Barcelona – jedno z najbardziej ekscytujących miast świata, tętniące energią, „ściągające” do siebie tłumy ludzi. Położone jest w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii nas niestety nie oczarowało. I nie jest to w ogóle wina Barcelony, o nie! To nasza wina, gdyż na zwiedzanie miasta Gaudiego poświęciliśmy tylko jeden dzień. To stanowczo za mało. Poza tym doskwierała ogromna ilość turystów i upał. Przeczytajcie artykuł o atrakcjach stolicy Katalonii i dowiedzcie się dlaczego nie warto do miasta Gaudiego przyjeżdżać na jednodniowy wypad.

CO WARTO ZOBACZYĆ W BARCELONIE?

Wypoczywaliśmy na Costa Brawa po intensywnym tygodniu zwiedzania Andaluzji. No ale ile można leżeć na plaży? Tego typu leniwe aktywności na dłuższą metę nie są dla nas. Obowiązkowym punktem programu była wycieczka do Barcelony. Kupiliśmy bilet na pociąg i wyruszyliśmy z zamiarem zwiedzenia tego pięknego miasta!

Od rana był upał, co nie jest do końca regułą w Katalonii, gdyż w tym regionie Hiszpanii panuje bardziej łagodny klimat i można od upałów odpocząć. Nie tym razem.

Z pociągu „wysypał” się tłum turystów. Każdy przecież chciał zobaczyć atrakcje Barcelony: Gaudiego na czele z Sagrada Familia, pospacerować głośną ulicą La Rambla, czy też wejść na stadion Camp Nou najsłynniejszej drużyny europejskiej – FC Barcelony. My również mieliśmy takie plany. Chcieliśmy sprawdzić, co niesie ze sobą Barcelona.

Przemieszczaliśmy się po Barcelonie turystycznym, dwupiętrowym autobusem i wysiadaliśmy w miejscach, które nas interesowały.

Przeczytajcie: Teneryfa – co warto zobaczyć? 6 pięknych miejsc na Teneryfie. Pogoda, atrakcje.

PARK GUELL / ATRAKCJE BARCELONY

Park Güell – to właśnie od tego miejsca zaczęliśmy nasze zwiedzanie atrakcji Barcelony. Słynny park od 1900 roku tworzył na zlecenie Eusebiego Güell twórca Antoni Gaudi – genialny wizjoner. Pierwsze plany to pomysł miasta – ogrodu z luksusowymi willami, które miały być otoczone przyrodą. Pięknie prawda? W tamtych czasach niestety pomysł ten nie zdał egzaminu – mieszkańcy Barcelony nie byli zainteresowani kupowaniem tego typu domów. A więc w fantastycznych dwóch domach zamieszkali – sam Gaudi, a w drugim Güell.

Projekt miasta – ogrodu nie został przez Gaudiego dokończony, a w latach 20 XX wieku władze miasta zdecydowały się otworzyć w tym miejscu park publiczny i udostępnić go zwiedzającym. Park Güell podzielony jest na dwie części:

  • środek (gdzie znajdziemy dzieła Gaudiego)
  • część otwartą do pospacerowania

Będąc tutaj poczuliśmy się jak w bajce. Park Güell to kolorowe smoki, figurki, rzeźby, mityczne postacie, domki o dziwnych kształtach. Przypominały nam domki z piernika. Wszystko finezyjne i oderwane od rzeczywistości.

Po wejściu do parku naszym oczom ukazały się ogromne schody ze słynną jaszczurką „el drac, która jest maskotką parku i jego symbolem. Wspinając się po ogromnych schodach doszliśmy do Sali Stu Kolumn, której cudowna akustyka sprawiła, że mogliśmy wsłuchać się we wspaniały występ artysty, który grał na harfie. Dźwięki rozbrzmiewały jak echo.

Największą atrakcją parku Güell jest oczywiście najdłuższa ławka świata mierząca ponad 100 metrów. Zdobi ją kolorowa mozaika z ceramiki i szkła, a kształt ławki jest falisty. Zdjęcie na tejże ławce jest obowiązkowe.

W Parku Güell można odwiedzić również Muzeum Gaudiego, aby zapoznać się dokładniej z historią życia artysty. Wszystko to w pięknej scenerii wzgórz, palm i kolorów.

Aktualna cena biletu do Parku Güell (części płatnej, stan na 2023) to 10€.

Przeczytajcie: Edynburg – atrakcje w stolicy Szkocji.

