Atrakcji turystycznych Pienin jest mnóstwo. W trakcie 10 dni naszej podróży po tej części Polski zwiedziliśmy naprawdę sporo – zachwyciły nas szlaki turystyczne, rezerwaty przyrody, ruiny zamków i wiele innych atrakcji. W Pieninach jest zdecydowanie co robić. Poznajcie atrakcje Pienin, które polecamy.

TRZY KORONY

Pieniny są jednym z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. To tutaj możemy wejść na najwyższy szczyt Pienin ŚrodkowychTrzy Korony. Należą one do Masywu Trzech Koron. Szczyt składa się z pięciu wapiennych turni: Okrąglica, Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała, Niżnia Okrąglica.

Najwyższa turnia to Okrąglica –  982 m n.p.m. . To na niej znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać przepływający u stóp Pieniński Przełom Dunajca, Tatry, Gorce. Na Trzy Korony prowadzi wiele szlaków turystycznych więc jest z czego wybierać. Zakończenie wędrówki warto podsumować u południowych podnóży trzech koron, gdzie znajduje się schronisko PTTK „Trzy Korony”. Z tego miejsca roztacza się przepiękny widok na ów szczyt. Wstęp na najwyższy szczyt Pienin Środkowych jest płatny.

SOKOLICA

Kolejnym szczytem, który przyciąga turystów jest Sokolica (747 m n.p.m) – znana przede wszystkim ze słynnej reliktowej sosny uginającej się nad przepaścią. Sosna ta stała się ulubienicą zarówno zawodowych fotografów, jak i amatorów. Niestety jej wygląd zubożał ze względu na uszkodzenia dokonane przez helikopter w akcji ratunkowej. Niemniej jednak drzewo jest nadal podziwiane i fotografowane. Sokolica także należy do Pienin Środkowych.

CIEKAWOSTKA
Nazwa szczytu – Sokolica wzięła się od sokołów, które kiedyś tutaj gniazdowały.

Z Sokolicy roztacza się jeden z najpiękniejszych pienińskich widoków. To stąd możemy spoglądać między innymi na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Małe, Magurę Spiską. Wstęp na Sokolicę jest płatny.

WYSOKA / PIENINY ATRAKCJE

Wysoka to najwyższy szczyt Pienin usytuowanym na granicy polsko – słowackiej (1050 m n.p.m.). Inna nazwa szczytu to Wysokie Skałki. Wysoka należy do Małych Pienin oraz Korony Gór Polski. Na szczycie znajduje się świetny punkt widokowy, skąd można podziwiać wyjątkowe walory przyrodnicze oraz piękną panoramę Pienin. Galeria widokowa zabezpieczona jest poręczami. Przepiękne widoki roztaczają się między innymi na Tatry, Babią Górę czy Magurę Spiską.

Trzy Korony i Sokolica - atrakcje Pienin

Przeczytajcie: Pieniny – najpiękniejsze szlaki turystyczne.

ZAMEK DUNAJEC W NIEDZICY

Średniowieczna warownia zamku usytuowana jest nad Jeziorem Czorsztyńskim. Kiedyś pełniła funkcje obronne, dzisiaj znajdziemy tutaj muzeum i hotel. Wnętrza zamku można zwiedzać, a dodatkowymi atrakcjami są wozownia i spichlerz. Z zamku roztaczają się piękne widoki, a w oddali widać ruiny zamku w Czorsztynie, do którego można dopłynąć promem.

Zamek Dunajec w Niedzicy

RUINY ZAMKU W CZORSZTYNIE

Ruiny zamku położone na wzgórzu nad malowniczym Jeziorem Czorsztyńskim – wspaniale się prezentują. Średniowieczny Zamek w Niedzicy został zbudowany w XIV wieku. Zwiedzając ruiny zamku ze wzgórza zamkowego można również podziwiać niesamowite widoki na zalew Czorsztyński i inne tereny wokół. Aktualnie zamek jest pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego.

Ruiny zamku w Czorsztynie

Ruiny zamku w Czorsztynie

SZCZAWNICA

Miasteczko to nazywane jest „królową polskich zdrojów”. Położone jest na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich. To właśnie stąd rozpoczyna się wiele najpopularniejszych szlaków turystycznych w Pieninach. Przez miasteczko przepływa także słynny Dunajec. Nas natomiast najbardziej oczarował Plac Dietla w Szczawnicy – panuje w tym miejscu bardzo uzdrowiskowy klimat z XIX wieku. Jest spójnie, klimatycznie, zachwyca stara architektura drewniana – ma się wrażenie przeniesienia do Austrii czy Szwajcarii.

