Oliwa to na mapie Gdańska kolejne miejsce z klimatem i duszą. Wiele osób kojarzy ją ze słynnym, najpiękniejszym w Trójmieście parkiem im. Adama Mickiewicza, ale to nie jedyne cudowne miejsce, które oferuje Oliwa. Dzięki wycieczce, którą Wam proponujemy w tym artykule rozkochacie się w tej okolicy. Poznajcie atrakcje Oliwy w Gdańsku. Pomysł na klimatyczny spacer.

WILLA MARTHA

Spacer rozpocznijcie przy Stacji SKM Gdańsk Oliwa i skierujcie się w stronę alei Grunwaldzkiej. Waszym celem jest adres Floriana Ceynowy 6, gdzie mieści się Willa Martha. To zabytkowe miejsce wyglądające niczym pałacyk księżniczki. Jej powstanie datuje się na lata 1903–1905; właścicielem Willi Marthy od 1918 roku był Teodor Klimkiewicz. Warto zobaczyć chociażby z zewnątrz tak ciekawą atrakcję Oliwy w Gdańsku.

WILLA JODŁOWA / GDAŃSK OLIWA ATRAKCJE 

Gdańsk Oliwa to miejsce z duszą, a wszystko za sprawą Starej Oliwy i willi z dawnych lat, które tutaj się znajdują – należy do nich między innymi Willa Jodłowa. Znajdziecie ją kawałek dalej, przy alei Grunwaldzkiej 529. Została zbudowana w roku 1898, a rok później przeszła na własność bogatego gdańskiego rzeźnika Henryka Fromma. Willa jest dziś gdańskim zabytkiem. Patrząc na ceglaną budowlę, zauważycie niemiecki napis „Tannenheim” – co oznacza „Dom Jodeł” . Nazwa nie wzięła się znikąd – w tym miejscu istniała kiedyś leśna szkółka, dzięki której Willa Jodłowa zyskała swoje miano. Obiekt zachwyca secesyjną architekturą, ale można go podziwiać tylko z zewnątrz.

Przeczytajcie: Gdańsk Wrzeszcz – ciekawe miejsca i retro smaczki.

GDAŃSK OLIWA ATRAKCJE

PARK OLIWSKI W GDAŃSKU

Po objerzeniu powyższych zabytkowych obiektów swe podwoje roztoczy przed Wami park im. Adama Mickiewicza.

Wiosna i jesień to nasze ulubione pory roku – idealne, by wybrać się na spacer do tego parku. Osoby mieszkające w Trójmieście nazywają go parkiem Oliwskim – tak po prostu. To najpiękniejszy zielony teren w Trójmieście. Na tym obszarze znajduje się także Palmiarnia.

Spacerując, można podziwiać różne gatunki drzew, ogrody, kwiaty, można słuchać szumu potoków i obserwować kaczki w stawach. W parku furorę robi egzotyczna kaczka o nazwie mandarynka. Jej wygłupom i zadziornym zaczepkom kierowanym pod adresem innych kaczek nie ma końca. Mandarynka jest bardzo charakterna.

Kiedy wszystko zakwitnie, wrażenie robi Ogród Botaniczny w stylu japońskim. Warto zajrzeć do Groty Szeptów, przejść Alejką Lipową, zatrzymać się przy Altance, podziwiać dostojny Ogród Francuski i Botaniczny, stawy z łabędziami i wodospad ze wzburzona wodą.

Park Oliwski odwiedzany wiosną naprawdę zachwyca; szczęściarze spotkają nawet wiewiórki. Lubimy to miejsce, które po zimie ożywa, a jesienią jest nostalgiczne. Zawsze chętnie tutaj wracamy.

W parku Oliwskim znajduje się również przepiękna rokokowa budowla – Pałac Opatów. Najpiękniej prezentuje się od strony Łabędziego Stawu. We wnętrzu Pałacu Opatów znajdziecie Odział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie można podziwiać stałe ekspozycje związane z malarstwem, rzeźbą, ceramiką, ale też wystawy czasowe, często młodych, początkujących artystów.

Przeczytajcie: Stocznia Cesarska w Gdańsku i inne industrialne tereny.

PARK OLIWSKI W GDAŃSKU

PARK OLIWSKI W GDAŃSKU

DWOREK JERZEGO SALTZMANNA

Lubimy zaglądać na teren Dworku Jerzego Saltzmanna przy ulicy Opackiej 12 – kolejnej atrakcji gdańskiej Oliwy. Dworek znajduje się w pobliżu parku Oliwskiego.

