Atrakcje wski Lanckorona – zobaczyliśmy je przypadkiem w Internecie. Od razu wpisaliśmy Lanckoronę na listę miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić podróżując po Polsce.
Lanckorona jest bardzo blisko Krakowa. Kiedyś była miastem królewskim i posiadała prawa miejskie, które utraciła w roku 1934. Dzisiaj to wieś – miniaturka Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Lanckoronę nazywają „Miastem Aniołów” – bo aniołów tutaj mnóstwo. Jak przyjedziecie przekonacie się o tym. Czuć w tej miejscowości nutkę romantyzmu, artystycznej duszy i spokoju. Poznajcie atrakcje Lanckorony. Zapraszamy na bardzo romantyczny i klimatyczny spacer.

ATRAKCJE LANCKORONY – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Atrakcji w Lanckoronie jest sporo – od klimatycznych uliczek, rzemieślniczych sklepików, agroturystyk z duszą po ciekawe i przytulne muzea. Lanckoronę można zwiedzać cały rok. O każdej porze roku atmosfera tego miejsca jest niesamowita. Przyjechaliśmy do najpiękniejszej wsi w Małopolsce latem – było malowniczo – zieleń, kwiaty, mnóstwo kolorów. Lanckorona otulona zimowym puchem zapewne zachwyca, a jesienią staje się nostalgiczna. Wiosną, kiedy wszystko kwitnie zapewne jest najpiękniej – jak to wiosną. Turystów Lanckoronie całkiem sporo. Jeśli przybędziecie tutaj latem – polecamy zwiedzanie wcześnie rano, aby uniknąć niepotrzebnego zgiełku. A teraz poznajcie atrakcje Lanckorony.

RYNEK – GŁÓWNA ATRAKCJA LANCKORONY

Wokół Rynku w Lanckoronie „wszystko się kręci”, a najbardziej zachwycają drewniane domy – nazywane też chatami – charakterystyczne dla lanckorońskiego klimatu. Drewniane chaty to największa atrakcja Lanckorony, to coś co wyróżnia tą wieś na tle innych.

W niektórych domach mieszkają ludzie, w innych mieszczą się sklepiki z pamiątkami, kawiarnie, galerie. Tutaj wszystko ma duszę – stare wysłużone drzwi, okna z okiennicami, a w nich anioły, boczne uliczki w które koniecznie trzeba zajrzeć.

Przeczytajcie wpis o Krainie Otwartych Okiennic na Podlasiu

Drewniane domy pochodzą z końca XIX wieku. W tym właśnie czasie Lanckorona była przykładem budowy domostw w stylu galicyjskim – stąd architektura jest drewniana – zachowana do dnia dzisiejszego. Rynek lanckoroński nazywany jest „żywym skansenem”.

Lanckorona Rynek

IZBA REGIONALNA W LANCKORONIE

Na Rynku znajdziecie również Izbę Regionalnąjedną z ważniejszych atrakcji Lanckorony.  Pełna nazwa tej lanckorońskiej atrakcji to: Izba Muzealna im. Antoniego Krajewskiego w Lanckoronie. W Izbie Regionalnej można obejrzeć wystawy ukazujące codzienne życie w tym regionie w dawnych czasach – są zdjęcia, przedmioty i inne eksponaty. Dzięki temu miejscu można przenieść się w czasie.

Funkcjonowanie muzeum w ciągu roku wygląda następująco ( dane na rok 2023):

Sezon zimowy od 1 listopada do 30 kwietnia:
  • poniedziałek – piątek – nieczynne
  • sobota niedziela – 10 – 17
W sezonie zimowym istnieje możliwość udostępnienia zwiedzania grupom po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym.
Sezon letni od 1 maja do 31 października:
  • poniedziałek – piątek – 10 – 17
  • sobota niedziela – 10 – 18

