Sopot to miasteczko, które przyciąga jak magnes. Dla wielu za bardzo komercyjne, hałaśliwe. My uważamy, że wcale takie nie jest – szczególnie jesienią, zimą i wczesną wiosną. Sezon wakacyjny rządzi się oczywiście innymi prawami – Sopot to przecież jeden z najatrakcyjniejszych nadmorskich kurortów. Chcielibyśmy pokazać Wam to miasto nie tylko od strony utartych szlaków. Zejdziemy również z typowo utartych ścieżek. Atrakcje Sopotu są bardzo ciekawe – to nie tylko molo i słynny Monciak.

PRZYSTAŃ RYBACKA W SOPOCIE

W szczycie sezonu turystycznego w Sopocie trudno o spokój, więc jeśli znajdziecie się w mieście w tym czasie, proponujemy zwiedzanie atrakcji Sopotu o poranku.

Spacer wzdłuż przystani rybackiej znajdującej się w dzielnicy Karlikowo to idealny początek. Historia tego miejsca sięga aż XIII wieku – już wtedy na tych terenach rozwijało się rybołówstwo. Klimat, który tutaj panuje, jest niesamowity. Prócz tego, że można kupić świeżą rybę, oczy cieszy widok kolorowych rybackich łódeczek unoszących się na wodzie lub zacumowanych na brzegu. Można zaobserwować pracę rybaków na placu Rybaków i odwiedzić Muzeum Rybactwa przy alei Wojska Polskiego 9. W tym ostatnim miejscu zobaczycie również profesjonalny rybacki sprzęt używany do połowu ryb. Zwróćcie uwagę na kapliczkę przedstawiającą Chrystusa wypatrującego rybaków wracających z połowu.

Przystań rybacka w Sopocie to idealne miejsce na pocztówkową fotografię.

PRZYSTAŃ RYBACKA W SOPOCIE

Przeczytajcie: Puck – atrakcje miasteczka nie tylko na wakacje.

ŁAZIENKI POŁUDNIOWE

Wycieczkę kontynuujcie, idąc wzdłuż plaży aleją Wojska Polskiego. Znajduje się tutaj deptak dla pieszych oraz droga rowerowa. Dojdziecie tędy do kolejnej sopockiej atrakcji – Łazienek Południowych, które swoją architekturą nawiązują do nadmorskich kurortów i klimatów norweskich. Zwróćcie uwagę na smocze głowy oraz inne rzeczywiste i nierzeczywiste postacie umieszczone na tym obiekcie.

Łazienki Południowe są dzisiaj miejscem użyteczności publicznej – znajduje się tutaj hotel i restauracja. Objęte są jednak ochroną, jako że widnieją w rejestrze zabytków.

ZAKŁAD BALNEOLOGICZNY I LATARNIA MORSKA

Następnie skierujcie się w stronę dawnej latarni morskiej i Zakładu Balneologicznego.

Latarnia morska zaczęła spełniać swoją funkcję w roku 1977, wcześniej była po prostu dymiącym kominem. W związku z tym, iż z czasem światło latarni stało się niewystarczająco długie, utraciła ona swój status. Gdy wejdziecie na tę 30-metrową wieżę Waszym oczom ukażą się niesamowite widoki na Sopot i morze.

Obok dawnej latarni znajduje się budynek, w którym niegdyś mieścił się Zakład Balneologiczny, a dziś jest tu Wojewódzki Zespół Reumatologiczny, w którym można skorzystać z różnego rodzaju zdrowotnych zabiegów. Zachwyca nas architektura budynku – przy dawnej latarni prezentuje się znakomicie. Popatrzcie na widoczne rzeźby, witraże i herb miasta.

WIDOK Z LATARNI MORSKIEJ

SOPOT PLAC ZDROJOWY ATRAKCJE

PLAC ZDROJOWY / SOPOT ATRAKCJE 

Kolejnym punktem spaceru będzie plac Zdrojowy, w którego centralnym punkcie znajduje się Dom Zdrojowy – wybudowany w roku 1824 i prawie całkowicie zniszczony w czasie wojny. Na szczęście obiekt odbudowano i dzisiaj mieści się w nim między innymi Państwowa Galeria Sztuki czy Pijalnia Wód Solankowych. Są tu także restauracje i kawiarnie. Nie pomińcie tego miejsca, kiedy będziecie zwiedzać atrakcje Sopotu.

