Spis treści
- 1 MOST KAROLA W PRADZE
- 2 MAŁA STRANA – KLIMATYCZNA DZIELNICA PRAGI
- 3 WYSPA KAMPA / PRAGA ATRAKCJE
- 4 HRADCZANY W PRADZE
- 5 STARE MIASTO W PRADZE
- 6 INNE ATRAKCJE STAREGO MIASTA W PRADZE
- 7 NOWE MIASTO W PRADZE
- 8 WZGÓRZE LETNA
- 9 WYSZEHRAD W PRADZE
- 10 INNE ATRKACJE PRAGI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
- 11 GDZIE NOCOWAĆ W PRADZE?
- 12 GDZIE ZJEŚĆ W PRADZE?
- 13 PORADY PRAKTYCZNE
- 14 MAPA ATRAKCJI TYRYSTYCZNYCH PRAGI
Praga to miasto idealne na city break i dłuższy pobyt. W Pradze nie sposób się nudzić – tyle tutaj atrakcji. Za każdym razem można coś nowego odkryć. W Pradze byliśmy dwa razy, ale dopiero drugi wyjazd pozwolił nam dobrze poznać to klimatyczne miasto. Zapraszamy na atrakcje Pragi i garść informacji praktycznych. Co warto zobaczyć w Pradze już nie będzie dla Was zagadką!
MOST KAROLA W PRADZE
Most Karola jest bezapelacyjnie największą atrakcją Pragi. Aby zobaczyć ten niesamowity praski zabytek w kameralnych warunkach należy być na moście bardzo wcześnie rano. Tylko w tym czasie panują optymalne warunki na zrobienie ładnych zdjęć, spacer i podziwianie tego co wokół.
Most Karola w Pradze łączy Stare Miasto i klimatyczną Małą Stranę, o których napiszemy w dalszej części artykułu. W każdej ze stron znajdują się wieże – Małostrańska Wieża Mostowa i Staromiejska Wieża Mostowa. Warto zwiedzić wnętrza wież i z ich punktów widokowych podziwiać Pragę.
Dlaczego najsłynniejszy praski most jest nazywany Mostem Karola? Wszystko na cześć jego fundatora – Karola IV. Wybudowano go w wieku XIV i na tamte czasy był wyjątkowy, gdyż zbudowany z kamienia. To najstarszy most w Pradze.
Z czasem na Moście Karola zaczęto stawić rzeźby i tak do dnia dzisiejszego wiele z nich można podziwiać. Jest ich aż 30.
To co najbardziej zachwyca na Moście Karola to widok z obu jego stron na Pragę – o wschodzi słońca jest tutaj bardzo bajkowo. Na Moście Karola spotkacie wielu rysowników, malarzy, muzyków i innych artystów tworzących i sprzedających swoje dzieła.
Obok Mostu Karola znajdziecie jedną z rzeźb słynnego Dawida Cernego – praskiego rzeźbiarza i artysty – Embrion. Rzeźba została umieszczona na rynnie jednej z kamienic.
W Pradze jest oczywiście wiele innych mostów, ale to Most Karola jest największą atrakcją Pragi.
Przeczytajcie: Brno – atrakcje, zwiedzanie miasta, winnice. Czechy – Morawy Południowe.
MAŁA STRANA – KLIMATYCZNA DZIELNICA PRAGI
Zwiedzając Pragę nie można pominąć malowniczej i zabytkowej dzielnicy o nazwie Mała Strana. To właśnie tutaj podobało nam się najbardziej. Ta praska perełka położona jest na lewym brzegu rzeki Wełtawy. Kiedyś nie należała do Pragi, a stanowiła samodzielne miasto. Można tutaj podziwiać piękną architekturę, ogrody, klimatyczne uliczki oraz widoki na Stare Miasto.
Atrakcje Małej Strany, które warto zobaczyć:
PLAC MAŁOSTRAŃSKI
Plac ten jest centrum dzielnicy Mała Strana. Tak naprawdę znajdują się tutaj dwa place, które oddzielają kościół i szereg budynków. Plac Małostrański nazywane jest przez wielu Rynkiem. Największą atrakcją Placu Małostrańskiego w Pradze jest barokowy kościół Świętego Mikołaja z piękną kopułą. Ponadto są tutaj butiki, sklepy z pamiątkami i antykami. Na Placu Małostrańskim odbywają się różnego rodzaju koncerty i wydarzenia kulturalne.
Przeczytajcie: Montmartre w Paryżu w czasie Bożego Narodzenia – spacer z duszą po artystycznej dzielnicy.
OGRÓD VRTBOWSKI / PRAGA ATRAKCJE
Zwiedzając Małą Stranę nie mogliśmy odmówić sobie wizyty w jednym z ogrodów. Wybór padł na Ogród Vrtbowski, który znajduje się na terenie Pałacu Vrtbów. Tutaj jest jak w oazie – mnóstwo zieleni, roślinności, rzeźb mitologicznych postaci, fontann. Ogród jest tarasowy i mimo, że stojący na jego terenie pałac był wiele razy zmieniany, tak ogród zachował swój pierwotny kształt. O jego pięknie świadczy to, iż znajduje się na liście dziedzictwa Unesco.