Budynki, na które warto zwrócić uwagę będąc na Placu Dietla to:

  • Kancelaria Górnego Zakładu Zdrojowego – zachwyca rzeźbiony balkon,
  • Pałac Józefa Szalaya – kiedyś siedziba Muzeum Pienińskiego,
  • Dom Pod Bogarodzicą – pełni funkcje pensjonatu i pochodzi z roku 18563,
  • Willa Holenderka,
  • Dom nad Zdrojami z Willą Szwajcarką – te dwa obiekty łączy Galeria Spacerowa.

Na placu Dietla znajduje się także pijalnia wód mineralnych oraz słynna Cafe Helenka miejsce nie tylko na kawę i deser.

Centralny punkt placu Dietla to  fontanna pochodząca z dwudziestolecia międzywojennego oraz obelisk upamiętniający Józefa Dietla – lekarza, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, słynnego balneologa i propagatora polskich uzdrowisk.

Będąc w Szczawnicy warto również udać się na znajdujący nieopodal miasta Wodospad Zaskalnik.

Szczawnica Plac Dietla

KLUSZKOWCE

U podnóża góry Wdżar – 767 m n.p.m. (warto się na nią wybrać) położona jest malownicza wieś Kluszkowce. Otacza ją również Jezioro Czorsztyńskie, a w oddali widać ruiny zamku w Czorsztynie. Wieś Kluszkowce zauroczyła nas nie tylko widokami, ale też drewnianą zabudową – wille, pensjonaty, domy, domki. To miejsce ma zdecydowanie duszę! Zabudowa ta leży na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce. Kluszkowce to idealne miejsce na wieczorny spacer.

Kluszkowce wieś

Kluszkowce wieś

Kluszkowce wieś

Przeczytajcie: Malownicze wsie w Polsce. Subiektywne zestawienie.

PUNKTY WIDOKOWE W PIENINACH:

Witajcie w Pieninach Spiskich – to tutaj znajdziecie wspaniałe punkty widokowe. Nasze ulubione to:

  • Grandeus – najdalej na południe wysunięte wzniesienie Pienin Spiskich we wsi Łapsze Wyżne,
  • Łapszanka – wieś na Pogórzu Spiskim, do której przyciąga jak magnes bajeczny widok na Tatry,
  • Litwinka – spiski Giewont – jasne, że istnieje. To punkt widokowy o nazwie Litwinka, który ma 902 m n.p.m..  Symbolem Litwinki jest krzyż milenijny – stąd nawiązanie do słynnego Giewontu.

KAPLICZKA W KACWINIE

Bardzo popularne miejsce wśród fotografów. Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej, jak sama nazwa wskazuje, położona jest we wsi Kacwin. Warto znaleźć dogodny punkt widokowy i sfotografować kapliczkę wraz z widokiem na Tatry.

Przeczytajcie: Piękno polskiego Spiszu – sześć malowniczych miejsc.

REZERWAT PRZYRODY BIAŁA WODA

Miejsce to znajduje się w miejscowości Jaworki – Małe Pieniny. Rezerwat rozciąga się w dolinie potoku Biała Woda. Spacer po tym miejscu wprowadza wędrowców do skalnego świata. Mnóstwo tutaj skał, np. Skała Czubata, Bazaltowa Skałka, Smolegowa Skała, Czerwona Skałka (zwana Skałką Sfinks), Konowlaskie Skały i kilka innych. Zdecydowanie jest co oglądać. Zachwycają tutaj również rozległe łąki, wzgórza, a nawet sady.

Rezerwat przyrody Biała Woda jest bardzo dobrze przygotowany pod względem turystycznym – są ławki, tablice informacyjne, po ścieżkach i trasach przyjemnie się wędruje, a wstęp jest bezpłatny. Jest to jedno z ciekawszych miejsc Pienin, mimo że nie znajduje się on na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Z Rezerwatu Biała Woda można wyruszyć na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką – Wysokie Skałki. Czas zwiedzania Rezerwatu Biała Woda to ok. 2 godzin.

REZERWAT PRZYRODY BIAŁA WODA

WĄWÓZ HOMOLE / PIENINY ATRAKCJE

Tuż obok Rezerwatu Przyrody Biała Woda znajduje się Rezerwat Przyrody Wąwóz Homole. Kolejne ciekawe miejsce i jedno z najbardziej popularnych w Pieninach. Rezerwat także znajduje się we wsi Jaworki. To co charakteryzuje Wąwóz Homole to majestatyczne skały wznoszące się bardzo wysoko. Turyści wędrują w wąskim kanionie i są zewsząd otoczeni ogromnymi skalnymi ścianami. Stąd również można powędrować niebieskim szlakiem w celu zdobycia najwyższego szczytu Pienin, czyli Wysokiej – Wysokie Skałki. Wejście na teren rezerwatu Wąwóz Homole jest bezpłatne.

