Spis treści
- 1 KOŚCIERZYNA
- 2 ATRAKCJE NAD JEZIOREM WDZYDZE I WE WDZYDZACH KISZEWSKICH
- 3 SPŁYW KAJAKOWY RZEKĄ WDĄ / ATRAKCJA KASZUB
- 4 MUZEUM HYMNU NARODOWEGO W BĘDOMINIE
- 5 DWÓR WYBICKICH W SIKORZYNIE
- 6 KAMIENNE KRĘGI W WĘSIORACH
- 7 WIEŻYCA I WIEŻA WIDOKOWA
- 8 CENTRUM EDUKACJI I PROMOCJI REGIONU W SZYMBARKU
- 9 CHMIELNO
- 10 GÓRA SOBÓTKA I WIATRAK KOŹLAK, PIĘKNA PANORAMA KASZUB
- 11 DANIELOWA DOLINA
- 12 WIEŚ DYWAN I LEŚNO
- 13 PAŁAC W RZUCEWIE I OSADA ŁOWCÓW FOK – ZATOKA PUCKA
- 14 REZERWAT PRZYRODY BEKA – ZATOKA PUCKA
- 15 PUCK
- 16 GDZIE NOCOWAĆ NA KASZUBACH?
- 17 MAPA ATRAKCJI KASZUB
Kaszuby to region na Pomorzu, w którym nadal kultywuje się ludowe tradycje i mówi w języku kaszubskim. Kaszuby to kraina bogata przyrodniczo – mnóstwo tu jezior, rzek, lasów, zielonych wzgórz. Dzięki bogactwu przyrodniczemu Kaszuby są idealnym miejscem na wakacje i niespieszny urlop. Kaszuby oferują także mnóstwo atrakcji – sporo jest tutaj do zobaczenia zarówno na wsiach, jak i w kaszubskich miasteczkach.
W tym artykule przedstawiamy Wam atrakcje Kaszub znajdujące się w ich sercu – a więc w okolicach Kościerzyny, Szwajcarii Kaszubskiej. Zajrzymy również do ciekawych miejsc znajdujących się nad Zatoką Pucką.
KOŚCIERZYNA
Kościerzyna to bardzo ciekawe miasteczko na Kaszubach, ale też idealna baza wypadowa do eksploracji pobliskich, kaszubskich terenów.
W Kościerzynie znajdziecie sporo atrakcji, które przybliżą Wam kulturę i tradycje tego regionu.
Co warto zwiedzić w Kościerzynie?
- Muzeum Ziemi Kościerskiej
- Muzeum Kolejnictwa z historycznymi parowozami
- Przejazd drezyną ręczną i koleją lilipucią
- Muzeum Akordeonu
- Muzeum American Old Cars
- Rynek z fontanną i pomnikiem Remusa
- Figurki stolemów ( kaszubskich olbrzymów)
- Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej
- kaplica Matki Boskiej Anielskiej
- Stary Browar Kościerzyna
ATRAKCJE NAD JEZIOREM WDZYDZE I WE WDZYDZACH KISZEWSKICH
Wdzydze Kiszewskie to turystyczna wieś kaszubska położona na urokliwym Jeziorem Wdzydze, a tak naprawdę nad Krzyżem Jezior Wdzydzkich lub Kaszubskim Morzem. Układ jezior z lotu ptaka przypomina krzyż – stąd nazwa.
Jeziora, które zalicza się do tej grupy to:
- Wdzydze
- Radolne
- Gołuń
- Jelenie
- Słupinko
Warto przyjrzeć się tym jeziorom z bliska wybierając się na godzinny rejs statkiem elektrycznym o nazwie Stolem. Rejsy mają swój początek na Przystani u Grzegorza.
To, co przyciąga turystów w te tereny to przede wszystkim takie atrakcje jak: pływanie kajakiem, rowerami wodnymi i łódkami wiosłowymi, a więc aktywności związane z wodą.
Są tutaj też malownicze wysepki, a największa z nich to Ostrów Wielki, który można opłynąć statkiem wycieczkowym.
Piękno tej przyrody ochrania Wdzydzki Park Krajobrazowy.