SOPOT ATRAKCJE

WYSTAWA W PAŃSTWOWEJ GALERII SZTUKI

PAŃSTWOWA GALERIA SZTUKI W SOPOCIE

PAŃSTWOWA GALERIA SZTUKI W SOPOCIE

MOLO W SOPOCIE

Czas na największą atrakcję w Sopocie – wędrówkę słynnym sopockim molem. W tym miejscu kręcono filmy, seriale i teledyski. Jest to najdłuższe drewniane molo w Europie, mierzące aż 511 metrów. Na samym końcu mola znajduje się marina z zacumowanymi jachtami.

Spacer tędy to zarówno czas odpoczynku, jak i korzyść dla zdrowia – będąc nad morzem, wdychacie jod, a im dalej w głąb morza, tym jodu więcej. Z poziomu mola możecie podziwiać piękne widoki, między innymi na słynny Grand Hotel, w którym nocowały takie sławy jak: Marlena Dietrich, Greta Garbo, Jan Kiepura i wiele innych osobistości ze świata polityki i kultury. Może skusicie się na nocleg w tym atrakcyjnym obiekcie?

A czy wiecie, kto wybudował pierwsze molo w Sopocie?

Konstruktorem był Jerzy Haffner – major i chirurg, który przybył do Gdańska w roku 1808, a następnie osiedlił się we wsi Sopot (tak, Sopot był kiedyś małą osadą rybacką). Haffner działał prężnie na sopockich ziemiach, tworząc turystyczny nadmorski kurort. To on zbudował pierwsze molo w Sopocie w 1827 roku. Z czasem je wydłużano i ulepszano, aby dzisiaj można było cieszyć oczy tym pięknym obiektem.

Sopot otrzymał prawa miejskie w 1901 roku i od tego czasu prężnie rozwijał się jako modny kurort dorównujący tym w Europie Zachodniej.

SOPOT MOLO

MOLO W SOPOCIE I GRAND HOTEL

PLAC JASIA RYBAKA

Po spacerze molem wróćcie na plac Zdrojowy i skręćcie w ulicę gen. Kazimierza Pułaskiego. Znajdziecie się na kameralnym skwerze zwanym placem Jasia Rybaka, na którym w centralnym miejscu stoi replika rzeźby tej postaci. Wiąże się z nią zresztą sporo kontrowersji. Dawniej rzeźba Jasia Rybaka stała na placu Przyjaciół Sopotu, niektórzy uznawali ją nawet za symbol miasta. Kiedy ów plac przechodził generalny remont, dla rzeźby zabrakło miejsca. Ostatecznie Jaś Rybak trafił do magazynu, po czym wrócił, ale na bardziej kameralny plac – i tak stoi na nim po dziś dzień. Na placu mieści się wiele restauracji z ogródkami i kawiarni (w tym kawiarnia w stylu 2D), a także Teatr BOTO.

ULICA BOHATERÓW MONTE CASSINO

Idąc dalej, skręćcie w wąską ulicę gen. Józefa Bema, która zaprowadzi Was na Monte Cassino, czyli popularny deptak zwany Monciakiem – atrakcja Sopotu, której nie można pominąć.

Monciak wziął swą nazwę oczywiście od ulicy – Bohaterów Monte Cassino. To najpopularniejsza sopocka ulica, zamknięta dla ruchu samochodowego. Spacerując Monciakiem, zwróćcie uwagę na piękne kamieniczki, słynny Krzywy Domek, ale też rzeźbę Parasolnika i pomnik Niedźwiedzia Wojtka.

SOPOT ATRAKCJE RZEŹBY NA ULICY MONTE CASSINO

Kim był Parasolnik?