Park Guell Barcelona atrakcje

SAGRADA FAMILA / BARCELONA ATRAKCJE

Sagrada Familia to symbol i wizytówka Barcelony. Sagrada Familia zachwyca wielkością, kształtem, przepychem, innością, gdyż to budowla inna niż wszystkie na świecie. Z zewnątrz jest tak ogromna, że zrobienie dobrego zdjęcia graniczy z cudem. Jest to chyba jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w całej Hiszpanii. Nic dziwnego, że świątynia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Robi niesamowite wrażenie.

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny to największe i najważniejsze dzieło Antoniego Gaudiego, które rozpoczął w 1883 roku i budowa trwa do dziś. Gaudi poświęcił świątyni ostatnie 15 lat swojego życia – końcowy efekt miał przypominać jeden wielki organizm. Pracy nad budowlą nie dokończył. Tragiczna śmierć uniemożliwiła mu to. Przewiduje się, iż Sagrada Familia w całości powstanie w 2026 roku. Kto wie? Może zobaczymy efekt końcowy, ale czy będzie dokładnie taki jaki chciał sam Antoni Gaudi?

Widzieliśmy Sagradę Familię tylko z zewnątrz. Gigantyczna kolejka do wewnątrz świątyni była tak długa, że w prawie 40 stopniowym upale nie dalibyśmy rady chyba w niej wyczekać na swoją kolej, a podobno wewnątrz budowla robi niesamowite wrażenie. To kolejny powód, aby Barcelonę odwiedzać poza sezonem. Jeśli chcecie wejść do środka musicie zakupić bilet wstępu. Z tego co udało nam się dowiedzieć, w szycie sezonu turystycznego wejście do Sagrada Familia lepiej zarezerwować z wyprzedzeniem.

Aktualna cena biletu do Sagrada Familia (stan na 2023): bilet podstawowy z audio przewodnikiem: normalny 26€, studenci 24€, dzieci poniżej 11 lat 0€, dorośli poniżej 30 roku życia 24€.

Przeczytajcie: Alicante – atrakcje miasta. Co warto zobaczyć w Alicante?

Widok na Sagrada Familia w Barcelonie

DONA I OCELL, CZYLI KOBIETA I PTAK

Będąc w pobliżu Placu Hiszpańskiego zajrzeliśmy do Parku De Joana Miró – kolejnego katalońskiego twórcy. Najbardziej interesowała nas rzeźba wysoka na 22 metry przedstawiająca kobietę w kapeluszu, na którym siedzi ptak. Miró uwielbiał w swojej twórczości przedstawiać ptaki, które symbolizowały wolność umysłu i duszy, wyobraźni i kreatywności nie mającej granic. Rzeźba i przedstawienie tematu kobiety i ptaka przez twórcę zachwyciły nas. Nie mogliśmy ominąć tej atrakcji Barcelony. Na zdjęciu obok dawna arena corridy.

Przeczytajcie: Wenecja – atrakcje, które warto zobaczyć w 3 dni. Romantyczny city break.

Barcelona atrakcje, co zobaczyć

PLAC HISZPAŃSKI W BARCELONIE

Wytworna promenada, Magiczna Fontanna, którą w całej okazałości można zobaczyć wieczorem w scenerii światła i dźwięku, Pałac Narodowy. To wszystko zobaczymy spacerując po najsłynniejszym placu Barcelony – Placu Hiszpańskim. Nie widzieliśmy Magicznej Fontanny wieczorową porą, gdyż zmęczeni całym dniem wracaliśmy pociągiem do hotelu. Niewiele z tego miejsca pamiętamy. Dla osób, które przemieszczają się po mieście komunikacją miejską – Plac Hiszpański znajduje się w pobliżu stacji metra, gdzie można pojechać w stronę morza czy dotrzeć na Plac Kataloński (okolice La Rambla).

WZGÓRZE MONTJUIC / BARCELONA CO ZOBACZYĆ

Dostaliśmy się na Wzgórze Montjuic kolejką linową, aby podziwiać panoramę Barcelony. Sam przejazd jest już nie lada atrakcją. Wzgórze góruje nad portem w Barcelonie. Będąc u góry znaleźliśmy kilka parków, XVII wieczny zamek z malowniczą twierdzą i przede wszystkim cudowne widoki na Barcelonę i ogromną Sagradę Familię. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie. Zachód słońca musi być stąd przepiękny.

