Spis treści
- 1 WIEŚ TATARSKA KRUSZYNIANY
- 2 PODLASKIE CERKWIE – ATRAKCJE PODLASIA
- 3 KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC
- 4 GÓRA GRABARKA / PODLASIE ATRAKCJE
- 5 SKIT W ODRYNKACH ŚWIĘTYCH ANTONIEGO I TEODOZJUSZA PIECZERSKICH
- 6 BIAŁOWIEŻA, PUSZCZA BIAŁOWIESKA I BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY
- 7 NARWIAŃSKI PARK NARODOWY – PODLASIE ATRAKCJE
- 8 EUROPEJSKA WIEŚ BOCIANIA
- 9 ŻYDOWSKIE MIASTECZKO TYKOCIN
- 10 BIAŁYSTOK NA PODLASIU
O Podlasiu na blogu pisaliśmy już wiele razy, ale w tym artykule chcielibyśmy pokazać Wam prawdziwe perełki tego regionu. Podlasie to interesująca kultura, ludzie różnych wyznań żyjący obok siebie, nieskażona przyroda, niezliczone ciekawe atrakcje. Bociany już zawsze będą kojarzyć się nam z Podlasiem – jest ich tam mnóstwo. Region często pomijany przez zwiedzających, naszym zdaniem niesłusznie. Poznajcie 10 pięknych i wyjątkowych naszym zdaniem atrakcji Podlasia, które warto odwiedzić.
WIEŚ TATARSKA KRUSZYNIANY
Wieś tatarska Kruszyniany to miejsce magiczne i orientalne zarazem. Nie ma takiego drugiego w Polsce. Tutaj poznacie historię Tatarów, ich obyczaje i kulturę. Będąc w tym miejscu obowiązkowo trzeba odwiedzić meczet i posłuchać opowieści prawdziwego Tatara. Zaraz obok jest słynna Tatarska Jurta, w której można skosztować tatarskich potraw. Wieś tatarska Kruszyniany jest niesamowitą atrakcją Podlasia, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Być może następnym razem przejdziemy przez Szlak Tatarski? Zdecydowanie jest tu po co wrócić.
Przeczytajcie: Kruszyniany – tatarska wieś na Podlasiu. Tatarska Jurta, meczet i cmentarz muzułmański.
PODLASKIE CERKWIE – ATRAKCJE PODLASIA
Podlasie to bardzo zróżnicowany pod względem religii region w Polsce. Żyją tutaj katolicy, muzułmanie i prawosławni. Podróżując po Podlasiu co chwila zauważa się prawosławne, dostojne, kolorowe cerkwie. Cerkwie można zobaczyć praktycznie w każdej podlaskiej wiosce.
Najpopularniejsze cerkwie na Podlasiu to:
- Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi koloru niebieskiego
- Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Puchłach koloru niebieskiego
- Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance koloru zielonego
KRAINA OTWARTYCH OKIENNIC
Kraina Otwartych Okiennic to kolejne bardzo znane miejsce na Podlasiu, którego pominąć nie można. Kraina ta to trzy wsie – Trześcianka, Soce i Puchły. Warto odwiedzić też pobliskie Ciełuszki. To miejscowość, która naszym zdaniem powinna również należeć do Krainy Otwartych Okiennic. Skąd się wzięła nazwa Kraina Otwartych Okiennic? Otóż drewniane domy posiadają ornamenty i okiennice pięknie zdobione. W każdej wsi panuje sielankowa atmosfera, a naszą ulubioną została wieś Soce. Nigdzie indziej w Polsce tak udekorowanych domów nie zobaczycie, dlatego koniecznie musicie zawitać do Krainy Otwartych Okiennic!
Przeczytajcie: Kraina Otwartych Okiennic – atrakcja Podlasia. Trześcianka, Puchły, Soce i Ciełuszki.
GÓRA GRABARKA / PODLASIE ATRAKCJE
Góra Grabarka to kolejne mistyczne i prawosławne miejsce na Podlasiu ze wzruszającą historią w tle. Każdego roku przybywają tutaj wierni prawosławni na pielgrzymkę. W roku 1710 na okolicznych terenach rozwinęła się cholera, ludzie chorowali i umierali. Jeden z mieszkańców doznał proroczego snu, w którym przekazano mu, iż aby wyzdrowieć trzeba wejść na górę z krzyżem. Ludzie udali się na górę z krzyżami, które tam zostawili symbolicznie. Obmyli się też w pobliskim źródełku, które do dnia dzisiejszego jest uznawane za uzdrawiające. Ludzie wyzdrowieli, a cholera minęła. Ludzie nadal przychodzą w to miejsce i modlą się. Góra Grabarka jest przepełniona duchowością. Na tym terenie znajduje się też klasztor mniszek i cerkiew. Mniszki dbają i opiekują się Górą Grabarką. Tę atrakcję Podlasia warto zobaczyć i poznać historię tego miejsca.
