Oliwa to na mapie GdaƄska kolejne miejsce z klimatem i duszą. Wiele osób kojarzy ją ze sƂynnym, najpiękniejszym w Trójmieƛcie parkiem im. Adama Mickiewicza, ale to nie jedyne cudowne miejsce, które oferuje Oliwa. Dzięki wycieczce, którą Wam proponujemy w tym artykule rozkochacie się w tej okolicy. Poznajcie atrakcje Oliwy w GdaƄsku. PomysƂ na klimatyczny spacer.

WILLA MARTHA

Spacer rozpocznijcie przy Stacji SKM GdaƄsk Oliwa i skierujcie się w stronę alei Grunwaldzkiej. Waszym celem jest adres Floriana Ceynowy 6, gdzie mieƛci się Willa Martha. To zabytkowe miejsce wyglądające niczym paƂacyk ksiÄ™ĆŒniczki. Jej powstanie datuje się na lata 1903–1905; wƂaƛcicielem Willi Marthy od 1918 roku byƂ Teodor Klimkiewicz. Warto zobaczyć chociaĆŒby z zewnątrz tak ciekawą atrakcję Oliwy w GdaƄsku.

WILLA JODƁOWA / GDAƃSK OLIWA ATRAKCJE 

GdaƄsk Oliwa to miejsce z duszą, a wszystko za sprawą Starej Oliwy i willi z dawnych lat, ktĂłre tutaj się znajdują – naleĆŒy do nich między innymi Willa JodƂowa. Znajdziecie ją kawaƂek dalej, przy alei Grunwaldzkiej 529. ZostaƂa zbudowana w roku 1898, a rok pĂłĆșniej przeszƂa na wƂasnoƛć bogatego gdaƄskiego rzeĆșnika Henryka Fromma. Willa jest dziƛ gdaƄskim zabytkiem. Patrząc na ceglaną budowlę, zauwaĆŒycie niemiecki napis „Tannenheim” – co oznacza „Dom JodeƂ” . Nazwa nie wzięƂa się znikąd – w tym miejscu istniaƂa kiedyƛ leƛna szkóƂka, dzięki ktĂłrej Willa JodƂowa zyskaƂa swoje miano. Obiekt zachwyca secesyjną architekturą, ale moĆŒna go podziwiać tylko z zewnątrz.

Przeczytajcie: GdaƄsk Wrzeszcz – ciekawe miejsca i retro smaczki.

GDAƃSK OLIWA ATRAKCJE

PARK OLIWSKI W GDAƃSKU

Po objerzeniu powyĆŒszych zabytkowych obiektĂłw swe podwoje roztoczy przed Wami park im. Adama Mickiewicza.

Wiosna i jesieƄ to nasze ulubione pory roku – idealne, by wybrać się na spacer do tego parku. Osoby mieszkające w TrĂłjmieƛcie nazywają go parkiem Oliwskim – tak po prostu. To najpiękniejszy zielony teren w TrĂłjmieƛcie. Na tym obszarze znajduje się takĆŒe Palmiarnia.

Spacerując, moĆŒna podziwiać rĂłĆŒne gatunki drzew, ogrody, kwiaty, moĆŒna sƂuchać szumu potokĂłw i obserwować kaczki w stawach. W parku furorę robi egzotyczna kaczka o nazwie mandarynka. Jej wygƂupom i zadziornym zaczepkom kierowanym pod adresem innych kaczek nie ma koƄca. Mandarynka jest bardzo charakterna.

Kiedy wszystko zakwitnie, wraĆŒenie robi OgrĂłd Botaniczny w stylu japoƄskim. Warto zajrzeć do Groty SzeptĂłw, przejƛć Alejką Lipową, zatrzymać się przy Altance, podziwiać dostojny OgrĂłd Francuski i Botaniczny, stawy z Ƃabędziami i wodospad ze wzburzona wodą.

Park Oliwski odwiedzany wiosną naprawdę zachwyca; szczęƛciarze spotkają nawet wiewiĂłrki. Lubimy to miejsce, ktĂłre po zimie oĆŒywa, a jesienią jest nostalgiczne. Zawsze chętnie tutaj wracamy.

