Spis treści
- 1 MIASTA W SKANII
- 2 MALMÖ
- 3 YSTAD
- 4 LUND
- 5 WIEJSKIE ŻYCIE W SKANII
- 6 MÖLLE
- 7 KIVIK
- 8 VIK
- 9 TOREKOV
- 10 VEJBYSTRAND
- 11 WYSPA VEN
- 12 PAŁAC SOFIERO
- 13 PÓŁWYSEP KULLABERG
- 14 PLAŻOWANIE W SKANÖR
- 15 ZIELONE WZGÓRZA BRÖSARP
- 16 KAMIENIE ALES STENAR
- 17 GDZIE I CO ZJEŚĆ W SKANII?
- 18 GDZIE NOCOWAĆ W SKANII?
- 19 JAK DOSTAĆ SIĘ DO SKANII Z POLSKI?
- 20 JAK PORUSZAĆ SIĘ PO SKANII?
- 21 MAPA – MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ W SKANII, NASZA TRASA I RESTAURACJE
Skania to szwedzka kraina leżąca na południu kraju. Oczarowała nas swoim spokojem, sielskimi krajobrazami, kwiecistymi wioskami i przytulnymi miastami, w których nie ma zgiełku i hałasu. Krajobraz Skanii jest idylliczny – uprawne pola, zielone wzgórza, morze z zatoczkami, nadmorskie kurorty, życzliwi mieszkańcy. Wielu mawia, iż to Prowansja w miniaturze. My w pełni się z tym zgadzamy. Jeżeli jeszcze nie macie pomysłu, gdzie spędzić wakacje, a marzycie o miejscu spokojnym i nieskażonym masową turystyką – to Skania będzie wyborem idealnym. Nie pożałujecie. W tym artykule przedstawiamy Wam topowe miejsca w Skanii, które odwiedziliśmy i które zdecydowanie warto zobaczyć. Każde z nich jest przepiękne. Na końcu znajdziecie „garść” informacji praktycznych poczynając od szwedzkich kulinariów, nocleg i poruszanie się po Skanii.
MIASTA W SKANII
Podróżując po Skanii odwiedziliśmy 3 większe miasta tego regionu. Nie są to miasta duże. Największym z nich jest Malmö – stolica Skanii. Ystad i Lund to miasteczka jak z pocztówki. Kolorowe domki w stylu skandynawskim, uliczki pełne kwiatów, kameralność i spokój.
MALMÖ
Malmö to miejsce energiczne z wieloma knajpkami, restauracjami, muzeami. Sklepów wnętrzarskich ze skandynawskim designem znajdziecie tutaj bez liku. Kwiaciarnie zachwycają wieloma odmianami kwiatów. Spacery między domkami skandynawskimi są czystą przyjemnością. No i rowery oraz rowerzyści – znak rozpoznawczy Szwecji. Nawet w Malmö nie odczuwa się wzmożonego ruchu samochodowego. Tutaj mieszkańcy poruszają się na rowerach. Jest mnóstwo tras rowerowych.
Będąc w Malmö zobaczyliśmy wiele pięknych miejsc:
- Zamek Malmöhus
- Ogród Slottsträdgården
- Główny Rynek Stortorget
- Mały Rynek Lilla Torg
- Plaża Ribersborg z molem i z widokiem na wieżowiec Turning Torso
- Biblioteka
- dawna wioska rybacka
Malmö to miasto, na którego zwiedzanie warto przeznaczyć jeden dzień.
Przeczytajcie: Malmo w Szwecji – idealne miasto na city break.
YSTAD
Ystad to małe miasteczko, bardzo przytulne i kolorowe. Spacer głównym deptakiem, a potem skręcenie w uliczki starego miasta sprawi, iż z Ystad nie będziecie chcieli szybko wyjechać. Jest kameralnie i spokojnie – jak to w Skandynawii. Slow life w pełni tego słowa znaczeniu.
To na co warto zwrócić uwagę, jeżeli do Ystad przyjedziecie to niska zabudowa szachulcowa zespołu budynków, a jest ich aż 300. Nigdzie indziej w Skanii czegoś takiego się nie zobaczy.
Budynki szachulcowe charakteryzuje to, iż pokrywają je ciemne, drewniane belki, a ich elewacja jest jasna. Taką zabudowę możemy zobaczyć np. w wielu miejscach w Gdańsku, ale i też w innych częściach Polski.
