
Od zawsze poszukuję miejsc w mojej okolicy, które byłyby ciekawe krajobrazowo, a tym samym fotograficznie. Odkryciem ostatnich lat jest Rezerwat Przyrody Beka. Staram się tam wracać jak najczęściej i wsłuchiwać w śpiew ptaków, szum morza… Rezerwat Przyrody Beka to miejsce, w którym można obcować z przyrodą i spacerować bez końca. To niesamowita atrakcja Kaszub i całego obszaru Pomorza.
Spis treści
REZERWAT PRZYRODY BEKA

REZERWAT PRZYRODY BEKA – POŁOŻENIE I HISTORIA MIEJSCA
Rezerwat Przyrody Beka leży nad Zatoką Pucką u ujścia rzeki Redy do Morza Bałtyckiego. Rezerwat położony jest na pozostałościach dawnej osady, która nazywała się Beka, a historia miejsca sięga aż XV wieku. Do wieku XX w osadzie o nazwie Beka działał człowieka – wypasał zwierzęta, składował drewno, kosił łąki. Już wtedy istniały w tym miejscu wspaniałe warunki lęgowe dla ptaków. W wieku XX zaczął następować powolny zanik osadnictwa ludzkiego na Bece i dostrzeżono, iż miejsce to ma ogromny potencjał przyrodniczy.
W latach 80 XX wieku utworzono Rezerwat Przyrody Beka, człowiek zaprzestał w tym miejscu swojej działalności. Niestety wyprowadzenie bydła z tego obszaru i doprowadzenie do rozrostu ogromnej ilości łąk sprawiło, iż Beka przestała być atrakcyjna dla ptaków jako miejsce na czas lęgowy. Od roku 1999 próbuje się warunki lęgowe dla różnych gatunków ptaków odtwarzać i ptaki chętnie w to miejsce powracają.
Przeczytajcie: Poznaj kulturę i historię Kaszub w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

REZERWAT PRZYRODY BEKA – PTASI RAJ I BOGACTWO ROŚLIN
W Rezerwacie Przyrody Beka można spotkać ptaki o iście egzotycznych nazwach. Rezerwat zamieszkuje około 200 gatunków ptaków o randze europejskiej. Czytając tablice informacyjne muszę się przyznać, iż mało którego ptaka znałam. I tak: żurawie, zimorodki, sowy błotne, pliszki cytrynowe, ostrygojady, sieweczki obrożne, biegusy zmienne i wiele innych. Śpiewów ptasich w rezerwacie nie ma końca.
Rezerwat ten to także rozległe tereny łąkowe, na których można spotkać rzadko występujące rośliny, między innymi: babka nadmorska, sitowiec nadmorski, aster solny czy też ostrzew rudy, a nawet storczyk. Ta niesamowita atrakcja Kaszub to raj dla ornitologów, fotografów i wszystkich kochających naturę.



PORY ROKU W REZERWACIE PRZYRODY BEKA
Wiosna
Łąki zaczynają się pięknie zielenić. Pojawia się mnóstwo ptaków, w tym i żurawie. Ptaki w rezerwacie odpoczywają, szukają pożywienia, przygotowują się do lęgów. Na niebie często widać klucze, które tworzą żurawie, łabędzie, kaczki, gęsi. Czaple przemierzają tereny bagienne Beki i szukają pożywienia. W czasie wiosny w Rezerwacie Przyrody Beka często słychać ptasie koncerty – w tym gęganie całych grup gęsi.
Lato
Trwa wypas bydła i koni na zielonych łąkach Rezerwatu Przyrody Beka. Skoro świt w otulinie mgły można obserwować stada koni biegające po łąkach. Widok musi być niezapomniany. Latem rośliny łąkowe wiodą prym w tym miejscu. Dociekliwy znawca przyrody i obserwator znajdzie: tłustosza pospolitego, ostrzew rudy, mlecznik nadmorski, storczyki i wiele innych odmian roślin i kwiatów. Ptaki nadal spokojnie bytują.
Przeczytajcie: Moje pomysły na jesienne zdjęcia.


