, doliny, hale, szczyty i zjawiskowe widoki.

Trudniejsze szlaki górskie w Tatrach to:

Czerwone Wierchy
Giewont
Kasprowy Wierch
Wołowiec
Dolina Pięciu Stawów przez Dolinę Roztoki i Wodospad Siklawa

Szlaki górskie trudne, często prowadzone odcinkami z łańcuchami, wymagające bardzo dobrej kondycji fizycznej to:

Rysy
Zawrat
Orla Perć
Szpiglasowy Wierch

Szlaków górskich jest oczywiście o wiele więcej i warto sukcesywnie zdobywać szczyty polskich Tatr.

ZAKOPANE ATRAKCJE

ATRAKCJE DLA DZIECI W ZAKOPANEM

Z racji tego, iż my nie dzieci nie posiadamy to atrakcje typowo dziecięce nie są w kręgu naszych zainteresowań, natomiast warto je wymienić dla Was. Na pewno wielu naszych czytelników dzieci posiada i atrakcje Zakopanego z tej kategorii będą jak znalazł.

Atrakcje dla dzieci w Zakopanem to między innymi:

  • Największa Papugarnia Egzotyczne Zakopane
  • Myszogród
  • AquaPark w Zakopanem
  • Dom do góry nogami
  • Kulig zimą
  • Kino 7D
  • Motylarnia
  • Park śnieżnych zabaw
  • Snowlandia Śnieżny Labirynt
  • Iluzja Park
  • Wystawa Pająków
  • Muzeum Misiów
  • Królikarnia
  • Wystawa Figur Woskowych
  • Sala zabaw KIDS Park Janosika
  • Park Rozrywki Letnia Zabawa
  • Góralski ślizg
  • Muzeum Oscypka
  • Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

ATRAKCJE W OKOLICACH ZAKOPANEGO

Nie tylko w Zakopanem jest moc atrakcji. W okolicach również znajdują się ciekawe miejsca warte zobaczenia.

My polecamy następujące atrakcje w okolicach Zakopanego:

  • Wieś Chochołów z zabytkową, góralską zabudową + Muzeum Powstania Chochołowskiego + Chochołowskie Termy
  • Spływ Dunajcem
  • Zamek w Niedzicy
  • Ruiny zamku w Czorsztynie
  • Terma Bania i Termy Bukovina
  • Miejscowości z piękną panoramą na Tatry np.: Ząb, Łapszanka, Gliczarów Górny
  • Zabytkowa wieś Kluszkowce
  • Malownicze Kościelisko
  • Babia Góra
  • Słowacja

GDZIE ZJEŚĆ W ZAKOPANEM?

W Zakopanem byliśmy już wiele razy i w związku z tym przetestowaliśmy sporo miejsc, w których można skosztować góralskiej kuchni i nie tylko. Wizyty w kawiarniach w Zakopanem też obce nam nie są. Na temat miejsc Zakopanem, w których można smacznie zjeść napisaliśmy osobny artykuł.

Przeczytajcie: Gdzie zjeść w Zakopanem? Klimatyczne restauracje i góralska kuchnia.

Każdy kto przyjeżdża w Tatry koniecznie musi skosztować góralskiej kuchni Podhala.

Tradycyjne potrawy podhalańskie to:

  • Moskole / rodzaj placków
  • Kwaśnica / zupa nie będąca kapuśniakiem
  • Bigos myśliwski
  • Kotlet jagnięcy
  • Baranina
  • Dziczyzna np. potrawy z jelenia
  • Bryjka / mączna potrawa
  • Hałuski / regionalne kluski z ziemniaków
  • Bombolki / rodzaj deseru, kluski drożdżowe
  • Oscypek
  • Pstrąg

GDZIE NOCOWAĆ W ZAKOPANEM?

Wybór noclegów w Zakopanem i okolicach jest ogromny – od luksusowych hoteli, domów, apartamentów po skromniejsze kwatery. Każdy znajdzie coś dla siebie i na swoją kieszeń.

My nocowaliśmy w kilku miejscach i każde z nich polecamy:

Wygodnie, nowocześnie i z klasą: Biała Owca
Budżetowo i przytulnie: Willa Trebunia
W góralskim stylu: Stella Doro
W nowoczesnym stylu, wygodnie: Szklane Domy

Powyższe obiekty możecie zarezerwować przez powyższe, aktywne linki, a jeśli chcecie poszukać innych noclegów zapraszamy tutaj:

Pamiętajcie, aby rezerwować noclegi z wyprzedzeniem.

POGODA W ZAKOPANEM

O przyjeździe w Tatry i do Zakopanego decyduje pogoda. Każdy z nas lubi, jak jest ciepło i słonecznie. Zimą w otulinie śniegu również jest malowniczo – to przecież góry i prawdziwa zima musi być. Niestety bywa i tak, że będąc w Zakopanem trafiamy na deszczowe dni – nam kiedyś się tak przydarzyło. Cały czerwcowy tydzień padało i było pochmurnie. Na deszczowe dni w Zakopanem na pewno warto odwiedzić wiele atrakcji, które powyżej Wam przedstawiliśmy – wizyty w muzeach i zabytkowych willach sprawią, iż nawet w niepogodę ciekawie spędza się czas w Zakopanem.

Przed wyjazdem sprawdzajcie pogodę, szczególnie jeśli planujecie ruszyć na górski szlak.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiecie już, iż Zakopane to nie tylko komercyjne Krupówki, wjazd kolejką na Gubałówkę i Kasprowy Wierch. Zakopane posiada ogromną ofertę atrakcji, które warto zwiedzić.

 

Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!