Od dłuższego czasu marzył mi się wpis blogowy o Kazimierzu w Krakowie. Układając plan pierwszego etapu podróży po klimatycznych miejscach w Polsce od razu ujęłam Kazimierz w naszym harmonogramie. Nie mogło być inaczej! Byliśmy tutaj drugi raz i udało nam się poznać go lepiej, a niżeli za pierwszym razem. Nic dziwnego, że Krakowski Kazimierz znajduje się się liście światowego dziedzictwa UNESCO. Myślę, że jeszcze tutaj zawitamy. Tymczasem przedstawiam Wam ciekawe miejsca na krakowskim Kazimierzu, które odwiedziliśmy i mapę naszego spaceru.

ULICA SZEROKA NA KAZIMIERZU

Ulica Szeroka to serce Kazimierza oraz dawne centrum miasta żydowskiego. Miejsce odznaczające się klimatycznym placem, wokół którego rozmieszczone są kawiarenki, restauracje, butikowe hoteliki, księgarnie. Miejsce, w które trafi każdy, kto Kazimierz odwiedza i po nim spaceruje.

To tutaj również znajdują się słynne szyldy sklepów przenoszące nas do dawnych czasów. To nasze ulubione miejsce na krakowskim Kazimierzu. Jak zwykle spacerowaliśmy tutaj wczesnym rankiem, w deszczu, kiedy nie było zgiełku turystów. Piękne miejsce z dawnych lat.

Źródła historyczne podają, że ta część Kazimierza leży na terenie dawnej wsi Bawół. Dzielnicy tej wtedy jeszcze nie było.Na ulicy Szerokiej znajdują się także niesamowite zabytki kultury żydowskiej. W tym miejscu organizowane są liczne wydarzenia kulturalne. Odbywa się tu chociażby finał koncertu Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Kraków, Kazimierz

Kraków Kazimierz

Kraków Kazimierz

Przeczytajcie: Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą? Atrakcje i mapa miasteczka.

MLECZARNIA – KAZIMIERZ – KRAKÓW

Na krakowskim Kazimierzu przytulnych kawiarenek i restauracji jest mnóstwo. Zdecydowanie jest w czym wybierać. My tym razem zdecydowaliśmy się na spędzenie wieczoru przy lampce wina w klimatycznej Mleczarni. Nie mam niestety zdjęć z tego miejsca, gdyż byliśmy tam bardzo późnym wieczorem i półmrok panujący wewnątrz nie pozwolił mi zrobić dobrych fotografii. Uwierzcie na słowo, że warto tam pójść. Jest starodawnie, klimatycznie, na ścianach wiszą czarno białe fotografie, wszystko jest wysłużone i z duszą, skrzypi podłoga. Cudowne miejsce, do którego na pewno wrócimy przy kolejnej wizycie Kazimierza w Krakowie.

Przeczytajcie: Kraków – gdzie zjeść? 10 sprawdzonych miejsc na śniadanie, kolację, kawę i drinka.

Kraków Kazimierz szyldy

KŁADKA OJCA BERNATKA

To trasa rowerowo – piesza. Łączy ze sobą dwa klimatyczne miejsca Krakowa – Kazimierz i Podgórze. Jej nazwa pochodzi od imienia zakonnika – Laetusa Bernatka. Tak jak wiele słynnych mostów w Europie, tak i ten stał się Mostem Zakochanych. I tutaj wiesza się symboliczne kłódki, a kluczyk wrzuca do Wisły na znak ogromnej i niekończącej się miłości.

kładka ojca bernatka Kraków

SKWER JUDAH

Krakowski Kazimierz to także miejsce dla fanów food trucków. Miejsce to znajduje się na ulicy św. Wawrzyńca. To, co przyciąga uwagę to charakterystyczny czerwony, angielski autobus – Big Red Bustaurant serwujący specjały kuchni brytyjskiej. To także Andrus Food Truck – skosztujecie słynnej krakowskiej maczanki. Kupicie też słodkości.

Kraków Kazimierz skwer judah

ZAPIEKANKI NA PLACU NOWYM – KRAKOWSKI KAZIMIERZ

Spacerując po Placu Nowym traficie na tzw. okrąglak. Wokół niego znajdują się okienka, z których co chwilę podawane są pyszne zapiekanki. To one wiodą tutaj prym. Można wybierać wersję na słono i na słodko, z różnymi dodatkami, małe, duże. Najlepiej przybyć na Plac Nowy wieczorem i poczuć wspaniały klimat tego miejsca, kiedy to do konsumpcji zapiekanki będą przygrywać nam uliczni muzycy.