W parku Oliwskim znajduje się rĂłwnieĆŒ przepiękna rokokowa budowla – PaƂac OpatĂłw. Najpiękniej prezentuje się od strony Ɓabędziego Stawu. We wnętrzu PaƂacu OpatĂłw znajdziecie OdziaƂ Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w GdaƄsku, gdzie moĆŒna podziwiać staƂe ekspozycje związane z malarstwem, rzeĆșbą, ceramiką, ale teĆŒ wystawy czasowe, często mƂodych, początkujących artystĂłw.

Przeczytajcie: Stocznia Cesarska w GdaƄsku i inne industrialne tereny.

PARK OLIWSKI W GDAƃSKU

PARK OLIWSKI W GDAƃSKU

DWOREK JERZEGO SALTZMANNA

Lubimy zaglądać na teren Dworku Jerzego Saltzmanna przy ulicy Opackiej 12 – kolejnej atrakcji gdaƄskiej Oliwy. Dworek znajduje się w pobliĆŒu parku Oliwskiego.

Miejsce to naleĆŒaƂo kiedyƛ do Jana Jerzego Saltzmanna, ktĂłry jako ogrodnik tworzyƂ projekty ogrodĂłw rozlokowanych na terenie GdaƄska. Okolica dworku jest bardzo zadbana – są tu alejki, bogata roƛlinnoƛć, fontanna i romantyczne Ƃaweczki. Tak jakby ogrodnik Saltzmann czuwaƂ caƂy czas nad tym miejscem, aby byƂo takie, jakie sobie wymarzyƂ i jakie sam tworzyƂ.

Przeczytajcie: Zabytki Sopotu – szlakiem kamienic i willi.

DWOREK JERZEGO SALTZMANNA GDAƃSK

BAZYLIKA TRÓJCY ƚWIĘTEJ W OLIWIE

W trakcie spaceru po GdaƄsku Oliwie Waszą uwagę na pewno przykują dwie ogromnie, smukƂe wieĆŒe – to wizytĂłwka Oliwy, czyli archikatedra oliwska. Jej peƂna nazwa to: bazylika archikatedralna TrĂłjcy ƚwiętej. Budowla ta jest Pomnikiem Historii. Po wejƛciu do ƛrodka zwróćcie uwagę na 23 oƂtarze w stylu barokowym i rokokowym, a takĆŒe obrazy, kaplice i inne dzieƂa sztuki, ktĂłre wypeƂniają wnętrze katedry. W tym wnętrzu odbywają się koncerty organowe.

STARY RYNEK OLIWSKI

Kolejną atrakcją na trasie spaceru po zabytkowej Oliwie będzie Stary Rynek Oliwski, na ktĂłrego teren prowadzi gotycka brama na ulicy CystersĂłw. Obecnie Stary Rynek Oliwski to bardzo gwarne miejsce. Zobaczycie tutaj domy mieszkalne z przeƂomu XVIII i XIX wieku, a takĆŒe Dom Bramny zwany Wielką Bramą bądĆș Domem Zarazy.

Obok stoi budynek o konstrukcji szkieletowej, będący byƂą siedzibą Związku PolakĂłw, a dalej zajazd Przed Klasztorem. Za mostem ukaĆŒe Wam się Stary MƂyn, a po przeciwnej stronie Staw MƂyƄski.

GDAƃSK OLIWA ATRAKCJE

WZGÓRZE PACHOƁEK / GDAƃSK OLIWA

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Oliwie jest wzgórze PachoƂek – zachęcamy Was do wspięcia się na nie, aby móc podziwiać GdaƄsk z tego punktu widokowego.

WzgĂłrze PachoƂek to wzniesienie o wysokoƛci 100,8 metrĂłw nad poziomem morza, ulokowane w Lasach Oliwskich. Na jego szczycie znajduje się 15-metrowa platforma widokowa, z ktĂłrej widać okolicę i Zatokę GdaƄską. PoniĆŒej platformy jest jeszcze punkt widokowy VII o nazwie Tomasz. Nazwa tego punktu pochodzi od imienia spoƂecznika i dziaƂacza na rzecz Oliwy, a jednoczeƛnie mieszkaƄca tych okolic – Tomasza Struga.