Prócz aktywności wodnych warto zwiedzić we Wdzydzach Kiszewskich najstarszy skansen w Polsce – Kaszubski Park Etnograficzny. Miejsce to zostało założone w 1906 roku i odwiedzający mogą zapoznać się z kulturą i tradycją kaszubską. Można zobaczyć ponad 50 chat przeniesionych z różnych miejsc na Kaszubach, Kociewiu, z Borów Tucholskich. Odbywają się warsztaty, kaszubskie przedstawienia i uroczystości.
Kaszubski Park Etnograficzny jest tak ciekawą atrakcją Kaszub, iż napisaliśmy osobny artykuł na jego temat:
Przeczytajcie: Poznaj kulturę i historię Kaszub w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.
Jakie atrakcje czekają na Was jeszcze we Wdzydzach Kiszewskich?
Warto wejść na wieżę widokową o wysokości prawie 36 metrów, aby podziwiać widoki na Krzyż Jezior Wdzydzkich. Dla odwiedzających dostępne są trzy platformy umieszczone na różnych wysokościach wieży.
Bilety wstępu na wieżę widokową we Wdzydzach Kiszewskich należy kupić w Stanicy Wodnej PTTK.
A może lubicie wycieczki rowerowe?
Jeśli tak warto wybrać się na całodzienną wycieczkę rowerem dookoła Krzyża Jezior Wdzydzkich. 50 kilometrowa pętla to doświadczanie atrakcji Kaszub w pełni. Na trasie będziecie mijać typowo kaszubskie wsie z drewnianą zabudową, jak np. Borsk czy Juszki.
Rowerowych szlaków tematycznych jest o wiele więcej na Kaszubach:
- szlak historyczny Józefa Wybickiego
- szlak rowerowy “Pętla Lipno”
- szlak Kaszubskich Drzymalitów
SPŁYW KAJAKOWY RZEKĄ WDĄ / ATRAKCJA KASZUB
Kaszuby to nie tylko bogactwo jezior, ale i też rzek, a najpopularniejsza jest rzeka Wda. Popularną atrakcją Kaszub są spływy kajakowe rzeką Wdą. W tym rejonie Kaszub funkcjonuje sporo wypożyczalni kajaków – ze względu na tą ciekawą atrakcję.
Gdzie wypożyczyć kajaki na Kaszubach? Podajemy nazwy firm:
- Kajaki Młyn
- Czółenko
- Przystań nad Wdą
- Przystań „u Grzegorza”
- Stanica Wodna PTTK
Zachęcamy Was do aktywnego spędzania czasu na Kaszubach, a spływ kajakowy wybranym fragmentem Wdy będzie idealny wyborem – tym bardziej, iż nie trzeba być zaawansowanym kajakarzem, aby taki spływ odbyć.
Popularne odcinki spływu kajakowego to:
- Borsk – Wojtal
- Lipusz – Wdzydze
- Grzybowski Młyn – Wdzydze Kiszewskie
- Grzybowski Młyn – Wdzydze Kiszewskie
- Nowa Kiszewa – Stara Kiszewa
MUZEUM HYMNU NARODOWEGO W BĘDOMINIE
Niedaleko Kościerzyny znajduje się kaszubska wieś Będomin, a w niej zabytkowy dworek, w którym urodził się i wychował Józef Wybicki – autor polskiego hymnu narodowego. Obecnie w dworku działa Muzeum Hymnu Narodowego. Dzięki wizycie w tym miejscu dużo dowiedzieliśmy się o Józefie Wybickim i Mazurku Dąbrowskiego. We wnętrzach muzeum są pamiątki po Józefie Wybickim, kolekcja mebli, eksponaty związane z hymnem.
Dostępne są trzy wystawy stałe:
- “Józef Wybicki i jego czasy”
- “Losy Mazurka Dąbrowskiego”
- “Polskie symbole narodowe”
Na zewnątrz dumnie stoją wiekowe drzewa, a wśród nich stary dąb „Dąb Wybickiego” mający ponad 400 lat oraz rzeźba “Orzeł Polski”.
Wstęp do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest płatny – aktualne ceny i godziny otwarcia należy sprawdzić na stronie internetowej obiektu.
DWÓR WYBICKICH W SIKORZYNIE
Pozostajemy w temacie rodu Wybickich.