Czesław Bulczyński, urodzony w 1912 roku w Poznaniu, podobno był cyrkowcem, a w czasie wojny miał trafić do obozu koncentracyjnego – fakty z jego życiorysu są dziś niepewne. W czasach PRL uznawano go za najbarwniejszą postać Sopotu. Na Monciaku naprawiał parasole, pozował do zdjęć przebrany za wikinga i żartował z przechodniami. Często przebierał się za kobietę, zawsze w kolorowych strojach; jego cechami charakterystycznymi były czarna broda i dobry humor. Tak zarabiał na życie. Niektórzy za tego typu rozrywkę mu płacili, inni go wyśmiewali. W dzisiejszych czasach Parasolnik zapewne niczym szczególnym by się nie wyróżniał, ale w dobie PRL? To była prawdziwa odskocznia od szarej codzienności.

Pan Czesław stał się niemal sławny, kiedy zaczęto o nim pisać w ogólnopolskich czasopismach. Zagrał nawet krótki epizod w filmie krótkometrażowym Kobiela na plaży w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.

Parasolnik z Sopotu zmarł w roku 1992, a w 2001 roku na Monciaku postawiono rzeźbę upamiętniającą jego postać. Na cmentarzu komunalnym w Sopocie można odnaleźć grób pana Czesława. Nagrobek ma kształt rozłożonego parasola.

SOPOT KAMIENICE

Czy znacie niedźwiedzia Wojtka?

Wiąże się z nim niesamowita historia. To odważne zwierzę mianowano żołnierzem – niedźwiedź służył w Armii Andersa, która początkowo stacjonowała na Bliskim Wschodzie. Właśnie tam na drodze 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii stanął mały, brunatny niedźwiadek, którego żołnierze zaadoptowali. Nadano mu imię Wojtek – co znaczy „wojak” lub „wojownik”. Niedźwiadek rósł i był rozpieszczany przez wszystkich. Przywykł do życia w otoczeniu ludzi, a z czasem stał się żołnierzem z krwi i kości. Brał udział w walkach pod Monte Cassino, przewożono go wojskowymi samochodami, niestraszne mu były wybuchy bomb czy hałas broni. Wojtek przetrwał wojnę, po czym trafił do Szkocji – a dokładnie do zoo w Edynburgu. Polscy żołnierze często go odwiedzali, a turyści przybywający do zoo nie mogli wyjść z podziwu nad tym, jak przyjacielski jest miś Wojtek. Na dźwięk języka polskiego zwierzę stawało się szczególnie radosne.

Niestety pobyt w zoo, w zamkniętej przestrzeni, nie służył Wojtkowi. Niedźwiedź zaczął podupadać na zdrowiu, mimo iż warunki miał tam bardzo komfortowe. Zapewne tęsknił za dawnym życiem – kiedy służył i był żołnierzem. Zmarł w wieku 22 lat – 2 grudnia 1963 roku.

Na jego cześć na ulicy Bohaterów Monte Cassino odsłonięto pomnik – kapral rezerwy Wojska Polskiego Wojciech Niedźwiedź dumnie siedzi na skrzyni po amunicji z napisem „Żołnierzom”, a w niedźwiedzich łapach trzyma plecak z „zapasowym” sercem. Rzeźba misia Wojtka jest hołdem dla wszystkich, którzy walczyli za wolność ojczyzny.

Przy górnej części Monciaka możecie zwiedzić wnętrza kościoła Św. Jerzego – to najładniejszy kościół w Sopocie.

DWOREK SIERAKOWSKICH W SOPOCIE 

Aby kontynuować spacer, udajcie się na ulicę Czyżewskiego. Pod numerem 12 zobaczycie śliczny Dworek Sierakowskich. Mieści się w nim Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, które organizuje liczne wystawy w Galerii Sztuki, koncerty, wieczory poezji itp. W tym miejscu można również miło spędzić czas w kawiarence Wolny Stolik.

Dworek Sierakowskich jest jednym z najstarszych zabytków w Sopocie. Został zbudowany w stylu klasycystycznym. W tym miejscu przed wojną stał inny dworek, który doszczętnie zniszczono – przetrwał do 1734 roku. Dopiero gdy 61 lat później w Sopocie pojawił się hrabia Kajetan Sierakowski, wybudował dom wypoczynkowy wraz z parkiem dla siebie i rodziny. Służył on hrabiowskiej rodzinie przez 20 lat, po czym przeszedł w inne ręce. Do zakończenia II wojny światowej Dworek Sierakowskich miał wielu właścicieli. Od 1974 roku w miejscu tym odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych.