Zachwyca sala terrena pełna fresków. Z najwyższego tarasu rozpościera się przepiękny widok na Pragę.
Ogród Vrtbowski czasami trudno znaleźć, dlatego podajemy Wam adres tego miejsca: wejście przy ul. Karmelitańskiej 25, wstęp jest płatny.
NA ZDJĘCIACH: OGRÓD VRTBOWSKI I RZEŹBA DAWIDA CERNEGO.
Inne ogrody, które warto odwiedzić będąc na Małej Stranie to Ogrody Wallensteina.
ULICZKI MAŁEJ STRANY I NAJWĘŻSZA ULICZKA
Będąc na Małej Stranie musicie zgubić się w gąszczu urokliwych uliczek. My mamy swoje ulubione: Janska, Sporkova, Všehrdova, Besední, Vlašská, Tržiště, Břetislavova. Spacerując barokowymi uliczkami Małej Strany ma się wrażenia przenoszenia w czasie.
Warto odkrywać swoje ulubione trasy na Małej Stranie i zachwycać się pięknem, które ta dzielnica dostarcza naszym zmysłom.
Niesamowitą atrakcją Pragi jest najwęższa ulica, którą znajdziecie wchodząc od ulicy U Luzickeho seminare 24. W uliczce mieszczą się maksymalnie dwie osoby, stąd ruch jest tylko w jedną stronę i kieruje nim sygnalizacja świetlna.
ŚCIANA JOHNA LENONNA
Spacerując po urokliwej Małej Stranie koniecznie idźcie zobaczyć taką atrakcję jak Ściana Johna Lennona. Miejsce nie robi zbyt dużego wrażenia, ale to ta atrakcja Pragi z serii „must see”. Malowidło powstało w latach 80 – tych XX wieku i ciągle podlega modyfikacjom twórczym. Pierwotnie ściana została zapełniona elementami związanymi z Beatlesami i Johnem Lennonem. W latach 80 – tych stanowiła źródło inspiracji dla przeciwników komunizmu, którzy odważnie wypisywali na niej buntownicze hasła i skargi przeciw reżimowi. Oryginalny portret Johna Lennona, który był na ścianie widoczny niestety został zamalowany przez inne wyrazy twórczości. Pod słynną Ściana Johna Lennona gromadzą się najczęściej młodzi ludzie pełni ideałów wolności i pokoju.
WZGÓRZE PETRIN
Atrakcją Małej Strany w Pradze jest także Wzgórze Petrin, na które wjeżdża się kolejką. A co znajduje się na szczycie Wzgórza Petrin? Przede wszystkim uwagę zwraca Petrinska Rozhledna – konstrukcja przypominająca wieżę Eiffla z Paryża. Na wieżę można wejść (wstęp jest płatny) i podziewać panoramę Pragi. Ponadto na Wzgórzu Petrin są: obserwatorium astronomiczne, tarasy, ogrody, punkty widokowe, kościół Świętego Michała Archanioła, Labirynt Luster (atrakcja w Pradze dla dzieci).
PARK CIHELNA / PRAGA ATRAKCJE
Koniecznie udajcie się do Parku Cihelna, z które roztacza się malowniczy widok na Stare Miasto i słynny Most Karola. Miło można tutaj spędzić czas w otoczeniu łabędzi i kaczek. Mieszkańcy Pragi chętnie odpoczywają w Parku Cihelna.
RZEŹBY DAWIDA CERNEGO NA MAŁEJ STRANIE
Na Małej Stranie znajdziecie także kontrowersyjne i humorystyczne rzeźby autorstwa Dawida Cernego – popularnego czeskiego rzeźbiarza. Jedna z nich znajduje się przed muzeum Franza Kafki i przedstawia dwóch mężczyzn (w zamyśle polityków), którzy sikają do basenu o kształcie Czech. Twórca chciał przekazać widzom, iż politycy olewają państwo. Rzeźba powstała w roku, kiedy Czechy przystąpiły do UE – 2014.
Kolejną rzeźbą Dawida Cernego na Małej Stranie jest Miminka przedstawiająca raczkujące dzieci. Figury wykonane są z brązu i znajdziecie je przed Muzeum Kampa – w malowniczym parku. Raczkujące dzieci Dawida Cernego mają na twarzach kody kreskowe – co nawiązuje do współczesnego rozwoju technologicznego i zniewoleniu w nim dzieci i młodzieży.
Rzeźbę Quo Vadis przedstawiającą stary samochód na ludzkich nogach można zobaczyć zaglądając przez bramy płotu do ogrodu ambasady Niemiec na Małej Stranie. To pierwsza praca Dawida Cernego, która zyskała ogromną popularność i uznanie.
Oto inne dzieła tego artysty, które znajdziecie w Pradze:
Koń, czyli Święty Wacław na martwym koniu
Viselec – wiszący Zygmunt Freud
Letter girl i Trzy gracje
Dzieci na wieży telewizyjnej Žižkov
Lilith
Pegas Horse Power
Speederman
Brown Nosers
Tank Torso
In Utero
The London Buster
MUZEUM FRANZA KAFKI
Franz Kafka to słynny czeski pisarz, który żył i tworzył w Pradze. W Cegielni Hergerta na Małej Stranie warto zwiedzić muzeum poświęcone jego osobie. W miejscu tym dominują: obrazy, światło i urokliwa muzyka. Kafka w swej twórczości ukazywał Pragę jako miasto tajemnicze i takie jest również muzeum. Muzeum Franza Kafki to atrakcja w Pradze, którą warto zobaczyć.