GIEŁDA STAROCI NA PLACU NOWYM W KRAKOWIE

Zaraz obok słynnych okienek z zapiekankami w ciągu dnia działa Giełda Staroci, na której możecie kupić cudeńka z przeszłości. Ja zawsze w takim miejscu muszę nacieszyć oczy starymi fotografiami i analogowymi aparatami fotograficznymi. Wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa.

Kraków Kazimierz

Kraków Kazimierz

CHEDER CAFE

Słynne miejsce na mapie Krakowa z niepowtarzalnym klimatem w stylu żydowskim. Kawiarnia ta prowadzona jest przez Festiwal Kultury Żydowskiej. Byliśmy tutaj już drugi raz i znowu było cudnie. To tutaj można zjeść przepyszny humus, napić się kawy parzonej w izraelskim tyglu. Bliskowschodnia kuchnia jest wizytówką Cheder Cafe. Wnętrza też zachwycają i tworzą bliskowschodnia atmosferę. Lubimy tutaj wracać.

Kraków Kazimierz

ULICA JÓZEFA – KAZIMIERZ W KRAKOWIE

Po ulicy Szerokiej to kolejna słynna ulica krakowskiego Kazimierza. Mnóstwo tutaj kawiarenek, restauracji, antykwariatów, kamieniczek. W roku 1866 na ulicy Józefa mieszkali w przewadze Żydzi. W tym miejscu były ogłaszane ważne dla społeczności żydowskiej wiadomości. Przy ulicy Józefa 17 znajdziecie także liczne murale. Najpopularniejszy z nich nosi nazwę „Krakowskie murale historyczne” i przedstawia twarze osób związanych z Kazimierzem jak np. Króla Kazimierza Wielkiego.

SYNAGOGI NA KRAKOWSKIM KAZIMIERZU

Synagog na krakowskim Kazimierzu jest sporo – to przecież dzielnica żydowska, wiec nie ma się czemu dziwić. Znajdziecie tu między innymi jedną z najstarszych zachowanych synagog. Te budowle niewątpliwie zachęcą Was do do zapoznania się z kulturą żydowską. My oglądaliśmy Synagogi tylko z zewnątrz, ze względu na to, iż nie mieliśmy zbyt dużo czasu, aby wchodzić do środka.

Jeżeli Wy tego czasu będziecie mieć więcej, to warto zobaczyć miejsca takie jak:

  • Synagoga Tempel
  • Synagoga Kupa
  • Synagoga Remu wraz z jednym z najstarszych w Polsce cmentarzy żydowskich
  • Synagoga Poppera
  • Stara Synagoga

Dodatkowo mała podpowiedź dla lubiących sztukę – w Starej Synagodze możecie zobaczyć wystawę stałą zatytułowaną „Dzieje i kultura Żydów krakowskich”.

STARY CMENTARZ ŻYDOWSKI

Tym razem był już zamknięty, ale przy okazji innej wizyty na krakowskim Kazimierzu mogliśmy to miejsce odwiedzić. Cmentarz żydowski to miejsce, które warto odwiedzić chociażby ze względu na swoją historię i niepowtarzalny klimat. Jeśli jeszcze tam nie byliście – koniecznie dodajcie to do swojej listy.

KLIMATYCZNE KSIĘGARNIE KRAKOWA

Księgarni, antykwariatów na Kazimierzu całkiem sporo. I my mamy swoje ulubione, a przy okazji tej wizyty odkryliśmy kolejną, w której można kupić książki do pisania. Księgarnia ta znajduje się na placu przy ulicy Szerokiej. Kupiliśmy książkę do pisania pt. „Kraków”.

W książce znajdują się piękne cytaty związane z Krakowem, wiersze słynnych poetów na temat tego miasta, ale i też jest wiele pustych stron służących do własnych zapisków. Piękna pamiątka z krakowskiego Kazimierza.

