
No i znowu wróciliśmy w Tatry. Pokonaliśmy kolejne polskie szlaki, podziwialiśmy krajobrazy – tym razem góry skąpane we mgle. Było mrocznie, mgliście i tajemniczo. Idealne warunki do zdjęć. Poznajcie polskie szlaki, które przeszliśmy, a jeśli Wam mało zapraszam do lektury innego wpisu z Tatr.
Przeczytajcie: Tatry dla początkujących – cudowne miejsca, z których będziesz podziwiał panoramę polskich gór.
Spis treści
TATRY – POLSKIE SZLAKI KTÓRE WARTO PRZEJŚĆ
HALA ORNAK I SMRECZYŃSKI STAW
Kolor szlaku: zielony, od Schroniska na Hali Ornak szlak czarny do Smreczyńskiego Stawu
Czas przejścia: 2 godziny w jedną stronę
Poziom trudności: łatwy
Wyjście: z miejscowości Kiry przez Dolinę Kościeliską
Piękny i malowniczy szlak po stronie polskiej prowadzący z Kir przez Dolinę Kościeliską. Idzie się szlakiem zielonym wzdłuż Potoku Kościeliskiego mijając Kapliczkę Zbójnicką św. Barbary. Z czasem dochodzi się do Schroniska na Hali Ornak. Warto się w tym miejscu zatrzymać i odpocząć. Następnie skierujcie się na szlak prowadzący do Smreczyńskiego Stawu – przejście zajmuje około 30 minut. Smreczyński Staw to urokliwe jezioro otoczone lasem nieudostępnionym turystom. Z tego miejsca rozpościerają się piękne widoki na Tatry, których my niestety nie doświadczyliśmy przez mglistą pogodę.

HALA KALATÓWKI
Kolor szlaku: niebieski
Czas przejścia: 0,5 godziny w jedną stronę
Poziom trudności: łatwy
Wyjście: z Kuźnic przez Dolinę Bystrą
Idzie się lasem, jest cicho i spokojnie. Wspaniała trasa na spacer. Będąc już na Hali Kalatówki warto zrobić zdjęcia dawnym szałasom pasterskim z początku XX wieku oraz odwiedzić Hotel Górski PTTK. Polana Kalatówki to miejsce dawnego wypasu owiec.
Przeczytajcie: Malownicze punkty widokowe na Tatry, do których dojedziesz samochodem. Mapa dojazdu.


HALA KONDRATOWA – POLSKIE SZLAKI W TATRACH
Kolor szlaku: niebieski
Czas przejścia: 1;45h w jedną stronę
Poziom trudności: łatwy
Wyjście: z Kuźnic przez Dolinę Bystrą / pod drodze mija się Halę Kalatówki
Kolejna krótka wędrówka. Idąc na Halę Kondratową pokonuję się ten sam szlak prowadzący na Halę Kalatówki. My najpierw poszliśmy na Halę Kondratową, następnie schodząc zawitaliśmy na Hali Kalatówki. Hala Kondratowa to bardzo piękne miejsce z klimatycznym schroniskiem. Z tego miejsca rozpościera się widok na Czerwone Wierchy i Giewont. W oddali za drzewkami świerkowymi widać dawny szałas pasterski. Polana Kondratowa powstała na dawnym jeziorze. Wracając ze szlaku wstąpiliśmy również do Pustelni Brata Alberta.



DOLINA STRĄŻYSKA I WODOSPAD SIKLAWICA
Kolor szlaku: czerwony, żółty
Czas przejścia: 40 minut do Polany Strążyskiej, następnie ok. 15 minut do Wodospadu Siklawica (w jedną stronę)
Poziom trudności: łatwy
Wyjście: z parkingu przy ulicy Strążyskiej w Zakopanem
Przejście Doliną Strążyską na Polanę Strążyską to przyjemny i łatwy spacer. Miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów i dlatego w szczycie sezonu można spodziewać się sporej ilości ludzi. Kiedy dojdziecie na Polanę Strążyską możecie odpocząć lub napić się ciepłej herbaty w bufecie – Herbaciarnia Parzenica. Następnie warto udać się już kamienną trasą pod Wodospad Siklawica.