POMNIK OFIAR KOMUNIZMU
Kolejnym miejscem wartym uwagi na Małej Stranie jest przejmujący Pomnik Ofiar Komunizmu między 1948–1989, który znajdziecie w podnóża Wzgórza Petrin. Pomnik przedstawia siedem figur sprawiających wrażenie umęczonych i coraz bardziej się psujących. Nawiązuje to do traktowania więźniów politycznych w czasach komunizmu.
Widnieje też tablica z napisem: „Pomnik ofiar komunizmu jest przeznaczony dla wszystkich ofiar, nie tylko tych, którzy zostali uwięzieni lub zamordowani, ale także tych, których życie zostało zrujnowane przez totalitarny despotyzm”
WYSPA KAMPA / PRAGA ATRAKCJE
Jeśli chcecie poczuć się jak w Wenecji musicie odwiedzić Wyspę Kampa określaną „praską Wenecją”. Przez Wyspę Kampa przepływa Czarci Potok (Certovka) i po obu stronach stoją kamienice – z tego powodu nawiązanie do klimatu włoskiej Wenecji. Wyspę Kampa uważa się za najbardziej romantyczną atrakcję Pragi. Mnóstwo tutaj cichych zaułków, uliczek, pałacyków. Jest nawet park.
Spacerując wzdłuż Czarciego Potoku odnajdźcie słynny Młyn Wielkiego Przeora z XVI wieku z wodnikiem Kabourkiem.
Najbardziej znaną budowlą na Wyspie Kampa są Młyny Sowy. We wnętrzu obiektu mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej. Na Kampie dumnie stoi również Pałac Lichtensteinów.
NA ZDJĘCIACH: CZARCI POTOK I PARK CICHELNA.
HRADCZANY W PRADZE
Być w Pradze i nie odwiedzić słynnych Hradczanów to jakby w Pradze nie być. Hradczany to królewska dzielnica będąca wizytówką miasta. Historia królewskiej dzielnicy sięga aż XIV wieku – wtedy powstała na praskim wzgórzu. Na Hradczanach urzęduje prezydent Czech.
Będąc na Hradczanach warto zobaczyć następujące miejsca:
ZAMEK PRASKI
Zamek Praski powstał w XI wieku, a założycielem był władca Borzywoj. Na przestrzeni lat wielokrotnie była zmieniana jego architektura. Zamek Praski zamieszkiwali go królowie czescy.
Obiekt znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa, gdyż jest największym powierzchniowo zamkiem na świecie.
Atrakcją Zamku Praskiego w Pradze jest nie tylko jego zwiedzanie, ale także słynna zmiana warty na pierwszym dziedzińcu (Plac Hradczański), która odbywa się codziennie w południe. Warto obejrzeć tą ceremonię, gdyż grany jest marsz flagi prezydenckiej. Tuż obok jest punkt widokowy na Pragę.
Na terenie Zamku Praskiego jest jeszcze drugi i trzeci dziedziniec z ważnymi, historycznymi obiektami:
- Katedra Świętego Wita
- Bazylika Świętego Jerzego
- Kaplica Świętego Krzyża
- Kaplica Wszystkich Świętych
- Stary Pałac Królewski
- Belweder królowej Anny
- Pałac Lobkovicki
- Nowy Pałac Królewski
- Wieża Daliborka
- Wieża Prochowa
- Złota Uliczka
- Ogrody
Rekomendujemy Wam kupienie biletu wstępu łączonego, aby zwiedzić kilka atrakcji na Hradczanach. Poniżej opiszemy Wam te obiekty, które odwiedziliśmy.
KATEDRA ŚWIĘTEGO WITA, WACŁAWA I WOJCIECHA
Obiekt ten zaliczany jest do najważniejszych atrakcji Pragi – dlatego i Wy nie możecie go pominąć w swoim planie zwiedzania. Katedra pełni funkcję siedziby biskupów praskich, a jej historia sięga roku 1344, kiedy to rozpoczęto budowę. We wnętrzach katedry spoczywają święci kościoła i władcy Czech. Ponadto tutaj dokonywano niegdyś koronacji królewskich, a do dnia dzisiejszego przechowuje się w katedrze insygnia królewskie.
Budowa gotyckiej katedry trwała 585 lat. Zakończono ją dopiero w roku 1929.
Warto zwiedzić wnętrza Katedry, gdzie zachwycają między innymi witraże oraz sklepienie krzyżowe (wstęp jest bezpłatny).
Przeczytajcie: Największe atrakcje Moraw Południowych.
OGRODY KRÓLEWSKIE I BELWEDER KRÓLOWEJ ANNY
Jeśli zapragniecie chwili wytchnienie od intensywnego zwiedzania Hradczan polecamy Wam taką atrakcję w Pradze: spacer po Ogrodach Królewskich i podziwianie architektury Belwederu Królowej Anny.
