Airbnb to popularna platforma rezerwacyjna, dzięki której możecie znaleźć ciekawe noclegi w różnych miejscach na świecie. Portal obejmuje prywatne apartamenty, domki letniskowe i większe ośrodki noclegowe, ale to nie wszystko! Jak działa Airbnb i jak z niego korzystać? Zgromadziliśmy dla Was najważniejsze informacje.

JAK DZIAŁA PLATFORMA AIRBNB?

Na czym polega działanie tej popularnej platformy i czy Airbnb jest bezpieczne? Uważamy, że tak. Rezerwowaliśmy za jego pośrednictwem już wiele noclegów i nigdy nie mieliśmy żadnych problemów. Portal ma zapewnić gwarancję, że cała transakcja między Wami, a wynajmującym przebiegnie uczciwie, ale od początku…

Airbnb to platforma, która pełni rolę pośrednika pomiędzy nami, czyli gośćmi, a wynajmującymi miejsca noclegowe, czyli gospodarzami (hostami). Portal pośredniczy w trakcie całego procesu rezerwacji, a także później – już przy obsłudze noclegu.

Dlaczego działa jako pośrednik? Ponieważ zazwyczaj przez Airbnb wynajmujemy nocleg prosto od właściciela danego obiektu. Nie mamy tutaj zatem żadnych ogólnych standardów wyznaczanych przez serwis.

Każdy właściciel apartamentu, domku czy pensjonatu, może mieć inne warunki i swój własny regulamin. Airbnb gromadzi te wszystkie informacje, dlatego bez trudu znajdziecie tam zagadnienia, które Was interesują. Na przykład to, jak wygląda proces zameldowania i czy możecie przyjechać z pupilem.

Bardzo pomocny na stronie jest system ocen. Dzięki niemu sprawdzicie, co inni podróżnicy sądzą na temat danego miejsca i jakie mają wrażenia z pobytu. Naprawdę warto sprawdzać opinie, żeby się nie rozczarować i mieć dobre wspomnienia z wyjazdu.

Pewnie zastanawiacie się również nad tym, czy Airbnb jest za darmo? Samo utworzenia konta na platformie jest bezpłatne. Natomiast przy rezerwacji, system naliczy nam oraz wynajmującemu opłatę serwisową, nie są to jednak duże kwoty.

Przeczytajcie: Co spakować na wyjazd? Kompletna lista rzeczy przydatnych w podróży.

jak działa Airbnb

JAK UTWORZYĆ KONTO NA AIRBNB?

Jeśli nie korzystaliście jeszcze z portalu i nie macie na nim założonego konta, pokażemy Wam, jak to zrobić.

  • Pierwszym krokiem jest rejestracja – możecie założyć konto podając maila i numer telefonu. System pozwala skorzystać również z Waszych kont Google czy Apple ID.
  • Następnie należy wprowadzić podstawowe dane i mailowo potwierdzić założenie konta, czyli mamy tutaj standardową procedurę – nic trudnego.
  • Kolejnym krokiem jest uzupełnienie informacji na swoim profilu, można również dodać zdjęcie.
  • Należy zadbać także o to, by nasz profil posiadał zweryfikowane informacje (dokument tożsamości, maila i nr telefonu). Warto też zgromadzić rekomendacje od znajomych – przez Facebooka, Google czy profil na LinkedIn.

Gdy wszystko mamy gotowe, możemy przejść do rezerwacji wybranego miejsca lub do poszukiwań idealnego noclegu – całego mieszkania lub pokoju. Warszawa na weekend czy Kraków na dłużej? Wszystko znajdziecie w tym popularnym serwisie.

jak działa Airbnb rezerwacja noclegu

REZERWACJA ZAKWATEROWANIA NA PLATFORMIE NOCLEGOWEJ

Jak zarezerwować nocleg na Airbnb? To naprawdę proste! Portal oferuje miliony miejsc noclegowych, zarówno w Polsce, Europie, jak i na świecie. Pokażemy Wam w kilku krokach, jak wyglądają rezerwacje i jak „zaklepać” nocleg Airbnb.

  • W wyszukiwarce Airbnb wpiszcie miejsce, do którego się wybieracie. Podajcie także daty, które Was interesują i liczbę osób, z którymi będziecie podróżować.
  • Teraz warto ustawić odpowiednie filtry i zakres cen, tak, aby wyszukane oferty spełniły Wasze oczekiwania.
  • Następnie wybieracie ofertę idealną dla siebie – sprawdźcie zasady zameldowania, wszystkie koszty, recenzje, położenie – wszystko to, co ma dla Was znaczenie.
  • Przed zarezerwowaniem miejsca, możecie zadać pytanie właścicielowi, pozwoli to rozwiać wszelkie wątpliwości.
  • Przy rezerwacji, serwis Airbnb poprosi o wpisaniu kilku zdań o sobie, aby gospodarz mógł Was lepiej poznać. Portal działa na zasadzie społeczności i wzajemnego zaufania, często od hostów możemy otrzymać porady i wskazówki odnośnie naszego pobytu w danym miejscu.
  • Na koniec dokonujecie płatności, a gospodarz ma 24 godziny na zatwierdzenie pobytu. Jeśli odrzuci Waszą rezerwację, Airbnb Was o tym poinformuje i zwróci wpłacone środki.

