Od zawsze poszukujemy miejsc w naszej okolicy, które byłyby ciekawe krajobrazowo, a tym samym fotograficznie. Odkryciem ostatnich lat jest Rezerwat Przyrody Beka. Staramy się tam wracać jak najczęściej i wsłuchiwać w śpiew ptaków, szum morza. Rezerwat Przyrody Beka to miejsce, w którym można obcować z przyrodą i spacerować bez końca. To niesamowita atrakcja Kaszub i całego obszaru Pomorza.

REZERWAT PRZYRODY BEKA – POŁOŻENIE I HISTORIA MIEJSCA

Rezerwat Przyrody Beka leży nad Zatoką Pucką u ujścia rzeki Redy do Morza Bałtyckiego. Rezerwat położony jest na pozostałościach dawnej osady, która nazywała się Beka, a historia miejsca sięga aż XV wieku. Do wieku XX w osadzie o nazwie Beka działał człowieka – wypasał zwierzęta, składował drewno, kosił łąki. Już wtedy istniały w tym miejscu wspaniałe warunki lęgowe dla ptaków. W wieku XX zaczął następować powolny zanik osadnictwa ludzkiego na Bece i dostrzeżono, iż miejsce to ma ogromny potencjał przyrodniczy.

W latach 80 XX wieku utworzono Rezerwat Przyrody Beka, człowiek zaprzestał w tym miejscu swojej działalności. Niestety wyprowadzenie bydła z tego obszaru i doprowadzenie do rozrostu ogromnej ilości łąk sprawiło, iż Beka przestała być atrakcyjna dla ptaków jako miejsce na czas lęgowy. Od roku 1999 próbuje się warunki lęgowe dla różnych gatunków ptaków odtwarzać i ptaki chętnie w to miejsce powracają.

REZERWAT PRZYRODY BEKA

REZERWAT PRZYRODY BEKA

Przeczytajcie: Poznaj kulturę i historię Kaszub w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

REZERWAT PRZYRODY BEKA – PTASI RAJ I BOGACTWO ROŚLIN

W Rezerwacie Przyrody Beka można spotkać ptaki o iście egzotycznych nazwach. Rezerwat zamieszkuje około 200 gatunków ptaków o randze europejskiej. Czytając tablice informacyjne musimy się przyznać, iż mało którego ptaka znaliśmy. I tak: żurawie, zimorodki, sowy błotne, pliszki cytrynowe, ostrygojady, sieweczki obrożne, biegusy zmienne i wiele innych. Śpiewów ptasich w rezerwacie nie ma końca.

Rezerwat ten to także rozległe tereny łąkowe, na których można spotkać  rzadko występujące rośliny, między innymi: babka nadmorska, sitowiec nadmorski, aster solny czy też ostrzew rudy, a nawet storczyk. Ta niesamowita atrakcja Kaszub to raj dla ornitologów, fotografów i wszystkich kochających naturę.

Przeczytajcie: Puck – atrakcje miasteczka nie tylko na wakacje.

REZERWAT PRZYRODY BEKA

PORY ROKU W REZERWACIE PRZYRODY BEKA

Wiosna
Łąki zaczynają się pięknie zielenić. Pojawia się mnóstwo ptaków, w tym i żurawie. Ptaki w rezerwacie odpoczywają, szukają pożywienia, przygotowują się do lęgów. Na niebie często widać klucze, które tworzą żurawie, łabędzie, kaczki, gęsi. Czaple przemierzają tereny bagienne Beki i szukają pożywienia. W czasie wiosny w Rezerwacie Przyrody Beka często słychać ptasie koncerty – w tym gęganie całych grup gęsi.

Lato
Trwa wypas bydła i koni na zielonych łąkach Rezerwatu Przyrody Beka. Skoro świt w otulinie mgły można obserwować stada koni biegające po łąkach. Widok musi być niezapomniany. Latem rośliny łąkowe wiodą prym w tym miejscu. Dociekliwy znawca przyrody i obserwator znajdzie: tłustosza pospolitego, ostrzew rudy, mlecznik nadmorski, storczyki i wiele innych odmian roślin i kwiatów. Ptaki nadal spokojnie bytują.

Przeczytajcie: Pomysły na jesienne zdjęcia.

Jesień
Mija Babie Lato i przychodzi jesień. To czas sztormów i silnych wiatrów w Rezerwacie Przyrody Beka. Wszystko to sprawia, iż Beka jest zalewana nadmorskimi wodami i znika brzeg morza. Po pewnym czasie wszystko wraca do normy i na nowo pojawia się plaża, a poniżej porozrzucane są morskie rośliny. Widać w tym czasie ptactwo, które preferuje bytowanie przy nadmorskich brzegach, między innymi: różne odmiany biegusa, kamusznika, sieweczki obrożnej czy kulika wielkiego. Drzewa mienią się jesiennymi kolorami, niebo przybiera często mroczne odcienie – to wszystko sprawia, iż jesień to również czas, kiedy w to miejsce przybywa mnóstwo fotografów krajobrazowych. Ptaki odlatują, w tym i piękne żurawie.

Zima
Trudny czas. Łabędzie skulone pływają po terenach wodnych rezerwatu, można spotkać zimorodka. Myszołów poluje na ptactwo, które pozostało na Bece. Jest zimno, czasem sypie śnieg, są sztormy i silne powiewy nadmorskiego wiatru. Nie wszystkie ptaki przetrwają ten trudny czas. Ale przecież już niebawem znowu przyjdzie wiosna i przyroda zatoczy krąg.

REZERWAT PRZYRODY BEKA

REZERWAT PRZYRODY BEKA

REZERWAT PRZYRODY BEKA

Przeczytajcie: Fotografia w podróży – jak się przygotować i robić coraz lepsze zdjęcia? 8 fotograficznych porad dla początkujących.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wstęp do Rezerwatu Przyrody Beka jest bezpłatny.
Na terenie wyznaczone są ścieżki spacerowe.
Nie można po terenie rezerwatu poruszać się samochodem.
Samochód najlepiej zostawić w wyznaczonym do tego miejscu lub w wiosce Mrzezino.
Rezerwat Przyrody Beka to również wspaniałe miejsce na wycieczkę rowerową.

Jeżeli będziecie na Kaszubach nie omińcie Rezerwatu Przyrody Beka. My już planujemy kolejną wizytę w rezerwacie, jednak tym razem skoro świt. O wschodzie słońca i w porannej mgle musi być w tym miejscu pięknie. To jeden z naszych celów w kwestii plenerów fotograficznych. Koniecznie chcemy odwiedzić rezerwat złotą polską jesienią. Atrakcje Kaszub są niesamowite!

Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!