Ogrody Królewskie założył Ferdynand I Habsburg w roku 1534. Celem miało być powstanie reprezentatywnego miejsca spotkań dla ludzi z wyższych sfer i egzotyczna roślinność np. tulipany z Turcji, ananasy, figowce.
Na terenie Ogrodów Królewskich zobaczycie:
- Letni pałacyk królowej Anny nazywany Belwederem ze wspaniałą roślinnością wokół.
- Śpiewającą Fontannę wykonaną z brązu.
- Míčovna, czyli dawna sala do gry w piłkę z rzeźbą Alegoria Nocy.
- Domek Prezydencki zwany też Willą Edvarda Beneša.
- Fontannę Herkulesa.
- Oranżerię.
Z Ogrodów Królewskich malowniczo prezentuje się Katedra Św. Wita. Wstęp do Ogrodów Królewskich jest bezpłatny, jednak pamiętajcie, iż otwarte są tylko od 1 kwietnia do 30 października w godzinach 10.00 – 18.00.
ZŁOTA ULICZKA / PRAGA ATRAKCJE
Złota Uliczka w Pradze to atrakcja bardzo fotograficzna. Powiada się, iż kiedyś znajdowały się tutaj pracownie alchemików, astronomów i uczonych próbujących odnaleźć kamień filozoficzny i złoto. Dane historyczne z kolei wskazują, iż w Złotej Uliczce mieszkała biedota. Artyści polubili to miejsca – nawet sam Franz Kafka miał pod numerem 22 swoją pracownię. Najsłynniejsza praska wróżka Madame de Thebes również upodobała sobie to miejsce.
Warto zwiedzić wnętrza niektórych domów Złotej Uliczki – jest w nich kolekcja zbroi i broni, sklepiki z rękodziełem, księgarnia oraz Daliborka – dawna wieża głodowa, a w niej ciekawa ekspozycja.
Złota Uliczka to kolorowa atrakcja Pragi, a wszystko za sprawą działań Jiri Trnka (współtwórca czeskiego filmu animowanego), który zainicjował malowanie domków na ulicy różnymi kolorami.
Zachęcamy Was do zwiedzenia tego miejsca w ciągu dnia, aby obejrzeć wnętrza domków (w tym czasie będzie na Złotej Uliczce mnóstwo turystów) i powrót późniejszym popołudniem, kiedy to wnętrza kolorowych domków są zamknięte, ale Złotą Uliczkę ma się tylko dla siebie i można zrobić piękne, kolorowe zdjęcia.
OGRÓD NA WAŁACH W PRADZE
Ostatnią atrakcją terenów Zamku Praskiego, którą zwiedziliśmy był Ogród na Wałach (Zahrada Na Valech). To właśnie stąd rozpościerają się jedne z najpiękniejszych widoków na Pragę, gdzie główną rolę odgrywa kopuła kościoła Św. Mikołaja. Pomiędzy drzewami wytyczono malownicze ścieżki – idealne na spacerowanie.
Na terenie ogrodu zobaczycie również:
- Piramidę
- Punkt widokowy Mały Belweder
- pomnik czeskiego szlachcica Viléma Slavaty
- taras widokowy Bastion Morawski
Ogród na Wałach jest pięknym miejscem na oglądanie Pragi w czasie zachodu słońca.
Inne atrakcje Pragi na Hradczanach, które warto zobaczyć:
PUNKT WIDOKOWY NA OPYSI
Jeśli mało Wam widoków na Pragę to przy wschodnim wejściu na Wzgórze Królewskie Hradczanów znajdziecie punkt widokowy Na Opysi. Z tego miejsca roztacza się wspaniała panorama całego miasta.
MUZEUM ZABAWEK
Będąc na Hradczanach zwiedziliśmy również taką atrakcję jak Muzeum Zabawek. Mieści się ono przy ul. Jiřská 4. Pokaźna kolekcja zabawek z dawnych lat sprawia, iż nie można od nich oderwać wzroku. Przypominały nam się czasy dzieciństwa. Zachwyciła nas bogata kolekcja lalek Barbie, stare ozdoby świąteczne, karuzele, pierwsze zabawki mechaniczne i wiele innych zabawkowych dzieł. Jeśli będziecie w Pradze z dziećmi to ta praska atrakcja będzie idealna.
BIBLIOTEKA W KLASZTORZE NA STRAHOWIE
Uwielbiamy oglądać zabytkowe biblioteki dlatego nie mogliśmy odmówić sobie wizyty w Klasztorze na Strahowie, który taką bibliotekę posiada.
Zwiedzającym udostępnia się dwa pomieszczenia biblioteczne:
- salę teologiczną
- salę filozoficzną
Zachwycają tutaj potężne księgozbiory, zabytkowe regały, gabinet osobliwości czy kolekcja globusów. Najstarszym dziełem znajdującym się w bibliotece jest ewangeliarz strahovski z IX wieku.
Strahov to także miejsce, z którego roztaczają się ciekawe widoki na Pragę.