CIEKAWOSTKA

Airbnb oferują również opcje błyskawicznych rezerwacji, czyli takich, gdzie automatycznie otrzymacie potwierdzenie pobytu. Jeśli zależy Wam na czasie – ta opcja będzie najwygodniejsza.

Co ważne, dokładny adres miejsca pobytu i kontakt do gospodarza, np. numer telefonu, otrzymacie dopiero po zatwierdzeniu rezerwacji. Ta procedura stosowana jest z uwagi na bezpieczeństwo hostów.

Jeśli interesują Was konkretne miasta, to możecie też z poziomu wyszukiwarki wpisać po prostu: Kraków Airbnb, Budapeszt Airbnb czy Berlin Airbnb, a z łatwością dotrzecie do odpowiedniej sekcji.

Po powrocie warto wystawić wynajmującemu odpowiednią recenzję. Pomożecie w ten sposób kolejnym podróżującym podjąć decyzję odnośnie wyboru zakwaterowania.

wnętrza domku na Warmii jak działa Airbnb

CO SKŁADA SIĘ NA CENĘ WYNAJMU MIEJSCA NOCLEGOWEGO?

Na cenę wynajmu składają się zazwyczaj nocleg wraz ze wszystkimi udogodnieniami w danym obiekcie i opłata serwisowa dla Airbnb. System dzieli opłatę serwisową na wynajmującego oraz gospodarza i jest to najczęściej spotykana struktura opłat na portalu.

Jeśli chodzi o dodatkowe płatności, często możecie spotkać się z opłatą za sprzątanie lub podatkiem turystycznym. Zalecamy przy każdej rezerwacji sprawdzać, co dokładnie składa się na cenę, żeby nic Was nie zaskoczyło. System Airbnb pokaże Wam przejrzyście wszystkie koszty.

Może Was zastanawiać również, w jaki sposób podzielone są opłaty oraz czy cała rezerwacja Airbnb to cena za osobę czy pokój, który wynajmujecie. To już zależy od gospodarza. Możecie zapłacić za 4 – osobowy domek tyle samo przy 2 osobach, jak i przy 4. Możecie również we dwójkę zapłacić trochę mniej, albo dokładnie tyle samo.

Sprawdzajcie ceny za nocleg w danym miejscu przy ilości osób, dla której rezerwujecie. Możecie też sprawdzić, czy dane Airbnb się opłaca dla dwojga, czy może bardziej dla większej grupy i zaprosić znajomych do wyjazdu, aby podzielić koszty.

Przeczytajcie: Ubezpieczenie turystyczne – jakie wybrać i czy warto dodatkowo je wykupić?

praca zdalna jak działa Airbnb

JAK ZAPŁACIĆ I ZMIENIĆ WALUTĘ NA AIRBNB?

Serwis, z uwagi na swoją działalność międzynarodową, obsługuje wiele walut. Dlatego też często kwota rezerwacji może pokazać Wam się w innej walucie niż PLN.

Jak zmienić walutę na komputerze? Zmiany waluty dokonuje się pod ikonką kuli ziemskiej. Należy kliknąć daną ikonkę, następnie wybrać „waluta”, a na końcu opcję płatności, która Was interesuje.

Jak zmienić walutę na telefonie? Należy otworzyć aplikację Airbnb na telefonie. Wybrać zakładkę „profil”, następnie „płatności i wypłaty”- tam ustawicie walutę, z której chcecie skorzystać.

Kiedy Airbnb pobiera pieniądze? Płatności w serwisie można dokonać w formie zapłaty z góry za całość pobytu. Można również płatność podzielić i wpłacić najpierw część, a resztę później, zgodnie z warunkami obowiązującymi przy danej rezerwacji.

ODWOŁANIE REZERWACJI NA AIRBNB

Jeśli nie jesteście pewni swoich planów i wolicie rezerwować bezpiecznie, z opcją odwołania, serwis również dopuszcza taką możliwość. Jakie są zasady anulacji? Możecie je sprawdzić już podczas procesu rezerwacji.

Jeśli zdarzyła się sytuacja, z powodu której chcecie anulować nocleg, należy przejść do sekcji „Podróże”, następnie wybrać „Pokaż szczegóły podróży” i tam znajdziecie zasady anulowania noclegu. Możliwe jest również otrzymanie całego lub częściowego zwrotu za rezerwację.

