Bardzo lubimy odkrywać magiczne miejsca w naszym kraju. Jadąc na Podlasie chcieliśmy w takim miejscu się znaleźć. Udało się ten plan zrealizować. Odkryliśmy agroturystykę Alpakarium w malutkiej, podlaskiej wsi o nazwie Rudka. To kolejna agroturystyka z klimatem, w której spędziliśmy trzy magiczne dni w otoczeniu przyrody, radosnych i życzliwych gospodarzy, dwóch piesków, zabawnego kota i alpak!

ALPAKARIUM – AGROTURYSTYKA Z ALPAKAMI

Po środku bezkresnych pól i lasów stoi stary dom otoczony owocowymi drzewkami, warzywnym ogródkiem i kwiatami. Wokół tego doskonałego w swej prostocie piękna spacerują alpaki. Zwierzęta są wizytówką tego miejsca. Droga do domu nie jest asfaltowa, odnosi się wrażenie podróży na koniec świata. Alpakarium to miejsce pełne pasji. Prócz życia pośrodku niczego, ciszy i spokoju, zapachu lasu i świeżego powietrza czuje się miłość do zwierząt.

Obok domu głównego stoi drugi budynek, w którym znajdują się pokoje dla gości. Nieopodal jest pomieszczenie dla alpak. Po soczyście zielonym podwórku spacerują dwa psy i czarny kot. Jest sielsko i z duszą.

ALPAKARIUM - AGROTURYSTYKA Z ALPAKAMI PODLASIE

JAK WYGLĄDA DZIEŃ GOŚCI W ALPAKARIUM?

Dzień w Alpakarium zaczynaliśmy od godziny 9.00. Niespiesznie i powoli. Od 9.00 w starym domu właścicielka agroturystyki przygotowuje swojskie śniadanie: chrupiący chleb z malutkiej wiejskiej piekarni, jajecznica od kur z podwórka, pomidor z kiwi i inne pyszności. Wszystko podane na ganku, przez okna którego widać pola, łąki i las, a nawet przychodzące sarny i jelenie.

Następnie wycieczka po okolicy, spacer, przebywanie z alpakami, odpoczynek na łonie natury. Zwiedziliśmy również okolicę i zrobiliśmy fotoplener z uroczymi zwierzętami Alpakarium. Pierwszy raz mieliśmy możliwość odwiedzenia agroturystyki ze zwierzętami i to jeszcze w jednym z najładniejszych regionów Polski.

Przeczytajcie: Arendel Wioska Norweska. Recenzja.

Od godziny 17.00 do 18.00 jest obiadokolacja: zupa, danie główne, deser i kompot. Zdrowe pyszności i regionalne smaki Podlasia. Istnieje również opcja dla wegetarian. Należy zgłosić taką formę wyżywienia wcześniej – najlepiej przy rezerwacji pokoju.

Ciąg dalszy dnia to już odpoczynek, spacer po pobliskim lesie, oglądanie bajecznych zachodów słońca, a po zmroku nieba pełnego gwiazd.

Idealny dzień! Prawda?

ALPAKARIUM - AGROTURYSTYKA Z ALPAKAMI PODLASIE

ALPAKARIUM - AGROTURYSTYKA Z ALPAKAMI PODLASIE

POKOJE DLA GOŚCI

Pokoje dla gości mieszczą się osobnym budynku, który znajduje się na terenie siedliska. Na parterze jest niewielki salon z kuchnią do wspólnej dyspozycji. Na poddaszu 4 pokoje stylowo i przytulnie urządzone. Każdy pokój posiada osobną łazienkę, klimatyzację oraz dostęp do Internetu. Telewizora brak! Nikomu nie powinno to przeszkadzać. W tym miejscu słucha się śpiewu ptaków za oknem. Zdecydowaliśmy się na pokój największy z indywidualnym balkonem – a po tym balkonie każdego dnia skradał się kot i u nas pomieszkiwał.

Alpakarium to idealne miejsce dla par czy też przyjaciół.