NOWE SCHODY ZAMKOWE
Opuszczając Hradczany warto udać się na Nowe Schody Zamkowe i nimi powędrować w dół miasta. Idąc zobaczycie jeden z najbardziej malowniczych zakątków Pragi. Na Nowych Schodach Zamkowych kręcono słynne filmy, jak np. Mission: Impossible z Tomem Cruisem.
Przy schodach zwróćcie uwagę na Pałac Panów z Hradca w stylu renesansowym, a niżej na najstarszą karczmę w Pradze – u krale Brabantskeho, gdzie piwo pijali między innymi: król Wacław IV, Wolfgang Amadeusz Mozart, Jaroslav Hasek. Panuje tu atmosfera jak sprzed wieków – jest ciemno i mrocznie, a klimatu dodają płonące pochodnie.
Przeczytajcie: Kopenhaga – atrakcje. Idealne miasto na krótki city break.
STARE MIASTO W PRADZE
Do 1784 roku Stare Miasto w Pradze funkcjonowało jako samodzielna jednostka. Od wieków jest to zabytkowa dzielnica Pragi, centrum handlu i kultury, do którego tłumnie przybywają turyści. Na Starym Mieście w Pradze prym widzie gotyk, a atmosfera jest czasami tajemnicza i mroczna – szczególnie wieczorami i o wczesnym poranku. Mnóstwo tutaj zabytków, które powstawały już w IX wieku.
Atrakcje Starego Miasta w Pradze skupiają się wokół Rynku, żydowskiej dzielnicy Josefov oraz w kilku innych staromiejskich punktach. Wszystko opiszemy Wam poniżej.
RYNEK STAREGO MIASTA
Rynek Starego Miasta to serce Pragi – tutaj zawsze jest tłoczno chyba, że tak jak my przybędziecie w to miejsce wczesnym rankiem. Na Rynku jest sporo historycznych budowli z okresu gotyku, renesansu, baroku, które trzeba zobaczyć i zwiedzić.
Na Placu Staromiejskim Waszą uwagę zwróci na pewno pomnik Jana Husa z towarzyszami – religijnego reformatora, założyciela ruchu husyckiego i dawnego rektora uniwersytetu w Pradze. Pomnik odsłonięto w 1915 roku jako upamiętnienie męczeńskiej śmierci Jana Husa (spalenie na stosie) i odrodzenia narodowego.
Będąc na Placu Staromiejskim zwróćcie uwagę również na barokową kolumnę Maryjną i piękne kamienice: Dom Kamiennego Dzwonu, Dom Schierów, Dom u Minuty, Dom Zachodni, Dom u Kamiennego Baranka, Dom u Białego Jednorożca.
Będąc w sercu Pragi, a więc na Rynku Waszym oczom ukaże się Ratusz Staromiejski (jeden z najważniejszych zabytków Pragi, z wieży którego można oglądać praskie widoki) wraz z zegarem astronomicznym (Zegar Orloj) – to bardzo ciekawa atrakcja Pragi. Zegar powstał w 1410 roku, a jego twórcą był zegarmistrz Mikulas z Kadane. Zegar na przestrzeni lat przebudowano, a w roku 1572 udoskonalono. Zegar Orloj działa po dziś dzień i składa się z 3 części: figurynkowej, tarczy i kalendarium. O każdej pełnej godzinie rozpoczyna się zegarowy pokaz, który oglądają tłumy turystów.
Inne atrakcje Pragi na Rynku Starego Miasta, które warto zobaczyć to:
- gotycki kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem
- barokowy kościół św. Mikołaja
- rokokowy Pałac Kinskich
Obok Rynku Staromiejskiego znajduje się Mały Rynek ze stojącą po środku renesansową studnią i ciekawym domem U Rotta.
MOST MANESA
Jeśli chcecie zobaczyć w malowniczej odsłonie Most Karola udajcie się na Most Manesa, który przeznaczony jest tylko dla pieszych. Most Manesa został zbudowany w stylu secesyjnym i kubistycznym. Spacerując zwróćcie uwagę na zdobiące go rzeźby. Jednak najważniejszą atrakcją Mostu Manesa są przepiękne widoki.
DZIELNCIA ŻYDOWSKA JOSEFOV
Niezaprzeczalną atrakcją Starego Miasta w Pradze jest dzielnica żydowska Josefov. Żydzi stworzyli tutaj swoje małe miasto w Pradze. Zwiedzając warto zobaczyć 6 synagog, cmentarz i ratusz żydowski. Niestety ceny za bilety są dość wysokie, a popularność tych miejsc sprawia, iż nie unikniemy tłumów.
Przeczytajcie: Spacer po Kazimierzu – klimatycznej dzielnicy Krakowa.
Atrakcje dzielnicy żydowskiej Josefov:
- stary cmentarz żydowski (najstarszy w Europie)
- Synagoga Pinkasa
- Synagoga Klausa
- Synagoga Staronowa (najstarsza synagoga w Pradze i najstarsza czynna synagoga w Europie, to w niej podobno ukryty jest Golem – istota utworzona z gliny na kształt człowieka)
- Synagoga Wysoka
- Synagoga Hiszpańska
- Synagoga Maisela
- Ratusz
- Sala Obrzędowa
Zwiedzając żydowską dzielnicę Josefov udajcie się także do miejsca, gdzie znajduje się Idiom – Instalacja „Wieża z książek” artysty Mateja Kréna. Znajdziecie ją w Bibliotece Miejskiej.