WZGÓRZE MONTJUIC / BARCELONA CO ZOBACZYĆ

LA RAMBLA – NAJPOPULARNIEJSZA ULICA BARCELONY

La Rambla to najbardziej hałaśliwa  i zatłoczona turystami, sprzedawcami, mimami, artystami ulica Barcelony. La Rambla to prawdziwe centrum życia miasta Antoniego Gaudiego. My „kręciliśmy” się po niej bez końca i już sami nawet nie wiemy czy dotarliśmy do słynnej Dzielnicy Gotyckiej, którą chcieliśmy zobaczyć. Ach, to zmęczenie.

To, co utkwiło nam w pamięci z La Rambli to gigantycznie wielkie piwo, które zamówiliśmy i tak samo gigantyczny rachunek, który za nie musieliśmy zapłacić. Przez upał chyba straciliśmy w tamtym momencie racjonalnie myślenie.

Gdzieś na rogu zabytkowej kamienicy zobaczyliśmy śmiesznego smoka z „Domu Parasoli”.

Jeśli planujecie małe zakupy i dysponujecie większą ilością czasu, to podobno warto przejść na koniec ulicy La Rambla. Kierując się w stronę Placu Katalońskiego dojdziecie do alei Passeig de Gracia – jednej z najważniejszych dzielnic handlowych miasta. Niedaleko Placu Katalońskiego znajdziecie także kolejną atrakcję Barcelony – Casa Batlló.

Przeczytajcie: Jet lag – jak go uniknąć? Najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie z jet lagiem.

La Rambla w Barcelonie

LA BOQUERIA

La Boqueria to słynny targ spożywczy w Barcelonie, który warto zobaczyć. To doskonałe miejsce, aby przekąsić coś świeżego, spróbować tapas. Zajrzeliśmy do niego na chwilę, aby poczuć zapach świeżych warzyw i owoców, kwiatów, zaopatrzyć się w sałatkę owocową i świeżo wyciskany sok. Prócz powyższych wspaniałości na targu znajdziemy również ryby, owoce morza, różne rodzaje mięs i wędlin, słodycze.

Było późne popołudnie, przejść się nie dało. Był taki tłum ludzi. Natomiast owocową przekąskę udało nam się kupić.

Przeczytajcie: Fuerteventura – co warto zobaczyć? Pogoda i atrakcje turystyczne wyspy, mapa zwiedzania.

CASA MILA GAUDIEGO / BARCELONA ATRAKCJE

Jeszcze jedno dzieło Gaudiego – Casa Milà (La Pedrera), tak po prostu „mignęło” nam gdzieś w oddali. Nie zatrzymaliśmy się, nie obserwowaliśmy, a takie piękne dzieła mieliśmy przed sobą. W tym momencie myśleliśmy intensywnie o powrocie do hotelu.

To był nasz jeden jedyny dzień w Barcelonie. Bieg, pośpiech, odhaczanie punktów, które chcieliśmy zwiedzić, tłumy turystów, upał, zmęczenie, trudności z poruszaniem się po mieście. To wszystko sprawiło, że widzieliśmy za mało. To co udało się zobaczyć przez powyższe czynniki nie urzekło nas na tyle, aby powiedzieć, że Barcelona jest magiczna. Następnym razem plan zwiedzania będziemy musieli mocno rozbudować.

Wiemy, że do Barcelony jeszcze wrócimy, ale już poza sezonem i z większym zapasem czasu. Mimo to w ciągu jednego dnia udało nam się zwiedzić naprawdę sporo i odhaczyć ważne punkty na mapie miasta jak Sagrada Familia, Park Güell czy La Rambla.

Tyle jest jeszcze do zobaczenia, poznania. Do naszego planu zwiedzania na przyszłość koniecznie dopisujemy sobie:

  • Sagrada Familia wewnątrz,
  • Muzeum Gaudiego w Parku Güell,
  • Casa Batlló i Casa Mila,
  • Dzielnica Gotycka,
  • pokaz Magicznych Fontann,
  • La Barceloneta,
  • Parc de la Ciutadella,
  • Camp Nou.

Wrócimy Barcelono i mamy nadzieję, że Cię pokochamy, tak jak każdy. Mamy jeszcze mnóstwo atrakcji do zwiedzenia w Barcelonie. Jednak następnym razem zdecydujemy się na city break poza sezonem.

A jakie są Wasze wrażenia z Barcelony? Jeden dzień w Barcelonie, czy może więcej dni zwiedzaliście to katalońskie miasto?

 

Więcej o Hiszpanii znajdziecie tutaj:
Hiszpania

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!