SKIT W ODRYNKACH ŚWIĘTYCH ANTONIEGO I TEODOZJUSZA PIECZERSKICH
Czy wiecie, że w Polsce istnieje pustelnia dla mnichów? Tak! To skit w Odrynkach na Podlasiu. Z dala od wszystkich i wszystkiego, na obrzeżach wsi, na wysepce rozlewisk Narwi w otoczeniu tylko przyrody stoi prawosławny skit. W miejsce to można dostać się dzięki drewnianej kładce. Kolejne miejsce warte zobaczenia i pobycia sama na sam z własnymi myślami.
BIAŁOWIEŻA, PUSZCZA BIAŁOWIESKA I BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY
Na Podlasiu ciekawych miejsc na pewno nie zabraknie. Jednym z nich jest Białowieża – duża wieś o małomiasteczkowym charakterze. Można tutaj zjeść pyszny obiad w Restauracji Carskiej, odwiedzić Dworek Gubernatora, Muzeum Przyrodniczo- Leśne. Jednak, to co przyciąga turystów najbardziej to Białowieski Park Narodowy i Puszcza Białowieska. Wielu chce stanąć oko w oko z prawdziwym żubrem. Tak! To tutaj można zobaczyć całe stada żubrów. Żubry, podobnie jak bociany są wizytówką Puszczy Białowieskiej i piękną atrakcją Podlasia.
Przeczytajcie:: Co warto wiedzieć o Białowieży? Atrakcje Białowieży. Puszcza Białowieska, żubry i carska kuchnia.
NARWIAŃSKI PARK NARODOWY – PODLASIE ATRAKCJE
Narwiański Park Narodowy jest położony nad rzeką Narwią (stąd jego nazwa). Aby zobaczyć piękno tego parku należy spacerować wyznaczonymi do spacerów drewnianymi kładkami, gdyż większość terenu jest podmokła. Atrakcyjna kładka znajduje się we wsi Waniewo. Na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego spotkacie też miejsca widokowe. Wieża widokowa to idealny miejsce do oglądania tutejszej przyrody. Mnóstwo tutaj ptactwa. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą lornetkę. Dworek w Kurowie to siedziba parku, którą również warto odwiedzić.
W województwie podlaskim jest jeszcze klika parków narodowych, których nie udało nam się zobaczyć. Jednak podobno warto przespacerować się po ich terenach. Należą do nich:
- Biebrzański Park Narodowy
- Wigierski Park Narodowy
Mamy nadzieję, że uda nam się je odkryć następnym razem, bo są to niewątpliwie ciekawe miejsca.
EUROPEJSKA WIEŚ BOCIANIA
Miejsce to znajdziecie we wsi Pentowo na terenie Dworku Pentowo, w którym również można nocować. Fundacja Euronatur tej właśnie miejscowości nadała miano Europejskiej Wsi Bocianiej. Bardzo nam się w tym miejscu podobało, ze względu na wszechobecne bociany. Ptaki te w czasie wiosenno – letnim zamieszkują dachy i drzewa, opiekują się małymi bocianami. Bociany można obserwować z dwóch wież widokowych. Na terenie znajduje się również stadnina koni. Można tutaj poczytać sporo ciekawostek o bocianach.
ŻYDOWSKIE MIASTECZKO TYKOCIN
Podobno Supraśl jest najpiękniejszym miasteczkiem Podlasia – nas jednak nie urzekł, może ze względu na wszechobecne remonty i chaos tym spowodowany, kiedy byliśmy. Natomiast Tykocin totalnie nas oczarował. Koniecznie musicie zobaczyć to małe, klimatyczne miasteczko nad Narwią i poznać jego historię, posmakować żydowskich potraw (ich lokalnej kuchni), wrócić do przeszłości, kiedy to Żydzi mieszkali na tych terenach.
Przeczytajcie: Tykocin – klimatyczne miasteczko na Podlasiu. Zamek, synagoga i żydowska kuchnia.
BIAŁYSTOK NA PODLASIU
Białystok to wielokulturowa stolica regionu. W Białymstoku zawitaliśmy na jeden dzień. Było warto! W ogóle nie zdawaliśmy sobie sprawy, że stolica Podlasia ma tyle do zaoferowania. Reprezentatywny Pałac Branickich, centrum miasta i Rynek Kościuszki, białostockie murale i słynny mural „Dziewczynka z Konewką”. Miasto także można zwiedzać wyznaczonymi szlakami, przez co w ten sposób odkryjecie Białystok Żydowski.
Przeczytajcie: Białystok – stolica Podlasia. Atrakcje i mapa miasta. Co zobaczyć w jeden dzień?
