
Kaszuby planowaliśmy odwiedzić już od dłuższego czasu. Interesuje nas kaszubska kultura, język, zwyczaje, historia. Wiemy, że jeszcze sporo przed nami, aby ten region lepiej poznać. Całkiem niedawno spędziliśmy weekend w Starym Browarze Kościerzyna – obiekcie hotelowym z licznymi atrakcjami i własną wytwórnią piwa. Smakowaliśmy lokalnej, kaszubskiej kuchni. W tym wpisie chciałabym Wam to miejsce przedstawić i pokazać jak przeszłość i historia połączyła się z nowoczesnością.
Spis treści
- 1 STARY BROWAR KOŚCIERZYNA – RECENZJA MIEJSCA – KASZUBY
- 2 HISTORIA STAREGO BROWARU KOŚCIERZYNA
- 3 POŁOŻENIE OBIEKTU – STARY BROWAR KOŚCIERZYNA
- 4 WNĘTRZA STAREGO BROWARU KOŚCIERZYNA/ POKOJE/ STREFA RELAKSU
- 5 KUCHNIA KASZUBSKA W STARYM BROWARZE KOŚCIERZYNA I LOKALNE PIWO
- 6 INNE ATRAKCJE W STARYM BROWARZE KOŚCIERZYNA
- 7 INFORMACJE PRAKTYCZNE
STARY BROWAR KOŚCIERZYNA – RECENZJA MIEJSCA – KASZUBY
HISTORIA STAREGO BROWARU KOŚCIERZYNA
Historia tego miejsca sięga aż XVI wieku, kiedy to w Kościerzynie już zajmowano się produkcją piwa, ale tylko na własny użytek. Z czasem browarnictwo na terenach kaszubskich zaczęło się bardziej rozwijać.
Miejsce, w którym dzisiaj mieści się Stary Browar Kościerzyna nazywało się w 1856 roku Berenter Bierbrauerei i jego właścicielem był Carl Teodor Hanff. W tym właśnie czasie pracujący w Berenter Bierbrauerei Mistrz Browarnictwa stworzył unikatową recepturę ważenia piwa na bazie receptury niemieckiej z wykorzystaniem wody kościerskiej. Woda ta miała nadać trunkom aromat.
Nie bez powodu o Kościerzynie mówi się, iż jest to miasto zbudowane na wodzie, ponieważ słynie z bogactwa wód źródlanych.
W ciągu kolejnych lat Stary Browar Kościerzyna przechodził z rąk do rąk, posiadał różnych właścicieli. Browarnictwo nadal się rozwijało. Niestety w roku 1948 miejsce to zostało przekształcone na rozlewnie wód gazowych i rozpoczęto produkować tutaj pitne miody.
W 1998 roku Stary Browar Kościerzyna oficjalnie zakończył swoją działalność i rozpoczęły się w tym miejscu prace archeologiczne. W roku 2011 pojawił się nowy inwestor, który wznowił działalność Starego Browaru Kościerzyna zachowując jego pierwotny styl, ale i też skupił się na stworzeniu miejsca nowoczesnego.
W 2013 roku Stary Browar Kościerzyna zaczął ponownie funkcjonować już jako obiekt hotelowy wraz ze strefą relaksu, restauracyjny – restauracja, pub, pizzeria – serwujący lokalną, kaszubską kuchnię i posiadający centrum handlowe i konferencyjne. Piwo w tym miejscu nadal było ważone i tak jest do dnia dzisiejszego.
POŁOŻENIE OBIEKTU – STARY BROWAR KOŚCIERZYNA
Stary Browar Kościerzyna znajduje się w samym sercu miasta. Zaraz obok można zobaczyć popularny kościerski Rynek, po którym warto pospacerować. Rynek kościerski jest zabytkiem, to również ulubione miejsce mieszkańców. Szczególnie wiosną i latem tętni życiem. W pobliżu są zabytkowe uliczki.

WNĘTRZA STAREGO BROWARU KOŚCIERZYNA/ POKOJE/ STREFA RELAKSU
Wnętrza Starego Browaru Kościerzyna są industrialne, ale czuć w nich historię. Połączenie dawnej architektury z nowoczesnością bardzo do tego miejsca pasuje. Pomieszczenia, korytarze, ale i też pokoje dla gości są przytulne, wygodne i przestronne.
Do wyboru są:
– pokoje jednoosobowe
– pokoje dwuosobowe
– pokoje dwuosobowe lux
– apartamenty grand
– apartament premium
Miałam możliwość sfotografować apartament premium, czyli ten najbardziej luksusowy w obiekcie. Apartament ten zrobił na nas bardzo duże wrażenie.