Po zejƛciu ze wzgĂłrza PachoƂek skierujcie się ponownie w okolice Stawu MƂyƄskiego. Spacerujcie wzdƂuĆŒ stawu, aĆŒ dojdziecie do ulicy Kwietnej – jednej z najstarszych ulic Oliwy, prowadzącej do Doliny Radoƛci, bardzo idyllicznego miejsca.

Przeczytajcie: Malownicze punkty widokowe na GdaƄsk, Sopot i Gdynię.

WZGÓRZE PACHOƁEK, WIDOK NA GDAƃSK

DOLINA RADOƚCI

LeĆŒy ona nad Potokiem Oliwskim w otulinie TrĂłjmiejskiego Parku Krajobrazowego, otoczona przez Lasy Oliwskie. Dolina Radoƛci byƂa dawniej wƂasnoƛcią oliwskich cystersĂłw; dziaƂaƂo tutaj sporo mƂynĂłw, ktĂłre z czasem zamknięto. Do dziƛ zachowaƂ się tylko jeden – będący obecnie zabytkiem techniki.

Z czasem zaczęƂa powstawać zabudowa dworska, a tereny te zostaƂy docenione pod względem krajobrazowym i rekreacyjnym. W Dolinie Radoƛci funkcjonowaƂa niegdyƛ nawet skocznia narciarska, jednak ƛmiertelny wypadek jednego ze skoczków zakoƄczyƂ ten etap i obecnie upamiętnia ją jedynie symboliczny kamieƄ.

Dolina Radoƛci to miejsce, ktĂłre koniecznie trzeba odwiedzić, gdyĆŒ prĂłcz niesamowitych walorĂłw przyrodniczych TrĂłjmiejskiego Parku Krajobrazowego w dolinie znajdziecie liczne obiekty godne uwagi.

Pierwszym punktem spaceru będzie Zameczek MormonĂłw poƂoĆŒony przy ulicy Kwietnej 23. Tak naprawdę jest on willą, ktĂłra zostaƂa wybudowana w roku 1874, a z racji tego, iĆŒ wyglądem przypomina zamek, nazwano ją „zameczkiem”. Związek z mormonami natomiast nigdy nie zostaƂ historycznie udowodniony. Obiekt jest gdaƄskim zabytkiem.

IdĆșcie dalej, a Waszym oczom ukaĆŒe się zabytkowa KuĆșnia Wodna. Unikatowy zabytek, ktĂłry obecnie naleĆŒy do miasta GdaƄska i niestety nie jest udostępniony dla zwiedzających. Do dziƛ kuĆșnia zachowaƂa oryginalne wyposaĆŒenie z dawnych lat.

W pobliĆŒu znajduje się rĂłwnieĆŒ DwĂłr Ernsttal – budynek „woƂający” o ochronę przed zapomnieniem. Zbudowany w stylu klasycystycznym w XVIII wieku, posiadaƂ okazaƂą werandę i w swojej historii peƂniƂ funkcję pensjonatu oraz domu mieszkalnego.

Następnie skierujcie się w stronę ulicy Bytowskiej. Dojdziecie nią do Dworu Schwabego. Na jego terenie mieƛci się dzisiaj luksusowy, 5-gwiazdkowy hotel o nazwie Dwór Oliwski City Hotel & SPA. Zabytkowy obiekt powstaƂ prawdopodobnie w XVI wieku i jest jednym z niewielu, które po II wojnie ƛwiatowej nie zostaƂy przebudowane. ZachowaƂ swój autentyczny charakter stylu i architektury. Uroku temu miejscu dodaje potok Oliwski oraz park w stylu angielskim.

Po objerzeniu obiektu wejdĆșcie w leƛną ƛcieĆŒkę (MƂyƄska Droga) – miejsce ciche, spokojne, w ktĂłrym poczujecie bliskoƛć przyrody. Idąc tą ƛcieĆŒką, dojdziecie do RybakĂłwki – kultowego miejsca w Dolinie Radoƛci, gdzie moĆŒesz odpocząć i zamĂłwić ƛwieĆŒÄ… rybkę.