Podlasie to region w Polsce, do którego warto wracać. Jest tam tyle ciekawych miejsc, iż wielu z nich poświęciliśmy osobne artykuły na blogu – nie mogło być inaczej. Mamy zamiar jeszcze na Podlasie wrócić i odkryć kolejne sielskie miejsca i inne atrakcje. Być może uda się dotrzeć do wspomnianych wcześniej parków narodowych jak Wigierski Park Narodowy lub przejść Szlak Tatarski? Mamy nadzieję, że nasze artykuły o Podlasiu pomogą Wam zorganizować wyjazd w te strony.
Więcej o Podlasiu i Suwalszczyźnie znajdziecie tutaj:
Podlaskie
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Uwielbiam klimat tych zdjęć! Od jakiegoś czasu chodzi mi pogłowie, żeby odkryć w końcu ten teren Polski i jak się w końcu na to zdecyduję to na pewno skorzystam z tego wpisu 🙂
Pozdrowienia!
Podlasie to mega sielski region. W sam raz na ucieczkę od zgiełku.
Na Podlasiu jeszcze nie byłam, ale słyszałam od wielu osób, że warto tam pojechać, bo piękne tereny skrywa Podlasie
Polecam.
Uwielbiam Podlasie i jego przyrodę, dlatego teraz tak bardzo cierpię widząc pożar nad Biebrzą… 🙁 Mam nadzieję, że niedługo uda się go opanować, ale straty w naturze tak łatwo nie da się odbudować… Kasia
Ja również bardzo przeżywam obecne pożary nad Biebrzą.
Podlasie jest niezwykle atrakcyjne. Wiele przeczytałam, obejrzałam mnóstwo zdjęć. Ty też swoim wpisem zachęciłaś mnie do odwiedzenia tego regionu. Dla mnie to sielskie i bardzo klimatyczne miejsce.
Pozdrawiam.
Jeśli odwiedzisz koniecznie daj znać jak wrażenia.
Uwielbiam takie klimaty. Na Podlasie mam dość daleko, bo jakieś 11 godzin, ale kilka lat temu byłam tam parę razy i zakochałam się w tych rejonach. Białystok mnie nie tylko urzekł, ale też zaskoczył. Piękne miejsce!
Nas Białystok również pozytywnie zaskoczył.
Ahh Podlasie! Wszystkie miejsca wymienione w artykule przepełnione są dobrą energią! Polecam zgłębić legendę o Górze Grabarce. 🙂 Pozdrawiam. T.
Pozdrowienia:)
Białystok mnie osobiście tej ujął. Piękne miasto 🙂
Na jeden dzień w sam raz:)
Polska jest przepiękna! Po tej galerii zdjęć rozmarzyłam się jeszcze bardziej.
Pozdrowionka Sylwia!
Nigdy do tej pory nie byłem na Podlasiu jednak od znajomych osób słyszałem same dobre słowa o tamtym terenie. Wydaje się, że wspaniałe, ciche miejsce gdzie można na prawdę wypocząć. Zastanawiałem się już nad wyjazdem tam w czasie wakacji i teraz myślę, że zrobię to na pewno. Dziękuję! 🙂
Dokładnie jest tak jak piszesz. Ja w tym roku planuję południe Polski. Pozdrawiam.
Krainę Otwartych Okiennic mam na swojej liście miejsc do odwiedzenia. Niestety Podlasie na krótki wyjazd to dla mnie trochę za daleko, więc mierzę się na jakieś dłuższe wakacje w tym rejonie, aby można było porządnie pozwiedzać. Na pewno Twoje rekomendacje mi się do tego przydadzą. 🙂
My byliśmy na Podlasiu tydzień. Udało się zobaczyć sporo miejsc. Region ten jest piękny. Polecam.
Widzisz jak to jest – cudze chwalicie a swojego nie znacie. Ja przez 26 lat mieszkałam na Podlasiu (jestem z Białegostoku) i kilku z tych pięknych miejsc nigdy nie odwiedziłam.
Odwiedzę jeszcze! Może kiedyś, jak mi się rodzinka powiększy 🙂
Pięknie tu u Ciebie. Serio, taki ciepły klimat panuje.
Podlasie zachwyca, tak samo Suwalszczyzna. Nieskażone turystyką tereny.
wybieram się po raz pierwszy na Podlasie w lipcu na kilka dni . Informacje, które wyczytałam i cudowne zdjęcia pozwolą mi opracować trase zwiedzania. cudownie, że w jednym miejscu mogę poznać historię , miejsca watre zobaczenia i, kuchnię , która jest ważna dla każdego regionu , dowiedzieć się o godzinach otwarcia obiektów.
Cieszę się, że wpisy o Podlasiu pomogły Ci zorganizować wyjazd.
Hejka! wybieram się w tym roku. Chciałabym się dowiedzieć czy wioska jest już odremontowana i gdzie można zanocować.
Ewo, które miejsca Cię interesują? Może coś podpowiem, jestem Podlasianką 🙂
Podlasie, piękne malownicze miejsca 😉
Podlasie…Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się tam pojechać. Uwielbiam takie klimaty, miejsca które pokazałaś piękne!