SARNIA SKAŁA
Kolor szlaku: czarny / zejście: czarny i żółty
Czas przejścia: około 2 godzin z parkingu przy ulicy Strążyskiej w jedną stronę
Poziom trudności: średni
Wyjście: z parkingu przy ulicy Strążyskiej w Zakopanem
Wskazówka: my połączyliśmy Dolinę Strążyską z Wodospadem Siklawica. Wracając z Wodospadu na Polanę Strążyską skierowaliśmy się na szlak prowadzący na Sarnią Skałę. Schodziliśmy do Doliny Białego i Drogą pod Reglami na parking.
Wracając spod Wodospadu Siklawica weszliśmy na szlak prowadzący na Sarnia Skałę. Droga do punktu docelowego jest praktycznie cały czas pod górkę i wymaga wysiłku, ale warto! Widoki z Sarniej Skały nawet w mglisty dzień są zjawiskowe. To jedno z piękniejszych miejsc, które widzieliśmy w Tatrach.


A wracając z Sarniej Skały spotkaliśmy stado owiec. Ich widok zawsze cieszy oczy.

PRZYSŁUP MIĘTUSI
Kolor szlaku: czerwony na wejściu, czarny na zejściu
Czas przejścia: 1,5 godziny na Przysłup Miętusi, powrót ok. 1 godziny
Poziom trudności: średni
Wyjście: z Kir – Droga Pod Reglami – Staników Żleb
Zejście: do Cudakowej Polany, następnie Doliną Kościeliską do Kir
Przysłup Miętusi to przełęcz, która rozdziela dwie doliny – Kościeliską i Małej Łąki. Malownicze miejsce mniej uczęszczane przez odwiedzających Tatry. Zastaniecie tutaj piękne widoki między innymi na Giewont czy Czerwone Wierchy oraz wiele innych szczytów. Po zachodniej stronie polany wznosi się Zadnia Kończysta Turnia.

DOLINA ROZTOKI I WODOSPAD SIKLAWA – POLSKIE SZLAKI W TATRACH
Kolor szlaku: czerwony, zielony
Czas przejścia: ok. 3 godziny (w jedną stronę)
Poziom trudności: średni
Wyjście: trasa na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej, następnie od Wodogrzmotów Mickiewicza wejście do Doliny Roztoki. Dojście do Wodospadu Siklawa. Powrót tą samą trasą i przejście do Schroniska w Dolinie Roztoki ( 10 minut od Wodogrzmotów Mickiewicza)
Położona jest w Tatrach Wysokich. Wędrując Doliną Roztoki można spotkać jelenie, niedźwiedzie, kozice. My spotkaliśmy ogromnego jelenia. Idąc Doliną Roztoki od Wodogrzmotów Mickiewicza można dojść aż do Doliny Pięciu Stawów. My postanowiliśmy pokonać szlak do Wodospadu Siklawa (największy w Polsce wodospad). Wracając zawędrowaliśmy również do Schroniska Roztoka, aby zjeść ciepły posiłek. Schronisko jest bardzo malownicze i myślę, że warto zatrzymać się tam na nocleg. Bardzo polecam Wam ten szlak.
Przeczytajcie: Gorce – w poszukiwaniu zimy. Szlaki i schroniska w drodze na Turbacz.


To był piękny czas. Obyśmy jak najszybciej wrócili na Podhale.
Macie swoje ulubione szlaki w Tatrach?
Drogi Czytelniku!
Jeżeli podoba Ci się ten wpis i uważasz, że jest wartościowy będzie mi miło jeśli napiszesz komentarz pod wpisem lub pozostawisz lajka, skomentujesz i udostępnisz ten tekst na Twoim Facebooku.
Więcej o Tatrach znajdziecie tutaj:
Zapraszam Was również na mój Instagram oraz fanpage na Facebooku
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Przepięknie!
Tatry czarują!
Wspaniałe zdjęcia, wspaniała wycieczka po Tatrach! Bardzo się cieszę, że takie blogi jak Twój istnieją :). Inspirują nas i pokazują piękno, które nas otacza. Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo dziękuję za tak cudowny komentarz!
Z listy odwiedziłem tylko Siklawicę, ale następnym razem mam już ściągawkę gdzie się wybrać 🙂 Zdjęcia ekstra jak zawsze. Szczególnie ten jeleń. Niesamowite, że udało się podejść tak blisko.
Jeleń był bardzo przyjazny!
Piękna relacja i zdjęcia- dopiero przekonuję się do mglistej atmosfery, oczywiście głównie na zdjęciach. Góry Ci pasują- myślę, że któregoś dnia tam zamieszkasz, choć pewnie niekoniecznie w Polsce.
ściskam i czekam na więcej zdjęć i relacji!
Ewelina
Teraz kierunek – Dolny Śląsk i oczywiście korzystam z Twoich wpisów:)
Piękne zdjęcia! Tak żałuję, że dopiero teraz trafiłam na Twojego bloga…