Poznań – stolica wielkopolski. Miasto, które już od dłuższego czasu planowaliśmy odwiedzić. W końcu się udało! Weekend zimowy w Poznaniu był bardzo intensywny. Mieliśmy niewiele czasu na zwiedzanie miasta, gdyż przyjechaliśmy na miejsce w godzinach porannych w sobotę, a w niedzielę wieczorem już Poznań opuszczaliśmy. Jednak niecałe dwa dni wystarczyły, aby odwiedzić kultowe atrakcje w Poznaniu, posmakować wielkopolskiej kuchni i wczuć się w klimat miasta. Przed Wami najpopularniejsze atrakcje Poznania.

STARY RYNEK W OTOCZENIU DOMKÓW BUDNICZYCH

Od tego miejsca zazwyczaj rozpoczyna się zwiedzanie atrakcji Poznania. Stary Rynek to atrakcja miasta. Klimatyczne uliczki i rynek w kształcie kwadratu przyciągają jak magnes. To miejsce ma za sobą długą historię. W czasie II wojny światowej (Bitwa o Poznań w 1945 roku) uległo ogromnemu zniszczeniu. W roku 1954 dokonano rekonstrukcji Starówki. Dzisiaj możemy tutaj podziwiać kamienice renesansowe, gotyckie, barokowe, czy też klasycystyczne. Nas najbardziej zachwycały domki budniczych – szereg kolorowych kamieniczek w pobliżu ratusza. Domki Budniczych to atrakcja Poznania, której nie można pominąć.

Wiosna i lato to na pewno korzystniejsze pory roku na zwiedzanie Poznania i w ogóle innych polskich miast – przeczytaj wpisy o: Toruniu, WarszawieBiałymstoku. Mimo zimna i śniegu Poznań w zimowej odsłonie bardzo nam się podobał. A więc, jeśli zastanawiacie się nad weekendem w Poznaniu zimą ten artykuł zdecydowanie zachęci Was do wizyty.

Oto kolejne atrakcje na Starym Rynku w Poznaniu:

  • Słynny i najpiękniejszy w całej Polsce Ratusz to wizytówka.
  • Fontanny stanowią uzupełnienie architektury poznańskiego Rynku. Zobaczycie m.in. fontannę Prozerpiny, fontannę Apolla czy fontannę Neptuna.
  • Na pewno Waszą uwagę zwróci Studzienka Bamberki, czyli rzeźba zdobiąca studzienkę i  przedstawiająca kobietę w tradycyjnym stroju bamberskim, która niesie dwa pojemniki napełnione wodą. Na początku XVIII wieku do Poznania przybyli ludzie z niemieckiego Bambergu, stąd rzeźba.

  • Waga miejska
  • Pręgierz
  • Kolorowe kamienice w części południowej
  • Kamienica pod Daszkiem

Na Starym Rynku znajduje się też Muzeum Historii Miasta Poznania. Jest też Muzeum Archeologiczne, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Rogalowe Muzeum Poznania.

KLIMATYCZNE ULICZKI STAREGO MIASTA / POZNAŃ ATRAKCJE

Uwielbiamy klimatyczne uliczki na starówkach polskich miast. Póki co nasze serce skradły uliczki starówki w Gdańsku, ale i te poznańskie są niczego sobie. Zimą możecie liczyć na puste uliczki, które będziecie mieli tylko dla siebie. Bez tłumów turystów. Chociażby ze względu na te pustki warto spędzić weekend w Poznaniu zimą.

POZNAŃSKIE KOZIOŁKI I HEJNAŁ

Co jeszcze warto zobaczyć w Poznaniu? Spacerując po Starym Rynku nie możecie przeoczyć godziny 12.00 i ustawienia się w dobrym miejscu tuż pod słynnym Ratuszem. O godzinie 12.00 usłyszycie poznański hejnał i Waszym oczom ukażą się dwa białe koziołki, które będą ze sobą walczyć. Figurki rozczulają turystów z całego świata.