Po odpoczynku i posiƂku drogą asfaltową biegnącą wzdƂuĆŒ ogrĂłdkĂłw dziaƂkowych, ktĂłre są nieodƂącznym elementem Doliny Radoƛci, dojdziecie ponownie do Zameczku MormonĂłw. W tym miejscu skręćcie w ulicę ƚwierkową, a następnie PodhalaƄską. To urokliwa częƛć Oliwy – będziecie spacerować wzdƂuĆŒ willowych zabudowaƄ z dawnych lat.

DOLINA RADOƚCI, GDAƃSK OLIWA

ZOO W GDAƃSKU OLIWIE

OgrĂłd Zoologiczny w GdaƄsku Oliwie powstaƂ w 1954 roku. Jego powierzchnia to aĆŒ 126 hektarĂłw, a to sprawia, iĆŒ jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Zachwyca tutaj przyroda i ogromna iloƛć gatunkĂłw zwierząt, ktĂłre moĆŒna obserwować. Zwierzętom zapewnia się bardzo dobre warunki do ĆŒycia i przede wszystkim przestrzeƄ. My natomiast nie jesteƛmy zwolennikami zoo ani jakichkolwiek innych miejsc, w ktĂłrych ĆŒycie zwierząt jest dalekie od naturalnego. Zoo w GdaƄsku Oliwie jest popularną atrakcją. Kiedyƛ odwiedzaliƛmy to miejsce jesienią (wtedy jest najpiękniej i kameralnie).

ZABYTKOWE OLIWSKIE DWORY

Ta wędrówka ma Was doprowadzić do ulicy Polanki, na której znajdują się zabytkowe oliwskie dwory.

Początki tych budowli datuje się na XVII wiek, kiedy w tym wƂaƛnie miejscu znajdowaƂ się gƂówny trakt Ƃączący klasztor cystersów z GdaƄskiem. Na obecnej ulicy Polanki dworów byƂo więcej – od początku numerowanych. Do dziƛ zachowaƂo się pięć tego typu budynków. Warto je zobaczyć.

Przeczytajcie: Sopot – atrakcje najpiękniejszego kurortu w Polsce.

DwĂłr I znajduje się na ulicy Polanki 125. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pojawiƂy się w roku 1642. Zbudowany w stylu barokowym dworek na przestrzeni lat przechodziƂ z rąk do rąk, byƂ rozbudowywany i modernizowany. Do dworku z czasem zacząƂ przynaleĆŒeć park wraz z okazaƂymi drzewami, romantycznymi alejkami i skarpami, obok powstaƂa teĆŒ oficyna, a styl budynku zmieniƂ się z barokowego na klasycystyczny. Ówczesny wƂaƛciciel dworu, burmistrz GdaƄska Joachim Wilhelm von Weickmann, nazwaƂ to miejsce Montbrillant. Wydarzenia te rozgrywaƂy się pod koniec XVIII wieku.

Z czasem dworek zostaƂ nazwany BiaƂą GĂłrą i przeszedƂ na wƂasnoƛć LasĂłw PaƄstwowych. Tak jest do dziƛ. W dobrym stanie zachowaƂ się sam budynek, ale teĆŒ pawilon ogrodowy. Niestety tereny parkowe ulegƂy zniszczeniu. Przy dworku moĆŒna podziwiać pomniki przyrody, między innymi 20-metrowy dąb szypuƂkowy.

W pobliĆŒu Dworu I znajduje się malownicza Dolina ElfĂłw.

GDAƃSK OLIWA DWORY

DwĂłr II leĆŒy przy ulicy Polanki 124; uznaje się go za najbardziej rozbudowany obiekt architektoniczny wƛrĂłd wszystkich dworĂłw tego traktu. Jednym z jego wƂaƛcicieli byƂ Jan Wagner, ktĂłry nazwaƂ dworek mianem Quellbrunn, co oznacza „Krynica”. Dworek zmieniaƂ wƂaƛcicieli, z czasem niszczaƂ, w swojej historii peƂniƂ funkcję przytuƂku i domu dla osĂłb starszych. Po II wojnie ƛwiatowej dworek przejęƂo wojsko, a po nim archidiecezja gdaƄska, ktĂłra utworzyƂa tam Międzynarodowe Centrum Ekumeniczne.