ALPAKARIUM - AGROTURYSTYKA Z ALPAKAMI PODLASIE

Przeczytajcie: Atrakcje Podlasia, które warto zwiedzić. 10 pięknych miejsc.

HODOWLA ALPAK W ALAPAKARIUM

Właściciele Alpakarium zajmują się alpakami od 2013 roku. Hodowla jest cały czas rozwijana, a alpaki wychowywane tak, aby były oswojone i spokojne w kontakcie z człowiekiem. Byliśmy pod wrażeniem zapamiętywania przez właścicieli imion alpak.

My zapamiętaliśmy tylko:

 • najzabawniejszego Piotrusia z bujną grzywą
 • najmłodszą 3 miesięczną Ginę
 • rudego Bońka, który chyba jako jedyny lubi zdjęcia
 • Cudaczka z prześliczną mordką
 • Łatka z charakterystyczną plamką

Będąc w Alpakarium poznacie jeszcze: Cyryla, Szymka, Łobuziaka, Ginger, Celinkę, Przytulankę i wiele, wiele innych przyjaznych zwierząt.

Właściciel Alpakarium wraz córką Agatą przekazali nam bardzo dużo informacji na temat hodowli, życia z alpakami, ich zdrowia, leczenia, ale też ich usposobienia, zwyczajów. Alpaki w tym miejscu są bardzo udomowione i można wchodzić na ich pastwisko. Samce i samice znajdują się w dwóch różnych zagrodach. W czasie naszego pobytu sporo samic było w ciąży. Czas oczekiwania na poród alpaki wynosi aż 11 miesięcy i zazwyczaj rodzi się tylko jeden maluch. Mieliśmy również przyjemność zobaczenia awantury między alpakami. W kulminacyjnym momencie doszło do plucia między zwierzakami. Śmiechu było co nie miara! Alpaki bardzo lubią marchewki i gałązki z drzewa. Można je tymi smakołykami karmić przebywając na pastwisku. Istnieje możliwość uczestniczenia w codziennej pracy właścicieli przy alpakach.

ALPAKARIUM - AGROTURYSTYKA Z ALPAKAMI PODLASIE

SPACER Z ALPAKĄ

W Alpakarium można wyjść z alpaką na spacer. Są też wizyty w agroturystyce wraz z oprowadzeniem i zapoznaniem się z funkcjonowaniem tego miejsca i hodowlą zwierząt. Należy wcześniej umówić się telefoniczne. Nie trzeba również nocować w Alpakarium, aby na wyjść z alpaką na spacer. Alpakarium to magiczna agroturystyka ze zwierzętami, z którymi można obcować i uczyć się ich funkcjonowania.

ALPAKARIUM - AGROTURYSTYKA Z ALPAKAMI PODLASIE

CO ZWIEDZIĆ W OKOLICY? NASZE PROPOZYCJE

STADNINA KONI ARABSKICH W JANOWIE PODLASKIM

Piękne miejsce, które warto zobaczyć. Stadnina z historią i klimatem. Stadnina istnieje w Janowie już od 1817 roku. Można jej teren zwiedzić indywidualnie lub z przewodnikiem. My wybraliśmy opcję pierwszą. To był piękny spacer.

STADNINA KONI ARABSKICH W JANOWIE PODLASKIM

STADNINA KONI ARABSKICH W JANOWIE PODLASKIM

ŚWIĘTA GÓRA GRABARKA

Mistyka, tajemnica, pełnia duchowości. Tak czuliśmy się zwiedzając Świętą Górę Grabarkę. To miejsce koniecznie trzeba odwiedzić. Nie pomijajcie Góry Grabarki w planie podróży. Góra Grabarka to cel corocznej pielgrzymki wiernych wyznania prawosławnego.

Dlaczego wierni tutaj przybywają?

