Rok 2020 rozpoczęliśmy od wizyty w Arendel Wiosce Norweskiej. Już od dłuższego czasu planowaliśmy wyjazd do tego miejsca ze względu na położenie Arendel w lesie – z dala od zgiełku, ze względu na obecność zwierząt, no i oczywiście skandynawski klimat. Odnaleźliśmy namiastkę Norwegii w Polsce. Zapraszamy na recenzję – dzielimy się z Wami naszymi wrażeniami z pobytu w tym miejscu. 

SKĄD POMYSŁ NA ARENDEL WIOSKĘ NORWESKĄ?

Właścicielami Arendel Wioski Norweskiej są Agata i Aleksander – młodzi ludzie, którzy kilka lat temu zainspirowani życiem w Norwegii postanowili stworzyć Norwegię w Polsce. Kupili kilka hektarów ziemi pod Koninem i postawili na niej domki w stylu norweskim – w tym i swój własny oraz dużą stodołę. Prócz domków pojawiły się też zwierzęta. Wieść o Arendel Wiosce Norweskiej szybko rozniosła się po okolicy i po całym kraju. Zaczęli przybywać goście, a nawet wycieczki szkolne, aby podziwiać zwierzęta i się o nich uczyć. Tak jest do dnia dzisiejszego.

Arendel Wioska Norweska

GDZIE JEST WIOSKA NORWESKA ARENDEL?

Arendel Wioska Norweska znajduje się niedaleko Konina, w otoczeniu sosnowego lasu. Panuje tu cisza i spokój, a niedaleko jest Puszcza Pyzdrska. Istnieje możliwość przybycia na nocleg – nocowanie w jednym z kolorowych domków lub można przyjechać na zwiedzanie terenu i  spotkanie ze zwierzętami – z tej opcji najczęściej korzystają zorganizowane grupy szkolne i rodziny z dziećmi.

DOMKI NORWESKIE W ARENDEL WIOSCE NORWESKIEJ

W Arendel do dyspozycji gości są cztery domki o osobliwych nazwach związanych z Norwegią:

 • Domek czerwony A – zainspirowany miejscowością na Lofotach o nazwie A
 • Domek niebieski Lyngdal – nawiązuje do południowej Norwegii
 • Domek szary Jotunheim- zainspirowany parkiem w Norwegii o tej samej nazwie
 • Nordkapp – post – nawiązujący do norweskiego urzędu pocztowego

Dwa domki mniejsze (A i Lyngdal) przeznaczone są dla par i dwa domki większe (Jotunheim, Nordkapp-post) dla grup, rodzin. Domki są w lesie, co dodaje im uroku. Każdy posiada ogrzewanie, łazienkę, aneks kuchenny. Dwa mniejsze domki mają tarasy.

Są to obiekty całoroczne.

Przeglądając ofertę Arendel Wioski Norweskiej od razu wiedzieliśmy, że musimy zamieszkać chociażby na jedną noc w domku czerwonym o nazwie A. Naszym zdaniem ten domek jest najładniejszy i najpiękniej położony – bo na niewielkim wzgórzu. Jest też najbliżej reniferów, a więc o poranku ich ryk może nas obudzić – co jest ciekawą atrakcją.
Domek A bez problemu udało nam się zarezerwować i tak się złożyło, że w dniu w którym do Arendel przybyliśmy byliśmy jedynymi gośćmi. Cała Arendel Wioska Norweska była do naszej dyspozycji.

Arendel Wioska Norweska

Arendel Wioska Norweska

Wnętrza domku A

Arendel Wioska Norweska

ZWIERZĘTA W WIOSCE NORWESKIEJ ARENDEL

W Arendel prym wiodą zwierzęta, a jest tu ich pokaźne stadko. Renifery, które maja imiona bohaterów ze słynnej bajki „W Krainie Lodu”, stado kucyków szetlandzkich i fiordzkich, kozy, kury i koty. Kiedyś były też króliki. Czasami można spotkać psa właścicieli. Zwierząt nie można dokarmiać ani wchodzić do ich zagród. Nie ma atrakcji typu – przejażdżka na kucyku – i bardzo dobrze. Głaskanie zwierząt jest jak najbardziej dozwolone. Przy każdej zagrodzie znajduje się tabliczka, na której można przeczytać różne ciekawostki na temat zwierząt – ich życia, skąd pochodzą, czym się odżywiają itp.

Arendel Wioska Norweska

Arendel Wioska Norweska kot

Arendel Wioska Norweska

INNE ATRAKCJE W ARENDEL WIOSCE NORWESKIEJ

Na terenie Arendel znajduje się także balia, w której można się wygrzać, miejsce do zrobienia grilla, wędzarnia, plac zabaw, a nawet wzniesienie obsypane piaskiem do gry w siatkówkę plażową. Ponadto w ogromnej stodole, która jest w centrum wioski znajduje się stół do bilardu, zabawki dla dzieci, biblioteczka, telewizor. W stodole odbywają się też uroczystości zorganizowane oraz sesje fotograficzne. Dla nas miłą atrakcją była możliwość odbycia spaceru po pobliskim lesie.

Arendel Wioska Norweska

Arendel Wioska Norweska

POSIŁKI W ARENDEL

W związku z tym, iż w każdym z domków jest aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem nie ma możliwości zamówienia obiadokolacji. Natomiast są śniadania, które spożywa się w stodole. Śniadanie należy zamówić przynajmniej dzień wcześniej. My zdecydowaliśmy się na opcję ze śniadaniem. Polecamy, było smacznie – drewniana deska wędlin, serów i warzyw, ciepłe kiełbaski, świeże pieczywo, dżemy, miody, kiszonki, kawa, herbata, soki.

CO WARTO ZWIEDZIĆ W OKOLICY?

Ze względu na to, iż drugiego dnia kierowaliśmy się już w stronę Gorców nie mieliśmy czasu na zwiedzanie okolicy. Podajemy Wam atrakcje, które możecie odwiedzić, jeśli zatrzymacie się w Arendel na dłużej:

 • Opactwo pocysterskie Ląd
 • Pałac w Ciążeniu
 • Puszcza Pyzdrska
 • Stara Stacja
 • Dęby
 • Staw w kształcie 8

O wszystkie miejsca warto zapytać właścicieli – doradzą i podpowiedzą, gdzie warto się udać. Ponadto w każdym z domków znajduje się książeczka z informacjami na temat Arendel i okolicy.

Arendel Wioska Norweska

Przeczytajcie: Gorce – szlak na Turbacz i Chata Maciejowa.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • Adres: Włodzimirów 16,  62-410 Zagórów
 • Cena za domki mniejsze: 300zł/noc
 • Cena za domki większe: 450zł/noc
 • Opłata za śniadanie: 25 zł/os
 • W Arendel organizowane są tematyczne wycieczki dla dzieci.
NAJWIĘKSZE ATUTY ARENDEL WIOSKI NORWESKIEJ
 • wypoczynek w otoczeniu przyrody, cisza i spokój
 • możliwość poczucia norweskich klimatów w Polsce
 • nocowanie w klimatycznym domku w stylu norweskim
 • bardzo dobre śniadania spożywane w sielskiej stodole
 • obecność zwierząt i możliwość kontaktu z nimi
 • ciekawa oferta dla dzieci

Kolejna sielska agroturystyka w Polsce odkryta. Mamy nadzieję, ze zainspirowaliśmy Was do wizyty w tym magicznym miejscu w Polsce. Lubicie odwiedzać agroturystyki w naszym kraju? Jakie polecacie?

Więcej o Wielkopolsce znajdziecie tutaj:
Wielkopolskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!