CIEKAWOSTKA
LEGENDA O POZNAŃSKIM HEJNALE Przemek – syn hejnalisty zastępując swojego ojca w pracy znalazł na ratuszowej wieży rannego kruka. Uratował go, a ten wyznał mu, iż jest królem wszystkich kruków na ziemi. Zostawił chłopcu trąbkę, której ten miał użyć, jeśli miasto będzie zagrożone. W dniu, w którym w Poznaniu pojawili się wrogowie chłopiec zagrał na trąbce. I wtedy zjawiły się kruki, które miasto ocaliły.
CIEKAWOSTKA
LEGENDA O POZNAŃSKICH KOZIOŁKACH Zainstalowanie nowego zegara na poznańskiej ratuszowej wieży w roku 1551 było powodem zorganizowania wielkiej uczty dla wielu ważnych gości, którzy mieli zajadać się sarnim udźcem. Niestety mięso wpadło do ognia. Pomocnik kucharza zaczął szukać w Poznaniu innego mięsa. Znalazł dwa koziołki, które miały zostać upieczone na ruszcie. Te szybko zorientowały się jaki los je czeka i uciekły na sam szczyt ratuszowej wieży. Zaprezentowały się gościom na tle nowego zegara brykając i walcząc.

POZNAŃSKA FARA / POZNAŃ ATRAKCJE 

Na Starym Rynku znajduje się też najpiękniejszy kościół w Poznaniu – Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, inaczej fara poznańska. Wokół zabytkowe kamieniczki, klimatyczne uliczki i biało – różowa budowla. Wszystko prezentuje się pięknie. Fara w czasie II wojny światowej pełniła funkcję magazynu, została też po części zniszczona. Jednak po wojnie odbudowano budowlę i może dzisiaj cieszyć oczy odwiedzających Poznań. Warto wejść do wewnątrz. Latem odbywają się tutaj koncerty organowe.

W pobliżu fary poznańskiej – przy Placu Kolegiackim natkniecie się na poznańską atrakcję jaką jest Pomnik Koziołków. Pomnik przedstawia dwa koziołki, które walczą ze sobą i trącają się rogami. Zdjęcie w tym miejscu jest obowiązkowe, a co niektórzy siadają nawet na grzbietach koziołków.

Przeczytajcie: Kraków – atrakcje na weekend. Co warto zobaczyć w stolicy Małopolski?

ROGALE ŚWIĘTOMARCIŃSKIE – ATRAKCJA POZNANIA

Najsłynniejszy smakołyk w Poznaniu to rogalik świętomarciński. Chrupiące i bardzo słodkie rogaliki kupicie praktycznie w każdej poznańskiej piekarni i cukierni.

A historia rogalików jest następująca: piekarza Walentego zainspirowała postać św. Marcina – patrona podróżników, żebraków, żołnierzy i bydła. Walenty upiekł rogala w kształcie podkowy, a podkowa nawiązuje do bydła, nadział rogalika bakaliami. Nazwa rogala pochodzi od imienia świętego. Podobno pierwszy rogal został upieczony przez Walentego w roku 1891. Piekarz dzieląc się z innymi swymi wypiekami sprawił, iż rogale stały się bardzo popularne w Poznaniu.

11 listopada w Poznaniu obchodzone są imieniny ulicy Św. Marcin. Poznaniacy wtedy jeszcze chętniej zajadają się rogalami.

Przeczytajcie: Atrakcje Bydgoszczy – pomysł na ciekawy i piękny weekend w mieście na wodzie.

ROGALOWE MUZEUM POZNANIA

Jeżeli będziecie chcieli dowiedzieć się więcej ciekawostek na temat historii powstania rogali świętomarcińskich, ciekawostek o Poznaniu, gwarze poznańskiej i o tym jak rogale się robi to warto odwiedzić Rogalowe Muzeum Poznania.

Wizyta w muzeum trwa około godziny i w czasie jej trwania pracownicy w zabawny sposób prowadzą warsztaty wypieku rogali, w których uczestnicy aktywnie biorą udział. Ja kroiłam szablą ciasto. Opowiadają o Poznaniu z humorem. A na koniec każdy otrzymuje dyplom poświadczający umiejętności profesjonalnego wypieku rogali – Certyfikat Rogalowego Czeladnika oraz rogalika do zjedzenia. To był miło spędzony czas.

Adres: Stary Rynek 41, pierwsze piętro, wejście od ulicy Klasztornej.
Warsztaty w muzeum mają wyznaczone godziny.
Koszt za jedną osobę wynosi – 18 zł/bilet normalny.