Zabudowa szachulcowa to coś, co Ystad wyróżnia.
W Ystad warto „pokręcić się” w uliczkach, które zachwycają, zajrzeć na podwórka. Wieczorem koniecznie musicie posłuchać hejnału trębacza z Kościoła Mariackiego. Trębacz ten każdego dnia od godziny 21.15 do 1.00 w nocy co kwadrans wybrzmiewa hejnał na trąbce.
LUND
To miasto zrobiło na nas największe wrażenie. Lund – miasto uniwersyteckie, w którym mieści się najstarszy uniwersytet w Skandynawii. Studiują tutaj ludzie z całego świata – uczą się w tak pięknym i klimatycznym miejscu. Spacerując podziwia się kolorowe domki i przytulne uliczki pełne kwiatów, ale mimo wszystko jest inaczej, chyba jeszcze piękniej. W Lund podobno mieszka najwięcej osób przed 30 rokiem życia – biorąc pod uwagę całą Szwecję. Czuć tutaj ducha młodych ludzi.
Naszej uwadze nie umknęły najważniejsze obiekty zabytkowe w mieście, a są to:
- Katedra z XII wieku we wnętrzu, której można zobaczyć zegar astronomiczny
- Główny gmach Uniwersytetu
- Kungshuset, czyli Dom Króla, który zbudował Fryderyk II. Dzisiaj w tym miejscu studenci studiują filozofię
- Biblioteka uniwersytecka
- Muzeum Kulturen, które jest drugim najstarszym skansenem na świecie
- Ogród Botaniczny z okazałą roślinnością
Jest tutaj zdecydowanie co robić. Lund zachwyca studencką atmosferą i zabytkami.
WIEJSKIE ŻYCIE W SKANII
Podróżując po Skanii nie można pominąć wiejskiego stylu życia slow life i zawitania właśnie do tych mniejszych miejscowości. My w czasie naszego pobytu odwiedziliśmy całkiem sporo szwedzkich wiosek, a w jednej z nich nawet zamieszkaliśmy.
Oto i one, prawdziwe „perełki”:
MÖLLE
Miejsce to pełniło kiedyś funkcję kurortu dla bardzo zamożnych ludzi. Dzisiaj na wakacje przyjeżdżają tutaj wszyscy, nie tylko najbogatsi. Mölle nadal jest kurortem wakacyjnym i rybacką wioską. Pobliski Półwysep Kullaberg, o którym piszemy poniżej sprawia, iż ta mała miejscowość jest bardzo popularna. Znajdują się tutaj pola golfowe, plaże, turystyczne szlaki dla piechurów. Warto pospacerować w uliczkach Mölle, wstąpić na fikę, czyli przerwę kawową do Mölle Krukmakeri, podziwiać krajobraz, zawitać do portu.
KIVIK
Raj dla smakoszy jabłek – szczególnie jesienią, kiedy są ich zbiory i odbywa się słynny jarmark, którego tematem przewodnim są właśnie jabłka. Mnóstwo tutaj sadów, jabłoni. Kivik to centrum sadownictwa w Szwecji. W sklepach na terenie Skanii znajdziecie lemoniady, konfitury, soki o smaku jabłkowym właśnie z Kivik. Miejscowość ta słynie również z produkcji cydru. Jest tutaj sielsko, jabłkowo i kolorowo.
VIK
W pobliżu Kivik jest miejscowość Vik. Kolejna urocza i malutka wioska, w której zachwyciła nas ilością kwiatów przed domami i przydomowymi ogródkami. Tutaj był to widok wyjątkowo piękny. W Vik są bardzo wąskie i kręte uliczki. Jest tutaj urokliwie i klimatycznie.
TOREKOV
Torekov to kolejna wioska rybacka i romantyczny kurort letni. Byliśmy w Torekov oglądać zachód słońca. Widok był niesamowity. Popularnym miejscem w Torekov pod względem fotograficznym jest miejsce na plaży, gdzie stoi mały domek. Obok znajduje się most, a z mostu ukazuje się przyjemny widok na Torekov. Warto pospacerować po malutkim porcie rybackim i znowu – pogubić się w kolorowych i spokojnych uliczkach.