Miejsce to należało kiedyś do Jana Jerzego Saltzmanna, który jako ogrodnik tworzył projekty ogrodów rozlokowanych na terenie Gdańska. Okolica dworku jest bardzo zadbana – są tu alejki, bogata roślinność, fontanna i romantyczne ławeczki. Tak jakby ogrodnik Saltzmann czuwał cały czas nad tym miejscem, aby było takie, jakie sobie wymarzył i jakie sam tworzył.

Przeczytajcie: Zabytki Sopotu – szlakiem kamienic i willi.

DWOREK JERZEGO SALTZMANNA GDAŃSK

BAZYLIKA TRÓJCY ŚWIĘTEJ W OLIWIE

W trakcie spaceru po Gdańsku Oliwie Waszą uwagę na pewno przykują dwie ogromnie, smukłe wieże – to wizytówka Oliwy, czyli archikatedra oliwska. Jej pełna nazwa to: bazylika archikatedralna Trójcy Świętej. Budowla ta jest Pomnikiem Historii. Po wejściu do środka zwróćcie uwagę na 23 ołtarze w stylu barokowym i rokokowym, a także obrazy, kaplice i inne dzieła sztuki, które wypełniają wnętrze katedry. W tym wnętrzu odbywają się koncerty organowe.

STARY RYNEK OLIWSKI

Kolejną atrakcją na trasie spaceru po zabytkowej Oliwie będzie Stary Rynek Oliwski, na którego teren prowadzi gotycka brama na ulicy Cystersów. Obecnie Stary Rynek Oliwski to bardzo gwarne miejsce. Zobaczycie tutaj domy mieszkalne z przełomu XVIII i XIX wieku, a także Dom Bramny zwany Wielką Bramą bądź Domem Zarazy.

Obok stoi budynek o konstrukcji szkieletowej, będący byłą siedzibą Związku Polaków, a dalej zajazd Przed Klasztorem. Za mostem ukaże Wam się Stary Młyn, a po przeciwnej stronie Staw Młyński.

GDAŃSK OLIWA ATRAKCJE

WZGÓRZE PACHOŁEK / GDAŃSK OLIWA

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Oliwie jest wzgórze Pachołek – zachęcamy Was do wspięcia się na nie, aby móc podziwiać Gdańsk z tego punktu widokowego.

Wzgórze Pachołek to wzniesienie o wysokości 100,8 metrów nad poziomem morza, ulokowane w Lasach Oliwskich. Na jego szczycie znajduje się 15-metrowa platforma widokowa, z której widać okolicę i Zatokę Gdańską. Poniżej platformy jest jeszcze punkt widokowy VII o nazwie Tomasz. Nazwa tego punktu pochodzi od imienia społecznika i działacza na rzecz Oliwy, a jednocześnie mieszkańca tych okolic – Tomasza Struga.

Po zejściu ze wzgórza Pachołek skierujcie się ponownie w okolice Stawu Młyńskiego. Spacerujcie wzdłuż stawu, aż dojdziecie do ulicy Kwietnej – jednej z najstarszych ulic Oliwy, prowadzącej do Doliny Radości, bardzo idyllicznego miejsca.

Przeczytajcie: Malownicze punkty widokowe na Gdańsk, Sopot i Gdynię.

WZGÓRZE PACHOŁEK, WIDOK NA GDAŃSK

DOLINA RADOŚCI

Leży ona nad Potokiem Oliwskim w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, otoczona przez Lasy Oliwskie. Dolina Radości była dawniej własnością oliwskich cystersów; działało tutaj sporo młynów, które z czasem zamknięto. Do dziś zachował się tylko jeden – będący obecnie zabytkiem techniki.

Z czasem zaczęła powstawać zabudowa dworska, a tereny te zostały docenione pod względem krajobrazowym i rekreacyjnym. W Dolinie Radości funkcjonowała niegdyś nawet skocznia narciarska, jednak śmiertelny wypadek jednego ze skoczków zakończył ten etap i obecnie upamiętnia ją jedynie symboliczny kamień.

Dolina Radości to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, gdyż prócz niesamowitych walorów przyrodniczych Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w dolinie znajdziecie liczne obiekty godne uwagi.