Lanckorona Izba Regionalna atrakcje

ULICZKI LANCKORONY

Spacerując i podziwiając Rynek w Lanckoronie nie zapomnijcie skręcić w boczne uliczki. My w swoich podróżach to lubimy najbardziej! Odkrywać miejsca poza utartym szlakiem. Można wtedy obserwować życie mieszkańców, zajrzeć na podwórka. W bocznych uliczkach poukrywane są klimatyczne kawiarenki i małe galerie z ceramiką. Zwiedzając zakamarki Lanckorony zauważcie taki obiekt jak Kościół pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Uliczki w Lanckoronie co zwiedzić

RUINY ZAMKU W LANCKORONIE

W Lanckoronie jest zamek, a raczej jego ruiny. Aby dojść do ruin budowli trzeba odbyć dłuższy spacer pod górkę – na Lanckorońską Górę. Zamek góruje nad miejscowością, a ufundował go sam Kazimierz Wielki.

Zamek do czasów zaborów pełnił ważne funkcje,  m.in. obronną. Bronił dróg handlowych wiodących do Krakowa. Miał też funkcję administracyjną. Zamek był zamieszkiwany przez ród Zebrzydowskich i Lanckorońskich. Z rodem Zebrzydowskich ma związek powstanie pobliskiej Kalwarii Zebrzydowskiej.

Skoro dotarliśmy na samą górę to warto prócz odwiedzenia ruin zamku po prostu pospacerować po okolicznych leśnych ścieżkach. Znajdziecie tutaj romantyczne szlaki o nazwach rozbudzających wyobraźnię: „Aleja Cichych Szeptów”, „Alej Zakochanych”. Brzmi romantycznie!

Przeczytajcie: Zamek Książ i Zamek Czocha. Zwiedzanie Dolnego Śląska.

ANIOŁY I CERAMIKA

Najpopularniejszymi pamiątkami, które można przywieźć z Lanckorony są figurki lub rzeźby aniołów, ale i też wyroby z ceramiki. Spacerując po miejscowości natkniecie się na całkiem sporo galerii, lokalnych sklepików z rękodziełem, w których te produkt można kupić lub po prostu „nacieszyć oko”.

CIEKAWOSTKA
W Lanckoronie każdego roku w grudniu odbywa się Festiwal Aniołów. Jest to niesamowite anielskie przedstawienie na lanckorońskim Rynku. Musi być magicznie – świąteczny klimat, anioły, a jeśli spadnie śnieg…to już w ogóle jest bajkowo. Festiwal Aniołów jest niesamowitą atrakcją Lanckorony.

Ceramika w Lanckoronie

Lanckorona anioły i ceramika

Lanckorona atrakcje

LANCKOROŃSKIE BUŁECZKI Z PIEKARNI SIWEK

Będąc w Lanckoronie nie można odmówić sobie skosztowania lanckorońskiej bułeczki w słynnej piekarni Siwek. Sam Marek Grechuta śpiewał o tym miejscu w swojej piosence.

Zapach świeżego pieczywa unoszącego się z piekarni czuć na odległość.

Piekarnia Siwek to rodzinne miejsce ze 100 letnią tradycją. Tradycja wypieku chleba jest przekazywana z pokolenia na pokolenie od 1925 roku. Pieczywo jest proste i naturalne, wypiekane według starych receptur. Nie zawiera żadnych konserwantów ani ulepszaczy, a do jego wypieku używa się ceramicznego pieca opalanego drewnem.

W piekarni Siwek kupicie chleby w różnych odsłonach, bułki tradycyjne i na słodko, precle, no i te kolejki. Oj tak – chętnych na pieczywo z piekarni Siwek nie brakuje. My zaopatrzyliśmy się w tradycyjne lanckorońskie bułeczki. Palce lizać!

Lanckorona atrakcje

Przeczytajcie: Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą? Atrakcje i mapa miasteczka.

DREWNIANE WILLE W LANCKORONIE

Wspinając się na Lanckorońską Górę będziecie mijać po drodze stare, zabytkowe, drewniane wille. To również atrakcja Lanckorony i jej znak rozpoznawczy.

Najpopularniejsze wille to: Willa Bajka, Willa Tadeusz, Willa Modrzewiowa.