DWOREK SIERAKOWSKICH W SOPOCIE

DWOREK SIERAKOWSKICH W SOPOCIE

ULICA ALEKSANDRA MAJKOWSKIEGO

Idąc dalej – schodami w dół – dojdziecie do ulicy Majkowskiego, gdzie czekają na Was sopockie werandy zdobiące zabytkowe kamienice. Za każdym razem, kiedy jesteśmy w Sopocie, zachwycamy się architekturą domów z drewnianymi werandami o ryglowej konstrukcji. Takich budynków w Sopocie jest sporo i nadają one miastu sielskości oraz uroku.

Dawniej weranda była miejscem, gdzie spożywano posiłki, zapraszano gości, odpoczywano. Chroniła od deszczu i wiatru. Z czasem funkcja werand przestała być już tak ważna, a ich urok zanikał. W roku 1997 zaczęto wspólnotom mieszkaniowym udzielać wsparcia finansowego na renowację werand, aby wróciły do swojej dawnej świetności. Dzieje się tak do dziś i dzięki temu, spacerując po Sopocie, można podziwiać pięknie odrestaurowane werandy.

Werandy sopockie są również na ulicach Chrobrego, Parkowej i Winieckiego.

WERANDY I KAMIENICE W SOPOCIE

Jeśli przejdziecie wzdłuż całą ulicę Majkowskiego, dojdziecie do ulicy Powstańców Warszawy. Tam skierujcie się w ulicę Jana Wilkiewicza, którą dojdziecie do wejścia numer 22 na plażę. Waszą uwagę w tym miejscu zwrócą na pewno samotne drzewka rosnące na piasku, kosze plażowe i parasole – to nieodłączny element krajobrazu sopockiego kurortu.

W pobliżu znajduje się drugie sopockie molo – nazywane minimolem. Drewniany pomost to idealne miejsce do obserwowania zachodzącego słońca.

SOPOT ATRAKCJE

PARK PÓŁNOCNY I PARK POŁUDNIOWY W SOPOCIE

Sopot to miasto, w którym nie brakuje terenów zielonych. Jeśli zapragniecie być blisko przyrody po intensywnym zwiedzaniu, udajcie się do parku Północnego lub parku Południowego.

Rozciągający się na północ od Grand Hotelu park Północny zauroczy Was dostojnymi drzewami – kasztanowcami, klonami i jesionami. Czekają tu liczne ścieżki spacerowe, rowerowe i edukacyjne.

Z kolei park Południowy znajduje się blisko placu Zdrojowego. Tutaj będziecie podziwiać romantyczne alejki, kwiatowe klomby i fontanny – teren został wystylizowany na wzór mieszczącego się w tym miejscu parku z roku 1924. Kiedy przysiądziecie na jednej z licznych ławeczek, poczujecie atmosferę nadmorskiego kurortu.

ZABYTKOWE WILLE SOPOTU

Górny Sopot to spokojna i kameralna część miasta. Rzadko odwiedzana przez turystów – została naszą ulubioną. Słynie przede wszystkim z niskiej, willowej zabudowy otoczonej lasem. Wędrując ulicami Abrahama, Mickiewicza, Krasickiego, Andersa, Armii Krajowej, Wybickiego, Żeromskiego i Herberta ma się wrażenia podróży w czasie, ponieważ spacer prowadzi między zabytkowymi willami i kamienicami.

W Dolnym Sopocie znajdziecie również wiele zabytkowych willi w tym tą najdostojniejszą – Willę Bergera. W innej z kolei znajduje się Muzeum Sopotu, które także warto zwiedzić.

WILLE W SOPOCIE ZABYTKI

WILLE W SOPOCIE ZABYTKI

WILLA BERGERA SOPOT

O sopockich willach napisaliśmy osobny artykuł: Zabytki Sopotu – szlakiem kamienic i willi.