Ano dlatego, iż w roku 1710 na okolicznych terenach panowała cholera. Jeden z mieszkańców miał proroczy sen, a mianowicie w tym śnie dowiedział się, iż każdy kto na górę wejdzie zostanie uzdrowiony. Ludzie ruszyli na górę z krzyżami, które symbolicznie na niej zostawiali. Obmywali się w też pobliskim źródełku i wyzdrowieli. Źródełko istnieje nadal, symbolicznych krzyży na Świętej Górze Grabarce jest mnóstwo. Ludzie przychodzą w to miejsce ze swoimi intencjami. Znajduje się tutaj również prawosławna cerkiew i klasztor mniszek.

ŚWIĘTA GÓRA GRABARKA

PAŁAC W CIELEŚNICY

Odwiedziliśmy także klasycystyczny Pałac w Cieleśnicy z parkiem krajobrazowym i ogrodem z kwiatami i warzywami. Ogród ten nie zrobiły na nas żadnego wrażenia, gdyż większość roślin była po prostu ususzona i mieliśmy wrażenie, że nikt o to miejsce nie dba. Natomiast sam pałacyk (w którym mieści się hotel) jest przede wszystkim romantyczny. Na pałacowym tarasie wypiliśmy orzeźwiającą lemoniadę, posłuchaliśmy muzyki klasycznej wspaniale wpisującej się w klimat. To bardzo dobre miejsce na odpoczynek.

PAŁAC W CIELEŚNICY PODLASIE

SKANSEN WSI POLSKIEJ W ZABORKU – UROCZYSKO ZABOREK

Uroczysko Zaborek to ogromny teren Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, na którym mieszczą się chatki, Stary Wiatrak „Koźlak”, Bielony Dworek, Plebania, Zaścianek, Leśniczówka i kilka innych – można w tych miejscach zatrzymać się na nocleg. My pospacerowaliśmy po całym terenie, który jest w piękny sposób zagospodarowany. W restauracji zjedliśmy lunch i słodkości. Zamarzył nam się pobyt w Wiatraku „Koźlak” – bo to on zrobił na nas ogromne wrażenie.

Na terenie Uroczyska Zaborek znajduje się też miejsce, w którym wiele słynnych osób przyjeżdżających na aukcję do Stadniny Koni Arabskich w Janowie posadziło symboliczne drzewka – dęby. Zrobiła to między innymi: Shirley Watts – żona perkusisty The Rolling Stones.

Nie ocenimy tego miejsca pod względem pobytu, noclegu i wyżywienia, natomiast na krótką wizytę, kiedy będziecie poruszać się po okolicy na pewno warto wstąpić. Może kiedyś zawitamy tutaj na dłużej.

UROCZYSKO ZABOREK

INNE MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ BĘDĄC W ALPAKARIUM

 • Kresowe miasteczko Drohiczyn
 • Stare Dwory w pobliskich wioskach
 • Dworki w Zabużu i Droblinie
 • Drewniane wioski np. Rokitno, Hołodnica, Bubel Stary

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • Koszt doby noclegowej ze śniadaniem: od 110 zł do 180 zł w zależności od pokoju i ilości osób, rabat powyżej 7 dni, 10 zł taniej od poniedziałku do czwartku, śniadanie od 9.00 do 10.00.
 • Koszt obiadokolacji: 40 złotych/osoba – 17.00-18.00.
 • Koszt spaceru z alpaką: goście pensjonatu/60 zł/osoba, goście z zewnątrz80zł/osoba.
 • Na terenie Alpakarium istnieje możliwość skorzystania z dostępnych rowerów, aby zorganizować wycieczkę rowerową po okolicy.
 • Ognisko – 20 zł/osoba.
 • Rezerwacje noclegu na minimum 2 doby.
 • Dzieci przyjmowane są od 8 roku życia.
 • Ze względu na obecność wielu zwierząt nie są przyjmowane na teren siedliska zwierzęta gości.

Alpakarium w Rudce zapamiętamy na długo. I Wy zapamiętajcie to miejsce. Lubicie odwiedzać polskie agroturystyki? A może byliście już w jakiejś agroturystyce ze zwierzętami?

Więcej o Podlasiu i Suwalszczyźnie znajdziecie tutaj:
Podlaskie

 

Zapraszam Was również na mój Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!