Dwór Wybickich znajdziecie w kaszubskiej wsi Sikorzyno – miejsce rodu Wybickich, z którego wywodzi się m.in. generał Józef Wybicki – autor słów polskiego hymnu. Dwór można zwiedzać w środku wraz z przewodnikiem i polecamy, aby z tej opcji skorzystać i dowiedzieć się jaka jest historia Dworu Wybickich.
Dwór odbudowywano przez 10 lat, otworzono w nim muzeum, w którym skolekcjonowano oryginalne piece kaflowe, meble i sprzęty z końca XIX i z początku XX wieku. Ciekawie prezentują się wszystkie pomieszczenie w dworze.
Do Dworu Wybickich przylega malowniczy park wraz z lipową aleją, ogrodem, roślinnym labiryntem. Można podziwiać stary trzystuletni dąb, który jest Pomnikiem Przyrody. Funkcjonuje też herbaciarnia, w której warto napić się herbaty i skosztować domowego ciasta.
Dwór Wybickich to malownicza atrakcja Kaszub pełna klimatu i niepowtarzalnej atmosfery.
Przeczytajcie o kuchni kaszubskiej: Co zjeść na Pomorzu? Regionalne smaki Borów Tucholskich, Kaszub, Kociewia.
KAMIENNE KRĘGI W WĘSIORACH
Na Kaszubach są też tajemnicze atrakcje. Jedną z nich są Kamienne Kręgi w Węsiorach. To najstarsze i największe tego typu miejsce w Europie – zaraz po słynnym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.
Kamienne Kręgi w Węsiorach to cmentarzysko Gotów – skandynawskich plemion, które wędrowały przez te tereny w dawnych czasach. Znajdują się tutaj kręgi, kurhany (w nich grzebano zmarłych) i pochówki. Wiele osób wierzy, iż to miejsce mocy.
W czasie naszej wycieczki spotkaliśmy kilka osób, które odprawiały coś w rodzaju rytuałów w kręgach. Było to dla nas bardzo osobliwe doświadczenie.
Ponadto na niektórych drzewach widnieją opisy historii pewnej kobiety, która zabrała z tego miejsca kamień. Osoba ta przedstawia szereg negatywnych doświadczeń, które ją spotkały. Musiała powrócić do Węsior i zwrócić kamień, po czym wszystko co złe ustało. Przestrzega się przed zabieraniem kamieni – pamiętajcie o tym.
Podobno wielu negatywnych doświadczeń można przeżyć w wyniku interakcji z kamiennym kręgiem o nazwie Strażnik.
Kamienne Kręgi znajdują się też w innych częściach Kaszub, między innymi w Odrach.
WIEŻYCA I WIEŻA WIDOKOWA
Wieżyca to najwyższe wniesienie na Kaszubach (328,6 m n.p.m.). Według legendy było to miejsce kultu Słowian. Szczyt porasta stary las bukowy. Największą atrakcja Wieżycy jest Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II. Ze szczytu 35 metrowej wieży można podziwiać wspaniałe, kaszubskie widoki: na Wzgórza Szymbarskie i jeziora. Aby wspiąć się na szczyt wieży należy pokonać 182 stopnie.
Do wieży widokowej prowadzą aż trzy szlaki. Dojście do punktu docelowego trwa około 15 minut. Wstęp na wieżę jest płatny. Wieża widokowa jest czynna od 9.00 do 18.00.
CENTRUM EDUKACJI I PROMOCJI REGIONU W SZYMBARKU
Ciekawym miejscem na Kaszubach jest Centrum Edukacji i Promocji Regionu w malutkiej kaszubskiej wsi – w Szymbarku, w powiecie kartuskim. W tym miejscu również można wiele dowiedzieć się o regionie, jakim są Kaszuby.
Centrum Edukacji i Promocji Regionu oferuje odwiedzenie stałych ekspozycji:
- Kaszuby – objerzenie między innymi repliki domu szlacheckiego, drewnianego kościoła, Domu Kaszubów z Kanady, pieca chlebowego, Statua „Świętowida Kaszubskiego”
- Syberia – dom Sybiraka, Model Łagru „Borowicze” Model rampy załadowczej z oryginalnym parowozem Pomnik Niedźwiedzia Wojtka
- Gryf Pomorski – Replika bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski, Dom Harcerza
- Muzeum Ciesielstwa – między innymi drewniany dom ustawiony „do góry nogami” – największa atrakcja Szymbarku.