VEJBYSTRAND
W tej miejscowości zamieszkaliśmy w czasie naszego pobytu. Vejbystrand jest położone nad morzem. Mieliśmy zakwaterowanie w małym drewnianym domku w stylu skandynawskim. Poniżej przeczytacie więcej na ten temat – w sekcji Gdzie spać w Skanii? W tym miejscu plaże będziecie mieć na wyłączność. To mało popularna miejscowość wśród turystów. Rowerowe wycieczki, pikniki, zachody słońca na plaży – takich wrażeń dostarczyła nam nasza urocza wioska w Skanii.
WYSPA VEN
Jeżeli będziecie w Skanii to koniecznie popłyńcie na pobliską wyspę Ven. Pamiętacie przygody bohaterów książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren? Będąc na wyspie Ven przeniesiecie się do świata dzieciaków z Bullerbyn. Bajka! Temu miejscu należał się osobny artykuł.
Przeczytajcie: Idylliczna wyspa Ven w Szwecji – „perełka” Skanii.
PAŁAC SOFIERO
Pałac Sofiero zauroczył nas bardziej niż ostatnio odwiedzony Zamek w Mosznej. Oczywiście największe wrażenie robi tutaj ogród, a pora wiosenna jest idealną, aby to miejsce zobaczyć. Obiekt ten znajduje się w pobliżu Helsingborga.
Miejsce zostało stworzone przez króla Oskara II i jego żonę Zofię. Pełniło funkcję letniej rezydencji. Wewnątrz pałacu można obejrzeć galerię sztuki, ale i też królewskie pomieszczenia: pokój królewskich dzieci, gabinet, sypialnię. Są zdjęcia przedstawiające momenty z życia królewskiej rodziny oraz wyświetlane stare filmy pokazujące jak rodzina spędzała tutaj czas. W Pałacu znajduje się również restauracja.
Ogród na terenie Pałacu Sofiero oszałamia – i nie jest to przesadne określenie. Wszędzie unosi się zapach kwiatów, można podziwiać kwiatowe aleje, rododendrony, róże i mnóstwo innych gatunków. Są mostki, staw, a nawet „Bajkowy ogród księcia Oskara” – podobno mieszkają w nim wróżki, tajemniczy las, oranżeria, labirynty. Wszystko jest zadbane, codziennie pielęgnowane. Kupując bilet otrzymacie mapkę, która zaprowadzi Was do najważniejszych punktów na terenie ogrodu.
PÓŁWYSEP KULLABERG
Jeżeli zapragniecie jeszcze bardziej zbliżyć się do przyrody to skierujcie się w stronę Półwyspu Kullaberg. Znajduje się on bardzo blisko miejscowości Mölle. Nam niestety nie do końca pogoda dopisała w tym miejscu – było wietrznie, chłodno i pochmurno. Półwysep ten jest jednocześnie rezerwatem z wieloma gatunkami ptaków. To raj dla piechurów, rowerzystów, ale i też plażowiczów. Miejsce zostało bardzo dobrze przygotowane do pieszych wędrówek, jazdy na rowerze, no i znajdują się tutaj dzikie plaże.
Podjechaliśmy samochodem do wyznaczonego parkingu i następnie udaliśmy się do latarni morskiej, w której znajduje się również informacja turystyczna – tutaj doradzą Wam jak najlepiej po rezerwacie się poruszać i zostaną udzielone wszystkie niezbędne informacje. Może zainteresuje Was tematyczna wycieczka z przewodnikiem jak np. wypatrywanie morświnów?
PLAŻOWANIE W SKANÖR
Jeśli w głowie Wam wypoczynek na plaży i lazurowa woda to w Skanii również i takie miejsce znajdziecie. A jest nim nadmorska miejscowość Skanör i pobliskie Falsterbo. To co przyciąga tutaj fotografów to kolorowe domki na plaży pełniące funkcje przebieralni, piaszczyste i długie plaże. Będąc w Skanör w oddali zobaczycie słynny Most nad Sundem, który łączy Szwecję z Danią. Tutaj serwują najlepszego śledzia.