ULICA PARYSKA / PRAGA ATRAKCJE
Ulica Paryska była kiedyś częścią żydowskiej dzielnicy Josefov. Warto pospacerować ulicą Paryską i podziwiać secesyjne, dostojne kamienice. Pięknie jest w tym zakątku Pragi. Mnóstwo tu butików słynnych projektantów, jest elegancko – momentami mieliśmy wrażenie jakbyśmy przenieśli się do Paryża. Na końcu ulicy znajduje się secesyjny most Czecha.
SYNAGOGA JERUZALEMSKA
Jeśli jeszcze mało Wam synagog zachęcamy Was do odwiedzenia Synagogi Jeruzalemskiej (ulica Jerozolimska), zwanej też Jubileuszową. To najmłodsza synagoga w Pradze, którą wzniesiono w stylu secesyjno – mauretańskim. Z zewnątrz uwagę przykuwa rozetowe okno z gwiazda Dawida. Synagogę można zwiedzać oraz odprawiane są tutaj nabożeństwa sakralne.
POMNIK FRANZA KAFKI
Pomiędzy Starym Miastem, a dzielnicą żydowską Josfov znajdziecie pomnik Franza Kafki – kolejną atrakcję Pragi – przy ul. Dušní, gdzie mieszkał Kafka. To w tym miejscu przebiega duchowa granica trzech religii, gdyż miejsce otaczają: kościół katolicki, protestancki i synagoga.
Twórcą pomnika jest Jaroslav Róna – malarz, rzeźbiarz, który tworząc pomnik inspirował się jednym z dzieł Kafki. Pomnik został skrytykowany przez naszego, polskiego poetę Tadeusza Różewicza.
NA ZDJĘCIACH: POMNIK FRANZA KAFKI, SYNAGOGA, OBROTOWA GŁOWA FRANZA KAFKI – RZEŹBA DAWIDA CERNEGO.
KLEMENTINUM I KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ
Atrakcją Starego Miasta w Pradze, która zrobiła na nas ogromne wrażenie było Klementinum – barokowy kompleks jezuicki ze zjawiskową biblioteką, które sufit jest pełny fresków (zbiory Biblioteki Narodowej i Biblioteki Technicznej). Za czasów jezuitów w kompleksie działały: szkoły, biblioteka, obserwatorium astronomiczne, teatr, drukarnia.
Przepiękna biblioteka przyciąga turystów, a nawet filmowców z całego świata. Warto zwiedzić obiekt z przewodnikiem, który opowie Wam wiele ciekawych informacji na temat Klementinum i będziecie mogli wejść na wieżę astonomiczną, aby podziwiać Pragę.
Dodatkowa atrakcją Klementinum jest przepiękna Sala Lustrzana, w której odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Postanowiliśmy wybrać się na taki koncert – było to niesamowite doświadczenie słuchać muzyki w tak historycznych wnętrzach.
Zwiedzając tereny Klementinum zwróćcie uwagę na rzeźbę dziewczynki, która siedzi na gzymsie. Autorką tego dzieła jest Polka – Magdalena Popławska.
Do Klementinum należą również:
- Kościół Zbawiciela
- Kościół Św. Klemensa
MIEJSKI DOM REPREZENTACYJNY I BRAMA PROCHOWA
Atrakcją Pragi godną uwagi jest na pewno Miejski Dom Reprezentatywny, który zachwyca architekturą zewnętrzną i stylowymi wnętrzami. Obiekt został wzniesiony w stylu secesyjnym w latach 1905-1911 na miejscu dworku królewskiego, który został zniszczony.
W Miejskim Domu Reprezentacyjnym skupia się kulturalne życie Pragi – odbywają się koncerty na największej sali koncertowej, spektakle, wydarzenia społeczne. Co ciekawe – to właśnie tutaj w 1918 roku ogłoszono niepodległość Czechosłowacji.
We wnętrzach Miejskiego Domu Reprezentacyjnego działają: restauracja francuska i stylowa kawiarnia.
Tuż obok znajduje się Brama Prochowa z tarasem widokowym – kolejna atrakcja Pragi. Brama Prochowa dawniej pełniła funkcję reprezentatywną, gdyż w tym miejscu zaczynał się Trakt Królewski i szły pochody koronacyjne. Z czasem Brama Prochowa straciła na znaczeniu.
WYSPA STRZELECKA W PRADZE
Střelecký Ostrov to po czesku Wyspa Strzelecka – miejsce w Pradze idealne na odpoczynek i podziwianie widoków, między innymi na Most Karola. Na samą rzeką Wełtawą można przysiąść i po prostu odpocząć w otoczeniu zieleni i piżmaków, które chętnie podpływają i zajadają się smakołykami z rąk przybywających na wyspę. Bardzo podobała nam się Wyspa Strzelecka w Pradze.