CMENTARZ ŻYDOWSKI W SOPOCIE

Mniej znaną atrakcją w Sopocie jest cmentarz żydowski znajdujący się na ulicy Malczewskiego. Nie wiadomo, kiedy cmentarz powstał, datuje się iż około roku 1913. W 1983 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Na cmentarz wprowadza zabytkowa brama (drugiej takiej na Pomorzu nie znajdziecie, tylko ta jedyna przetrwała) z hebrajskim napisem: „Oto jest brama do Boga”. Na cmentarzu żydowskim w Sopocie zachowało się około stu macew.

PUNKTY WIDOKOWE W SOPOCIE

Odbywając sopocki spacer widzieliście już piękne widoki na miasto, chociażby z latarni morskiej oraz z końca drewnianego molo. Zdradzimy Wam sekret – punktów widokowych w tym mieście jest znacznie więcej. Punkty widokowe to również niesamowite atrakcje Sopotu.

Proponujemy Wam wybrać się na wycieczkę Szlakiem Wiewiórek. Jesteśmy ciekawi, czy spotkacie na nim jakąś rudą piękność? Szlak Wiewiórek prowadzi przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, a więc będziecie blisko obcować z przyrodą. Rozpocznijcie wędrówkę przy Sanatorium Uzdrowiskowym „Leśnik”, które znajduje się na ulicy 23 Marca. Przy sanatorium jest parking, na którym możecie zostawić samochód i wyruszyć na szlak.

Trasa nazywana Szlakiem Wiewiórek będzie prowadziła między innymi przez takie punkty jak węzeł szlaków Wielka Gwiazda i Droga Wielkokacka. Wędrując, możecie podziwiać stare buki – niektóre z nich to pomniki przyrody. Kiedy dojdziecie do Małej Gwiazdy – kolejnego węzła na szlaku – kierujcie się zielonym szlakiem do rezerwatu Zajęcze Wzgórze. Po drodze miniecie Poziomkowe Wzgórze, a podążając dalej, dojdziecie do punktu widokowego na Glinnej Górze, znajdującego się na terenie Rezerwatu Przyrody „Zajęcze Wzgórze”. W oddali dojrzycie Bałtyk i miasto, natomiast u stóp wzgórza – Stadion Leśny. Wysokość Glinnej Góry to 91 metrów.

PUNKTY WIDOKOWE W SOPOCIE

Po obejrzeniu widoków kontynuujcie wycieczkę Szlakiem Borsuka oznaczonym kolorem zielonym. Będąc w punkcie widokowym, zauważycie na pewno pamiątkowy głaz symbolizujący ten szlak.

Szlak Borsuka został wyznaczony, aby upamiętnić opozycjonistów z Trójmiasta będących członkami Komitetu Obrony Robotników w czasach PRL. Wędrując tymi trasami, zwróćcie uwagę na tajemnicze oczy agentów, które będą za Tobą podążać.

SZLAK BORSUKA SOPTO ATRAKCJE

SZLAK BORSUKA SOPOT ATRAKCJE

Wędrujcie ścieżką oznaczoną kolorem zielonym ponownie do Małej Gwiazdy, a następnie do Doliny Gołębiewskiej. Od tego punktu tylko niewielki kawałek drogi będzie Was dzielił od parkingu samochodowego przy Sanatorium Uzdrowiskowym „Leśnik”.

Sopockie szlaki spacerowe mają bardzo oryginalne nazwy nawiązujące do świata przyrody – Szlak Wiewiórek, Szlak Saren, Szlak Dzików, Szlak Zajęcy, a nawet Szlak Mew czy Szlak Lisów.

Kiedy odbierzecie samochód z parkingu, udajcie się w okolice Opery Leśnej w Sopocie, w której odbywa się mnóstwo imprez kulturalnych i rozrywkowych – między innymi Sopot Festiwal.

Na parkingu przy ulicy Moniuszki zostawcie auto i wybierzcie się do kolejnego malowniczego punktu widokowego – to Strzeleckie Wzgórze na wysokości 79,7 metrów nad poziomem morza. Z tego punktu widokowego można podziwiać Sopot i Gdańsk.

PUNKTY WIDOKOWE W SOPOCIE

Nieopodal znajduje się Łysa Góra – punkt widokowy, z którego również rozpościerają się ciekawe widoki. Zimą pełni funkcję stoku narciarskiego dla fanów sportów zimowych.