ZIELONE WZGÓRZA BRÖSARP
Marzycie o Toskanii? W Skanii znajdziecie Toskanię w miniaturze, a mianowicie: Zielone Wzgórza Brösarp /część Skanii nazywana Österlen. Wyglądają tak jak te, które można podziwiać właśnie w idyllicznym regionie Włoch jakim jest Toskania. Są tutaj wyznaczone ścieżki do wędrowania. Piękne miejsce na sesję zdjęciową i raj dla fotografów ślubnych. Wzgórza znajdują się blisko miejscowości Kivik.
KAMIENIE ALES STENAR
Szwedzkie Stonehenge? I to tutaj znajdziecie – 59 kamieni, które zostały ustawione w kształt statku. Kto je ustawił i dlaczego w takim układzie ciągle pozostaje tajemnicą.
Miejsce tuż nad morzem, w pobliżu pasą się krowy i konie, nieopodal lokalne kantyny serwują rybne przysmaki. Miejsce zdecydowanie warte zobaczenia, a dla wytrwałych zachód słońca zafunduje jeszcze piękniejsze widoki. To również raj dla osób zainteresowanych paralotniarstwem – wiatr tutaj sprzyja.
GDZIE I CO ZJEŚĆ W SKANII?
Skania przede wszystkim zauroczyła nas prostą kuchnią opartą na regionalnych i sezonowych produktach. Jest to kuchnia bogata w świeże warzywa i owoce, kolorowa i bardzo zdrowa. Prócz sztandarowych dań takich jak śledź, czy też szwedzkie klopsiki znajdziecie wiele innych kulinarnych pyszności. W Skanii zachwycają kawiarenki i restauracje – pięknie przystrojone, z klimatem i mnóstwem zieleni.
Poniżej rekomendujemy miejsca, w których jedliśmy:
Mölle Krukmakeri & Café w Mölle – jeżeli będziecie w Mölle to koniecznie wstąpcie na lunch właśnie tutaj. Serwują w tym miejscu pyszne zupy, swojski chleb i inne smakowitości. Prym wiedzie kuchnia włoska. Wystrój restauracji – to znowu wszechobecna zieleń, starocie i ceramika. Nasze serca skradła weranda i miejsce z gitarą – przy którym usiedliśmy. Wewnątrz restauracji właścicielka wyrabia produkty z ceramiki, które można kupić. Jej piesek umila gościom czas. Bardzo przytulne i smaczne miejsce chętnie odwiedzane przez lokalnych.
Coffee Break w Lund – to miasto studentów, a wiec do studenckiej kawiarenki się wybraliśmy. Miejsce bardzo przytulne z miłą atmosferą. Można tutaj wypić kawę, zjeść coś słodkiego, serwują sałatki i inne dania na lunch. Fika świetnie smakuje.
Mello Yello w Malmö – ponadto posmakowaliśmy spaghetti z owocami morza w restauracji Mello Yello, która znajduje się na Lilla Torg. Nie lubimy jeść w restauracjach mieszczących się komercyjnych miejscach, gdyż kuchnia nie zawsze jest tam taka, jak byśmy sobie tego życzyli, natomiast tutaj nie rozczarowaliśmy się.
Pumpans Café & Restaurang na wyspie Ven – niesamowite miejsce. Zwykły wiejski domek z malowniczym ogrodem, w którym rozstawiono retro stoliki i krzesła. Wewnątrz – rustykalnie. Wszystko, co tutaj serwują to dania ekologiczne stworzone z produktów z pobliskiego ogródka. My skosztowaliśmy eko pizzy i tradycyjnego napoju z dyni.
Café & Bistro i Kåseberga AB w pobliżu kamieni Ales Stenar – być w Skanii i nie zjeść śledzia? To niemożliwe. Śledź smażony to tradycyjne danie tego regionu. My śledzie skosztowaliśmy w jednej z nadmorskich kantyn. Obowiązkowo do śledzia ziemniaki, no i żurawina.
GDZIE NOCOWAĆ W SKANII?
Nocowaliśmy w Vejbystrand – małej miejscowości tuż nad samym morzem. Do dyspozycji mieliśmy mały drewniany domek urządzony typowo w lokalnym, skandynawskim stylu. W domku był przedpokój, kuchnia w pełni wyposażona, mały salon, sypialnia z wyjściem na ogród. Przed domkiem: stoliki i krzesła oraz dwa rowery, z których chętnie korzystaliśmy. Nawet kalosze i kurtki przeciwdeszczowe zostały przygotowane.
