Walentynki tuż tuż. Dla jednych zbyt komercyjny dzień, a nawet i niepotrzebny, dla innych powód do świętowania, a może i nawet podróży. Przygotowałam dla Was listę 10 europejskich miast z klimatem, do których moim zdaniem warto się wybrać właśnie w walentynkowym czasie.

PARYŻ

Zestawienie zaczynam od najbardziej romantycznego miasta w Europie, a może i na całym świecie. Paryż! Dla jednych przereklamowany i przewidywalny, dla innych cudowny pod każdy względem. My zdecydowanie uwielbiamy do Paryża wracać i byliśmy już w stolicy Francji 3 razy. Myślę, że Walentynki w Paryżu byłyby idealne. Uroczysta kolacja na Montmartre, a następnie spacer po artystycznej dzielnicy, podziwianie późnym wieczorem migoczącej światełkami Wieży Eiffla, rejs stateczkiem po Sekwanie… to tylko namiastka wrażeń, których możecie doświadczyć w Paryżu. Więcej moich propozycji na spędzenie czasu w najbardziej romantycznym mieście Europy znajdziecie tutaj:

Montmartre w Paryżu w czasie Bożego Narodzenia – spacer z duszą po artystycznej dzielnicy.

Paryż – najpiękniejsze miejsca, które warto odwiedzić i zrobić zdjęcia jak z pocztówek.

Gdzie pojechać na Walentynki? Paryż będzie świetnym wyborem.

Gdzie pojechać na Walentynki? Paryż

Gdzie pojechać na Walentynki? Paryż

LIZBONA

Stolica Portugalii skradała nasze serca na zawsze i póki co uważamy ją za najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne miasto, w jakim do tej pory byliśmy. Lizbona jest stara, ma duszę i to coś, czego nie znaleźliśmy w innych miastach Europy – nawet w Paryżu. Jak ja marzę, aby tam wrócić i malutkie Porto chciałabym jeszcze zobaczyć, które podobno jest Lizboną w miniaturze. Jeśli wybierzecie Lizbonę na Walentynki to koniecznie zarezerwujcie nocleg na Starym Mieście, czyli Alfamie. My tak zrobiliśmy. Alfama to miejsce, w którym można poczuć klimat dawnej Lizbony: koncerty Fado, pchle targi, położenie na wzgórzu, żółte tramwaje przemykające w wąskich i brukowanych uliczkach….Lizbona to nasza miłość od pierwszego wejrzenia. Więcej o Alfamie przeczytacie tutaj:

Alfama – klimatyczna dzielnica Lizbony. Stare miasto w stolicy Portugalii.

Jeśli będziecie zastanawiać się gdzie pojechać na Walentynki, to bardzo poważnie rozważcie stolicę Portugalii.

Gdzie pojechać na Walentynki? - Lizbona

Gdzie pojechać na Walentynki? - Lizbona

BARCELONA

W walentynkowym zestawieniu nie mogło zabraknąć katalońskiej Barcelony – miasta Gaudiego. Mimo, że w mieście dzieje się sporo, panuje zgiełk, przybywa tu mnóstwo turystów – to można znaleźć „swoje miejsca”. Na Walentynki polecałabym ruszyć szlakiem artysty Antoniego Gaudiego – odwiedzić słynny Park Guell, Sagradę Familię czy Casa Milę. Następnie warto wjechać na Wzgórze Montjuic, aby podziwiać panoramę miasta Gaudiego. Romantyczna kolacja na La Rambli? Czemu nie!
O Barcelonie napisałam tutaj:

Barcelona w jeden dzień – czy warto i co zobaczyć?

Gdzie pojechać na Walentynki? - Barcelona

PRAGA

Do Pragi koniecznie musimy wrócić. Być może w tym roku się uda. Praga to dusza… tak krótko i zwięźle mogę podsumować wizytę w tym mieście. Byliśmy w Pradze kilka lat temu i mimo ogromnej ilości turystów zauroczyła nas swoją dawną atmosferą, klimatem, kawiarenkami, restauracjami…. Praga jest niesamowita. Spacer Mostem Karola, kolacja na zabytkowym Rynku, a może przejażdżka retro samochodem po Pradze?
Gdzie pojechać na Walentynki? Praga to dobry wybór.

Gdzie pojechać na Walentynki? - Praga

BERGAMO

W Walentynki nie może zabraknąć włoskich klimatów. Włochy są przecież tak romantyczne – ilość regionów, które w tym czasie możemy odwiedzić i spędzić czas z ukochaną osobą jest ogromna. Natomiast ja stawiam na malutkie i stare Bergamo w  Lombardii. Będziecie oczarowani – to kolejne miasteczko z duszą. Romantyczny wieczór na Citta Alta i włoska pizza na kolację! Opcja super! Byliśmy w Bergamo, a więc jest też wpis o tym miejscu:

Bergamo na weekend. Co zobaczyć, gdzie nocować i co zjeść?

