Jedna z legend o Babiej Górze mówi, iż to kupa kamieni wysypanych przed chałupą przez olbrzymkę (babę). Z tą górą wiąże się wiele legend. Wiele osób pragnie przejść szlak na Babią Górę i podziwiać malownicze widoki. W tym artykule proponujemy Wam najłatwiejszy szlak na Diablak (Babia Góra) prowadzący z Przełęczy Krowiarki. Dowiedzcie się więcej o tym szlaku czytając artykuł.

BABIA GÓRA INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Najłatwiejszy szlak górski prowadzący na Babią Górę jest z Przełęczy Krowiarki. Szlak ten jest najodpowiedniejszy na wędrówkę z dziećmi.
  • Najtrudniejszy szlak na Babią Gorę z użyciem łańcuchów prowadzi przez Perć Akademików.
  • Wysokość Babiej Góry to 1725 m n.p.m. (najwyższy szczyt Beskidu Żywickiego i całych Beskidów).
  • Za wejście na teren Babiogórskiego Parku Narodowego należy zapłacić.
  • Najbardziej popularna miejscowość pod szczytem Babiej Góry to Zawoja – idealna na nocleg.
Gdzie nocować w Zawoi - pod Babią Górą?

Babia Góra szlak z Przełęczy Krowiarki

BABIA GÓRA CIEKAWOSTKI

  • Babia Góra to inaczej Diablak. Szczyt nazywany jest również Matką Niepogód i Królową Beskidów, ze względu na jej wysokość.
  • Szczyt należy do Korony Gór Polski.
  • Z Babią Górą związane jest wiele legend i baśni: podobno diabeł chciał postawić na szczycie zamek – stąd nazwa Diablak.
  • Orawianie nazywają Babią Górę Świętą Górą.

Babia Góra szlak z Przełęczy Krowiarki

PARKING NA PRZEŁĘCZY KROWIARKI

Jeśli zdecydujecie się pokonać najłatwiejszy szlak na Babią Górę z Przełęczy Krowiarki z zaparkowaniem samochodu nie powinno być żadnego problemu. Parking znajduje się przy wyjściu na szlak. Drugi parking usytuowany jest trochę niżej (w sezonie niskim jest dostępny bezpłatnie).

W szczycie sezonu turystycznego warto rozważyć kupienie biletu na parking wcześniej – w formie online, aby mieć gwarancję postoju. Natomiast tutaj nie ma aż tak dużego ryzyka braku miejsca parkingowego, jak np. na parkingu w Palenicy Białczańskiej w Tatrach.

Przeczytajcie: Morskie Oko – malowniczy szlak z Palenicy Białczańskiej.

Wchodziliśmy na Babią Górę w sierpniu i przybyliśmy na parking na Przełęczy Krowiarki ok. godziny 11.00 – nie było problemu z zaparkowaniem.

Parking tuż przy przełęczy jest płatny cały rok. Najkorzystniej kupić postój całodniowy.

Babia Góra szlak z Przełęczy Krowiarki

NAJŁATWIEJSZY SZLAK NA BABIĄ GÓRĘ

Jak już wiecie najłatwiejszy szlak prowadzący na Babią Górę to ten z Przełęczy Krowiarki. Jest to idealny szlak na wędrówkę z dziećmi. Nawet najmłodszym nie powinien sprawiać problemów. My również na przejście tego szlaku się zdecydowaliśmy.

  • Czas przejścia: Przełęcz Krowiarki – Babia Góra: około 2,5 godziny.
  • Kolor szlaku: czerwony.

Będąc już u szczytu można wrócić tą sama trasą, ale my proponujemy Wam zatoczenie pętli przez Przełęcz Brona i Schronisko Markowe Szczawiny. Jest to opcja dłuższa, ale dzięki temu ciekawsza (idziecie inną trasą) i bogatsza w górskie doświadczenia.

Trasa z Babiej Góry przez Przełęcz Brona również nie sprawi Wam żadnych trudności. Jest także ciekawa krajobrazowo, a po drodze można wejść na Małą Babią Górę – jeśli starczy Wam siły.

  • Czas przejścia: Babia Góra – Schronisko Markowe Szczawiny przez Przełęcz Brona – Przełęcz Krowiarki: około 3,5 godziny.
  • Kolor szlaku: czerwony, niebieski.