POCZĄTKI POLSKIEJ HISTORII W OSTROWIE TUMSKIM

Kolejne miejsce, które trzeba zwiedzić w Poznaniu to Ostrów Tumski – najstarsza część miasta. Mnóstwo tutaj zabytków. W tym miejscu zaczęła się Polska i nasz kraj zaczął się formować. Ostrów Tumski jest niewielką wyspą położona nad Wartą i Cybiną.

Fotograficznie Ostrów Tumski pięknie prezentuje się za mostem Biskupa Jordana. A na samym moście zakochani wieszają kłódki.

Co warto zwiedzić będąc w Ostrowie Tumskim?

  • Bramę Poznania – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – przeniesie Was w czasy Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Sporo atrakcji i wersji muzealnych dla najmłodszych.
  • Rezerwat archeologiczny Genius Loci
  • Muzeum Archidiecezjalne
  • Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła – to jedna z najstarszych świątyń w naszym kraju. W jej wnętrzu został pochowany król Przemysław II, Mieszko I, Bolesław Chrobry – są to jednak cały czas kwestie sporne.
  • Kościół NMP in summo – można go obejrzeć tylko z zewnątrz – to tutaj w X wieku znajdowało się palatium Mieszka I oraz kaplica, którą zbudowano dla księcia i jego żony Dobrawy. Była to pierwsza świątynia chrześcijańska w Polsce.
  • Pomnik św. Jana Pawła II. Jan Paweł II był na Ostrowie Tumskim dwa razy.
  • Warto odbyć również wieczorny spacer po Ostrowie Tumskim, kiedy wszystko jest oświetlone.

MURAL 3D NA ŚRÓDCE / POZNAŃ ATRAKCJE

Przechodząc przez Most Biskupa Jordana znajdziecie się na Śródce – niewielkiej dzielnicy Poznania. Nazwa pochodzi od dnia tygodnia, czyli środy, który kiedyś był tutaj dniem targowym. To tutaj istniało najmniejsze miasto w Polsce – Ostrówek. Śródka jest niepozorna, może sprawiać wrażenie zaniedbanej, ale nas przyciągnął w to miejsce zjawiskowy mural 3d, który znajduje się na Rynku Śródeckim. Namalowano go na ścianach dwóch kamienic.

Mural nazywa się „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”.

CIEKAWOSTKA
Mural na Śródce w roku 2015 zdobył piąte miejsce w plebiscycie National Geographic „7 cudów Polski”.

MALTA

Malta to tereny rekreacyjne w Poznaniu położone wokół Jeziora Maltańskiego. To miejsce jest bardzo atrakcyjne wiosną i latem. Na Malcie Odbywają się zawody kajakowe, jest plaża z piaskiem, park linowy. Zimą: wyciąg saneczkowy i stok narciarski Malta Ski, sezonowe sztuczne lodowisko. Można skorzystać z takiej atrakcji jak Termy Maltańskie. Malta stanowi też centrum kulturalnych wydarzeń Poznania – koncert, pikniki tematyczne, kino letnie itp.

Ciekawą  atrakcją jest Kolejka Torowa Maltanka – to historyczna kolejka wąskotorowa, która rocznie przewozi około 200 tysięcy pasażerów na trasie między Śródką a Nowym Zoo.

ZAMEK CESARSKI I ZAMEK PRZEMYSŁA

W Poznaniu zobaczycie również zamki. Jeden znajduje się na starówce i jest to Zamek Przemysła – zamek królewski, który dumnie wznosi się na wzgórzu. Poznaniacy ten zamek nazywają Gargamelem!

Z zamkiem wiąże się legenda o diable, który chciał zniszczyć miasto i historia o smutnym małżeństwie Przemysła II. Zamek w dużej mierze jest zrekonstruowany w wyniku zniszczeń, których doznał na przestrzeni lat.  Na zamku znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Poznania.

Drugi to Zamek Cesarski. Prezentuje się pięknie i znajduje się w samym centrum Dzielnicy Cesarskiej. Jest to zamek neoromański, powstały na początku XX wieku. Zbudowano go dla Wilhelma II – ostatniego niemieckiego cesarza.

Przeczytajcie: Zamek Książ i Zamek Czocha. Zwiedzanie Dolnego Śląska.

