Piękno polskiego Spiszu – sześć malowniczych miejsc.

Spisz należy w części do Polski i do Słowacji. W Polsce mówimy Polski Spisz. W Polskiej części Spiszu znajduje się 14 wsi. To mały region historyczny, jednak bardzo urokliwy. Poznajcie 6 malowniczych miejsc należących do polskiego Spiszu.

ZAMEK DUNAJEC W NIEDZICY – SYMBOL POLSKIEGO SPISZU

Malowniczy zamek pochodzący z I polowy XIV wieku zachwyca pięknem z zewnątrz, jak i otaczającymi go krajobrazami. Zamek wzniósł Kokosz Berzeviczy, aby budowla pełniła funkcję obronną północnej granicy Węgier. Po I wojnie światowej zamek został włączony do granic polskich. Z kolei II wojna światowa doprowadziła obiekt do ruiny. Polskie instytucje nie poddały się i zaczęły po wojnie zamek przywracać do świetności. Od 1950 roku opiekę nad zamkiem objęło Stowarzyszenie Historyków Sztuki i tak wygląda to do dnia dzisiejszego.

W Zamku Dunajec w Niedzicy znajdują się:

muzeum – między innymi z izbą tortur, sypialnią żupana czy komnatami mieszkalnymi

pokoje gościnne

Ponadto poza zamkiem warto odwiedzić:

Wozownię z zabytkowymi pojazdami konnymi

Spichlerz przedstawiający wystawę Sztuki Ludowej Spiszu

Okolice Zamku Dunajec w Niedzicy są równie piękne: zapora wodna, w oddali widoczne ruiny Zamku w Czorsztynie, widok na Tatry, pobliska Bacówka z przepysznymi oscypkami. Warto wybrać się w tym miejscu na wieczorny spacer.

Piękno polskiego Spiszu – sześć malowniczych miejsc.

Piękno polskiego Spiszu

RUINY ZAMKU CZORSZTYN – PIĘKNO POLSKIEGO SPISZU

Znajduje się w pobliżu Zamku w Niedzicy – widać go w oddali. Tajemnicze miejsce, po którym zostały ruiny. Mimo wszystko warto to miejsce zobaczyć i sfotografować z dostępnych punktów widokowych.

Zamek zbudowany został w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego i pełnił funkcję strzegącą granic szlaków handlowych z Krakowa do Budy. Zamek Czorsztyn był królewską twierdzą i funkcjonowała w nim siedziba starostów.

Zamek zdobywano, oblężano, niszczono. Popadł w ruinę po pożarze w 1795 roku. Udało się niektóre części zamku odbudować i odrestaurować. Do dnia dzisiejszego obiektem opiekuje się Pieński Park Narodowy, który udostępnia zamek do zwiedzania.

RUINY ZAMKU CZORSZTYN - PIĘKNO POLSKIEGO SPISZU

KAPLICZKA W KACWINIE

A dokładnie Kapliczka Matki Bożej Śnieżnej w niewielkiej wsi o nazwie Kacwin – na trasie starego szlaku z Kacwina do Łapsz Niżnych. Malowniczo usytuowana, bo na zboczu Góry Krzyżowa. Obok pasące się stadko owiec, a w oddali widok na majestatyczne Tatry.

Kapliczka została zbudowana w roku 1750. Przed Kapliczką zwróćcie uwagę na dostojne 4 brzozy. W środku obejrzeć można obraz ołtarzowy przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem.

Jeśli chcielibyście sfotografować Kapliczkę z widokiem na Tatry należy oddalić się bardzo od obiektu i użyć obiektywu typu zoom.

KAPLICZKA W KACWINIE

WIEŚ ŁAPSZANKA – POLSKI SPISZ

W tym miejscu przepadniecie – widoki są obłędne. Panorama na Tatry i widok na Magurę Spiską. Coś pięknego.

Ponadto kapliczka – dzwonnica pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, z której rozbrzmiewający dzwon ma ostrzegać przed burzą. Kiedyś tak ostrzegano przed tym zjawiskiem atmosferycznymi i niestety w 1967 roku dzwoniący mieszkaniec wsi został rażony piorunem i zginął.

Wieś Łapszanka i Przełęcz nad Łapszanką to jedne z piękniejszych miejsc na terenach polskiego Spiszu.

WIEŚ ŁAPSZANKA - POLSKI SPISZ

WIEŚ ŁAPSZANKA - POLSKI SPISZ

GRANDEUS

kolor szlaku: czerwony

Pewnie nie słyszeliście o tym miejscu wcześniej? Ja również, ale cieszę się, że je odkryłam. Grandeus znajduje się na północ od Łapsz Wyżnych i stanowi bezleśne wzniesienie, z którego roztaczają się bajeczne widoki na Tatry, Pieniny, Gorce, Babią Górę i miejscowość Łapsze Wyżne. Samochód warto zostawić we wspomnianej wyżej miejscowości i udać się wyznaczonym szlakiem na Grandeus.

Idzie się ścieżką, cały czas pod górkę. Odcinek jest bardzo krótki i łatwy. A z samego szczytu będziecie mogli podziwiać piękne widoki. Wysokość Grandeusa to od 802 do 795 m n.p.m.

My byliśmy na jego mniejszym grzbiecie o wysokości 795 m n.p.m, gdzie zlokalizowany jest maszt przekaźnika radiowo-telewizyjnego i telefonii komórkowej, a pod drzewem stoi kapliczka.

Chciałabym wrócić w to miejsce o wschodzie słońca.

GRANDEUS

Tatry

LITWINKA

kolor szlaku – zielony

Litwinka ma 902 m i wznosi się ponad Czarną Górą. Symbolem tego miejsca jest krzyż milenijny widoczny już z drogi. Krzyż nawiązuje do tego na Giewoncie, a sama Litwinka nazywana jest Spiskim Giewontem. Wokół metalowego krzyża znajdują się drewniane ławki i stoliki pod zadaszeniem oraz kolejka – można usiąść, odpocząć i podziwiać góry – Tatry, Pieniny, Gorce.

LITWINKA

LITWINKA

Jestem bardzo ciekawa czy któreś z tych mniej znanych miejsc w Polsce już odwiedziliście? Jeśli nie, czym prędzej nadrabiajcie zaległości.

 

Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!