W Skandynawii pogoda lubi płatać figle.
Sielanka, cisza, śpiew ptaków, brak turystów – tylko lokalni mieszkańcy. Z nocowania w tym miejscu byliśmy bardzo zadowoleni i z całego serca polecam Wam właśnie Villę Sigrid.
JAK DOSTAĆ SIĘ DO SKANII Z POLSKI?
Połączenia z Skanią z naszego kraju są bardzo częste. Można dolecieć do Kopenhagi i stamtąd pociągiem dojechać do Malmö – jedzie się mostem łączącym Szwecję z Danią. Istnieje również opcja wykupienia tanich lotów linii WizzAir z kilku dużych miast Polski m.in. z Gdańska, które lecą bezpośrednio do Malmö.
My skorzystaliśmy z opcji pierwszej – lecieliśmy liniami lotniczymi SAS z Gdańska do Kopenhagi, gdyż powrotny lot mieliśmy późno w nocy, a to dawało nam więcej czasu na zwiedzanie Skanii. Jeśli chcielibyście po Skanii poruszać się własnym samochodem to możecie dopłynąć tutaj promem – ze Świnoujścia płyną promy do Ystad i Trelleborgen.
JAK PORUSZAĆ SIĘ PO SKANII?
Proste! Najlepiej własnym lub wypożyczonym samochodem. My korzystaliśmy z samochodu z firmy Europcar, która znajduje się w Malmö.
MAPA – MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ W SKANII, NASZA TRASA I RESTAURACJE
Skania na długo pozostanie w naszych sercach. A dzięki tej podróży nabraliśmy apetytu na inne szwedzkie regiony. No właśnie! Jakie inne regiony w Szwecji polecacie? Co warto zwiedzić? A może byliście już w Skanii?
Wpis powstał we współpracy z organizacją turystyczną VisitSkane. Dziękujemy za zaproszenie i możliwość przeżycia tej niesamowitej przygody.
Więcej o Szwecji znajdziecie tutaj:
Szwecja
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Piękne miejsca, ciężko się oderwać od artykułu 🙂
Jakie miłe słowa! Dziękuję:)
Przepiękne sielskie widoczki! I super zdjęcia! Najbardziej podobają mi się te z domami nad samym wybrzeżem i kolorowe kabiny na plaży. Trochę kojarzy mi się z Normandią 😉 I nie wiem, dlaczego, ale jestem zakochana w tym zdjęciu z żółtymi płaszczykami i kaloszami! Chyba podświadomie marzą mi się takie 😉
Muszę Ci powiedzieć, że po podróży po Skanii mam wrażenie, że to idealne miejsce do życia dla mnie – wrażliwego introwertyka uwielbiającego bliskość natury i spokój;) Normandię również chciałabym zobaczyć, ale póki co mega zaintrygowały mnie angielskie wioski – są bajeczne i te domki… Marzy mi się ten kierunek:) Pozdrowionka Madziu:)
Przecudne miejsce! Uwielbiam takie klimaty 🙂
Sielsko, anielsko – to również i mój klimat, zdecydowanie:)
Niby każda szwedzka wioska jest taka sama, a mimo to każda ma swój urok.
W Lund, Malmo i Ystad byłem. Będąc w Szwecji jakoś zawsze mam dużo energii żeby …. biegać;) Chyba tak duża ilość natury ma na mnie pozytywny wpływ.
Jednak jedna rzecz mnie zachwyciła w Twoim wpisie! Wyspa z dzieci z Bullerbyn! To byłą jedna z pierwszych książek, która wzbudziła moje zainteresowanie przygodami!
Wyspa Ven to bajeczne miejsce. Jak Ci ludzie tam żyją? Mega im zazdroszczę. Jeśli będziesz ponownie w Skanii to odwiedź Ven – nie pożałujesz:)
Póki co, Szwecja nie jest na mojej liście miejsc do odwiedzenia, ale to, co przedstawiasz na zdjęciach jest niesamowite. Piękne miejsca!
