Fuerteventura to wyspa, która skradła nasze serca najbardziej ze wszystkich czterech odwiedzonych przez nas Wysp Kanaryjskich. Na tej wyspie panuje sielska atmosfera, jest spokojnie i niespiesznie. Fuerteventura oferuje również mnóstwo atrakcji turystycznych i miejsc, które warto zobaczyć. Pogoda na Fuerteventurze jest bardzo atrakcyjna dla turystów przez cały rok, dlatego jest często przez nich odwiedzana. Chcesz się dowiedzieć, co ciekawe zobaczyć na wyspie? Zapraszamy do lektury.

KRAJOBRAZ FUERTEVENTURY

Fuerteventurę cechują pustynne tereny, co zawdzięcza niedaleko położonej Afryce. Wiejący od wschodu wiatr sirocco dostarcza wyspie pustynnego piasku. Wszystko to sprawia, że będąc na Fuerteventurze możemy liczyć na piękne, rozległe, szerokie i piaszczyste plaże oraz surowe krajobrazy pozbawione zieleni i roślinności. Przez to Furteventura nazywana jest plażą Wysp Kanaryjskich.

Wyspy Kanaryjskie to wyspy wulkaniczne. Fuerteventura, zarówno jak pozostałe z archipelagu Wysp Kanaryjskich jest pochodzenia wulkanicznego. Dzięki temu na Fuercie oprócz plaż mamy też okazję zobaczyć i wejść na szczyt wulkanu. To niewątpliwie duży plus krajobrazu tej wyspy.

Sirocco
sprawia, że Fuerteventura jest rajem dla osób uprawiających sporty wodne. Nie bez powodu to tutaj odbywają się mistrzostwa świata w windsurfingu.

Wyspa mimo swego surowego i jałowego krajobrazu jest piękna pod względem widokowym.

KRAJOBRAZ FUERTEVENTURY

POGODA NA FUERTEVENTURZE

Pogoda na Fuerteventura trochę różni się od pogody na pozostałych Wyspach Kanaryjskich. Ma odmienny klimat ze względu na swoją surowość i pustynność. Klimat Fuerteventury nie jest aż tak łagodny jak na pozostałych wyspach.

Najlepszy czas do odwiedzenia tej wyspy to wiosna i jesień. W czasie zimy może być dosyć chłodno i wietrznie, istnieje zwiększone ryzyko opadów. My byliśmy zimą i pogoda była zmienna – słońce, pochmurno i bardzo wietrznie. W ogóle nie padało.

Latem temperatura maksymalna to 29 stopni, a temperatura wody 20 stopni. Jest to optymalny czas na wizytę na Fuerteventurze, jednak trzeba też liczyć się z tym, że będzie większa ilość turystów.

CO WARTO ZOBACZYĆ NA FUERTEVENTURZE? ATRAKCJE TURYSTYCZNE WYSPY.

Fuerteventura przyciąga turystów nie tylko wspaniałymi plażami i warunkami do uprawiania sportów wodnych. Na wyspie można również zobaczyć interesujące atrakcje turystyczne, takie jak Park Narodowy Dunas de Corralejo czy wioski rybackie, takie jak El Cotillo czy Ajuy. Fuerteventura to idealne miejsce zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i dla osób poszukujących relaksu w malowniczych okolicznościach przyrody. Fuerteventura to również świetne miejsce do obserwowania gwiazd, ze względu na niskie zanieczyszczenie świetlne i niemalże całkowitą nieobecność chmur. Przeczytaj o najciekawszych naszym zdaniem atrakcjach turystycznych na wyspie i zainspiruj się Fuerteventurą!

PLAYA DE SOTAVENTO

Playa de Sotavento jest uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie. Nazwa w polskim tłumaczeniu oznacza „plażę, na którą wieje wiatr”. Nic dodać, nic ująć!

Plaża ta położona jest na południu wyspy. Leży tuż obok Playa Risco Del Paso, która często wymieniana jest tuż obok takich plaż jak Malnombre, Mirador czy La Barca.

To, co nam najbardziej podobało się na tej pustynnej wyspie, to zdystansowanie się jej do turystów, których poza sezonem jest niewielu. Słaba infrastruktura turystyczna nie zachęca do przybywania na wyspę, tak jak to się dzieje na przykład na Teneryfie. Sprawia to, że w sielski i anielski sposób można oderwać się od rzeczywistości i odpocząć.