Pierwszym punktem spaceru będzie Zameczek Mormonów położony przy ulicy Kwietnej 23. Tak naprawdę jest on willą, która została wybudowana w roku 1874, a z racji tego, iż wyglądem przypomina zamek, nazwano ją „zameczkiem”. Związek z mormonami natomiast nigdy nie został historycznie udowodniony. Obiekt jest gdańskim zabytkiem.

Idźcie dalej, a Waszym oczom ukaże się zabytkowa Kuźnia Wodna. Unikatowy zabytek, który obecnie należy do miasta Gdańska i niestety nie jest udostępniony dla zwiedzających. Do dziś kuźnia zachowała oryginalne wyposażenie z dawnych lat.

W pobliżu znajduje się również Dwór Ernsttal – budynek „wołający” o ochronę przed zapomnieniem. Zbudowany w stylu klasycystycznym w XVIII wieku, posiadał okazałą werandę i w swojej historii pełnił funkcję pensjonatu oraz domu mieszkalnego.

Następnie skierujcie się w stronę ulicy Bytowskiej. Dojdziecie nią do Dworu Schwabego. Na jego terenie mieści się dzisiaj luksusowy, 5-gwiazdkowy hotel o nazwie Dwór Oliwski City Hotel & SPA. Zabytkowy obiekt powstał prawdopodobnie w XVI wieku i jest jednym z niewielu, które po II wojnie światowej nie zostały przebudowane. Zachował swój autentyczny charakter stylu i architektury. Uroku temu miejscu dodaje potok Oliwski oraz park w stylu angielskim.

Po objerzeniu obiektu wejdźcie w leśną ścieżkę (Młyńska Droga) – miejsce ciche, spokojne, w którym poczujecie bliskość przyrody. Idąc tą ścieżką, dojdziecie do Rybakówki – kultowego miejsca w Dolinie Radości, gdzie możesz odpocząć i zamówić świeżą rybkę.

Po odpoczynku i posiłku drogą asfaltową biegnącą wzdłuż ogródków działkowych, które są nieodłącznym elementem Doliny Radości, dojdziecie ponownie do Zameczku Mormonów. W tym miejscu skręćcie w ulicę Świerkową, a następnie Podhalańską. To urokliwa część Oliwy – będziecie spacerować wzdłuż willowych zabudowań z dawnych lat.

DOLINA RADOŚCI, GDAŃSK OLIWA

ZOO W GDAŃSKU OLIWIE

Ogród Zoologiczny w Gdańsku Oliwie powstał w 1954 roku. Jego powierzchnia to aż 126 hektarów, a to sprawia, iż jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Zachwyca tutaj przyroda i ogromna ilość gatunków zwierząt, które można obserwować. Zwierzętom zapewnia się bardzo dobre warunki do życia i przede wszystkim przestrzeń. My natomiast nie jesteśmy zwolennikami zoo ani jakichkolwiek innych miejsc, w których życie zwierząt jest dalekie od naturalnego. Zoo w Gdańsku Oliwie jest popularną atrakcją. Kiedyś odwiedzaliśmy to miejsce jesienią (wtedy jest najpiękniej i kameralnie).

ZABYTKOWE OLIWSKIE DWORY

Ta wędrówka ma Was doprowadzić do ulicy Polanki, na której znajdują się zabytkowe oliwskie dwory.

Początki tych budowli datuje się na XVII wiek, kiedy w tym właśnie miejscu znajdował się główny trakt łączący klasztor cystersów z Gdańskiem. Na obecnej ulicy Polanki dworów było więcej – od początku numerowanych. Do dziś zachowało się pięć tego typu budynków. Warto je zobaczyć.

Przeczytajcie: Sopot – atrakcje najpiękniejszego kurortu w Polsce.

Dwór I znajduje się na ulicy Polanki 125. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pojawiły się w roku 1642. Zbudowany w stylu barokowym dworek na przestrzeni lat przechodził z rąk do rąk, był rozbudowywany i modernizowany. Do dworku z czasem zaczął przynależeć park wraz z okazałymi drzewami, romantycznymi alejkami i skarpami, obok powstała też oficyna, a styl budynku zmienił się z barokowego na klasycystyczny. Ówczesny właściciel dworu, burmistrz Gdańska Joachim Wilhelm von Weickmann, nazwał to miejsce Montbrillant. Wydarzenia te rozgrywały się pod koniec XVIII wieku.