W Domu do Góry Nogami łatwo o zawrót głowy! Budynek symbolizuje nienormalne czasy PRL i zwyciężenie komunizmu.
Na terenie centrum znajduje się też Muzeum Tabaki i wiele innych ciekawych atrakcji.
Tereny Szymbarku i okolic to Szwajcaria Kaszubska – część Kaszub bogata w malownicze krajobrazy: pofalowane wzgórza, wzniesienia, Kaszubski Park Krajobrazowy. Nie bez powodu istnieje tutaj pasmo Wzgórz Szymbarskich – wzniesienia będące moreną czołową po czwartorzędowym zlodowaceniu. To tutaj również zimą szusują po stoku narciarze! Tak! Nie tylko w górach jest raj dla narciarzy.
Do Szymbarku należy Wieżyca – będąca najwyższym wzgórzem pasma morenowego we Wzgórzach Szymbarskich – 328 metrów. Warto wspiąć się na sam szczyt – szlak nie jest trudny i z wieży widokowej podziwiać widoki na Szwajcarię Kaszubską.
CHMIELNO
Podróżując po Szwajcarii Kaszubskiej warto odwiedzić małą miejscowość Chmielno. W Chmielnie jest sporo atrakcji, jednak nas najbardziej przyciągnęła jedna: Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, które działa przy warsztacie garncarskim „Genius”. Dzięki temu można obejrzeć również prace garncarskie oraz samodzielnie wykonać naczynie gliniane.
Rodzina Neclów od pokoleń tworzy ceramikę kaszubską. W muzeum ogląda się wystawę ceramiczną z wzorami charakterystycznymi dla Kaszub oraz zapoznaje się z historią rodziny, która od ponad 100 lat związana jest z Chmielnem.
Na koniec zwiedzania warto kupić pamiątkę w postaci ceramiki.
Co jeszcze warto zobaczyć w Chmielnie?
- Kościół parafialny św. Piotra i Pawła
- Mini Skansen u Słodkiego
- Stara Checz Kaszubska
- Grodzisko i żelazny krzyż
- Galeria Kaszubski Róg
- Kino za Rogiem
- Przystań Żeglarska
GÓRA SOBÓTKA I WIATRAK KOŹLAK, PIĘKNA PANORAMA KASZUB
Górę Sobótkę wraz z dumnie stojącym na jej szczycie wiatrakiem koźlakiem znajdziecie w kameralnej wsi Ręboszewo. Góra nie jest duża ani wymagająca, a na jej szczycie zobaczycie piękną panoramę kaszubskich jezior raduńskich i pofałdowanych wzgórz.
Wiatrak również warto zwiedzić i zapoznać się z jego historią.
Pewnie zastanawiacie się skąd nazwa „koźlak”?
Ano dlatego, iż wiatraki tego typu stawiane na Kaszubach od drugiej połowy XIV wieku posiadały u swej podstawy konstrukcje z drewna nazywaną „kozłem”. Do „kozła” należało przymocować oś wokół której obracał się wiatrak dostosowując się do siły wiatru. Wiatraki koźlaki przestano produkować w czasie II wojny światowej. Dzisiaj możemy oglądać ich repliki i jedną z takich replik jest wiatrak na Górze Sobótka w Ręboszewie.
W sezonie letnim działa tutaj kawiarenka, a w wiatraku można nocować. Tuż obok znajdują się domki do wynajęcia. Organizowane są również uroczystości rodzinne lub firmowe.
Ponadto istnieje możliwość zarezerwowania pokazu pracy w wiatraku – mielenie ziarna, wypiek chleba w piecu, poznaje się różnego rodzaju urządzenia wiatraka – koźlaka.