PRZEŁĘCZ KROWIARKI – SOKOLICA

Pierwszym etapem szlaku czerwonego jest fragment prowadzący z Przełęczy Krowiarki na Sokolicę. Czas przejścia to około 60 minut / 1.6 km. Początkowo wędruje się przez las, a ścieżka jest kamienista. Samo podejście jest dość strome. Pierwsze widoki pojawią się na szczycie o nazwie Sokolica (1367 m n.p.m.) – warto zatrzymać się tutaj na odpoczynek i fotografowanie. Panoramy są bardzo malownicze. Podobno kiedyś często gniazdował tutaj orzeł mylony przez mieszkańców z sokołem. Stąd nazwa szczytu Sokolica.

Dla nas Sokolica od zawsze kojarzy się z Pieninami.

Babia Góra szlak z Przełęczy Krowiarki

Babia Góra szlak z Przełęczy Krowiarki

SOKOLICA – KĘPA – GÓWNIAK – BABIA GÓRA

Ruszając dalej należy skierować się na fragment szlaku o nazwie Kępa (1521 m n.p.m.) i Gówniak (1617 m n.p.m.). Cały czas towarzyszyć Wam będą piękne krajobrazy, nieśmiało pojawią się Tatry przy dobrej widoczności.

Gówniak nazywany jest także Wołowymi Skałkami (dawniej wypasano tutaj woły).

W oddali będzie widać Babią Górę. Nam ciągle towarzyszyło uczucie, że już prawie jesteśmy na miejscu, a potem okazywało się, że trzeba iść dalej. Ot taki jest właśnie Diablak.

Czas przejścia z Sokolicy przez Kępę i Gówniak na Babią Górę wynosi około 1,5 godziny / 3 km.

Babia Góra szlak z Przełęczy Krowiarki

BABIA GÓRA – CO NA SZCZYCIE?

Będąc u celu wędrówki poczuliśmy ogromną satysfakcję. Byliśmy przecież na najwyższym szczycie Beskidów, zdobyliśmy kolejną górę należącą do Korony Gór Polski!

Co zobaczycie ze szczytu Babiej Góry?

Szczyt jest bardzo rozległy i kamienisty. W oddali widać majestatyczne Tatry, Jezioro Orawskie, Małą Fatrę, Wielki Chocz, Małą Babią Górę, Zawoję i kilka innych miejsc.

Na szczycie stoi obelisk upamiętniający wejście na Babią Górę arcyksięcia Józefa Habsburga. Obelisk postawiono w tym miejscu w 1876 roku.

Na szczycie Waszą uwagę zwróci również płyta skalna, na której jest napis:  „74 Górnośląski Pułk Piechoty dla uczczenia Czynu Legionowego i jego twórcy, pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego”.

Jest też tablica pamiątkowa poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II i ołtarz, na którym raz w roku odprawia się mszę GOPRowską.

Babia Góra szlak z Przełęczy Krowiarki

BABIA GÓRA – PRZEŁĘCZ BRONA – SCHRONISKO MARKOWE SZCZAWINY – PRZEŁĘCZ KROWIARKI

Tak jak pisaliśmy wcześniej polecamy Wam zatoczenie pętli. A więc nie schodźcie tą samą trasą do Przełęczy Krowiarki, a skierujcie się na Przełęcz Brona.

  • Czas przejścia: Babia Góra – Schronisko Markowe Szczawiny ok. 1 godz. 30 min.
  • Długość trasy: 3 km.
  • Kolor szlaku: czerwony.

Na samym początku schodzenia czeka Was wyzwanie: pokonanie słynnego Rumowiska Babiej Góry. W Beskidach po stronie polskiej nie spotkacie większego skupiska skał. Rumowisko Babiej Góry ma postać tzw. Tablic Zejsznera ( na cześć geologa zajmującego się Babia Górą: Ludwika Zejsznera): płaskie, duże kamienie prowadzą stromo w dół.

Po zejściu w Rumowiska Babiej Góry ujrzycie cudowne krajobrazy. Warto spojrzeć ponownie na Babią Górę, aby ujrzeć ją z innej perspektywy.

Wędrując dalej górskie drogowskazy wskażą podejście na Małą Babią Górę. Wchodzi się na ten niewielki szczyt około pół godziny. Jest tam mniej tłoczno, a widoki piękne. Warto, jeśli starcza sił.

My zrezygnowaliśmy z tej atrakcji i powędrowaliśmy od razu na posiłek do schroniska Markowe Szczawiny.

Babia Góra szlak z Przełęczy Krowiarki

Babia Góra szlak z Przełęczy Krowiarki

SCHRONISKO MARKOWE SZCZAWINY

Schronisko Markowe Szczawiny to pierwszy tego typu obiekt, który powstał w Beskidach Zachodnich. Oficjalne otwarcie nastąpiło w roku 1906. Na przestrzeni lat wiele razy było przebudowywane, aż w roku 2007 całkowicie rozebrane. W 2009 roku w tym samym miejscu otworzono dla turystów nowy obiekt schroniskowy.