Skandynawia jest bardzo bliska mojemu sercu, uwielbiam tam wracać:)
Przepiękne zdjęcia, ale trudno, żeby było inaczej – Szwecja w ogóle jest piękna 🙂 Z innych regionów zdecydowanie polecam Gotlandię oraz Laponię, choć pewnie w każdym rejonie znajdą się niezapomniane miejsca 🙂
Pozwolę sobie tylko odnieść się do punktu „Jak podróżować…?” – z punktu widzenia osoby bez prawa jazdy to zdecydowanie nie jest „proste” ;). Wręcz przeciwnie – poza dużymi miastami, które są dobrze skomunikowane, poruszanie się po Szwecji transportem publicznym bywa wręcz tragiczne 😉
W Laponii byłam – ale tej fińskiej i norweskiej. O Gotlandii nie słyszałam. Dziękuję za uwagę odnośnie podróżowania autem – bardzo trafne spostrzeżenie. W ogóle nie zdawałam sobie z tego sprawy, iż ktoś może nie mieć prawa jazdy. Dobrze, że w Skanii mnóstwo rowerów – może ta opcja byłaby lepsza, jeżeli komunikacja poza większymi miastami jest niezbyt ciekawa:)
Jestem pod ogromnym wrażeniem estetyki tego postu i całego bloga! <3
Miło mi bardzo. To ogrom pracy, aby blog tak wyglądał – jak wygląda i aby teksty były wartościowe – mam nadzieję, że są:)
Prześliczne widoki! Można jednak też po prostu wywnioskować po nich, że nie przeżyli w swojej historii tego, co Polska i Polacy.
Cała Skandynawia to zupełnie inny świat niż Polska pod względem mentalnym przede wszystkim.
Martyna piękne zdjęcia ! 🙂 klimat regionu, który opisujesz jest bajeczny, idealne miejsce, żeby odpocząć od zgiełku i w sielksości spędzić jakiś czas, resetując system lub szukając weny. Bardzo mi się podoba szwedzki porządek, kilka lat temu odwiedziłam Stockholm i byłam pod dużym wrażeniem. Jedyny minus to ceny na miejscu, ale warto, ponieważ na kilka dni taki wypad można zorganizować w przystępnej cenie, trzeba tylko włożyć trochę wysiłku.
Dziękuję Patrycjo. Skandynawia to zdecydowanie moje miejsce na ziemi – bez względu na kraj. Południe Szwecji jest bardzo przyjazne pogodowo. Fakt – w krajach skandynawskich jest bardzo drogo i zawsze to odczuwamy. Niemniej warto je zwiedzić.
Ależ sielsko i bezludnie udało Ci się uchwycić, chciałoby się teleportować !!! Nie dziwię się, że nabraliście ochoty na więcej :). U mnie Skania na liście „do odwiedzenia”, jeszcze nie szybko, ale te uliczki, sklepiki, przestrzeń…. uwielbiam ich estetykę i to, że niemal z niczego są w stanie zrobić takie klimatyczne wnętrza.
Oj tak – Szwedzi uwielbiają dekorować wnętrza. Czasem mam wrażenie, że rywalizują kto ma ładniej przystrojony parapet i ogródek;) Zmieniaj podróżnicze plany i ruszaj do Skanii – nie pożałujesz, koniecznie wiosną.
Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!
Bardzo dziękuję.
Ale cudownie sielankowo jest w tym opisie i na twoich zdjęciach :D. Piękny wpis 😉
Cieszę się, że udało mi się właśnie tak pokazać ten region – jako sielankowy, bo właśnie taki jest. Pozdrawiam.
Bardzo klimatyczne miasteczko 🙂 Ja niedługo jadę zwiedzić Borholm i planowałam zwiedzić nieco Szwecji, więc może uda się znaleźć czas również na Skane 🙂
Angeliko koniecznie! Będziesz oczarowana:)
Wow, fenomenalny przewodnik! Ja zakochałam się w Szwecji czytając kryminały. Dotychczas miałam okazję odwiedzić tylko Malmo, ale widząc Twoje zdjęcia chyba wybiorę się tam ponownie.
Uwielbiam takie spokojne, sielankowe miejsca i szeroko pojętą przytulność. ♥
Dziękuję Karolinko za tak wspaniały komentarz:) Malmo to fajne miasto, ale prawdziwa Skania jest poza nim i bardzo polecam Ci zwiedzenie tego sielskiego regionu. Ja to nawet mogłabym się tam wyprowadzić.
Ljugarn Gotlandia