DANIELOWA DOLINA
Na pewno się zdziwicie, ale Danielowa Dolina to kameralne osiedle jednorodzinnych domów zbudowanych w stylu kaszubskim kilka lat temu przez dewelopera. Bardzo ciekawa inwestycja wyprzedała się błyskawicznie, a mieszkańcy Danielowej Dolny mogą żyć w otoczeniu kaszubskiej przyrody, którą mają na wyciągnięcie ręki. Osiedle jest strzeżone i nie można na jego teren wchodzić ot tak. My natomiast się odważyliśmy i pospacerowaliśmy wśród kaszubskich chatek. Było sielsko!
WIEŚ DYWAN I LEŚNO
Zachęcamy również, aby wstąpić do urokliwej śródleśnej osady kaszubskiej o nazwie Dywan. Przez Dywan przepływa rzeka Zbrzyca i jezioro Dywańskie. Znajduje się tutaj również agroturystyka o tej samej nazwie co wieś. To miejsce jest popularne wśród fotografów, którzy realizują sesje fotograficzne.
Niedaleko znajduje się też inna wieś kaszubska – Leśno. Koniecznie chcieliśmy w tym miejscu sfotografować drewniany Kościół pw. Podwyższenia Krzyża, który pięknie prezentuje się znad jeziora.
Obie wsie kaszubskie są bardzo urokliwe i malownicze. Jednocześnie są mniej znanym atrakcjami Kaszub.
PAŁAC W RZUCEWIE I OSADA ŁOWCÓW FOK – ZATOKA PUCKA
Kaszuby to również malownicza Zatoka Pucka, a tutaj polecamy odwiedzić Pałac w Rzucewie, który nazywany jest Zamkiem Jana III Sobieskiego. Mamy ogromny sentyment do tego miejsca, gdyż to właśnie tutaj odbyło się nasz wesele kilka lat temu.
Od wielu lat Pałac w Rzucewie pełni funkcję hotelu. Jest też stadnina koni.
Atrakcyjne otoczenie pałacu zachęca do wejścia. Dla turystów zostały przygotowane dwa pomieszczenia, które można obejrzeć bez opłat – jednym z pomieszczeń jest klimatyczna biblioteka.
Ponadto warto zatrzymać się na obiad w zamkowej restauracji lub na słodki deser. W pobliżu pałacu znajduje się kameralna plaża.
Spacerując po wsi Rzucewo koniecznie wybierzcie się na spacer do Parku Kulturowego – Osady Łowców Fok położonego na Cyplu Rzucewskim. To tutaj w epoce kamienia III-II tys. p.n.e. schronienia znajdowały plemiona łowców fok. Stworzyli oni swoją kulturę wytwarzając ceramikę, wyroby bursztynowe, narzędzia z kamienia. Osadę Łowców Fok odkryto w roku 1894. Do dnia dzisiejszego prowadzone są na tym terenie prace wykopaliskowe o epoce kamienia na Pomorzu.
Miejsce jest malownicze – przyroda, morze, samotne rybackie łódeczki, w oddali żaglówki, a samo centrum to chata kaszubska, którą można zwiedzać.
W chacie kaszubskiej ogląda się wystawy:
- „Rzucewo w epoce kamienia”
- „Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub”
Warto wybrać się na spacer „Szlakiem łowców fok” i obejrzeć rekonstrukcje obiektów z epoki kamienia.
REZERWAT PRZYRODY BEKA – ZATOKA PUCKA
Rezerwat Przyrody Beka to jedno z naszych ulubionych miejsc na Kaszubach – nad Zatoką Pucką. Często wybieramy się do rezerwatu na piesze wycieczki, czy też plenery fotograficzne. Wspaniale jest oglądać ptaki żyjące w rezerwacie i przyrodę. Rezerwat Przyrody Beka to mniej znana atrakcja Kaszub. Jest tutaj kameralnie, postawiono też wieżę widokową, z której podziwia się widoki. Koniecznie zabierzcie ze sobą lornetkę i aparat z obiektywem typu zoom. Szczęściarze spotkają stado koników, które chętnie pozują do zdjęć.
O Rezerwacie Przyrody Beka napisaliśmy osobny artykuł. Zachęcamy Was do przeczytania. Przeczytajcie: Rezerwat Przyrody Beka – niesamowita atrakcja Kaszub.