„…Notuj rzeczy, które widzisz i których nie widzisz. Puste miejsca wypełniaj możliwościami. Szukaj natchnienia w najdoskonalszym świecie wyobraźni, podejmuj pełną głębi grę wędrowca, filozofa i artysty, który żyje w każdym z nas. Ciesz się wyobrażeniem własnego wymyślonego miejsca. Naszkicuj krajobraz, florę i faunę, deklarację własnego najintymniejszego domowego ogniska. Wyczaruj przygody. Załóż dziennik snów. Otwórz się na nową hipotezę lub wiersz, na swój nowy wynalazek, nowy wspaniały pomysł. Niech to będzie coś niezwykłego, coś zaczarowanego, coś w co się da uwierzyć, coś twojego. Wytycz drogę wstecz i drogę naprzód. A potem narysuj mapę, która pozwoli ci tę trasę zapamiętać…”
Michele Root-Bernstein

Kraków Kazimierz zdjęcie

HOTEL W ŻYDOWSKIM KLIMACIE – KRAKOWSKI KAZIMIERZ

Tym razem udało nam się nocować na krakowskim Kazimierzu. Na nocleg wybraliśmy butikowy hotelik o nazwie Klezmer Hois (przez ten link możecie dokonać rezerwacji), który przenosi swoich gości do żydowskich czasów. Klimatyczne wnętrza, wszystko w stary stylu, w tle żydowska muzyka, ale i tez wieczorne koncerty muzyki żydowskiej w restauracji.

Hotel mieści się w sercu Kazimierza, czyli na ulicy Szerokiej – bardzo blisko słynnych szyldów.

CO OZNACZA SŁOWO „KLEZMER”?
Klezmer to tradycyjny żydowski muzykant grający na biesiadach, przyjęciach czy też weselach. Klezmer posiadał specyficzne umiejętności muzyczne. Klezmerzy w społeczności żydowskiej zazwyczaj pochodzili z rodzin ubogich, a umiejętności muzyczne były w tych rodzinach przekazywane z pokolenia na pokolenie.

INNE POPULARNE ULICE KAZIMIERZA: ULICA BRZOZOWA, MOSTOWA, BOŻEGO CIAŁA

Krakowska dzielnica Kazimierz to nie tylko ulica Szeroka, Józefa czy też Plac Nowy. Warto znaleźć swoje klimatyczne miejsca i pobłądzić krakowskimi uliczkami. My bardzo lubimy zawitać na ulicy Brzozowej, Mostowej czy Bożego Ciała. Podziwiamy kamieniczki, uliczną sztukę i inne „perełki” – każdy z nas zachwyci się czymś innym.

Idąc z ulicy Bożego Ciała w stronę kładki Ojca Bernatka możemy trafić w okolice Placu Wolnica, w którym mieści się między innymi Muzeum Etnograficzne.

Przeczytajcie: Ciekawe miejsca na zdjęcia w Krakowie.

LISTA SCHINDLERA I SPIELBERG

Krakowski Kazimierz jest związany również ze słynnym filmem Stevena Spielberga „Lista Schindlera” (jeśli nie oglądaliście koniecznie nadrabiajcie). Film opowiada historię przedsiębiorcy – Oskara Schindlera, który w czasie II wojny światowej uratował 1100 Żydów przed śmiercią w obozach koncentracyjnych.

Wiele scen z tego filmu było kręcone właśnie na krakowskim Kazimierzu. Organizowane są tutaj nawet wycieczki szlakiem scen filmowych. Najsłynniejsze jest tutaj podwórko prowadzące do ulicy Meiselsa. Miejsce to nazywane jest przez wielu najpiękniejszym na Kazimierzu. To w tym miejscu kręcono scenę, kiedy to Niemcy wyrzucali z balkonów osobiste rzeczy Żydów i wypędzali ich ze swoich mieszkań. Na surowych ścianach podwórza znajdują się też biało czarne fotografie z filmu.

Gdzie nocować na krakowskim Kazimeirzu ?

Kraków Kazimierz

Przeczytajcie: Tykocin – klimatyczne miasteczko na Podlasiu. Zamek, synagoga i żydowska kuchnia.

MAPA SPACERU PO DZIELNICY KAZIMIERZ – KRAKÓW

Krakowski Kazimierz mimo tego iż jest tłoczny i gwarny ma niepowtarzalną atmosferę zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Niesamowita i smutna historia, urokliwe zakamarki, miejsca, które przenoszą w czasie, żydowska kuchnia. Będąc w Krakowie na weekend musicie tam zajrzeć. Spacerując po Kazimierzu przypomniała mi się nasza wizyta na Podlasiu w żydowskim Tykocinie – miasteczku, o którym mówi się że jest bajeczką.

Byliście już na Kazimierzu? A może znacie inne miejsca, w których można poznać kulturę i historię żydowską jeszcze dogłębniej?

 

Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!