Jesień
Mija Babie Lato i przychodzi jesień. To czas sztormów i silnych wiatrów w Rezerwacie Przyrody Beka. Wszystko to sprawia, iż Beka jest zalewana nadmorskimi wodami i znika brzeg morza. Po pewnym czasie wszystko wraca do normy i na nowo pojawia się plaża, a poniżej porozrzucane są morskie rośliny. Widać w tym czasie ptactwo, które preferuje bytowanie przy nadmorskich brzegach, między innymi: różne odmiany biegusa, kamusznika, sieweczki obrożnej czy kulika wielkiego. Drzewa mienią się jesiennymi kolorami, niebo przybiera często mroczne odcienie – to wszystko sprawia, iż jesień to również czas, kiedy w to miejsce przybywa mnóstwo fotografów krajobrazowych. Ptaki odlatują, w tym i piękne żurawie.
Zima
Trudny czas. Łabędzie skulone pływają po terenach wodnych rezerwatu, można spotkać zimorodka. Myszołów poluje na ptactwo, które pozostało na Bece. Jest zimno, czasem sypie śnieg, są sztormy i silne powiewy nadmorskiego wiatru. Nie wszystkie ptaki przetrwają ten trudny czas. Ale przecież już niebawem znowu przyjdzie wiosna i przyroda zatoczy krąg.
Przeczytajcie: Fotografia w podróży – jak się przygotować i robić coraz lepsze zdjęcia? 8 fotograficznych porad dla początkujących.


INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wstęp do Rezerwatu Przyrody Beka jest bezpłatny.
Na terenie wyznaczone są ścieżki spacerowe.
Nie można po terenie rezerwatu poruszać się samochodem.
Samochód najlepiej zostawić w wyznaczonym do tego miejscu lub w wiosce Mrzezino.
Rezerwat Przyrody Beka to również wspaniałe miejsce na wycieczkę rowerową.
Jeżeli będziecie w pobliżu nie omińcie Rezerwatu Przyrody Beka. Ja już planuję kolejną wizytę w rezerwacie, jednak tym razem skoro świt. O wschodzie słońca i w porannej mgle musi być w tym miejscu pięknie. To jeden z moich celów w kwestii plenerów fotograficznych. Koniecznie muszę odwiedzić rezerwat złotą polską jesienią. Skrycie z Michałem marzymy, aby obok rezerwatu kupić mała działkę i postawić nasz wymarzony leśny domek z widokiem na ptasi raj i morze. Atrakcje Kaszub są niesamowite!
Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Jak cudownie! Eh, teraz wszystko bym oddała, byle tylko znaleźć się gdzieś blisko natury.
Ja również, a tu koczowanie w domu:((((
Te zdjęcia…bajka!!!Przepięknie jest u Ciebie. A ten Rezerwat…dzięki tym zdjęciom aż pachnie ta przyroda.
Bardzo, bardzo dziękuję za przemiły komentarz:)
Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!
Ja chętnie bym już gdzieś ruszyła – tym bardziej, że trzy wyjazdy przez obecną sytuacje mi przepadły.
Nigdy nie byłam, a mam dość blisko. Piękne kadry!
Polecam
Wspaniała wycieczka po Kaszubach, dziękuję! Piękne zdjęcia! Tak mi się marzy teraz taki wyjazd… Pozdrawiam serdecznie!
Na Kaszubach mam jeszcze tyle do odkrycia…
Miejsce wydaje się cudowne, musi być tam pięknie zwłaszcza wiosną 🙂
Ja chcę zobaczyć to miejsce złotą jesienią….
Chętnie zobaczyłabym to miejsce w maju, o świcie i o zmierzchu. Obserwacja ptaków jest fantastycznym przeżyciem. Kaszuby poznawałam kiedyś podczas wędrówek wakacyjnych z namiotem i plecakiem, mam cudowne wspomnienia. Pozdrawiam ciepło:)
Oj tak… te poranne mgły, wschodzące słonce i ptaki – bajka.
Lubię takie małe lokalne miejsca, do których można wyskoczyć mając kilka godzin wolnego 🙂
Ja lubię takie miejsca odkrywać.
Nigdy nie słyszałam o tym miejscu, a do Polski mam na tyle daleko, że pozostaje mi cieszyć oczy na odległość. Ale nigdy nie miałam wątpliwości, że Polska to piękny kraj. 🙂
Może kiedyś się uda…