INNE ATRAKCJE STAREGO MIASTA W PRADZE
Atrakcji w Pradze jest mnóstwo i nie sposób ich wszystkich zwiedzić. Niemniej, jeśli będziecie dysponować dużą ilością czasu polecamy następujące miejsca w Pradze:
- Bulwary Alsovo i Dvorakovo ukazujące piękne widoki na lewobrzeżną Pragę
- kolegium uniwersyteckie Carolinum
- kościół świętego Marcina w Murze
- najsłynniejszy teatr Stavovske divadlo
- klasztor świętej Agnieszki z XIII wieku
- XIV-wieczna Kaplica Betlejemska
NA ZDJĘCIACH: NAJWĘŻSZA ULICZKA PRAGI NA MAŁEJ STRANIE, BUDYNEK TEATRU NARODOWEGO, MAŁA STRANA I ZABYTKOWY TRAMWAJ.
NOWE MIASTO W PRADZE
Na prawym brzegu rzeki Wełtawy znajduje się Nowe Miasto Pragi – dzielnica, której historia sięga aż XIV wieku. Nowe Miasto jako samodzielną jednostkę administracyjną założył w 1348 roku król czeski Karol IV Luksemburski. Dzięki temu król chciał połączyć Stare Miasto z Wyszehradem. Niestety rozwój Nowego Miasta nie był usłany różami. Z czasem stało się miejscem zamieszkiwanym przez ubogich i mnóstwo było na tym terenie waśni i nieporozumień, a nawet wojny.
To co wyróżniało Nowe Miasto od innych okolicznych miejscowości to architektura – szerokie ulice, ogromne place. Brakowało tylko wielkich kamienic, które zbudowano, kiedy nastąpił kres biedoty na tych terenach.
Obecnie Nowe Miasto w Pradze jest główną ulicą handlową i mnóstwo tutaj zabytków i atrakcji.
PLAC WACŁAWA
Pierwszą atrakcją Nowego Miasta w Pradze jest Plac Wacława usytuowany blisko głównego dworca kolejowego. Plac Wacława jest ogromny – ma 750 metrów długości i 60 metrów szerokości, powstał w XIV wieku. Dawniej plac był targowiskiem, obecnie dzieje się tutaj wiele wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.
Na Placu Wacława największą uwagę zwraca budynek Muzeum Narodowego i pomnik Świętego Wacława.
Przeczytajcie: City break w Amsterdamie – co zwiedzić, czego doświadczyć?
OBROTOWA GŁOWA FRNAZA KAFKI
Na Nowym Mieście w Pradze swoje dzieło zaprezentował również Dawid Cerny (poświęcił je Franzowi Kafce), o którym już wcześniej czytaliście w tym artykule. Ta nietypowa atrakcja Pragi będąca instalacją zrobi na Was na pewno wrażenie. Obrotowa głowa Franza Kafki ma aż 11 metrów wysokości i waży 40 ton. Zbudowano ją z 42 płyt ze stali nierdzewnej. Każdego dnia o pełnej godzinie można obejrzeć spektakl z udziałem tejże instalacji. Z głośników wygrywa muzyka, a głowa obraca się i zmienia formę. Obrotowa Głowa Franza Kafki to wspaniała atrakcja Pragi warta zobaczenia.
TAŃCZĄCY DOM
Nietypową atrakcją Nowego Miasta w Pradze jest Tańczący Dom. A wszystko za sprawą architektury obiektu, która przypomina parę obejmującą się w tańcu. Tańczący Dom dla wielu jest symbolem Pragi. To bardzo młody obiekt, gdyż zbudowany w 1996 roku. W jego wnętrzach funkcjonują biura, galerie, hotele, kawiarnie i restauracja z tarasem widokowym. Mieszkańcy Pragi nazywają budynek Ginger i Fred – od słynnej tańczącej pary. Tańczący Dom zaprojektował amerykański architekt Frank Gehry.
Warto pospacerować wzdłuż rzeki Wełtawy w pobliżu Tańczącego Domu – bardzo urokliwe miejsca Wam się ukażą, jak targ staroci, kawiarnie na drewnianych barkach, mosty.
WZGÓRZE LETNA
W Pradze jest sporo punktów widokowych. Jednym z nich jest Wzgórze Letna – mniej znane miejsce, a jakże ciekawe. Ze Wzgórza Letna pięknie prezentują się praskie mosty, Hradczany, Stare Miasto, widać nawet Wzgórze Petrin. Mnóstwo tutaj ogrodów, parków, są też praskie błonia.
W wieku XX na Wzgórzu Letna stał pomnik Stalina, który z czasem usunięto i wysadzono. Miało to miejsce w 1963 roku. Po pomniku pozostał tylko cokół, na którym jest praski metronom.
WYSZEHRAD W PRADZE
Będąc w Pradze znaleźliśmy czas na odwiedzenie takiej atrakcji jak Wyszehrad. Słowo Wyszechrad oznacza Wysoki Zamek – to dawna siedziba władz czeskich. Na terenie Wyszehradu jest kościół świętych Piotra i Pawła, a przy nim cmentarz, na którym spoczęły ważne osobistości. Nagrobki tutaj są prawdziwymi dziełami sztuki. Warto obejrzeć wnętrza kościoła i pospacerować po cmentarzu. Z Wyszehradu roztaczają się także widoki na Pragę – warto pospacerować wzdłuż murów Wyszehradu, ab te widoki podziwiać.