PLAYA DE SOTAVENTO CO ZOBACZYĆ NA FUERTEVENTURZE

MORRO JABLE

Morro Jable to urokliwe miasteczko w prowincji Las Palmas na południu wyspy Fuerteventura, które warto odwiedzić.  To kurort turystyczny z piękną i szeroką plażą. Piasek na plaży ma kolor jasno złoty, wręcz biały, a woda jest turkusowa. Doskonałe na krótką wizytę i spacer. W Morro Jable znajdziecie dużo sklepów i restauracji.

Jeśli macie chwilę czasu na zboczenie z trasy, to z Morro Jable możecie udać się w stronę Playa de Cofete. To podobno jedna z plaż, która robi ogromne wrażenie na żywo. Nam niestety nie udało się tam dotrzeć, jednak być może następny razem to nadrobimy.

 CO ZOBACZYĆ NA FUERTEVENTURZE MORRO JABLE

OASIS PARK

Oasis Park to tradycyjne zoo oraz dodatkowo wszystkim przybywającym prezentowane są pokazy akrobacji fok. Można zrobić sobie zdjęcie z foką. Byliśmy w Oasis Parku, natomiast na chwilę obecną już tego typu miejsc nie odwiedzamy. Pod dużym znakiem zapytania zawsze pozostają warunki życia zwierząt, sposoby tresury i pozyskiwania ich do tego typu parków. Decyzję każdy sam musi podjąć, czy warto do takich miejsc się wybierać. My, dzisiaj mówimy NIE wszystkim atrakcjom dla turystów z udziałem zwierząt.

W Oasis Parku można zobaczyć również ogromne ogrody z kaktusami.

 CO ZOBACZYĆ NA FUERTEVENTURZE

KANARYJSKIE KOZY

Cabra są symbolem wyspy i można je spotkać praktycznie wszędzie. Małe i duże, o różnych umaszczeniach, wspinają się po stromych urwiskach i beczą niemiłosiernie, najczęściej te malutkie wzywając swoich rodziców i dzwoniąc dzwoneczkami zawieszonymi na swych kozich szyjach. Miejscowi powiadają, że na wyspie jest tyle samo kóz, co ludzi, a może nawet kóz jest trochę więcej. Fuerteventura to wyspa, na której zdecydowanie królują kozy!

Z tego też względu wybraliśmy się na prawdziwą kozią farmę, aby zobaczyć w jaki sposób kozy są hodowane, wypasane. Zapoznaliśmy się z produkcją kanaryjskich kozich serów i mleka. Było to ciekawe doświadczenie i atrakcja. Obcowanie z kozami, które chętnie wchodziły w interakcję z turystami to nie lada gratka.

W lokalnym menu bardzo często występuje kozie mięso i sery. Na kozi ser z pomidorami się skusiliśmy, natomiast na koziołka po kanaryjsku już nie.

KANARYJSKIE WIATRAKI

Molino (wiatrak męski) i molina (wiatrak żeński), to kolejny nieodłączny element krajobrazu Fuerteventury. Warto wybrać się do Tiscamanita, co oczywiście uczyniliśmy, aby poznać historię i funkcjonowanie lokalnych młynów, w których między innymi wyrabia się specjał – gofio – mąkę pochodzącą z Wysp Kanaryjskich o specyficznym zapachu, smaku i kolorze, która jest składnikiem wielu potraw. Wielkie i masywne, przypominające biały stożek z kamienia wiatraki pasują jak ulał do surowej i pustynnej Fuerteventury.

WIEWIÓRKI NA FUERTEVENTURZE

Wiewiórki na Fuerteventurze to normalna sprawa. Te, które jak tylko usłyszały szelest otwieranej paczki orzeszków wyłaniały się ze swych dziupli i całymi stadami podbiegały, aby skosztować fistaszka, prosto z ręki. Uroczy widok.

WIEWIÓRKI NA FUERTEVENTURZE ATRAKCJA

Małe i ukryte w malowniczych dolinach miasteczka i rybackie wioski oszałamiały spokojem, prostym życiem, brakiem stresu i pośpiechu. Jak to na wyspach!

BETANCURIA

Betancuria to dawna stolica wyspy i najstarsze miasteczko na wyspie. W tamtym czasie na to miano zasłużyła sobie przede wszystkim lokalizacją w centrum wyspy. Biała zabudowa, wąskie uliczki, ogromne kaktusy i pustynno – cynamonowe wzgórza sprawiają, że jest to najpiękniejsze miasteczko na Fuerteventurze.