WĄWÓZ HOMOLE

PRZEŁOM BIAŁKI POD KREMPACHAMI

Krajobrazy z tego miejsca kojarzyły nam się z Alaską. Jest dziko i malowniczo. Chętnie przybywają tutaj wspinacze i grotołazi ze względu na obecną Jaskinię Obłazową. Uroku dodaje płynąca rzeka Białka – będąca najzimniejszą i najczystszą rzeką w Polsce. Mieliśmy dużo szczęścia, gdyż mimo pochmurnej pogody w oddali widać było Tatry. Warto wejść na Jaskinie Obłazową, aby podziwiać widoki – szlak nie jest wyznaczony. Skała Kramnica jest również części tego rezerwatu.

CIEKAWOSTKA
Na terenie Przełomu Białki kręcono takie filmy jak: Janosik, Trzecia Granica, Karol. Człowiek, który został papieżem.

W Jaskini Obłazowej odnaleziono najstarszy bumerang z ciosu mamuta na świecie.

PRZEŁOM BIAŁKI POD KREMPACHAMI

PRZEŁOM BIAŁKI POD KREMPACHAMI

WYCIECZKA ROWEROWA DROGĄ PIENIŃSKĄ

Drogę Pienińską warto pokonać na rowerze, pieszo bądź połączyć z wędrówką na szlaku. Trasa liczy 9 kilometrów i w około 90 procentach wiedzie po słowackiej stronie granicy. Wycieczkę pieszą lub rowerową najczęściej zaczyna się w Szczawnicy, skąd można dojechać aż do Czerwonego Klasztoru (w miejscowości Czerwony Klasztor na Słowacji). Jest to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach, którą także można zwiedzić.

Krajobrazy w trakcie przejazdu lub wędrówki Drogą Pienińską są przepiękne – podobno warto tutaj przybyć w czasie złotej polskiej jesieni. W drodze cały czas towarzyszy nam Przełom Dunajca.

WYCIECZKA ROWEROWA VELO CZORSZTYN

Kolejną opcją rowerową (już bardziej wymagającą niż Droga Pienińska) jest trasa Velo Czorsztyn, czyli rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Ścieżka rowerowa łącząca Czorsztyn i Niedzicę liczy 30 km, a większość trasy przebiega tuż przy jeziorze. Całej pętli niestety nie da się zrobić jadąc rowerem – na niewielkim odcinku trasę trzeba będzie pokonać przepływając stateczkiem.

VELO CZORSZTYN

VELO CZORSZTYN

SZLAK ROWEROWY WŚRÓD DURSZTYŃSKICH SKAŁEK

W Pieninach Spiskich znajdują się liczne zalesione skałki, nazywane Dursztyńskimi Skałkami, ale także Skalicami Spiskimi. Ich fantazyjne kształty rozbudzają wyobraźnię. Skałki dzielą się na dwie grupy:

  • zachodnią – nie prowadzi tutaj żaden szlak turystyczny
  • wschodnią – szlak pieszo-rowerowy.

My zwiedziliśmy część wschodnią – od Czerwonej Skały w Dursztynie do Lorencowych Skałek. Bardzo nam się w tym miejscu podobało, przede wszystkim ze względu na kameralność i poczucie sielskości.

Dursztyńskie Skałki Pieniny

Dursztyńskie Skałki Pieniny

SPŁYW DUNAJCEM

Pieniński Park narodowy to jeden z najchętniej odwiedzanych parków narodowych w Polsce. Co roku przyciąga rzesze turystów. Swoją popularność zawdzięcza malowniczym krajobrazom oraz pięknej przyrodzie.

Zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego nie może odbyć się bez słynnego spływu Dunajcem. Spływ odbywa się na drewnianych tratwach w towarzystwie sympatycznych i żartobliwych flisaków – pokonuje się skalny wąwóz zwany Przełomem Dunajca. Na trasie warto zwrócić uwagę na Czerwony Klasztor, Trzy Korony i Sokolicę. Płynąc z jednej strony ma się Polskę, a po drugiej Słowację. Spływ rozpoczyna się przy przystani flisackiej w Kątach (tam też można kupić bilety), a kończy w Szczawnicy lub Krościenku. Wrażenia niezapomniane.

SPŁYW DUNAJCEM

SPŁYW DUNAJCEM

Podobają Wam się atrakcje Pienin? Planujecie wyjazd w Pieniny?

Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!