My natomiast mieliśmy zakwaterowanie w apartamencie typu grand, który składał się z dwóch pomieszczeń. Pokój wyglądał tak:


W cenie każdego pokoju jest zawarte śniadanie oraz możliwość skorzystania ze Strefy Relaksu – 1 godzina.
Strefa relaksu składa się z dwóch pomieszczeń:
W pierwszym znajduje się jacuzzi, sauna sucha i parowa, leżaki, prysznic z aromaterapią, wytwornica lodu oraz wiadro prysznicowe.
W drugim można zrelaksować się korzystając z kąpieli z sauną na podczerwień. Można skorzystać także z kąpieli w piwie.

KUCHNIA KASZUBSKA W STARYM BROWARZE KOŚCIERZYNA I LOKALNE PIWO
W tym miejscu stawia się na lokalne smaki. Zaczynając od pysznego, swojskiego śniadania, które opiera się na kaszubskich daniach i regionalnych przepisach. Na śniadanie serwowane są m.in. wędliny i pieczywo własnego wyrobu, świeże warzywa, produkty nabiałowe, dania na ciepło. Nie zabraknie oczywiście smalcu i ogórków kiszonych. Jesteśmy przecież na Kaszubach. Śniadanie jest w formie szwedzkiego stołu, serwowane w restauracji.
Wnętrza restauracji są nowoczesne, ale nadal utrzymują charakterystyczny klimat Starego Browaru Kościerzyna – dominuje kolor pomarańczowy, szary i elementy z cegły.

Skosztowaliśmy także dań typowo kaszubskich, które są podawane w restauracji. Jeżeli będziecie zainteresowani typowo lokalną kuchnią to warto zamówić zestaw „Kaszubska Fiesta”.
Na pierwsze danie podaje się tradycyjną kaszubską zupę, czyli „Dziadówkę” – krem ziemniaczany z pyzami i z okrasą. Danie główne to „Frikase” – gotowane udko z kurczaka, ryż, sos z suszonych owoców ze świeżą miętą.