BETANCURIA FUERTEVENTURA

AJUY

Ayuj to bardzo spokojna miejscowość położona po zachodniej części wyspy. Warto tutaj wstąpić chociażby na chwilę, aby podziwiać wulkaniczną, wręcz czarną plażę ze stromymi urwiskami i klifami. Wzburzony ocean i kolorowe domki ocieplają srogi wizerunek miasteczka. Miejsce to trzeba zobaczyć na własne oczy. Niesamowite widoki.

AJUY CO ZOBACZYĆ NA FUERTEVENTURZE

LA OLIVIA 

La Oliva to kolejne miasteczko sprawiające wrażenie wymarłego. Gdyby nie lokalne święto kościelne, na które akurat trafiliśmy, nie wiem czy udałoby nam się kogokolwiek w tym miasteczku spotkać. La Oliva przyciąga miłośników historii, zabytków i sztuki. Można tutaj zobaczyć trójnawową świątynię, muzeum z dziełami sztuki kanaryjskiej oraz muzeum, które wyedukuje przybywających z uprawy zbóż. Nam spodobał się po prostu wiejski klimat La Olivii.

Nieopodal znajduje się wulkaniczny tunel Villaverde, do którego zaopatrzeni w kaski i czołówki zeszliśmy z przewodnikiem. Co widzieliśmy – tylko ciemność, a przewodnik straszył nas pająkami! Było śmiesznie, ale drugi raz już bym się tam nie wybrała.

EL COTILLO

El Cotillo to intrygujące miejsce w północnej części wyspy. Niewielka, rybacka osada, sprawia wrażenie zaniedbanej. Zaniedbanie to tylko dodaje jej uroku. Czarna i wulkaniczna zatoka, wokół białe, niewielkie domki i restauracja z widokiem na wulkaniczną plażę. Nie mogliśmy nie wstąpić na pyszną, świeżą rybkę.

 CO ZOBACZYĆ NA FUERTEVENTURZE EL COTILLO

PARQUE NATURAL DUNAS DE CORRALEJO

Parque Natural Dunas de Corralejo to miejsce znajdujące się na północy wyspy. Była to prawdziwa ucieczka od cywilizacji – białe 10 kilometrowe wydmy warto zobaczyć będąc na wyspie. Czasami spotkało się małą roślinkę, prawie jak na pustyni. W oddali błękitny ocean, gdzie w oddali można było dostrzec pobliską wyspę Isla de Lobos. Chcielibyśmy zobaczyć Festiwal Latawców w Dunas de Corralejo , który w tym naturalnym parku odbywa się zawsze w październiku. Wrażenia na pewno są niezapomniane.

 CO ZOBACZYĆ NA FUERTEVENTURZE

PARQUE NATURAL DUNAS DE CORRALEJO

Z FUERTEVENTURY NA LANZAROTE

Przylatując na Fuerteventurę nie można odmówić sobie rejsu na marsową wyspę Lanazarote. Wyspa, która leży bardzo blisko Fuerteventury jest pochodzenia wulkanicznego i oblewa ją Ocean Atlantycki – tak jak wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Lanzarote to obowiązkowy punkt dla wszystkich, którzy odwiedzają pustynną Fuerteventurę.

MAPA MIEJSC, KTÓRE ZWIEDZILIŚMY

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Odpoczywaliśmy w okolicach: Morro Jable.
  • Hotel: SBH Club Paraiso Playa.
  • Fuerteventurę najlepiej zwiedzać wypożyczonym samochodem.
  • Rejs na Lanzarote kupiliśmy z polskiego biura podróży – wycieczka fakultatywna.
  • Wyjazd na Fuerteventurę wykupiliśmy w biurze podróży Tui – przelot samolotem czarterowym, hotel, wyżywienie w hotelu: śniadania i obiadokolacje, wycieczka na Lanzarote.
  • Pozostałe miejsca i atrakcje zwiedziliśmy podróżując wypożyczonym samochodem.

Będąc na Fuerteventurze zatrzymajcie się w starym porcie El Cotillo i chłońcie piękno, które jest wokół. Cisza i spokój, szum fal uderzających o czarny żwirowy piasek. Zauważcie koty, które chętnie skosztują kawałka Waszej rybki i cieszcie się, że tutaj dotarliście, bo to naprawdę prawie koniec świata. Piękny koniec świata. Wyspy Kanaryjskie są bardzo zróżnicowane i chociaż pozostałe jej miejsca wydają się ciekawsze, tutaj warto dotrzeć. Fuerteventura zachwyca!

Która z Wysp Kanaryjskich najbardziej się Wam podoba? Moje serce zdecydowanie skradła Fuerteventura.

 

Więcej o Hiszpanii znajdziecie tutaj:
Hiszpania

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku

Do zobaczenia gdzieś w drodze!