DwĂłr III znajduje się przy ulicy Polanki 122. Nie widać go zbyt dobrze, gdyĆŒ jest ogrodzony wysokim pƂotem. Aktualnie mieƛci się tutaj schronisko dla nieletnich, instytut ekspertyz sądowych oraz schronisko ptakĂłw chronionych – to ostatnie ze względu na obecnoƛć w okolicy stawĂłw parkowych. Jednym z mieszkaƄcĂłw dworu na przestrzeni dziejĂłw byƂ sƂynny gdaƄski filozof – Arthur Schopenhauer. W swojej historii budynek peƂniƂ teĆŒ funkcję zakƂadu leczniczego i przytuƂku dla sierot. Do dziƛ zachowaƂy się zabudowania póƂnocne dworku wraz ze wspomnianymi wyĆŒej stawami parkowymi, częƛć poƂudniowa zostaƂa zniszczona.

DwĂłr IV przy ulicy Polanki 119, zaniedbany i dziƛ zapomniany, stoi na terenie szpitala dziecięcego. Są plany, aby w dworku zbudować oddziaƂ rehabilitacyjny. Dawniej w samym budynku mieƛciƂ się szpital dla dzieci, następnie sanatorium dla chorujących na gruĆșlicę, a z czasem hotel dla pielęgniarek. Oby dworek nie odszedƂ w zapomnienie na zawsze.

DwĂłr V stoi przy ulicy Polanki 117 i nosi nazwę rozbudzającą wyobraĆșnię – Anielski DwĂłr lub Jutrzenka. Obecnie znajduje się tu 7 Szpital Marynarki Wojennej. Dworek moĆŒna podziwiać tylko zza ogrodzenia – mimo ĆŒe odrestaurowany, nie jest udostępniony zwiedzającym. Obiekt skƂada się z dwĂłch budynkĂłw – starszego poƂudniowego i nowszego póƂnocnego – oraz z parku z pomnikami przyrody i ze stawĂłw.

Przy ulicy Abrahama 17a, niedaleko wspomnianych powyĆŒej dworkĂłw, znajduje się jedyny w GdaƄsku meczet – jeden z pięciu czynnie dziaƂających w Polsce.

OLIVIA STAR – NAJWYĆ»SZY BUDYNEK W GDAƃSKU

Ulica Polanki jest bardzo dƂuga, a spacer nią moĆŒe okazać się wyczerpujący. W związku z tym oglądanie zabudowaƄ moĆŒna zakoƄczyć juĆŒ przy Dworze II, gdyĆŒ pozostaƂe znajdują się na terenach instytucji paƄstwowych. Po obejrzeniu Dworu II proponuję Wam skierowanie się w ulicę Derdowskiego, następnie w aleję Grunwaldzką. Waszym celem będzie najwyĆŒszy budynek w GdaƄsku – Olivia Star – to atrakcja, ktĂłrej pominąć nie moĆŒna.

Mowa o wieĆŒowcu biurowym, ktĂłry wchodzi w skƂad Olivia Business Centre. Warto tu przybyć, bo to niesamowity punkt widokowy – panoramę GdaƄska moĆŒna podziwiać ze 130 metrĂłw wysokoƛci.

Piętro widokowe w Olivia Star, mieszczące się na 32 kondygnacji, jest dostępne dla wszystkich. Przez ogromne oszklone szyby będziecie podziwiać GdaƄsk, a prĂłcz oglądania widokĂłw moĆŒecie skorzystać z oferty kulinarnej, koktajlowej, a nawet muzycznej. Obiad z widokiem na caƂe miasto? Dlaczego nie!

Wstęp na taras widokowy jest pƂatny.

Przeczytajcie: Muzea w Gdyni, które warto zwiedzić.

OLIVIA STAR W GDAƃSKU

MAPA – GDAƃSK OLIWA ATRAKCJE

 

Takimi oto atrakcjami zakoƄczycie dzieƄ w GdaƄsku Oliwie – to z pewnoƛcią będzie dzieƄ peƂen wraĆŒeƄ.

 

Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie

Zapraszamy Was rĂłwnieĆŒ na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieƛ w drodze!