Przeczytajcie: Malownicze punkty widokowe na Gdańsk, Sopot i Gdynię.

ATRAKCJE DLA DZIECI W SOPOCIE

Sopot nie zapomina o dzieciach i również najmłodsi nie będą się w kurorcie nudzić i czeka na nie mnóstwo atrakcji. My rekomendujemy następujące miejsca idealne dla najmłodszych:

 • Aquapark Sopot – super zabawa w wodzie i na zjeżdżalniach, dostępny plac zabaw i wiele innych atrakcji dla dzieci, ale i też dorosłych.
 • Skansen Archeologiczny Grodzisko – dzieci mogą się przenieść do wczesnośredniowiecznego grodziska i poznacie jego historię, atrakcją jest również zagroda z kozami.
 • Statek Pirat – statek odbywa rejsy od kwietnia do października i płynąć nim można poczuć się jak pirat, co sprawia, iż dzieci mają świetną zabawę. Ponadto gwarantowane piękne widoki na Zatokę Gdańską.
 • Hipodrom – ośrodek jeździecki ,w którym można wykupić naukę jazdy konnej – również dla dzieci.
 • Place zabaw – Sopot ma mnóstwo placów zabaw będących atrakcją dla maluchów.
 • Kolejowy Odjazd – to miejsce gwarantuje fajne przejażdżki miniaturowymi pociągami i stało się najfajniejszą atrakcją dla dzieci w całym Trójmieście.

GDZIE NOCOWAĆ W SOPOCIE?

Baza noclegowa w Sopocie jest również bardzo rozbudowana. Do dyspozycji turystów są luksusowe hotele, np. Sheraton czy historyczny Grand Hotel. Nie zabraknie również obiektów noclegowych dla osób szukających czegoś bardziej budżetowego. Sopot posiada również mnóstwo apartamentów na wynajem – wiele z nich ma piękne werandy, o których pisaliśmy powyżej.

Rekomendujemy Wam znalezienie odpowiedniego noclegu poprzez najpopularniejszą wyszukiwarkę hoteli i obiektów noclegowych Booking:

GDZIE ZJEŚĆ W SOPOCIE?

Gdzie warto zjeść w Sopocie? Miejsc jest od wyboru do koloru – stylowe restauracje, klimatyczne kawiarnie, sielskie bary mleczne. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. My najbardziej lubimy bywać w następujących miejscach:

Restauracje:

 • Moshi Moshi Sushi – pyszne sushi i kuchnia japońska oraz klimatyczne wnętrza nawiązujące do Japonii.
 • Śliwka w Kompot – restauracja w sercu Monciaka serwująca kuchnie europejską.
 • Piaskownica – restauracja w pobliżu Parku Północnego z najwspanialszym wyjściem na plażę (jak w zaczarowanym ogrodzie). My lubimy to miejsce na śniadania.
 • Da Matti – włoska restauracja z pięknymi wnętrzami – nic dodać, nic ująć – włoska kuchnia jest wyśmienita w tej restauracji, a wnętrza zachwycają.
 • Fanaberia – serwują tutaj pyszne naleśniki.

Kawiarnie:

 • Las – klimat retro i pyszne wegańskie słodkości. Ulubione miejsce instagramerów.
 • Wolny Stolik w Dworku Sierakowskich – z klimatem i z duszą bo w zabytkowym dworku. Fajnie jest tutaj wypić kawę np. uczestnicząc w wieczorze poezji.
 • Mamma Mia – kawiarnia z pięknym widokiem na Sopot, tutaj rządzą pastele i obłędnie wyglądające oraz smakujące ciasta i desery.
 • Projekt Cafe – kawiarnia 2d – tą kawiarnię znajdziecie na placu Jasia Rybaka. Wnętrza 2d robią niesamowite wrażenie.

Atrakcje Sopotu są bardzo różnorodne i ciekawe. Warto odkryć to kurortowe miasteczko nie tylko z poziomu plaży i morza. Nigdzie indziej na Pomorzu nie znajdziecie tak zabytkowych i tajemniczych willi, romantycznych werand i punktów widokowych. Polecamy Wam zwiedzanie Sopotu z całego serca.

 

Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!