Gdzie pojechać na Walentynki? - Bergamo

WILNO

Stolica Litwy jest pełna romantyzmu. To przecież tutaj natchnienie do twórczej pracy znalazł sam Adam Mickiewicz. Może w Walentynki warto odwiedzić miejsca związane z jego zacną osobą. Koniecznie – jako obowiązkowy punkt walentynkowego programu należy pojechać do artystycznej dzielnicy Užupis – Zarzecze. Znajdziecie tutaj mnóstwo artystycznych pracowni, ciekawych murali,  kolorowych podwórek mieszkańców jak nie z tych czasów, a nawet zapoznacie się z konstytucją mieszkańców tego miejsca mówiąca o wzajemnym szacunku i tolerancji – zapisana jest w wielu językach, w tym w języku polskim. Miejsce to jest moim ulubionym w Wilnie.

Gdzie pojechać na Walentynki? Wilno
Gdzie pojechać na Walentynki? - Wilno

MALMO

Skandynawia? W Walentynki? Oczywiście – ja zawsze jestem na tak, jeśli chodzi o Skandynawię – bez względu na to czy mowa o Norwegii, Szwecji, Finlandii czy Islandii. W tych krajach prym wiedzie przede wszystkim przyroda, ale szwedzkie Malmo – stolica Skanii również ma wiele do zaoferowania. Kolorowe szwedzkie domki Was oczarują, a walentynkową kolację polecam zjeść na Lilla Torg – mały rynek z niesamowitą atmosferą.

Malmo w Szwecji – idealne miasto na city break.

Gdzie pojechać na Walentynki? - Malmo

VALLETTA

Ciasne i strome uliczki, piaskowy kolor architektury, balkony na których powiewa pranie, koty w zaułkach, malownicze punkty widokowe…można by jeszcze sporo wymienić atrakcji w stolicy Malty.
W walentynkowym zestawieniu serwuję Wam również miasto wyspiarskie, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Moje ulubione miejsce w Valletcie znajduje się poniżej zabytkowych murów – są to tradycyjne domki rybaków. Jest tam pięknie i to Valletta w bardzo starym wydaniu. Polecam na walentynkowy spacer. Co jeszcze warto robić w stolic Malty? Wszystkie informacje znajdziecie tutaj:

Valletta co zobaczyć w stolicy Malty?

Gdzie pojechać na Walentynki? - Valletta

GDAŃSK

Gdańsk dzisiaj to Amsterdam w miniaturze. W związku z tym, iż Amsterdam w planach, a Gdańsk jest bardzo bliski mojemu sercu i zachwyca atmosferą nie mogę tego miasta pominąć. Naszym zdaniem Gdańsk ma najbardziej klimatyczna starówkę w Polsce, zachwyca swoimi tajemnicami i historią. W tym mieście znajdziecie mnóstwo pomysłów na to jak spędzić Walentynki. Spacer nad Motławą, kolacja w restauracji ukrytej w wąskich uliczkach Starówki, zaułek Zachariasza Zappio – idealne miejsce dla Zakochanych i wiele, wiele więcej. Warto zobaczyć też klimatyczny Gdańsk poza Starym Miastem, a gdzie się wybrać?

O tym przeczytacie w tym wpisie:

Wiosenne spacery po Gdańsku – klimatyczne miejsca, stylowe restauracje z nowalijkami w tle.

Gdzie pojechać na Walentynki w Polsce? Ja polecam Gdańsk – nie rozczarujecie się.

Gdzie pojechać na Walentynki? - Gdańsk

LONDYN

Dla wielu zatłoczony i głośny, dla innych – tych bardziej wnikliwych potrafi być romantyczny i niepowtarzalny. Londynowi trzeba dać po prostu szansę. Byliśmy tylko raz, ale na pewno wrócimy, bo stolica Anglii ma wiele do zaoferowania pod każdym względem – sztuki, kulinariów, zakupów, zabytków, parków, miejsc z duszą i klimatem… W Walentynki warto wybrać się na spacer po filmowym Notting Hill, zobaczyć słynne kolorowe kamienice dzielnicy i księgarnię z filmu o tym samym tytule z rolą Julii Robert i Hugh Granta. Nawet jak doświadczycie deszczu na Notting Hill ( w końcu to Anglia) i tak będzie pięknie i romantycznie. Londyn to miasto kuchni z całego świata, a więc jest w czym wybierać. Z okazji Walentynek uroczysta kolacja w eleganckiej restauracji będzie świetnym pomysłem, a potem przejażdżka London Eye i spacer nad Tamizą. Prawda, że super pomysł! Przeczytajcie więcej o Londynie tutaj:

Londyn – top zestawienie miejsc, które warto zobaczyć.

Gdzie pojechać na Walentynki? - Londyn

Jak lubicie spędzać Walentynki? Planujecie w tym czasie podróże i zastanawiacie się gdzie pojechać na Walentynki? A może w ogóle pomijacie ten dzień w kalendarzu i w życiu?

 

 

Więcej inspiracji znajdziecie tutaj:
Inspiracje

 

Zapraszam Was również na mój Instagram oraz fanpage na Facebooku

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!