Z czasem dworek został nazwany Białą Górą i przeszedł na własność Lasów Państwowych. Tak jest do dziś. W dobrym stanie zachował się sam budynek, ale też pawilon ogrodowy. Niestety tereny parkowe uległy zniszczeniu. Przy dworku można podziwiać pomniki przyrody, między innymi 20-metrowy dąb szypułkowy.

W pobliżu Dworu I znajduje się malownicza Dolina Elfów.

GDAŃSK OLIWA DWORY

Dwór II leży przy ulicy Polanki 124; uznaje się go za najbardziej rozbudowany obiekt architektoniczny wśród wszystkich dworów tego traktu. Jednym z jego właścicieli był Jan Wagner, który nazwał dworek mianem Quellbrunn, co oznacza „Krynica”. Dworek zmieniał właścicieli, z czasem niszczał, w swojej historii pełnił funkcję przytułku i domu dla osób starszych. Po II wojnie światowej dworek przejęło wojsko, a po nim archidiecezja gdańska, która utworzyła tam Międzynarodowe Centrum Ekumeniczne.

Dwór III znajduje się przy ulicy Polanki 122. Nie widać go zbyt dobrze, gdyż jest ogrodzony wysokim płotem. Aktualnie mieści się tutaj schronisko dla nieletnich, instytut ekspertyz sądowych oraz schronisko ptaków chronionych – to ostatnie ze względu na obecność w okolicy stawów parkowych. Jednym z mieszkańców dworu na przestrzeni dziejów był słynny gdański filozof – Arthur Schopenhauer. W swojej historii budynek pełnił też funkcję zakładu leczniczego i przytułku dla sierot. Do dziś zachowały się zabudowania północne dworku wraz ze wspomnianymi wyżej stawami parkowymi, część południowa została zniszczona.

Dwór IV przy ulicy Polanki 119, zaniedbany i dziś zapomniany, stoi na terenie szpitala dziecięcego. Są plany, aby w dworku zbudować oddział rehabilitacyjny. Dawniej w samym budynku mieścił się szpital dla dzieci, następnie sanatorium dla chorujących na gruźlicę, a z czasem hotel dla pielęgniarek. Oby dworek nie odszedł w zapomnienie na zawsze.

Dwór V stoi przy ulicy Polanki 117 i nosi nazwę rozbudzającą wyobraźnię – Anielski Dwór lub Jutrzenka. Obecnie znajduje się tu 7 Szpital Marynarki Wojennej. Dworek można podziwiać tylko zza ogrodzenia – mimo że odrestaurowany, nie jest udostępniony zwiedzającym. Obiekt składa się z dwóch budynków – starszego południowego i nowszego północnego – oraz z parku z pomnikami przyrody i ze stawów.

Przy ulicy Abrahama 17a, niedaleko wspomnianych powyżej dworków, znajduje się jedyny w Gdańsku meczet – jeden z pięciu czynnie działających w Polsce.

OLIVIA STAR – NAJWYŻSZY BUDYNEK W GDAŃSKU

Ulica Polanki jest bardzo długa, a spacer nią może okazać się wyczerpujący. W związku z tym oglądanie zabudowań można zakończyć już przy Dworze II, gdyż pozostałe znajdują się na terenach instytucji państwowych. Po obejrzeniu Dworu II proponuję Wam skierowanie się w ulicę Derdowskiego, następnie w aleję Grunwaldzką. Waszym celem będzie najwyższy budynek w Gdańsku – Olivia Starto atrakcja, której pominąć nie można.

Mowa o wieżowcu biurowym, który wchodzi w skład Olivia Business Centre. Warto tu przybyć, bo to niesamowity punkt widokowy – panoramę Gdańska można podziwiać ze 130 metrów wysokości.

Piętro widokowe w Olivia Star, mieszczące się na 32 kondygnacji, jest dostępne dla wszystkich. Przez ogromne oszklone szyby będziecie podziwiać Gdańsk, a prócz oglądania widoków możecie skorzystać z oferty kulinarnej, koktajlowej, a nawet muzycznej. Obiad z widokiem na całe miasto? Dlaczego nie!

Wstęp na taras widokowy jest płatny.

Przeczytajcie: Muzea w Gdyni, które warto zwiedzić.

OLIVIA STAR W GDAŃSKU

MAPA – GDAŃSK OLIWA ATRAKCJE

Takimi oto atrakcjami zakończycie dzień w Gdańsku Oliwie – to z pewnością będzie dzień pełen wrażeń.

 

Więcej o Pomorzu znajdziecie tutaj:
Pomorskie

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!