Schronisko Markowe Szczawiny usytuowane jest na wysokości 1180 m n.p.m. Oferuje 40 miejsc noclegowych. My w tym miejscu nie nocowaliśmy. Zjedliśmy obiad i deser, ruszyliśmy dalej.

Jeśli marzy Wam się wschód słońca na Babiej Górze to warto rozważyć nocowanie w schronisku Markowe Szczawiny i poranny trekking na szczyt.

Przed nami był już ostatni fragment babiogórskiej pętli – około 2 godzinna wędrówka szlakiem niebieskim wiodącym przez las do Przełęczy Krowiarki.

Schronisko Markowe Szczawiny

INNE SZLAKI NA BABIĄ GÓRĘ

Babia Góra to szczyt na który prowadzi wiele szlaków. W tym artykule opisaliśmy Wam najłatwiejszą trasę na Babią Górę – idealną dla osób ze słabszą kondycją i z dziećmi.

Inne szlaki prowadzące na Babią Górę to:

  • Szlak zielony:Lipnica Wielka – Królowa – Stańcowa – Babia Góra
  • Szlak niebieski i żółty: Przełęcz Krowiarki – Perć Akademików – Babia Góra
  • Szlak niebieski i czerwony: Przełęcz Krowiarki – schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Babia Góra
  • Szlak niebieski, czarny i czerwony: Zawoja Policzne – Sulowa Cyrhla – schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Babia Góra
  • Szlak zielony i czerwony: Zawoja – schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Babia Góra

Zapoznając się mapą turystyczną szlaków prowadzących na Babią Górę znajdziecie jeszcze kilka innych opcji wejścia.

Babia Góra szlak z Przełęczy Krowiarki

JAKA POGODA JEST NA BABIEJ GÓRZE?

Babia Góra zwaną Matką Niepogód – jak sama nazwa wskazuje – jest nieprzewidywalna pod względem pogodowym. Nawet jeśli dzień na dole jest słoneczny i ciepły, u szczytu może być całkiem inaczej. Pamiętajcie o tym i zabierzcie ze sobą odpowiednie ubranie na szlak.

My mieliśmy mnóstwo szczęście odnośnie pogody na Babiej Górze. Przez całą wędrówkę towarzyszyła nam przyjemna, ciepła aura, ale bez uporczywego upału, nie wiało. A podobno na Babiej Górze potrafi mocno i często wiać.

Babia Góra bywa niebezpieczna zimą, gdyż schodzi tutaj sporo lawin i sama wędrówka w śnieżnych zaspach również do łatwych nie należy, wieją huragany. Jeśli jest słoneczna, zimowa pogoda i szlak przetarty wędrówka nie będzie stanowiła problemu. Natomiast jeśli wyruszycie na trasę zaraz po intensywnych opadach śniegu, do tego będzie mgliście należy zachować szczególne środki ostrożności lub nawet wstrzymać się z wędrówką na Diablak.

Przeczytajcie: Jak się ubrać w góry zimą.

Zawsze sprawdzajcie warunki pogodowe przed wyjściem na szlak i pamiętajcie, iż mimo, że np. w Zawoi będzie śliczna pogoda, na Babiej Górze nie musi tak być – miejcie to na uwadze planując górską wycieczkę.

Zimą nie jest dostępny szlak na Babią Górę prowadzący przez Perć Akademików.

Gdzie nocować w Zawoi - pod Babią Górą?

BABIA GÓRA KAMERA

Aby być pewnym warunków atmosferycznych na szczycie Babiej Góry warto skorzystać z kamery i podejrzeć online co na Diablaku aktualnie się dzieje. Będzie to stanowiło na pewno duże ułatwienie w podjęciu decyzji czy danego dnia warto wyruszyć na szlak. Kamera pokazująca widok na Babią Górę znajduje się w Mosornym Groniu. Wersję online sprawdzicie na tej stronie internetowej: zawoja.webcamera.pl

MAPA NAJŁATWIEJSZEGO SZLAKU NA BABIĄ GÓRĘ

Mamy nadzieję, iż nasza propozycja łatwego szlaku na Babią Górę przypadła Wam do gustu i wybierzecie się na taką wycieczkę. Trzymamy kciuki za pogodę, bo jak wiadomo – na Babiej Górze potrafi być nieprzewidywalna.

 

Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!