Jeśli chcecie sprawdzić, jaka będzie kwota zwrotu, musicie rozpocząć anulowanie rezerwacji. Wtedy serwis pokaże Wam szczegółową kalkulację, która będzie zależeć od długości pobytu czy czasu anulowania rezerwacji.

jak działa Airbnb

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ REZERWUJĄC NOCLEG NA AIRBNB?

Oczywiście podstawą jest zwrócenie uwagi na daty rezerwacji i ich dokładne sprawdzenie, kto, chociaż raz pomylił się na tym polu, z pewnością wie, o czym mowa.

Przede wszystkim patrzcie na regulamin. Najczęściej są to domy prywatne, zatem możemy poczuć się w nich swobodnie, ale warto sprawdzić, czy gospodarz zezwala na palenie, wprowadzanie zwierząt czy też urządzanie imprez.

Możecie dowiedzieć się również, czy obiekt lub host oferują jakieś dodatkowe zniżki – np. w przypadku wynajęcia miejsca na dłuższy okres czasu. Możecie przecież wyjechać na dłużej i połączyć zwiedzanie z pracą zdalną.

Opinie i to, czy gospodarz Airbnb, to tzw. superhost również nie są bez znaczenia. Jeśli obiekt i jego wynajmujący zgromadziły dużo pozytywnych ocen, z pewnością jest warty odwiedzenia.

Ważna jest także lokalizacja noclegu, o czym wspominaliśmy wyżej – zazwyczaj na Airbnb znajdziecie przybliżoną lokalizację obiektu.

Przeczytajcie: Wakacje pod namiotem. Wycieczka na Kaszuby z namiotem turystycznym Rockland Trail 3.

CZY MOŻNA ZAOSZCZĘDZIĆ NA PIERWSZEJ REZERWACJI W AIRBNB?

Dużą popularnością na Airbnb cieszył się kupon dla nowych użytkowników. Obecnie serwis zrezygnował ze stosowania tego rodzaju zachęty dla gości, jednak całkiem możliwe, że powróci do tego za jakiś czas.

Na czym polega kupon Airbnb? Zasady kuponu opierają się na programie poleceń. Należy otrzymać unikalny link od osoby, która jest już użytkownikiem serwisu. Po kliknięciu w ten link, przeglądarka odbiorcy zapamiętuje unikalne ID i przypisuje do niego nagrodę za polecenie.

Można w ten sposób zyskać 100 zł zniżki na podróż (o wartości rezerwacji na min. 300 zł) oraz 38 zł do wydania na atrakcję (o wartości min. 198 zł).

jak działa Airbnb rezerwacja noclegów

AIRBNB CZY BOOKING.COM? NASZE SUBIEKTYWNE SPOJRZENIE

Zastanawiacie się pewnie, co według nas jest lepsze, Airbnb czy Booking.com? Korzystamy z obu serwisów i uważamy, że każdy ma swoje plusy i minusy.

Zazwyczaj poszukiwanie noclegów rozpoczynamy od Booking. Jeśli nie znajdziemy tam miejsc, które spełniają nasze oczekiwania, wtedy sprawdzamy na Airbnb. Z tego serwisu wolimy skorzystać przy planach na dłuższy pobyt, a już na pewno, jeśli wybieramy się gdzieś ze znajomymi czy rodziną.

Jakie są zalety i wady Airbnb? Główną zaletą jest duża baza miejsc nieoczywistych. Jurty w górach czy domki na wodzie – takich miejsc szukajcie na Airbnb. Jeśli chcecie znaleźć nocleg w ścisłym centrum miasta – ten serwis lepiej się sprawdzi. Często ceny „biją na głowę” te z Booking.com.

A wady? Brak informacji odnośnie dokładnej lokalizacji czy problemy z zameldowaniem. Często właściciele chowają gdzieś klucze, albo oczekują, że musimy stawić się dokładnie o danej godzinie, by móc nam je przekazać.

Zalety i wady Booking oraz Airbnb różnią się od siebie. Pierwszy serwis może mieć gorsze ceny, niż ten drugi, ale jeśli chodzi o zasady rezerwacji czy anulowania, są one bardziej jasne na Booking.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który portal jest lepszy. Zastanówcie się nad Waszymi potrzebami, przejrzyjcie propozycje obu serwisów i zdecydujcie!

Z całą pewnością, z perspektywy gościa czy klienta, Airbnb to bardzo dobra opcja, żeby poznać zwyczaje i kulturę mieszkania w danym kraju, a nawet regionie w Polsce.  A jakie Wy macie doświadczenia? Nocowaliście w nietypowym miejscu za pośrednictwem Airbnb? Podzielcie się tym z nami w komentarzach!

Więcej poradników znajdziecie tutaj:
Porady

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!