PALAMIARNIA W POZNANIU

Palmiarnia Poznańskanajwiększa w Polsce i jedna z największych w Europie. Miejsce bardzo ciekawe ukazujące różnorodny świat roślin i ryb. Naszym zdaniem obowiązkowy punkt dla wszystkich, którzy planują odwiedzić Poznań na weekend, czy też na dłużej. Fotografowie obok tego miejsca również nie przejdą obojętnie, bo to wspaniały plener do zdjęć. W Palmiarni znajduje się przytulna kawiarenka.

INNE ATRAKCJE POZNANIA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Nasza wizyta w Poznaniu była zbyt krótka, aby zwiedzić wszystkie atrakcje, które miasto oferuje. Na kolejną wycieczkę po Poznaniu planujemy zobaczyć następujące miejsca:

  • Stary Browar
  • Park Cytadela
  • Park Sołacki
  • Ogród Botaniczny UAM
  • Muzeum Blubry, czyli historia Poznania w 6D
  • Plac Wolności z Fontanną Wolności

GDZIE I CO ZJEŚĆ W POZNANIU?

Polecimy Wam miejsca, w których jedliśmy, a w każdym z wybranych przez nas miejsc zarówno z posiłku, jak i wystroju wnętrz oraz obsługi byliśmy bardzo zadowoleni.

Lawenda Gastro and Cafe – Stary Rynek – pyszne desery i wyśmienite śniadania. Szczególnie polecamy Wam śniadania w tym miejscu, jeśli nie będziecie mieli śniadań w cenie noclegu. Jajecznica na maśle ze szczypiorkiem, miks sałat z zielonym sosem, pieczywo własnego wypieku były ucztą dla podniebienia. Bowl z jogurtem naturalnym, domową granolą, sezonowymi owocami oraz konfiturą i miodem – palce lizać. Na deser tort bezowy. Myślę, iż jest to również bardzo dobre miejsce na obiad czy też kolację. Ja próbowałam zupy grzybowej, a Michał deski z serami regionalnymi. Wszystko było bardzo dobre.

4 Alternatywy Kopytka and Lunch – Piekary 8 – tutaj zjecie przepyszne kopytka – od wyboru do koloru, mięsne i wegetariańskie. My zdecydowaliśmy się na wersję tradycyjną z boczkiem, cebulą, parmezanem i szczypiorkiem.

Yeżyce KuchniaSzamarzewskiego 17, Jeżyce – będąc w Poznaniu na weekend koniecznie spróbujcie tradycyjnych pyr z gzikiem. W tym miejscu smakują wybornie i są w wersji z ekologicznym twarożkiem. Pyra w poznańskiej gwarze oznacza ziemniaki. Można jeść je na wiele sposobów: gotowane, ugniatane, smażone, z twarożkiem, śledziem, z kapustą.

W parku Jana Pawła II można zobaczyć pomnik pyry.

Weranda Caffe – Stary Rynek – tutaj zdecydowanie podobał nam się wystrój. Wszędzie zieleń, ogród zimowy, płatki śniegu nad głowami. Jednym słowem przytulnie i klimatycznie. Skusiliśmy się na herbatę zimową i deser. Deser niczym się nie wyróżniał. Lody, bita śmietana i sos malinowy, czyli standardowo. Wystrój miejsca przepiękny.

Dom na Śródce – Śródka – kawiarnia w stylu retro. Serwują tutaj ciasta wegańskie i pyszne napary zimowe. Bardzo przytulne miejsce, które przeniosło nas w czasy PRL – u.

GDZIE SPAĆ W POZNANIU?

W Poznaniu nocowaliśmy w apartamencie typu penthouse, który znajdował się w kamienicy poznańskiej – Aparthotel Wodna (zarezerwujcie nocleg przez ten link). Obiekt ten oferuje przestronne apartamenty, stylowo urządzone. Są one w pełni wyposażone w niezbędne akcesoria kuchenne, posiadają też kuchenny aneks. Czysto, ciepło, cicho i elegancko. Bardzo polecam. Za jedną dobę bez śniadania zapłaciliśmy 180zł – dwie osoby.

Poznań to bardzo ciekawe miasto mające wiele do zaoferowania. Warto chociaż raz Poznań odwiedzić, czy to na weekend, a może i na kilka dni – dla zabytków, historii, poznańskich koziołków, czy też pyry z gzikiem. A Wy już byliście w Poznaniu? Może mieszkacie w tym mieście?

Więcej o Wielkopolsce znajdziecie tutaj:
Wielkopolskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

Do zobaczenia gdzieś w drodze!