Nam bardzo spodobała się Willa Tadeusz, które jest oddalona od głównego szlaku. Miejsce to upodobali sobie fotografowie ślubni.

Lanckorona wille drewniane

Lanckorona wille drewniane

GDZIE ZJEŚĆ W LANCKORONIE?

Zmęczeni spacerowaniem i zwiedzaniem? Czas coś zjeść! My na posiłek i deser wybraliśmy kawiarnię, która w tym miejscu pełni funkcję już instytucji – to Cafe Arka. Spodziewajcie się tłumów, szczególnie w porze obiadowej, bo mimo, że w nazwie mamy „cafe” to obiad też tutaj skonsumujecie.

Restauracja mieści się w drewnianej, tradycyjnej chacie. Wnętrza są przytulne i utrzymane w starym stylu. Można posiedzieć na zewnątrz w ogrodzie – wśród bujnej zielni. Jest klimatycznie, a zupy i pierogi w wydaniu Cafe Arki to „niebo w gębie”. Zdecydowanie polecamy.

W Lanckoronie znajdziecie też kilka innych ciekawych miejsc, w których można zjeść posiłek. Wyróżniają się one niebanalnymi wnętrzami, klimatem i bardzo dobrą kuchnią. Jest w czym wybierać!

Przeczytajcie: Kraków – gdzie zjeść? 10 sprawdzonych miejsc na śniadanie, kolację, kawę i drinka.

JAK DOJECHAĆ DO LANCKORONY?

Do Lanckorony najlepiej przyjechać samochodem. Polecamy wizytę już z samego rana, kiedy to miejsca parkingowe nie są jeszcze problemem, aby je znaleźć. Większość turystów parkuje samochody na Rynku, ale w Lanckoronie jest też wyznaczony do parkowania oficjalny parking – przy Urzędzie Gminy. Inne sposoby, aby dojechać do Lanckorony? Z Wadowic dojeżdża do Lanckorony autobus. W takiej konfiguracji plusem jest to, iż nie trzeba martwić się o parking. A jeśli lubicie trekkingi polecamy następującą wycieczkę: pociągiem z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zwiedzanie i następnie dłuższy trekking do Lanckorony, zwiedzanie i nocowanie w malowniczej wsi.

Opcji dojechania do Lanckorony jest całkiem sporo.

GDZIE NOCOWAĆ W LANCKORONIE?

W Lanckoronie nie nocowaliśmy, ale gdyby tak było to pewnie zdecydowalibyśmy się na nocleg w sielskim miejscu jak Agroturystyka Leśny Ogród (zarezerwujcie przez ten link)– to odrestaurowana, przedwojenna Willa Pod Blachą. Wokół sama przyroda, możliwość udziału w warsztatach jogi i wegańska kuchnia. Miejsce to znajduje się nieopodal szczytu Góry Lanckorońskiej, a z tarasu rozciąga się widok na masyw Babiej Góry.

Noclegi można wykupić również w Willi Tadeusz – tutaj również jest pięknie, cicho, blisko przyrody. Willa Tadeusz położona jest w leśnym zaciszu, trochę „z boku”, w oddali od głównych atrakcji Lanckorony. Sprawia to, iż jest bardzo interesującym miejscem na nocleg.

Wizytę w Lanckoronie podsumujemy słowami piosenki Marka Grechuty, który do Lanckorony uwielbiał wracać:

„Widok z balkonu willi w Lanckoronie…

Lanckorona, Lanckorona
Rozłożona gdzie osłona
Od spiekoty i od deszczu,
Od tupotu szybkich spraw…

Stroma uliczka wiedzie do piekarni
Stygnie na półkach zwyciężona gleba
Młoda dziewczyna sypie dla ptaszarni
Pachnące ziarno w kształcie grudek chleba…

Lanckorona, Lanckorona…”

 

Chcielibyście Lanckoronę odwiedzić?

 

 

Więcej o Małopolsce znajdziecie tutaj:
Małopolskie

 

Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.

 

Do zobaczenia gdzieś w drodze!