Jeśli będziecie mieli ochotę na deser to typowo lokalnym jest legumina po kaszubsku, którą również w restauracji można zamówić. Jest to żółtko utarte z cukrem i cytryną, najlepiej smakuje na zimno.
Będąc w Starym Browarze Kościerzyna warto wybrać się na degustację bursztynowego trunku, który jest tutaj wytwarzany.
Piwo kościerskie nie jest w żaden sposób utrwalane chemicznie czy też fizycznie. Jest to produkt pełnowartościowy nie ulegający filtracji i pasteryzacji. Woda do jego produkcji pozyskiwana jest z własnego ujęcia, chmiel i słód pochodzą z dobrych polskich plantacji i zagranicznych.
W ramach degustacji można zamówić 3 rodzaje piw w mini kufelkach. Natomiast w obiekcie dostępne jest 6 rodzajów piw – Pszeniczne, Ciemne 10, Red Lager, IPA, AIPA oraz najpopularniejszy Lager. Bardzo ciekawe jest to, iż ich smak jest dedykowany konkretnym porom roku. W menu restauracji można znaleźć też piwne dania, co jest znakiem rozpoznawczym tego miejsca jak np. zupa piwna.
INNE ATRAKCJE W STARYM BROWARZE KOŚCIERZYNA
Na terenie Starego Browaru Kościerzyna prócz hotelu i restauracji funkcjonuje pub, pizzeria, centrum handlowe z licznymi sklepami oraz centrum konferencyjne.
Dla gości organizowane są również koncerty, występy artystyczne, liczne pokazy. Można skorzystać ze zorganizowanego zwiedzania, które nosi nazwę „ Tajemnice Kościerskiego Browaru”. Program ten jest dostępny regularnie od lipca do końca sierpnia. Natomiast poza sezonem na zapytanie gości i ilości osób zainteresowanych. W ramach zwiedzania turyści degustują piwa oraz lokalne kościerskie specjały, poznają historię tego miejsca.
Ponadto organizowane są dla gości inne atrakcje jak np.: Live Cooking, czyli gotowanie na żywo, nauka tańca, sesje fotograficzne, tematyczne wieczory i wiele więcej. Wrażeń w czasie pobytu na pewno nie brakuje.
Miło spędza się również czas na przestronnym tarasie udostępnionym dla wszystkich gości, z którego widać komin oryginalnie zachowanej słodowni.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Adres – ul. Słodowa 3, 83-400 Kościerzyna
Strona internetowa – www.starybrowarkoscierzyna.pl
– liczne atrakcje zachęcające do aktywnego spędzania czasu
– przepyszne i regionalne śniadania oraz kaszubska kuchnia
– możliwość skorzystania ze Strefy Relaksu
– hotel przyjazny zwierzętom
– stylowo i klimatycznie urządzone pokoje z pełnym wyposażeniem
– możliwość poznania Kaszub – bliskość natury, okolicznych jezior i lasów
Stary Browar Kościerzyna to bardzo duży obiekt. Mimo, tego, iż tak duże obiekty hotelowe często nie dają poczucia przytulności i kameralności – to w tym miejscu można to odnaleźć. Ma na to wpływ na pewno sam region, czyli Kaszuby, przytulne wnętrza, życzliwa atmosfera. Stary Browar Kościerzyna jest dla nas również doskonałym miejscem wypadowym, aby poznawać cuda natury, jakie Kaszuby oferują – by następnie wrócić do hotelu i odpocząć np. w Strefie Relaksu po całym dniu zwiedzania.
Stary Browar Kościerzyna to ponad 15 letnia historia, w którą tknięto nutę nowoczesności i industrialnego klimatu, a w połączeniu z kaszubską kuchnią stanowi ciekawe zestawienie na wypoczynek i eksplorację Kaszub.
W czasie naszego pobytu na Kaszubach odwiedziliśmy jeszcze Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, aby lepiej poznać kulturę ludzi zamieszkujących te tereny oraz historię regionu.
Chętnie odwiedzacie Kaszuby?
Wpis powstał we współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną, która realizuje projekt “Pomorskie Prestige” mający na celu prezentację jakościowej oferty regionu pomorskiego. Więcej informacji o projekcie na www.pomorskie-prestige.eu.
Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie
Zapraszam Was również na mój Instagram oraz fanpage na Facebooku
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
ależ tam pięknie, super odrestaurowane 🙂
Ja uwielbiam wnętrza, w których dominują elementy z cegły i z tego też względu Stary Browar Kościerzyna bardzo podobał mi się w kwestii wnętrz. Pozdrawiam.
Piekne miejsce z ciekawą historią…
Dziękuję, pozdrowionka:)
Dobrą opcją jest piwo nie „chrzczone” chemią.
Wygląda to jak ciekawe miejsce na odpoczynek. Zaaferowało mnie jednak jedno – co to jest sauna na podczerwień??
Ja akurat fanką piwa nie jestem, ale z kolei mój mąż był w siódmym niebie:)
Stary browar to dla mnie jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, najładniejsze centrum handlowe jakie widziałem. Przepiękne i klimatyczne miejsce na spędzenie wolnego czasu, na sesje zdjęciowe, na wszystko. Uwielbiam
Bardzo się cieszę, że tak bardzo Ci się tam podoba. W tym miejscu jest wszystko w jednym, chociaż mnie najbardziej cieszą pobliskie tereny przyrodnicze, które są na wyciągnięcie ręki:)
Pokoje w hotelu faktycznie urządzone bardzo nowocześnie, ale widać, że mają swój niepowtarzalny klimat 🙂 My niestety nigdy jeszcze nie byliśmy na Kaszubach i bardzo mało wiemy o tym regionie Polski… Kiedyś trzeba będzie to nadrobić 🙂
A my mamy tak blisko i też niewiele zwiedziliśmy. Koniecznie trzeba to zmienić. Cieszę się, że skansen we Wdzydzach Kiszewskich udało nam się zwiedzić i obejrzeć kaszubski spektakl:)
Miejsce wygląda bardzo przyjemnie. Aż zamarzyły mi się wakacje, ale moje będą dopiero we wrześniu :/
Myślę, ze to miejsce jest idealne na weekend lub weekend przedłużony. Polecam:)
Juz to pisalam, ale kocham estetyke Twojego bloga! <3
Bardzo mi miło i dziękuję:) PS Ja to ciągle bym przy tej estetyce majstrowała;)
Ciekawe klimatyczne miejsce, zrobione na bardzo wysokim poziomie,
aż chce się je odwiedzić.
Extra zdjęcia 🙂
Super, że znalazł się inwestor, który tknął w to miejsce „nowe życie”:)
Twoje konto na Insta znam od dawna ale na bloga trafiłam dopiero dzisiaj dzięki fejsbukowej grupie i strasznie się cieszę. Podziwiam Twoje zdjęcia od dawna 🙂
Nawet nie wiesz jak mi miło. Dziękuję z całego soulowego serca. I mega się cieszę, że obserwujesz mnie na Instagramie:)
Bardzo lubię Kaszuby. Jeżdżę tam od lat, ponieważ mam tam rodzinę, którą czasem odwiedzam. Zapamiętam te miejsce na potencjalny nocleg, albo przynajmniej wizytę w restauracji 🙂
My dopiero rozpoczynamy eksplorację Kaszub. Kościerzyna to początek.