PUCK
Nad Zatoką Pucką leży Puck – jak sama nazwa wskazuje. W tym uroczym miasteczku jest mnóstwo atrakcji i prym wiedzie nadmorska i kaszubska atmosfera. Bywamy w Pucku często, gdyż uwielbiamy spacery wzdłuż zatoki i to tutaj serwują nasze ulubione pierogi. W Pucku zachwyca malowniczy port rybacki, molo, zabytkowy rynek z kamieniczkami. Są też muzea, dzięki którym poznacie historię Pucka. To kaszubskie miasteczko jest tak interesujące, iż napisaliśmy na jego temat osobny artykuł.
Przeczytajcie: Puck – atrakcje miasteczka nie tylko na wakacje.
GDZIE NOCOWAĆ NA KASZUBACH?
Kaszuby to region, w którym mamy bardzo szeroki wybór noclegów – od domków letniskowych, przez agroturystyki i hotele. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Chcielibyśmy Wam przede wszystkim polecić nocowanie w sielskiej agroturystyce Stare Polaszki, która jest położona na styku Kaszub i Kociewia. Jest w tym miejscu sielsko, regionalnie i serwowane dania w restauracji również nawiązują do kuchni kaszubskiej. Okolica tego miejsca jest przepiękna. Zachęcamy Was do przeczytania naszej recenzji na temat Agroturystyki Polaszki: Agroturystyka Stare Polaszki. Sielskie miejsce na pograniczu Kociewia i Kaszub.
Innym miejscem na Kaszubach idealnym na nocleg, który przetestowaliśmy, jest hotel Leśny Dwór w Sulęczynie. Malownicze otoczenie zachęca do spacerów i bycia w bliskości z kaszubska przyrodą. W hotelu Leśny Dwór jest sporo atrakcji dla gości, miedzy innymi strefa spa. Pokoje są elegancko urządzone, a dania w restauracji smaczne. Ten obiekt jest wysoko oceniany przez gości spędzających czas na Kaszubach.
MAPA ATRAKCJI KASZUB
Kaszuby to bardzo rozległy region na Pomorzu oferujący mnóstwo atrakcji. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Temat kaszubskich atrakcji nie został przez nas wyczerpany w tym artykule, gdyż sporo jeszcze musimy zwiedzić i na pewno będziemy dzielić się z Wami nowymi atrakcjami Kaszub, które odkryjemy.
Więcej na Pomorzu znajdziecie tutaj
Pomorskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Piękne zdjęcia! I fajne miejsca:) Szczególnie Wdzydze Kiszewskie polecam, moje ulubione:)
Jak zwykle, czytając o nadmorskiej północy Polski ogarnia mnie żal, że to taki kawał drogi z Krakowa i że tak rzadko tam bywam. Oglądając Twoje zdjęcia mam ochotę jechać choćby jutro 🙂
Jestem wprost olśniona bogactwem atrakcji w tym regionie, a w Danielowej dolinie mogłabym zamieszkać od razu. Dawno temu biwakowałam jako nastolatka z przyjaciółmi nad j. Wdzydze, ale teraz wiem, ze muszę kiedyś wrócić na Kaszuby i zobaczyć te wszystkie cuda. Pozdrawiam i dziękuję za inspirujący przewodnik:)
Kaszuby – jedno już z chyba nielicznych miejsce w Polsce, w których nie byłem, ale dzięki Twojemu wpisowi wiem, że muszę to szybko zmienić!
Przepiękne zdjęcia! ❤️ Robią apetyty na Kaszuby! Chętnie bym tam wróciła po wielu latach. Pamiętam, że Kaszubski Park Etnograficzny zwiedzałam na jakieś szkolnej wycieczce.
Piękne zdjęcia, co oczywiste. Ale równie ciekawe zestawienie interesujących zdjęć. Ten region jest mi słabo znany, więc chętnie skorzystam z propozycji. Pozdrawiam serdecznie
rewelacyjne zdjęcia, szkoda mi troche ze nie wiedziałem o dolinie wcześniej i odwiedziłem tylko wiatrak
Piękne te nasze Kaszuby. Jest u nas tyle miejsc do odwiedzenia. Dla fanów kuchni kaszubskiej znajdzie się to wiele atrakcyjnych miejsc.