NA ZDJĘCIACH: WIDOK ZE WZGÓRZA LETNA, TAŃCZĄCY DOM, CMENTARZ NA WYSZEHRADZIE.
INNE ATRKACJE PRAGI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
Praga atrakcjami stoi. W trakcie jednego wyjazdu nie sposób wszystkiego zwiedzić. Jednak nam udało się zobaczyć sporo ciekawych miejsc.
Jeśli wrócimy kiedyś do Pragi to chcielibyśmy zobaczyć następujące atrakcje:
- Wycieczka śladami sztuki Davida Černego.
- Musoleum Davida Černego.
- Podziemia Alchemików.
- Wizyta w najstarszych kawiarniach w Pradze: Pod Trzema Strusiami, Pod Zlotym Wężem, Cafe Slavia, Union, Cafe Montmartre, Cafe Cafe.
- Spacer szlakiem kubistycznych domów.
- Spacer dzielnicą Nowy Świat i zwiedzanie Lorety.
- Ogród i pałac Wallensteina.
- Wnętrza synagog i cmentarz żydowski w dzielnicy Josefov.
- Dzielnica Žižkov wraz z wieżą telewizyjną.
- Rejs po rzece Wełtawie.
- Magical Cavern – niezwykła galeria sztuki.
- Przejażdżka zabytkowym tramwajem nr 22 i 23.
- Klasztor św. Agnieszki wraz z klimatycznym muzeum.
- Wnętrza praskiej Opery i Teatru Narodowego.
- Spektakl w najsłynniejszym teatrze Stavovske Divadlo.
Jak widzicie lista atrakcji do odwiedzenia jest bardzo pokaźna, a wiec koniecznie musimy do Pragi wrócić.
GDZIE NOCOWAĆ W PRADZE?
Będąc w Pradze nocowaliśmy w ciekawym obiekcie o nazwie Akcent Hotel. Byliśmy bardzo zadowoleni z wyboru, gdyż pokój był duży i nowoczesny, mieliśmy też prywatną łazienkę. Codziennie korzystaliśmy ze smacznych i urozmaiconych śniadań serwowanych w hotelu.
Hotel Akcent jest dobrze skomunikowany z centrum Pragi – tuż obok jest tramwaj i metro. Ponadto w pobliżu hotelu znajduje się sklep Lidl.
Polecamy Wam nocleg w tym miejscu, jeśli będziecie w Pradze, a rezerwacji możecie dokonać TUTAJ.
GDZIE ZJEŚĆ W PRADZE?
W czasie pobytu w Pradze przetestowaliśmy również sporo restauracji i kawiarni, które chcemy Wam polecić:
- Laboratorio della pizza – świetna włoska kuchnia.
- San Carlo Mala Strana – kolejne świetne miejsce dla fanów włoskich smaków, polecamy pizzę.
- Cafe Club Misenska – kawiarnia w stylu retro.
- Cafe Savoy – kawiarnia ze stylowym wnętrzem i historią.
- Terasa u Prince – bar ze znakomitymi drinkami i najlepszym widokiem na Stare Miasto w Pradze.
- Obecni dum – historyczna kawiarnia w Mijeskim Domu Reprezentacyjnym.
- Restaurace U Deloveho Krize – narodowa kuchnia czeska
- Vytopna – restauracja, w której jedzenie rozwożą pociągi
NA ZDJECIACH: WIDOKI NA STARE MIASTO Z BARU TERASA U PRINCE.
PORADY PRAKTYCZNE
- Do Pragi dotrzecie zarówno samochodem, pociągiem, jak i samolotem z Polski. My tym razem zdecydowaliśmy się na lot samolotem liniami Ryanair z Gdańska.
- Praga jest miastem bardzo dobrze skomunikowanym, a większość atrakcji znajduje się blisko siebie. Poruszaliśmy się po Pradze pieszo. Tylko czasami dojeżdżaliśmy tramwajem do bardziej oddalonego punktu zwiedzania np. Wyszehrad. Z metra nie korzystaliśmy.
- Jadąc do Pragi warto rozważyć kupienie praskiej karty miejskiej (Praque City Card 2 – 5 dni) umożliwiającej przejazdy komunikacją miejską, dojazd na lotnisko oraz zniżki na atrakcje.
- Pamiętajcie o kupieniu ubezpieczenia. Nawet w krótkich i bliższych wyjazdach jest to aspekt bardzo istotny.
MAPA ATRAKCJI TYRYSTYCZNYCH PRAGI
Pokazaliśmy Wam, iż w Pradze jest mnóstwo atrakcji. Na pewno już wiecie co warto zwiedzić i zobaczyć będąc w stolicy Czech. Życzymy Wam cudownych praskich wrażeń!
Więcej o Czechach znajdziecie tutaj:
Czechy
Zapraszamy Was również na Instagram oraz fanpage na Facebooku.
Do zobaczenia gdzieś w drodze!
Przepiękne miasto, można by tam wracać i wracać. Przepiękne zdjęcia i bardzo obszerny i ciekawy wpis.
Mieszkam w okolicy, tak naprawdę do Pragi mam niedaleko. Musze zobaczyc w przyszłości 🙂