Spis treści
Wiele razy przejeżdżaliśmy przez Nowy Targ kierując się w stronę Tatr. Nie byliśmy świadomi, iż to właśnie tutaj znajduje się tak ciekawa atrakcja jak rezerwat Bór na Czerwonem. Na szczęście dzięki pięknym outdoorowym fotografiom z tego miejsca dowiedzieliśmy się, iż Bór na Czerwonem istnieje i warto to miejsce zwiedzić. Tak też uczyniliśmy.
NOWY TARG – INFORMACJE O MIEŚCIE
Nowy Targ to miasto położone w województwie małopolskim. Usytuowane jest w Kotlinie Orawsko – Nowatorskiej. Położenie Nowego Targu jest bardzo atrakcyjne turystycznie, gdyż leży u stóp malowniczych Gorców i bardzo blisko stąd w Pieniny i nad Jezioro Czorsztyńskie, a nawet w Tatry.
W Nowym Targu jest kilka atrakcji wartych uwagi.
Między innymi:
- Rynek
- Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu
- Muzeum Podhalańskie
- Muzeum Drukarstwa
- Kościół pod wezwaniem św. Anny
- Kościół św. Katarzyny
- Bór na Czerwonem
Największą z nich jest Bór na Czerwonem – lasy i torfowiska znajdujące się w południowej części miasta.
JAK DOJECHAĆ DO BORU NA CZERWONEM W NOWYM TARGU?
Jak dojechać do Boru na Czerwonem? Już wyjaśniamy. Skierujcie się na ulicę Lotników w Nowym Targu, która znajduje się poza centrum miasta. Jadąc wskazaną ulicą dotrzecie do bezpłatnego parkingu, który znajduje się tuż przed miejscem Waszej wycieczki, czyli rezerwatu Bór na Czerwonem. Tuż obok znajduje się niewielkie lotnisko i można podziwiać latające szybowce.
REZERWAT BÓR NA CZERWONEM W NOWYM TARGU
Rezerwat Bór na Czerwonem jest jednym z najstarszych rezerwatów w Polsce. Powstał 13 października 1925 roku jako niewielki rezerwat o powierzchni 5ha, chociaż są źródła, które podają, iż miał tylko 2ha. Jego nazwa też była inna – „Na Czerwonem”.
Obecnie Bór na Czerwonem ma 114,66 ha i jest objęty ochroną czynną.
Rezerwat Bór na Czerwonem tworzą torfowiska, które powstały w wyniku ustępujących lodowców zostawiających spore pokłady wodonośnych żwirów. A te z biegiem czasu pokryły warstwy gliny nieprzepuszczającej wody. W skutek takiego działania przyrody zaczęły tworzyć się torfowiska o statusie wysokim – czyli pnące się w górę.
W związku z tym, iż tego typu torfowiska zasilane są tylko wodą opadową tworzy się na nich specyficzna szata roślinna, raczej uboga.
Przeczytajcie: Rezerwat Przyrody Beka – niesamowita atrakcja Kaszub.
W Rezerwacie Bór na Czerwonem występują między innymi takie rośliny jak:
- Wątrobowce
- Mchy
- Rośliny kwiatowe
- Paprotniki
- Zespoły leśne – bór drzewokosy, bór torfowiskowy, bór bagienny, bór podmokły świerkowy, podgórski wilgotny bór trzcinnikowy
Na pewno zastanawiacie się skąd specyficzna nazwa rezerwatu Bór na Czerwonem? Ano dlatego, iż rośnie tutaj glon Zygonium ericetorum, który jesienią czerwieni się.
W rezerwacie żyją także zwierzęta. Dominację przejęły tutaj sarny i lisy, a z ptactwa myszołowy oraz bociany. Można spotkać również zaskrońca i żmiję zygzakowatą.
Rezerwat Bór na Czerwonem jest objęty ochroną Natura 2000.
ŚCIEŻKA EDUKACYJNO – PRZYRODNICZA I ZWIEDZANIE REZERWATU BÓR NA CZERWONEM
W 2009 roku na terenie rezerwatu powstała ścieżka edukacyjno – przyrodnicza i w związku z jej powstaniem miejsce to stało się ciekawą atrakcją Nowego Targu i zyskało duże znaczenie jako walor turystyczny. Wybudowano drewniane kładki, podesty, platformy widokowe, z których można podziwiać widoki między innymi na Tatry, Gorce oraz torfowiska.
Ponadto na trasie zwiedzania znajdują się tablice informacyjne, które zaznajamiają odwiedzających z historią tego miejsca, jego florą i fauną oraz ochroną.
Stworzona ścieżka edukacyjno – przyrodnicza została dostosowana do osób niepełnosprawnych oraz osób poruszających się na rowerach i z wózkami dziecięcymi. Istnieje możliwość spacerowania z psem pod warunkiem, że jest na smyczy.
Wstęp do Rezerwatu Bór na Czerwonem jest bezpłatny.
Tuż obok rezerwatu przebiegają inne ciekawe trasy rowerowe – Velo Dunajec oraz szlak rowerowy wokół Tatr.
Czas przejścia szlaku prowadzącego ścieżką edukacyjno – przyrodniczą wynosi około 1,5 godziny z przerwami na fotografowanie i wsłuchiwanie się w dźwięki niesamowitej przyrody.
Bór na Czerwonem to niesamowita atrakcja Nowego Targu. Drewniane kładki nad bagiennym terenami robią wrażenie, a widoki na góry z platform widokowych dopełniają zachwytu nad tym miejscem.
Więcej znajdziecie tutaj:
Małopolskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku
Do zobaczenia gdzieś w drodze!